ADF απο PC σε δισκέτα AMIGA

Wally είπε:
Ακριβο εννοω αν το παρεις ετοιμο...40++ ευρω...ψαχνουν για κοροιδα στα Amig-o-internet-o-μαγαζα
:animeek: :animeek: :animeek: :animeek: 40 ευρω...;;!;!!;;! :eek:

AΛHTEIA...!!!! :mad:
 
Πρίν κανα μήνα το είχα πάρει, είχε ένα κάρο τέτοια βύσματα.
 
Παιδιά μόλις δοκίμασα, με 100 % επιτυχία, να μεταφέρω ADFs απευθείας από το PC στο Α1200 μου χωρίς να το μεταφέρω πρώτα στη RAMDISK, όπως έκανα παλιότερα. Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα λέγεται Amiga Explorer και αποτελεί μέρος του Amiga Forever. Οποιος θέλει να το αγοράσει, βρίσκεται εδώ και κοστίζει 13.80?. Η μεταφορά γίνεται με απλό drag n drop στα Windows.

Επίσης, το nullmodem κοστίζει 3.5?, οποιος θέλει μπορώ να του φέρω από φίλο στη Χαλκίδα που έχει μαγαζί. Ακόμη το SCART το αγοράσαμε για το ΜανοA501 προς 17.80?. Οποιος γουσταίρνει άλλαι πληροφορίαι, πιέμ μι :D

Με λίγα λόγια, με ένα συνολάκι 34άρων ευρών :D , μεταφέρετε ADFs. Α, αυτό το ουτίλιτυ παίζει ΚΑΙ μέσω σειριακιάς ΚΑΙ μεσω TCPIP εάν έχετε 1200 και χρησιμοποιγάτε pcmcia ethernet. ΚΑΡΑΔοκιμασμένα εξ εμού ναούμ'.
 
Και εδω εγω απλα να συμπληρωσω οτι ο Rygar ασχοληθηκε δυο μερες ωστε να μου τα βρει ολα αυτα,καθοτι εγω ακομη δεν εχω αξιωθει ουτε λογαριασμο paypal να ανοιξω..!!

Τελικα ειναι καλο αυτο το παιδι κι ας μου κατακρεουργει το nickname..! :D
 
Ακου 2 μέρες! Σιγά μη μου πληρώνεις και ΙΚΑ :D :D:D

Συνολο δεν ασχολήθηκα πάνω από 1 ώρα.
 
Rygar...Να υποκλιθώ τι να κάνω?Απίστευτο προγραμματάκι!
 
Οχι παίζουμε! Το αγόρασες κι εσύ ρε;
 
Rygar, για να καταλάβω το πρόγραμμα αυτό είναι μονο για να κανεις backup από Amiga disk σε adf στο PC? η και το αντίθετο?

Μπορείς να μεταφέρεις αρχεία WHD από PC στο HD της Amiga και μετά να παίζουν κανονικά? (μέσο σειριακής), και δε θες και κάποιο πρόγραμμα στο PC για τη σύνδεση?
 
Anemos είπε:
Rygar, για να καταλάβω το πρόγραμμα αυτό είναι μονο για να κανεις backup από Amiga disk σε adf στο PC? η και το αντίθετο?
και δε θες και κάποιο πρόγραμμα στο PC για τη σύνδεση?
Και το αντιθετο κανει φιλε Anemos και πανευκολα,οπως διαπιστωσα προ ολιγων ωρων...!!!

Α,το μονο που χρειαζεται ειναι το Amiga explorer και το Workbench απο utilities....!!

Λοιπον παιδια,το Amiga explorer ειναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ utility,πανευκολο (ακομη κι εγω το καταλαβα :biglaugh: ) και λειτουργικοτατο..!

Με τη βοηθεια του master Rygar ( :worship: :worship: :worship: ) το εγκαταστησαμε και πλεον οτι θελω απο ADF σε 7 λεπτα το εχω κανει Amiga disk ξανα...!!

Τωρα τι μετατρεψαμε πρωτο πρωτο δε χρειαζεται να ρωτατε:Ναι,σωστα το SWOS...!!!

Αρπαξαμε μετα Pac-man και Star fighter 2000 και ξεκινησαν οι αγωνες...!!!

Για την ιστορια,παιξαμε 5 παιχνιδια,εγω με γαυρο κι ο Νικος με βαζελο και τα αποτελεσματα,αν τα θυμαμαι ολα σωστα,ειχαν ως εξης:

0-0

3-0

1-1

1-1

6-2 ( !!!! )

Ναι,ειμαι ακομη αηττητος στο Sensible μεσα στο forum,καθοτι εχω 4-2-0 με Amigos και 2-3-0 με master Rygar.... :D

Nικολα,και παλι thanks και οι αγωνες θα συνεχιστουν ασφαλως...!!
 
