Album - Street Fighter 2

Καλησπερα. Συγνωμη αλλα αν δεν κανω λαθος το φορουμ λεγεται Retromania σωστα? Και εχει να κανει με οτιδηποτε αγαπησαμε στην 10ετια του 80 ετσι?. Αν δημιουργησα θεμα με τα αλπμουμ ζητω συγνωμη αλλα αν τιθεται πνευματικων δικαιωματων τοτε κανονικα οτι φωτογραφια ανεβαινει αυτοματα θεωρειται παρανομη! Γιατι να μην ζητησει πνευματικα δικαιωματα η Kenner, η Hasbro, η Playmobil, η Lego και ενα σωρο αλλες εταιριες που ανεβαινουν φωτογραφιες προιοντων τους? Κανονικα ουτε φωτο απο τις συλλογες μας θα πρεπει να ανεβαζουμε γιατι θα θεωρουνται αυτοματως παρανομες! Αλλωστε ουτε τα ανεβασα για εμποριο,ουτε εκλεψα την ιδεα της PANINI, ουτε το εκανα για κατασκευη η' εμπορια.Ειμαι σε ενα φορουμ που με εκφραζει γιατι ασχολειται με την αγαπημενη μου 10ετια του 80 και πραγματικα ειμαι χαρουμενος γι αυτο! Οτι εκανα το εκανα για να μοιραστω συναισθηματα και αναμνησεις με τα υπολοιπα παιδια που μεγαλωσαν την 10ετια του 80.Με ολο το σεβασμο που εχω στο φορουμ και στους δημιουργους του...ζητω συγνωμη και παλι αλλα απο τις φωτογραφιες που εχω ανεβασει στο προφιλ μου δεν προκειται να σβησω ουτε μια.
 
Παντα υπαρχει θεμα πνευματικων διαιωματων.

Αλλο μια-δυο φωτογραφιες για να θυμηθουμε ομορφες παιδικες μας στιγμες και αλλο να ανεβαζουμε φορα-παρτιδα ενα ολοκληρο αλμπουμ.

Οπως καταλαβαινεις δεν μπορουμε να ρισκαρουμε νομικες εμπλοκες. Ειναι παγια τακτικη της κοινοτητας μας. Αν θελεις να τις ανεβασεις σε ενα δικο σου δικτυακο χωρο, ευχαριστως να τον επισκεφτουμε.

Θα σε παρακαλουσα λοιπον να σεβαστεις τους κανονες που διεπουν το RetroManiaX και να ακολουθησεις την παρακληση που σου απηυθυνα.
 
Με συγχωρεις αλλα στην αρχη της ενοτητας αυτης για το αλμπουμ STREET FIGHTER ο χρηστης/μελος Durden εχει ανεβασει επισης ολο το αλμπουμ και απο οσο ειδα δεν του ειπατε τιποτα!!!!!! Οχι μονο δεν του ειπατε αλλα τον ευχαριστησατε κιολας!!!!!! Και μη μου το αρνηθεις γιατι στις ευχαριστιες ειναι και το ονομα σου μεσα.Εκει δεν υπηρξε θεμα πνευματικων δικαιωματων? και υπαρχει μολις ανεβασα εγω ολο το αλμπουμ?
 
Πας να το αναγεις σε reality...

O χρηστης που δινεις, εχει ηδη ενημερωθει με προσωπικο μηνυμα. Οποτε μην προβαινεις σε γρηγορα συμπερασματα.

Υπαρχει ομως και μια τεραστια διαφορα. Αυτος τα ανεβασε σε χωρο του, ενω εσυ στο server του retromaniax.

Το φορουμ εχει πανω απο 270 χιλιαδες ποστς. Μερικα ξεφευγουν.
 
Δεν ειναι Γιαννης,ειναι Γιαννακης...καλα ενταξει.Φωτογραφιες παντως μην περιμενεις να σβησω...
 
