ADF απο PC σε δισκέτα AMIGA

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.800
Αντιδράσεις
4.312
Αφου λοιπον επλυνα και γυαλισα την AMIGουλα μου,μου ηρθε η εξης απορια..

με ποιο τροπο μπορω να γραψω τα ADF που εχω στο PC σε δισκετες 1,44 (αφου δεν υπαρχουν πλεον AMIGA δισκεττες) και να διαβαζονται κανονικα στην AMIGA?

thanx in advance!
 
Δισκέτες φίλε μου υπάρχουν...αυτές για PC..

Τώρα αυτό το θέμα το είχαμε ξανασυζητήσει σε άλλο Thread και είχαμε καταλήξει σε μία καρτούλα που έχει ο rigardie..αν τον ρωτήσεις θα σου πει.Αυτή η κάρτα μπαίνει στο PC και μπορείς να περάσεις ότι θες εύκολα και γρήγορα. Η κάρτα κοστίζει περίπου 100 Ε..Δες και εδώ

Καλορίζικη η Amiga σου...Βάλε καμία φωτογραφία στην ενότητα Συλλεκτικοί υπολογιστές να θαυμάσω! :thumbup:
 
Επίσης...Αν ποτέ πάρεις απόφαση να την τσιμπήσεις είμαι και εγώ μέσα!!!:rolleyes:
 
CATWEASEL MK4 λεγεται αλλα ερχεται κανα 150 με τα ταχυδρομικα...πολλα δηλαδη.

Γενικα το site αυτο ειναι πανακριβο.Θελει πανω απο 35 ευρω για ενα scart καλωδιο 1.5 μετρου!!!

Εχω αρχισει να οργωνω το internet μηπως βρω ακρη...αν βρω κατι θα το ποσταρω καπακι!!
 
Wally....Και 150Ε δεν είναι πολλά αν σκεφτείς πως θα έχεις για μια ζωή ότι πρόγραμμα και παιχνίδι θες στην Amiga σου..Εγώ είμαι μέσα πάντως κοίτα και πες μου...Επίσης ίσως να χρειαστούμε και καινούρια disk drive...
 
Δε μπορει ρε παιδια ,καποιος τροπος θα υπαρχει...

Το ζητημα με απασχολει και εμενα!! :confused:

Τωρα 150euro δεν ειναι ΤΟ μεγαλο ποσο,το θεμα ειναι οτι θελει καρτα και δεν εχω. :icon_cry:

Wally αν βρεις κατι ,θα παω την ιδια στιγμη να αγορασω 360 και θα απαρνηθω οποιαδηποτε σχεση με τα pc:D
 
http://ancient.amiga.hu/review_adftransfer.html

Φαίνεται σχετικά πολύπλοκο αλλά από αυτά που διαβάζω υπάρχει τρόπος και χωρίς το Catweasel, μεταφέροντας το adf στην Amiga και γράφοντας το σε floppy στην ίδια την Amiga. Δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με Amiga οπότε δεν μπορώ να κρίνω πόσο πραγματοποιήσιμα είναι όλα αυτά, αλλά διαβάστε και αν αισθάνεστε τυχεροί, δοκιμάστε! ;)

Shadowdancer, αν καταφέρεις κάτι με τις μεθόδους ή τα links της σελίδας αυτής, θα αγοράσεις ένα Saturn και ένα Dreamcast (και στο PC απαγορεύεται να παίξεις οτιδήποτε άλλο εκτός από πασιέντζα και ΜΑΜΕ). Και φτηνότερα θα σου έρθει από ότι αν έβρισκε την λύση ο Wally! :diablotin:
 
Ένας φίλος μου πριν 13 χρόνια περνούσε από την Amiga με σειριακό καλώδιο και πρόγραμα στο Pc τα παιχνίδια...Κάποια στιγμή άκουσα από αυτόν πως αν βάλεις 2 Drive στο PC με ένα utility μπορεις να το κάνεις τι ακριβώς δεν θυμάμαι..Από ένα μέλος μας άκουσα πως αν καταφέρεις να συνδέσεις ένα CD στην Amiga κυρίως για αυτούς που έχουν 1200 τότε με ένα προγραμματάκι μπορείς να περάσεις αμέσως τα ADF στο Disk drive της Amiga...Αλλά πάλι βλέπουμε πως και εδώ χρειάζονται λεφτά και δεν νομίζω πως είμαστε στην θέση να καταπονούμε τα κουρασμένα Drive μας....Η ποιο σταθερή και καλή λύση πιστεύω πως είναι αυτή η καρτούλα..O rigardie ξέρει ακριβώς τι γίνεται και μπορεί να μας δώσει πληροφορίες....
 
εχω ανοιξει θεμα και στο http://www.amigahellas.gr (BTW ΠΟΛΥ αξιολογο site και mod ειναι ο φιλος MrZammler!).

To κακο ειναι οτι η 500 ειναι γενικα limited.

Αραγε με ποιο τροπο συνδεεται στο internet ωστε να κατεβαζουμε απευθειας adfs??Με pcmia?αλλα τα 1mb φτανουν για αυτη τη δουλεια?
 
Περιμένω νέα αρχηγέ......
 
Λοιπον,τα κακα νεα ειναι οτι η δισκεττα του Workbench μου εχει χτυπησει και ειναι αναγκαια για την σειριακη μεταφορα των ADF. :(

Εχει κανεις καμια που να δουλευει ωστε να την παρω και να την κοπιαρω?

Επισης μιας και υπαρχουν εδω ηλεκτρονικο-τσακαλια ψαχνω απεγνωσμενα :D για θηλυκο 23pin βυσμα (που κουμπωνει στο RGBout της Amiga - θελω να φτιαξω SCART RGB για TV).

Μοιαζει με σειριακο 25pino μονο του λειπουν 2 τρυπες.

Επειδη δεν θελω να αρχισω τις πατεντες αν ξερει καποιος που μπορω να βρω ας ποσταρει (εχω παει Φανο,Βενιερη Κανιγγος,Κατουμα Κεντρο)
 
Wally απο όσο θυμάμαι έχω δισκέτα (δισκέτες) του Workbench. Πως θα στο δώσω δεν ξέρω.

Επειδή καλώδιο scart για την Amiga έψαχνα και εγω και είχα φάει τον κόσμο, δεν βρήκα πουθενά εδώ στην Αθήνα έτοιμο. Ρίξε μια ματιά εδώ http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?cPath=21&products_id=226&osCsid=176bdd7db5625eb94f8a2d7b7b03e680

Το μαγαζί είναι στην Αγγλία και είναι αξιόπιστο. Έχω παραγγείλει μερικά πραγματάκια απο αυτούς (όπως και ένας φίλος μου) και έχουν έρθει γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Η τιμή για το καλώδιο είναι λίγο τσιμπιμένη αλλά αν δεν θές να το φτιάχνεις μόνος σου τότε...
 
το εχω δει φιλε Telonio αλλα προσπαθω να αποφευγω (οσο μπορω :D ) τις αγορες μεσω internet κυριως οταν η τιμη ειναι ψιλο-κοροιδια...

Αν δεν βρω πουθενα αλλου,στο επομενο meeting,φερε μου αν θυμηθεις τη δισκεττα να της κανω μια κοπια...

thanx!
 
Κανένα πρόβλημα φίλε μου!
 
Πίσω
Μπλουζα