Ο καρπός μι είναι πιαζμένος. Δε γκάνω πλάκα. Οπως σου είπα, είχα να παίξω σοβαρά σε αμιγκάκι και με αντιπαλο, από το 94 που πούλησα το Α500. Εννοείται ότι ο αγώνας τώρα δικαιώνεται....εννοώ θα συνεχιστεί :D

Λοιπόν, παιδιά, ΑΞΙΖΕΙ με 1000000 να έχει κάποιος ένα Α500 σπίτι του. Και 2 Joystickάκια για να ξεσκίζεται σε τέτοιου είδους παιχνίδάκια. Για μένα το SWOS είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ σε gameplay μπροστά από το FIFA 2008. Αλλωστε ποτέ δε μέτρησε για μένα, ενα παιχνίδι με σουπερ γραφικά, αλλά πάντοτε η εθιστικότητα η οποία εξαρτάται 100% από το gameplay. Και το SWOS είναι αξεπέραστο :thumbup:
 
ξεχνάμε το kick off μου φαίνεται....
 
Bρέ guyZ , για να καταλάβω κι εγώ ο χαζούλης, και επειδή κάποιο παλιόπαιδο εξαφανίστηκε μαζί με moonstone, agony, pinball dreams κλπ, έχω την 500άρα. Την bootάρω με το workbench, συνδέω το καλώδιο με το PC , τρέχω το πρόγραμμα, κάνω drag'n'drop, και αυτό ξεκινάει το convert ? Στην amiga δέν τρέχω κάτι ?

P.s Aυτό το καλώδιο θα κάνει την δουλειά ?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=878480

P.s 2 Με τις δισκέττες, βουλώνουμε τρύπα και είμαστε εντάξει ?
 
Other_Reality είπε:
Την bootάρω με το workbench, συνδέω το καλώδιο με το PC , τρέχω το πρόγραμμα, κάνω drag'n'drop, και αυτό ξεκινάει το convert ? Στην amiga δέν τρέχω κάτι ?
Μιλάμε πάντοτε για το πρόγραμμα Amiga Explorer και όχι για κάτι άλλο. Το drag n drop ισχύει μονο σε αυτό!

Υποτίθεται ότι το έχεις αγοράσει και το έχεις κατεβάσει στο πισί σου. Τρέχεις το setup του στο PC, τρέχεις Workbench στο Α500/1200, κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο Amiga Explorer που θα βρίσκεται στο desktop του πισί σου μετά την εγκατάστασή του και επιλέγεις το μενού Setup, ακολουθείς ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ όλες τις οδηγίες βήμα βήμα που θα σου εμφανίζει στην οθόνη του πισιού σου. Στο τέλος της διαδικασίας αυτής, θα έχεις ένα πρόγραμμα με όνομα AExplorer στη Ramdisk του Α500 σου. ΤΟ πρόγραμμα αυτό το κοπιάρεις σε μια δισκέτα για να το έχεις και να μη χρειάζεται να κάνεις συνεχώς Setup(προτιμάται η δισκέτα του Workbench, για να μην έχεις και συχνά βάλε βγάλε δισκετώνε). Είσαι έτοιμος. Ισως να χρειαστεί να πειράξεις το Buffer size στις ρυθμίσεις της σειριακής πόρτα στα Prefs του Workbench.Ορισέ το στο 2048 και στο Α500 και στις ρυθμίσεις του Amiga Explorer. Η μεταφορά του κάθε ADF από το πισί κατευθείαν στη δισκέτα του Α500 διαρκεί περίπου 6 λεπτά.

Other_Reality είπε:
P.s Aυτό το καλώδιο θα κάνει την δουλειά ?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=878480
Ναι, αρκεί να είναι όντως Null Modem και όχι μούφα καλώδιο.

Other_Reality είπε:
P.s 2 Με τις δισκέττες, βουλώνουμε τρύπα και είμαστε εντάξει ?
Θεωρητικά ναι. Εγώ είχα πρόβλημα με τέτοιες δισκέτες. Μετά από κάποιες χρήσεις, τα έφτυνε. Αγόρασα δισκέτες από το Amigakit και ησύχασα.
 
Μάααλιστα...Εύκολο ακούγεται, θα το αγοράσω το προγραμματάκι, αξίζει σίγουρα τα λεφτά του, εφόσον κάνει την δουλειά έτσι έυκολα. Και δισκεττούλες και φύγαμε.....

Thanks Rygar, πολύτιμαι αι συμβουλαί σου !!!
 
Πολύ ωραίο Rigardie!!

Ορίστε, τί άλλο θέλετε; Τα 13.80€; :D
 
καλύτερα να πάρετε όλο το πακέτο!

κάποια στιγμη είχα κάνει και ένα review για το amigaforever

και θυμάμε ότι σαν πακέτο ήταν πολύ δυνατό
 
Εγώ το σκυλομετάνιωσα που δεν αγόρασα τη μεγάλη εκδοση με τα ντεβεντέ που περιέχουν τις ομιλίες του Jay και των υπολοίπων :icon_cry:
 
Εγώ το έχω και δεν το μετάνιοσα καθόλου
 
Πίσω
Μπλουζα