Alan Parsons Project

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Ο Alan Parsons Poject είναι ένας από του λίγους που κατάφερε να παντρέψει τον ηλεκτρονικό ήχο με την Rock και όλα αυτά στα μέσα τις δεκαετίας του 70!!! Ποιοτικός από το εξώφυλλο του κάθε δίσκου του, έως την τελική του εμφάνιση στα live!!!Άψογος επαγγελματίας γεννημένος για την μουσική,έδωσε την δικιά του χροιά στον ηλεκτρονικό ήχο το 70 και 80!!!

Μεγάλα του έργα mamagama , robots , eye in the sky , Prime time και δεκάδες ακόμα!!!!

allanyr3.jpg


Alan Parsons Poject full Discography

Tales of Mystery and Imagination (1976)

I Robot (1977)

Pyramid (1978)

Eve (1979)

The Turn of a Friendly Card (1980)

Eye In The Sky (1982)

The Best of The Alan Parsons Project (1983)

Ammonia Avenue (1984)

Vulture Culture (1985)

Stereotomy (1986)

Gaudi (1987)

Tales of Mystery and Imagination (1987 - remastered)

The Best of The Alan Parsons Project - vol. 2 (1987)

Limelight: The Best of The Alan Parsons Project (1987)

The Instrumental Works (1988)

Pop Classics (1989)

Freudiana (1990)

Anthology (1991)

The Ultimate Collection (1992)

The Best of The Alan Parsons Project (1992)

The Definitive Collection (1997)

Gold Collection (1998)

Master Hits (aka "Heritage Series") (1999)

Encore Collection (aka "Eye In The Sky" + extra tracks) (1999)

Love Songs (2002)

Works (2002)

The Hits (2003)

Silence & I: Very Best Of (2003)

Platinum and Gold (2003)

Alan Parsons Band

Try Anything Once (1993)

The Very Best Of Live (1994 - European release)

The Very Best Of Live (1995 - US release, same as above, plus three studio tracks)

On Air (1996 - w/bonus CD-ROM)

The Time Machine (1999)

A Valid Path (2004)
 
Το mamagama και κάποια ακόμα κομμάτια τα χρησιμοποιούσαν για το σωστό ρύθμισμα των ισοσταθμιστών... Ηταν τόσο σωστά δομημένο στις συχνότητες..
 
Σωστός ΑΑ+...Αυτό δεν το ήξερα!
 
Αυτό που δεν ξέρει όμως ο πολύς κόσμος και είναι πολύ σημαντικό είναι οτι ο Alan Parson ήτανε ο τεχνικος ήχου στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ The dark side of the moon και νομίζω οτι ήταν και ο παραγωγός. Για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος αλλά το πρώτο είναι σίγουρο. Όποιος είναι τώρα σπίτι του και μπορεί ας το τσεκάρει να μας πεί...
 
A μάλιστα, νομίζω οτι κάποιος έχει την απάντηση που ψάχνω αρκετό καιρό. :) :)

Τη δεκαετία του Ογδόντα η μπύρα Henniger είχε βγάλει ένα διαφημιστικό σποτάκι.Το κομμμάτι του σποτ ήταν η "συρραφή" της εισαγωγής του "Εye of the tiger" με ένα "χορωδιακό" τμήμα κομματιού των Allan Parsons Project.

Το οτι ήταν A.P.P. το γνωρίζω γιατί εκείνη την περίοδο μου το είχε δανείσει σε κασσέτα "εταιρίας" μια συμμαθήτρια μου.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τίτλο ούτε album... όποιος μπορεί ας βοηθήσει. :)
 
Το mamagama και κάποια ακόμα κομμάτια τα χρησιμοποιούσαν για το σωστό ρύθμισμα των ισοσταθμιστών... Ηταν τόσο σωστά δομημένο στις συχνότητες..
:eek::eek:Απίστευτο! Εκτός από το Mammagamma ,κορυφαίο κομμάτι για εμένα είναι και το Sirius ,το οποίο αποτελεί μια εισαγωγή για το Eye in the Sky στον ομόνυμο δίσκο.
 
Επίσης τα Mammagamma, Pipeline, Hawkeye έπαιζαν κατά κόρον στην Αθλητική Κυριακή του 80, την ώρα που ο Κατσαρός ή ο Φουντουκίδης έλεγε το ΠΡΟΠΟ και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.
 
Επίσης τα Mammagamma, Pipeline, Hawkeye έπαιζαν κατά κόρον στην Αθλητική Κυριακή του 80, την ώρα που ο Κατσαρός ή ο Φουντουκίδης έλεγε το ΠΡΟΠΟ και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.
Να προσθέσω οτι το Mammagamma ακουγόνταν και στo τηλεπαιχνίδι "Κόντρες" όταν γίνονταν οι τελευταίες ερωτήσεις (εκεί που έλεγε ο Μπονάτσος το ιστορικο "Φύγε εσύ, έλα εσύ!")
 