Πάντως, μιλάμε ουσιαστικά για φωτογραφίες από την προσωπική συλλογή κάθε συλλέκτη. Δεν πρόκειται για υποκλοπή υλικού της ΡΑΝΙΝΙ. Είναι κρίμα να τα αφαιρέσετε.

Με τον τρόπο που πάρθηκαν οι φωτογραφίες, είναι αδύνατη η αντιγραφή των αυτοκόλλητων για πλαστογραφία (γιατί αυτή είναι η μόνη και πολύ σοβαρή αιτία που θα δημιουργούσε πρόβλημα).

Επιπλέον, ουσιαστικά πρόκειται για διαφήμιση της ΡΑΝΙΝΙ. Κανονικά έπρεπε η ίδια η ΡΑΝΙΝΙ να ζητάει από τους πελάτες της να ανεβάζουν τις παλιές τους συλλογές στον ιστότοπό της. :D

Επιπλέον, έχει δίκιο ο Σταύρος στο ότι τότε θα έπρεπε να ζητηθούν πνευματικά δικαιώματα για όποιο ρετρό προιόν φωτογραφίζεται.

Μη μας στερείτε τη δυνατότητα στους ΡΑΝΙΝΟμάνιακς να απολαύσουμε τους ευσεβείς μας πόθους συμπληρωμένους, εσείς που μας δίνετε μάλιστα αυτή τη δυνατότητα. :)

Πάντως, αν κατάλαβα καλά, μπορεί κάποιος να ανεβάσει όποια φωτογραφία θέλει, αν την ανεβάσει από προσωπικό του χώρο; Θα μπορούσε τότε κάποιος να τις μεταφέρει και να τις ανεβάσει από προσωπικό του χώρο, αν βέβαια κάτι τέτοιο γίνεται δωρεάν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανουμε προσπαθειες επαφης με την Panini οπως και με αλλες εταιριες.

Νομιζω οτι συμφωνεις πως δεν ειναι το ιδιο να φωτογραφισουμε τους Μικρους Ψαραδες, με το να σκαναρουμε-φωτογραφισουμε καποιο βιβλιο.

Στον stayros εκανα μια ευγενικη παρακληση ωστε να προστατεψω τοσο τον χωρο οσο και το κοπο του. Αντεδρασε αρνητικα, εξου και το 7ημερο ban.

Αντιλαμβανεσαι πιστευω οτι ουτε μας κανει κεφι να ψαχνουμε εταιριες για αδειες "ανεβασματος", ουτε να μπαναρουμε μελη.

Απλα επειδη θελουμε να διατηρησουμε την αρχη που εχουμε περι πνευματικης ιδιοκτησιας, χανουμε χρονο απο τη ζωη μας αναζητωντας κατοχους των δικαιωματων.

Απο τα μελη σαν τον stayros ζηταμε απλα υπομονη. Το ιδιο ειχε προκυψει για τις ιστοριες της Bibibo και του Ιπποτη της Ασφαλτου. Επικοινωνησαμε με Hasbro και αντιμετωπισαμε ευγενεστατους ανθρωπους με καθε καλη διαθεση. Σε λιγες μερες θα εχουμε την αδεια να τα ανεβασουμε και καποιες "ακρες" για El Greco era πληροφοριες-υλικο. Θα ηταν καλυτερο να τα ειχαμε ανεβασει "στην ψυχρα"??
 
Το καταλαβαίνω ότι κοπιάζετε ουσιαστικά για μας και οι ενέργειές σας είναι ακριβώς για να μπορούμε να απολαμβάνουμε τη ρετρο-τρέλα μας και γι αυτό σας ευχαριστούμε. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δημιουργηθεί "παρεξήγηση" και αν ακούσουν στην ΡΑΝΙΝΙ για ανεβασμένα ολόκληρα άλμπουμ, πάει ο νους τους στο κακό.

