Airfix πλήρης έντυπος κατάλογος (1975)

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
338
Μετα χαράς σας παρουσιάζω ένα απο τα πιο αγαπημένα μου ρετρο-αντικειμενα. Αν έχει οργιάσει η φαντασία μου με αυτόν τον κατάλογο. Ήταν το playboy της αθωότητας :D :D

Τον κατάλογο της Airfix. Τη Δεκαετία του '70 ειχε ο πατέρας μου επιχείρηση(διάφορες αντιπροσωπείες). Δυστυχώς μόλις μάζευε πελατεία του την τρώγανε οι εταιρίες που αντιπροσώπευε.Έτσι και απο Airfix είχε πουλήσει ελάχιστα σε βιβλιοπωλεία του Βόλου.

Βλέπετε και φωτό ένα απο τα δύο Airfix που τελικά αγόρασα(απο ΜΙΝΙΟΝ, σίγουρο), το Jaguar. Έχω και ένα F-16. Να πώ εδώ ότι τα συναρμολογούμενα είναι άλλος ένας εχθρός των μαμάδων.

Το F-16 έχει δεχτεί πολλά "χτυπήματα" κατά το ξεσκόνισμα...

Ο κατάλογος είναι γεμάτος σημάδια...σημειώναμε ποια θέλουμε...δηλαδή ΟΛΑ!!!

Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω (αν υπάρχουν και ενδιαφερόμενοι) να τα σκανάρω σελίδα-σελίδα.

edit: Με πάω πολύ...το ανεβάζω και μετά ψάχνω για χρονολογία.... :eek: 1975 τελικά. Ποιο αρχαίο απο ότι νόμιζα.

http://www.vintage-airfix.com/catalogues.html

Το σκαναρισμα τελειωσε....ανεβαζω μερικες σελιδες και μαλλον οι υπολοιπες σε αλμπουμ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιακο!!
 
Κάποια Χριστούγεννα μου έκαναν δωρο το B.A.C Jaguar G.R.1 Ήταν το πρώτο αεροπλάνο και μοναδικό τελικά που έφτιαξα (ήμουν πιο πολύ των κλασικών πλοίων και των αυτοκινήτων). Θυμάμαι οτι δυσκολεύτηκα να κρατήσω στις θέσεις τους τις οβίδες. Στο τέλος έβαλα τόση κόλλα που σχεδόν το έχτισα :eek: και κόλλησαν και στραβά :precry: Το καημένο είχε άδοξο τέλος. Ένα παιδάκι ήρθε μια μέρα στο σπιτι και νόμιζε οτι πετάει. Του έδωσε μια και... γεια σας. Δεν κάθησα να το ξαναφτιάξω. Κράτησα όμως τις οβίδες για ανάμνηση.

Ήθελα να φτιάξω και ένα spitfire αλλά ποτέ δεν το έφερε το παιχνιδάδικο της γειτονιάς :(

Thanks pardalotzatziki
 
Kambia είπε:
Κάποια Χριστούγεννα μου έκαναν δωρο το B.A.C Jaguar G.R.1 Ήταν το πρώτο αεροπλάνο και μοναδικό τελικά που έφτιαξα (ήμουν πιο πολύ των κλασικών πλοίων και των αυτοκινήτων). Θυμάμαι οτι δυσκολεύτηκα να κρατήσω στις θέσεις τους τις οβίδες. Στο τέλος έβαλα τόση κόλλα που σχεδόν το έχτισα :eek: και κόλλησαν και στραβά :precry: Το καημένο είχε άδοξο τέλος. Ένα παιδάκι ήρθε μια μέρα στο σπιτι και νόμιζε οτι πετάει. Του έδωσε μια και... γεια σας. Δεν κάθησα να το ξαναφτιάξω. Κράτησα όμως τις οβίδες για ανάμνηση. Ήθελα να φτιάξω και ένα spitfire αλλά ποτέ δεν το έφερε το παιχνιδάδικο της γειτονιάς :(

Thanks pardalotzatziki
Παρακαλω.

Το δικο μου B.A.C Jaguar, το ειχα παρει Χριστουγεννα στην Αθηνα και το ξεκινησα μολις το πηρα χωρις να διαβασω για χρωματα.

Αντι να βαψω και μετα να κολλησω, απο τη χαρα μου τα κολλησα ολα και μετα το βαψιμο ηταν μεγαλη ιστορια....τελικα οπως βλεπετε καλο βγηκε...

Ξεχασα οτι εχω και το P-51 Mustang, φαινεται στον καταλογο...
 
Και γω την ίδια "πατάτα" έκανα στα πρώτα συναρμολογούμενα :D Τα έφτιαχνα πρώτα και μετά έβαφα. Ε μετά έμαθα
 
Να βαλω και τα συνεργα? Μαζι με απομειναρια και στρατιωτακια...

P1080590.jpg

P1080591.jpg
 
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια! :)

:worship: :worship: :worship:
 
Εκπληκτικα τα αλμπουμ...μπραβο pardalotzatziki για το ανεβασμα.. :) .

Δεν ηξερα οτι εκτος απο κλιμακες αεροπλανων εβγαζε και αλλα μηχανοκινητα και διαφορες μικρογραφιες η εταιρια airfix...

Ωραια ειναι η φωτο 43 στο πρωτο αλμπουμ οπου δειχνει ενα αεροπλανο short skyvan στα χρωματα της ολυμπιακης να πεταει πανω απο τα νησια...
 
geotsi. είπε:
Εκπληκτικα τα αλμπουμ...μπραβο pardalotzatziki για το ανεβασμα.. :) .Δεν ηξερα οτι εκτος απο κλιμακες αεροπλανων εβγαζε και αλλα μηχανοκινητα και διαφορες μικρογραφιες η εταιρια airfix...

Ωραια ειναι η φωτο 43 στο πρωτο αλμπουμ οπου δειχνει ενα αεροπλανο short skyvan στα χρωματα της ολυμπιακης να πεταει πανω απο τα νησια...
thnx...

Ωραιοι ειναι και οι κινητηρες υπο κλιμακα....

Ολα ειναι ωραια....πιτσιρικας τα εβλεπα και ηταν σαν να ηταν ζωντανα μπροστα μου...

Στο δευτερο αλμπουμ εβαλα και μια εικονα που την εκοψα και την εχω στην επιφανεια εργασιας...

Οποιος θελει μπορει να κανει το ιδιο...
 
Πίσω
Μπλουζα