Ο Alan Parsons ήτανε τεχνικός ήχου στο Dark Side of the Moon των Pink Floyd. Ορισμένα πράγματα που ακούγονται είναι δικά του ευρήματα όπως για παράδειγμα τα ρολόγια στην αρχή του Time –τα είχε ήδη ηχογραφημένα για άλλο λόγο– καθώς και το τρέξιμο στο On the Run. Η όλη εμπειρία της συμμετοχής σε ένα τόσο σπουδαίο έργο πρέπει να τον επηρέασε για την μετέπειτα καριέρα του. Ακόμη και ο τίτλος Mammagamma είναι φανερό πως αποτελεί παραλλαγή του Ummagumma των Φλόυντ.

Πολύ καλό το άλμπουμ με τις Πυραμίδες (ξεχωρίζω το In the Lap of the Gods.. επίσης πολύ όμορφο το Genesis Ch. 1 V. 32 από το I Robot) αν και δικό μου αγαπημένο άλμπουμ είναι το Tales of Mystery and Imagination βασισμένο σε έργα του Edgar Alan Poe. Ειδικά η δεύτερη πλευρά του βινυλίου αποτελεί μια από τις ομορφότερες περιπτώσεις δεσίματος κλασικής με ροκ. Επίσης εξαιρετική η μεταγραφή ενός μεγάλου ποιήματος όπως το Κοράκι σε μόνο τρεις στροφές.

Δικό του τραγούδι που πρωτοάκουσα κάπου στις αρχές του '80 είναι το Let's Talk about Me το οποίο βρισκόταν σε κάποιο από εκείνα τα διπλά βινύλια με τα super hits..

Καταλήγω λοιπόν πως Άλαν είσαι ντερμπεντέρης!
 
Συμφωνώ σε όλα όσα είπες!!

Επίσης θέλω να συμπληρώσω, ότι τα instrumentals του είναι άκρως χαρακτηριστικά και λίγο πολύ όλοι της ηλικίας μας τα έχουν ακούσει. Εχω φτιάξει ένα compilation με όλα τα instrumentals, κόβοντας και ράβοντας σε μερικά σημεία για να ταιριάξει το ένα με το άλλο, σχεδόν κόβοντας και τα κενά ανάμεσά τους. Επιπλέον, το Raven το θεωρώ Νο1, κορυφαίο, και είναι μισό instrumental. Απίθανη σύλληψη. Επίσης θεωρώ ότι το 70% της επιτυχίας του Parsons ήταν η αισθαντική φωνή του Eric Woolfson, από το μπιτάκι Prime Time μέχρι το καταπληκτικό Ammonia Avenue. Θυμάμαι το 84 απέκτησε ο πατέρας μου σε κασέτα το ομώνυμο άλμπουμ και το άκουγε συνεχώς στο αμάξι κι έτσι κόλλησα κι εγώ. Αξίζει να έχει κανείς όλα τα άλμπουμ του Parsons ως MP3 σε CD ή φορητό MP3 player και να τα ακούει εάν θέλει να ηρεμίσεη/ταξιδέψει/ξεαγχωθεί. Για μένα είναι στο Τop 5 στις επιλογές μου.

La Sagrada Familia :headbangdude:

Arielis είπε:
:eek::eek:Απίστευτο! Εκτός από το Mammagamma ,κορυφαίο κομμάτι για εμένα είναι και το Sirius ,το οποίο αποτελεί μια εισαγωγή για το Eye in the Sky στον ομόνυμο δίσκο.
To Sirius παιζόταν όταν οι Chicago Bulls έμπαιναν στο γήπεδο επί εποχής Jordan σίγουρα, τώρα δεν ξέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρα καλά το θυμόμουν...

[yt]SdCzixCxZEQ[/yt]
 
Alan Parsons: ο μυητής μου στο pop/rock

Από μικρός άκουγα αποκλειστικά κλασική μουσική λόγω υπαρχόντων δίσκων στο σπίτι, μαθημάτων πιάνου και γενικά λατρείας για αυτή τη μουσική.

Κάποιος συμμαθητής μου έδωσε να ακούσω τον πρώτο δίσκο του Alan Parsons (Tales of Mystery and Imagination). Αυτός ο δίσκος ήταν πραγματική αποκάλυψη για μένα, ένα ιδιοφυές και εξαιρετικά καλλιτεχνικό πέρασμα από τους συμφωνικούς ήχους αλα κλασική μουσική στο rock. Πραγματικά τον έλιωσα, και ακόμα το θεωρώ ένα από τους κορυφαίους δίσκους του rock κινήματος. Φυσικά με έπιασε πρωτοφανή μανία να βρω και να αγοράσω και τους υπόλοιπους δίσκους: για 2-3 χρόνια με είχε καταβάλλει Παρσονίτιδα! :) Επίσης, μου άνοιξε τα αυτιά και σε μουσικές που αγνοούσα.

Από τότε έχουν περάσει αρκετά (14) χρόνια, έχω ακούσει πολλή μουσική κάθε είδους αλλά συνεχίζω να θεωρώ τους δίσκους του Parsons κοντά στην καρδιά μου. Σταδιακά ο ήχος έγινε πιο εμπορικός αλλά μου αρέσουν πολύ οι:

I Robot


Turn of a Friendly Card



Ammonia Avenue



The Time Machine
,

και επιλεγμένα κομμάτια από τους υπόλοιπους. Κορυφαίο τραγούδι:

"Ammonia Avenue".

Καλό βράδυ, καλή μουσική!

Άρης.
 
Βασικά ο ήχος άλλαξε μετά το GAUDI το 1987. Το 1993 κυκλοφόρησε το Try anything once χωρίς τον Eric Woolfson και με αρκετά αλλαγμένο ήχο, πιο εμπορικό όπως είπες. Το είχα αγοράσει όταν ημουν φαντάρος το 95 στη Ροδο και το άκουγα για αρκετό καιρό στο Walkmanάκι, μετά το βαρέθηκα και δεν το ξανάπιασα στα χέρια μου γιατί δε με άγγιξε ιδιαίτερα.

BTW, καλωσήρθες.
 
Rygar είπε:
Βασικά ο ήχος άλλαξε μετά το GAUDI το 1987. Το 1993 κυκλοφόρησε το Try anything once χωρίς τον Eric Woolfson και με αρκετά αλλαγμένο ήχο, πιο εμπορικό όπως είπες. Το είχα αγοράσει όταν ημουν φαντάρος το 95 στη Ροδο και το άκουγα για αρκετό καιρό στο Walkmanάκι, μετά το βαρέθηκα και δεν το ξανάπιασα στα χέρια μου γιατί δε με άγγιξε ιδιαίτερα.
BTW, καλωσήρθες.
Ευχαριστώ Rygar, αν και βάρβαρος ξέρεις καλά από μουσική :)

Αν σε ενδιαφέρει ακόμα ο Parson άκου το άλμπουμ Time Machine του 2000 (αν δεν το έχεις ακούσει ήδη), το μεγαλύτερο μέρος του είναι πολύ καλό και επιστρέφει σε ήχους από τα παλιά.

Καλή μέρα.
 
Οχι δεν το έχω ακούσει. Θα του ρίξω μια ματιά.
 
Rygar είπε:
Οχι δεν το έχω ακούσει. Θα του ρίξω μια ματιά.
θα του ρίξεις μια ματιά!!! :eek: ενδιαφέρον τρόπος να το ακούσεις..!!

(συγχώρεσέ με που όλο σε πειράζω ρε φίλε.. ελπίζω να μην τα πάρεις κι εσύ στο κρανίο κάποια στιγμή με την πάρτη μου μου.. :) )
 
Πλλάκα με κάνεις; :D

Πριν λίγο ήμουν σε ξαδερφάκι που τυχαία έβλεπε σε ντεβεντέ το "Βασικά καλησπέρα σας". Την ώρα που χόρευε ο Μιχαλόπουλος με την Πικουλα στο μέσο της πίστας της ντισκο και όλοι γυρνούσαν αργά γύρω τους (και καλά σταμάτησε ο χρόνος), έπαιζε η εισαγωγή του I Robot.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Πριν λίγο ήμουν σε ξαδερφάκι που τυχαία έβλεπε σε ντεβεντέ το "Βασικά καλησπέρα σας". Την ώρα που χόρευε ο Μιχαλόπουλος με την Πικουλα στο μέσο της πίστας της ντισκο και όλοι γυρνούσαν αργά γύρω τους (και καλά σταμάτησε ο χρόνος), έπαιζε η εισαγωγή του I Robot.
Εγώ γυρνόντας σπίτι με το αυτοκίνητο σήμερα το απόγευμα άκουσα ένα τραγούδι από το I Robot στο Τρίτο Πρόγραμμα! Το υπέροχο "Some other Time" (δε θυμόμουν τον τίτλο απέξω, το κοίταξα).

Με έφτιαξε, δεν τα ακούς συχνά αυτά..
 
Πίσω
Μπλουζα