Πάντως, σε περίπτωση που η απάντηση από ΡΑΝΙΝΙ είναι αρνητική, πρέπει να καταλάβουν ότι αν φοβούνται πλαστογραφία, αυτή είναι αδύνατη, τόσο λόγω ανάλυσης, όσο και λόγω της γωνίας λήψης των φωτό που ανεβαίνουν στο σάιτ. Υπάρχει θέμα με την πλαστογραφία αυτοκόλλητων της ΡΑΝΙΝΙ, αλλά μιλάμε για εντελώς διαφορετική κατάσταση, όσον αφορά τις εικόνες εδώ. Έχουν κυκλοφορήσει στο ίντερνετ όλα τα άλμπουμ της ΡΑΝΙΝΙ για μουντιάλ, EURO και ιταλικό πρωτάθλημα από το'61 μέχρι σήμερα σκαναρισμένα σελίδα-σελίδα και σε υψηλή ανάλυση. Πρέπει να καταλάβουν ότι οι φωτό που ανεβαίνουν εδώ δεν έχουν καμμία σχέση με κάτι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια δεν ειναι μονο η πλαστογραφια των αυτοκολλητων αυριο μεθαυριο μπορει να αποφασισει να εκδοσει και να περιμενει το αναλογο χρηματικο κερδος απο επετειακες αναμνηστικες whatever εκδοσεις των αλμπουμ της κατι που δεν προκεται να γινει αν ο καθενας εχει "δωρεαν" προσβαση μεσα απο sites.


Ειναι δικαιωμα της καθε εταιρειας να χρησιμοποιησει την ιδιοκτησια της οπως θελει και εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ζητησουμε την αδεια.



 
Μια που το έφερε η κουβέντα, πάντως, ελληνική αντιπροσωπεία της ΡΑΝΙΝΙ δεν υπάρχει. Η εταιρεία ΠΗΓΑΣΟΣ που αναγράφεται στα άλμπουμ, κάνει μόνο διανομή όσων συλλογών αποφασίζει η μητρική εταιρεία να έρθουν στην Ελλάδα.

Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα και για τους Έλληνες συλλέκτες της ΡΑΝΙΝΙ, για διάφορους λόγους.
 
Έχω στείλει 5 φορές email ανά τα χρόνια στην Πήγασος εκδοτική να μου πουν ποια albums της Panini κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα και πότε.

Με γράψανε κανονικά... και όταν πήρα τηλέφωνο ήταν μια αγενέστατη/φρικαρισμένη γυναίκα που νόμιζε ότι της έκανα πλάκα.

"Τι πανίνι;"

"Albums με αυτοκόλλητα"

"..."

"Δεν έχετε πληροφορίες;"

"..."

"Δεν θέλω κάτι περίεργο, μόνο ποια βγήκαν και πότε..."

"Γεια σας κύριε!" *click*
 
Εγω ειχα στειλει email στην Panini Ιταλιας διοτι ηθελα να παρω αδεια να "ανεβουν" οι Δεινοσαυροι και δεν εβλεπα να υπαρχει το αλμπουμ καταχωρημενο οτι κυκλοφορησε Ελλαδα στις λιστες του site της.

Δεν ελαβα απαντηση. Ξαναπροσπαθω λογω των τελευταιων εξελιξεων και κρατω μια μικρη αισιοδοξια.
 
dr_slump είπε:
Έχω στείλει 5 φορές email ανά τα χρόνια στην Πήγασος εκδοτική να μου πουν ποια albums της Panini κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα και πότε.
Με γράψανε κανονικά... και όταν πήρα τηλέφωνο ήταν μια αγενέστατη/φρικαρισμένη γυναίκα που νόμιζε ότι της έκανα πλάκα.

"Τι πανίνι;"

"Albums με αυτοκόλλητα"

"..."

"Δεν έχετε πληροφορίες;"

"..."

"Δεν θέλω κάτι περίεργο, μόνο ποια βγήκαν και πότε..."

"Γεια σας κύριε!" *click*
Άλλη εταιρεία είναι ο ΠΗΓΑΣΟΣ και άλλη η "ΠΗΓΑΣΟΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ".

Μάλλον πήρες τηλέφωνο στην εταιρεία του Μπόμπολα που εκδίδει το Έθνος :D

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ που διανέμει την ΡΑΝΙΝΙ, είναι ο αντιπρόσωπος της HARIBO.
 
Σοβαρά μιλάς; χαχαχαχαχαχ :D
 
Wally είπε:
Εγω ειχα στειλει email στην Panini Ιταλιας διοτι ηθελα να παρω αδεια να "ανεβουν" οι Δεινοσαυροι και δεν εβλεπα να υπαρχει το αλμπουμ καταχωρημενο οτι κυκλοφορησε Ελλαδα στις λιστες του site της.
Δεν ελαβα απαντηση. Ξαναπροσπαθω λογω των τελευταιων εξελιξεων και κρατω μια μικρη αισιοδοξια.
Μόλις πρόσφατα και λόγω της συζήτησης είδα ότι τα άλμπουμ Δεινόσαυροι και Μπακ Ρότζερς δεν είναι πια αναρτημένα ολόκληρα.

Σε περίπτωση που οι Ιταλοί και πάλι δεν απαντήσουν καθόλου, τα άλμπουμ Δεινόσαυροι και Μπακ Ρότζερς, αλλά και οι συλλογές του Σταύρου, δε θα ξανανέβουν ολόκληρα;
 
Αισιοδοξουμε οτι θα απαντησουν
 
Δεν το ειχα δει αυτο το thread.. το ειχα και εγω αυτο το αλμπουμ , οταν μια μερα η μανα μου με επιασε να μην διαβαζω και να ασχολουμε με αυτο .. Εγινε 2 κοματια το εσκισε στην μεση :angry: ... Το ειχα κολισει με σελοτειπ αλλα.. Δεν ξερω που μπορει να βρησκετε πλεον.. καπου χαμενο στο σπιτι θα ειναι..
 
Εγώ πάλι είχα το Super Street Fighter 2 όπου μου το είχε δώσει ένας συμμαθητής μου. Δεν πρέπει να το έχω πετάξει αλλά ποιος ξέρει που βόσκει.
 
Ajax87 είπε:
Δεν το ειχα δει αυτο το thread.. το ειχα και εγω αυτο το αλμπουμ , οταν μια μερα η μανα μου με επιασε να μην διαβαζω και να ασχολουμε με αυτο .. Εγινε 2 κοματια το εσκισε στην μεση :angry: ... Το ειχα κολισει με σελοτειπ αλλα.. Δεν ξερω που μπορει να βρησκετε πλεον.. καπου χαμενο στο σπιτι θα ειναι..
Το βρηκα χτες! Ειναι σε αθλια κατασταση... τα μισα αυτοκολλητα εχουνε ξεκολλησει και το σελοτειπ που ειχα βαλει εχει λιωσει :p

johnny19818 είπε:
Εγώ πάλι είχα το Super Street Fighter 2 όπου μου το είχε δώσει ένας συμμαθητής μου. Δεν πρέπει να το έχω πετάξει αλλά ποιος ξέρει που βόσκει.
Μετα το παραπανω συμβαν με το Street fighter 2 , πηρα το αλμπουμ Super Street Fighter 2. Ημουν απο τους λιγους που το ειχανε στο σχολειο! :D

Μεχρι να βρεις το δικο σου Johnny και να μας βγαλεις καμια φωτογραφια εψαξα στο νετ και βρηκα μερικες

SNES Super Street Fighter II official sticker album.jpg

StreetFighterIIStickerAlbum003.jpg

ssf2 E honda.jpg

ssf2 stic back.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα