Alan Parsons Project

Dragon_K. είπε:
A μάλιστα, νομίζω οτι κάποιος έχει την απάντηση που ψάχνω αρκετό καιρό. :) :)

Τη δεκαετία του Ογδόντα η μπύρα Henniger είχε βγάλει ένα διαφημιστικό σποτάκι.Το κομμμάτι του σποτ ήταν η "συρραφή" της εισαγωγής του "Εye of the tiger" με ένα "χορωδιακό" τμήμα κομματιού των Allan Parsons Project.

Το οτι ήταν A.P.P. το γνωρίζω γιατί εκείνη την περίοδο μου το είχε δανείσει σε κασσέτα "εταιρίας" μια συμμαθήτρια μου.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τίτλο ούτε album... όποιος μπορεί ας βοηθήσει. :)
Το επαναφέρω μπας και...
 
Επειδή γράφεις για την εισαγωγή του Eye of the tiger, μηπως ηταν κομμάτι από τα πρώτα 2 λεπτά του πιο κάτω κομματιού;

[yt]0X4HAIwJBEU[/yt]
 
Όχι Rygar...thanks πάντως.

Θα το βρώ που θα μου πάει.
 
επίσης - το hawkeye ήταν το μουσικό θέμα της διαφήμισης της L'oreal με την Cindy Crawford - κάπου το 1987 - που ακόμα δεν ήταν πολύ γνωστή - όπου γινόταν briefing από την crawford σε μια αίθουσα εταιρείας και όλοι κοιτούσαν πόσο μαλακά ήταν τα μαλλιά της - κουκλάρα στην διαφήμιση. επίσης το lucifer από το άλμπουμ eve 1979 ήταν το μουσικό θέμα των τίτλων, τουλάχιστον της έναρξης, της κυριακάτικής μεσημεριανής ενημερωτικής εκπομπής του 1983 με τον χρήστο οικονόμου, την νίτσα λουλέ και την σεμίνα διγενή - η τελευταία ήταν σε πιο ήρεμους τόνους τότε ακόμα λολ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dragon_K. είπε:
A μάλιστα, νομίζω οτι κάποιος έχει την απάντηση που ψάχνω αρκετό καιρό. :) :)

Τη δεκαετία του Ογδόντα η μπύρα Henniger είχε βγάλει ένα διαφημιστικό σποτάκι.Το κομμμάτι του σποτ ήταν η "συρραφή" της εισαγωγής του "Εye of the tiger" με ένα "χορωδιακό" τμήμα κομματιού των Allan Parsons Project.

Το οτι ήταν A.P.P. το γνωρίζω γιατί εκείνη την περίοδο μου το είχε δανείσει σε κασσέτα "εταιρίας" μια συμμαθήτρια μου.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τίτλο ούτε album... όποιος μπορεί ας βοηθήσει. :)
Αν ακόμα ψάχνεις την απάντηση μετά από 4 χρόνια:

(στο 2:43)
Επίσης, στη συγκεκριμένη διαφήμιση νομίζω ότι η εισαγωγή δεν ήταν το Eye of the Tiger, αλλά το The Alan Parsons Project - Ι Wouldn't Want To Be Like You (περίπου στο 0:40)

Και τα δύο από το Άλμπουμ 'I Robot'
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι Αρχηγός, πάει και τελείωσε !!!!!

Κι έχεις δίκιο για το I wouldn't want to be like you. Αν εξαιρέσεις το synth , το ντριγκι ντριγκι στην κιθάρα είναι καρμπόν το eye of the tiger.

Thanks Mano !!! :)
 
O Alan Parsons είχε δώσει πριν από αρκετά χρόνια [νομίζω τέλη 90ς, αρχές 00ς, δεν θυμάμαο ακριβώς] μια συναυλία στο ΡΟΔΟΝ, η οποία ήταν .... να "την πιεις στο ποτήρι" !!! Την κατατάσσω στις 5 ωραιότερες συναυλίες ξένων συγκριτημάτων που πέρασαν από την Ελλάδα !!! Συναυλία ατμοσφαιρική, με κάτι το "μυστηριακό" .... Τον θυμάμαι τον Άλαν να στέκεται στο κέντρο της σκηνής, λίγο πίσω από την μπάντα του [αποτελούμενη από πολύ αξιόλογους μουσικούς] και .... να μας μαγεύει με τους ήχους από τα συνθεσάιζερ του !!! Πραγματικός "γκουρού" της μουσικής [ηλεκτρονικής και όχι μονο] !!! Με τη μπάντα του επαιξε ένα σωρ'ο τραγούδια από όλο το φάσμα της καριέρας του [τα περισσότερα χιλιο-ακουσμένα] και, επειδή δεν ήξερα τους τίτλους, κάμποσες φορές μονολόγησα : "άντε ρε, κι αυτό το τραγούδι δικό του είναι" ??? Όπως, π.χ. εκείνο το ορχηστρικό με ηλεκτρονική μουσική που, όταν το άκουσα, μονολόγησα : "ρε συ, αυτό το ακούγαμε στο ραδιόφωνο στις εκπομπές που μετέδιδαν τα ματς, την ώρα που διακοπτόταν η μετάδοση για να κάνουν οι εκφωνητες διάφορες ανακοινώσες" !!! [αυτό έχει ήδη επισημανθει από προλαλήσαντες] !!! Και σκεφθείτε .... σε αυτή τη μοναδική και ανεπανάληπτη συναυλία ζήτημα να ήμασταν ... καμιά 50-60αριά άτομα !!! Λίγοι ήμασταν που την είχαμε "πάρει πρέφα" !!! [εμένα, πάντως, με ειχε "ψήσει" ο Αλέξανδρος Ριχάρδος !!! Τον είχα συναντήσει το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς, ψιλο-πιάσαμε κουβεντούλα για τα μουσικά και μού λέει : "το Σεπτέμβρη θα δώσουν συναυλία οι Alan Parsons, φρίντισε να μην τη χάσεις !!! ] !!!

Τέλος .... να τα τραγούδια με τα οποία εμείς "των 80ς οι εκδρομείς" γνωρίσαμε τους Alan Parson's Project !!!

a/ Let's Talk About Me , το οποίο περιεχόταν σε κάποια από τις κασέτες με τις επιλογές χιτς που κυκλοφόρησαν εκείνη την εποχή !!! Όταν κάποια στιγμή η Κρατική Τηλεόραση έδειξε, σε κάποιο απρόβλεπτο μουσικό διάλειμμα το βιντεοκλίπ του άσματος .... έπαθα πλάκα με το βιντεάκι, το λάτρεψα !!! Με "ωμό" και συνάμα σαρκαστικό / χιουμοριστικό τρόπο παρουσιάζει τη φθορά ενός ζευγαριού :


c/ Και τέλος .... σε κάποια διαφήμιση του σαμπουάν Timotei [γύρω στο '84], η μουσική επένδυση ήταν η εισαγωγή από κάποια πολύ όμορφη, σπαραχτική μπαλάντα !!! Κι όταν σε κάποιο πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό άκουσα αυτό το τραγούδι, αναφώνησα : "ναιιιι, το τραγούδι της διαφήμισης του σαμπουάν Timotei, επιτέλους, το ακούω ολόκληροοοοο .... Επρόκειτο για το Some Other Time από τη δισκάρα I Robot : http://youtu.be/k9qzsXP5yjE ... Αν και να σας πω την αλήθεια, όταν το άκουσα στη διαφήμιση νόμιζα ότι η εισαγωγή είναι παιγμένη με φλάουτο κι όχι με "σύνθι" .... αλλά ... ο Άλαν Πάρσονς ήταν "μάστορας" στην ηλεκτρονική μουσική, μπορούσε να φτιάξει με τα συνθεσάιζερς του όποιον ήχο ήθελε !!! Κι αυτό χωρίς να του αφαιρεί το συναίσθημα και την ευαισθησία του .....
 
Rygar είπε:
Επίσης τα Mammagamma, Pipeline, Hawkeye έπαιζαν κατά κόρον στην Αθλητική Κυριακή του 80, την ώρα που ο Κατσαρός ή ο Φουντουκίδης έλεγε το ΠΡΟΠΟ και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.
Και το The Gold Bug νομίζω έπαιζε στα αθλητικά (μετά τα πρώτα 45'').

Dragon_K. είπε:
Είσαι Αρχηγός, πάει και τελείωσε !!!!!
Κι έχεις δίκιο για το I wouldn't want to be like you. Αν εξαιρέσεις το synth , το ντριγκι ντριγκι στην κιθάρα είναι καρμπόν το eye of the tiger.

Thanks Mano !!! :)
Παρακαλώ!
 
Rygar είπε:
Επίσης τα Mammagamma, Pipeline, Hawkeye έπαιζαν κατά κόρον στην Αθλητική Κυριακή του 80, την ώρα που ο Κατσαρός ή ο Φουντουκίδης έλεγε το ΠΡΟΠΟ και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.
Off-topic βοήθεια : πριν από αυτά τα θέματα που λες, στην Αθλητική Κυριακή παίζαν θέματα από το δίσκο ενός συγκροτήματος ονόματι Space, που είχε εξώφυλλο έναν αστροναύτη. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει σε τίτλους, αφού το youtube δεν διαφωτίζει δεόντως;
 
panp είπε:
Off-topic βοήθεια : πριν από αυτά τα θέματα που λες, στην Αθλητική Κυριακή παίζαν θέματα από το δίσκο ενός συγκροτήματος ονόματι Space, που είχε εξώφυλλο έναν αστροναύτη. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει σε τίτλους, αφού το youtube δεν διαφωτίζει δεόντως;
Από το άλμπουμ Magic Fly των Space, νομίζω ακούγονταν τα Magic Fly,

, και Tango in Space.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα πλέον πιο σημαντικά συγκροτήματα της γενιάς των '80s... Αν έζησες τη δεκαετία του '80, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις ακούσει κάποιο τραγούδι τους, κάπου!

Χάρη στο Ρηγανάκο, τους (ξανα)γνώρισα, ενώ περίπου 2-3 χρόνια πριν, έτυχε να τους ξανακούσω από έναν συνάδελφο...

Τα πρώτα μου ακούσματα λόγω του πατέρα μου, ήταν μόνο μερικές μνήμες... Είναι όμως το είδος της μουσικής που αν το ακούσεις μια φορά, το θυμάσαι για πάντα! :)

Έτσι λοιπόν απέκτησαν το δικό τους "Hall of Fame" στο ipod μου, καθώς δε λείπουν τα εκπληκτικά τους (για μένα) κομμάτια: Mammagamma & Pipeline

Απλά, εκπληκτικοί! ;)
 
Πολυ καλο συγκροτημα! Εχω το Old and Wise στο pc! Πολυ μαγικο κομματι...
 
Αν η φαντασια μου δεν με γελα, μηπως βλεπετε ομοιοητα μεταξυ των δυο αυτων κομματιων στα πρωτα 10 δευτερολεπτα ( η μηπως κλοπη)

Νατασα θεοδωριδου ,


The Alan Parsons Project- The Gold Bug ' http://youtu.be/GZGEZi1ZY2o
 
tolis είπε:
Αν η φαντασια μου δεν με γελα, μηπως βλεπετε ομοιοητα μεταξυ των δυο αυτων κομματιων στα πρωτα 10 δευτερολεπτα
Νατασα θεοδωριδου ,


Α στο καλό !!! Πού το εντόπισες :eek: o_Oo_O.......
 
Kαι το Lucifer πολύ γνωστό oρχηστρικό κομμάτι απ' τον δίσκο Eve του 1979. Σε κάποια εκπομπή της ΕΡΤ (αθλητική το πιο πιθανόν) ακούγονταν:

 
Ως μέγας φαν των Alan Parsons Project να διορθώσω μια συνηθισμένη παρανόηση: Το συγκρότημα αποτελείτο από ΔΥΟ άτομα, τον Alan Parsons βεβαίως, που φιγουράρει και στον τίτλο (για το γιατί έχουν δοθεί διάφορες εξηγήσεις) και τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Eric Woolfson (που δυστυχώς "έφυγε" στα 64 του), ο οποίος έγραψε το 100% των στίχων, το 90% της μουσικής, και τραγούδησε σε μερικές από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του συγκροτήματος, όπως Time, Eye in the Sky και Don't Answer Me. Όταν οι δρόμοι τους χώρισαν, κανείς από τους δύο δεν έφτασε το επίπεδο που είχαν πετύχει στο συγκρότημα. Για την ιστορία πάντως, ναι μεν σπουδαίος παραγωγός και μηχανικός ήχου ο Parsons, αλλά όταν το Eye in the Sky στέκει και μόνο με φωνή και πιάνο, βγάζει κανείς τα συμπεράσματά του για το ποιος ήταν ο σημαντικότερος μουσικός από τα δύο μέλη της μπάντας... (βίντεο λίγο πριν το θάνατο του Woolfson, με τη φωνάρα του Steve Balsamo).
 
Συμφωνώ. Θεωρήστε πώς δεν πρόκειται για μπάντα αλλά για πρότζεκτ, όπως ας πούμε το πρότζεκτ Avantasia του Τομπάιας Σάμετ (των Edguy) ο οποίος σε κάθε άλμπουμ καλεί διάφορους τραγουδιστές έχοντας όμως στη φαρέτρα του κάποιες στάνταρ φωνές όπως ο Κίσκε και ο Ντεφαϊς των Virgin Steele. Να προσθέσω πώς ,για μένα τουλάχιστον, οι σημαντικότερες φωνές του πρότζεκτ ηταν δύο, ο Γούλφσον κατά 50% και ο Λένι Ζάκατεκ κατά 30%, εχοντας κι αυτός τραγουδήσει γνωστά κομμάτια της "μπάντας" που ηταν όμως πιο... ροκ λόγω και της φωνής του που ηταν τέτοια, ενώ ο Γούλφσον ειχε μια ιδιαίτερα αισθαντική και μειλίχια φωνή. Ασφαλώς και οι άλλοι τραγουδιστές είχαν πει πολύ ωραία κομμάτια, αλλα επρόκειτο για μικρότερες επιτυχίες και η παρουσία τους ηταν πιο αραιή.

Ακούστε εδώ για παράδειγμα:


ή εδώ


Βέβαια η πιο γνωστή φωνή των Πάρσονς ηταν η...αφωνία, εννοώντας τα Instrumentals. Τα έχω γράψει περίπου όλα αυτά καπου σε καποιο αλλο θρεντ, δε θυμάμαι πού, δεν πειράζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα