All-time ΚΑΚΟΣ !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Προχτές συζήταγα με έναν φίλο μου.

Μου έθεσε μια ωραία ερώτηση,

την οποία και μεταφέρω στο φόρουμ :

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΥΜΕΡΟ-1 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΑΚΟΣ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ;

Τόσο εγώ, όσο και ο φίλος μου, συμφωνήσαμε στον DARTH VADER

από το STAR WARS.

( ... ήχος από πνιχτή αναπνοή, μέσα από κάσκα ... )
 
O Darth Vader είναι η απόλυτη μορφή...... αλλά δεν ήταν κακός κατά βάθος.....

Έλα ρε σεις καλούλης ήταν, η σκηνή με τον Luke που του αφαιρεί τη μάσκα λίγο πριν πεθάνει θεωρώ ότι είναι μια από τις συγκλονιστικότερες στιγμές του παγκόσμιου κινηματογράφου.

Όσο για τον δικό μου κακό..... Ανέστης Βλάχος!!!!!!!!!!!!!!!!:biglaugh:
 
akmakas είπε:
Νομίζω Hannibal Dr. Lecter!!!!
Mα.....ουτε αυτος ηταν κακος!!!!

(Ωχ,λετε η θεαση πολλων κανιβαλιστικου περιεχομενου ταινιων να βλαπτει τελικα....;;; ;)
 
agent smith!

υπάρχει χάσμα γενεών :p
 
Γκουσγκούνης!!! :D

(και όποιος πιστεύει ότι δεν είναι κακός, να του τον φέρουμε να δοκιμάσει "περιποιήσεις")
 
Ο agent Smith,οσο κακος κι αν ηταν (που προσωπικα για μενα ηταν καρτουν μπροστα σε αλλους κακους-no offense xalia),δε μπορει να χαρακτηριστει διαχρονικος νομιζω......

Γκουσγκουνης....;;;

E ναι,τωρα μαλιστα!!!!:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
O Γκουσκούνης δεν ήταν κακός, αλλά ΑΞΙΟΣ! :D

Eμένα μάλλον είναι η ...γεμάτη τρυφερότητα μαμά Alien.
 
AEON, καλή επιλογή για #2 ;)
 
Ο γκουσκουνης ήτανε πρόεδρος !! ο κακός ήτανε ο Αρτέμης ματσας με την θανατηφόρα ατάκα «οι Γερμανοί είναι φίλοι μας»
 
shock είπε:
Δε πιστεύω να εμμένεις στην #1.
Τα "ψιλά γράμματα" της #1 τα διάβασες; Μπορεί βέβαια να τα παραέκανα "ψιλά" για τον μέσο όρο ηλικίας του forum (εμού συμπεριλαμβανομένου!) :biglaugh:
 
Kι ένα σχόλιο για Darth Vader...αν εννοείτε τον φλώρο τoυ episode III, ούτε με σφαίρες. Kι από την πρώτη τριλογία μου άρεσε κυρίως στο IV περισσότερο ως αυθεντικός κακός (I find your lack of faith distrubing...) παρά ως τραγικός πατέρας (γιε μου, άσε τους Jedi κι έλα στον θείο Παλπατίνο να σου μάθει τα κόλπα).
 
Sorry αλλά κάτι δε πιάνω! Έκανε κάτι στη κλασική τριλογία ο vader? Την αναπνοή έχει μόνο και το look του κακού!

Στα νέα starwars στο episode III έσφαξε και ένα κάρο κόσμο!
 
Maddog είπε:
Τα "ψιλά γράμματα" της #1 τα διάβασες; Μπορεί βέβαια να τα παραέκανα "ψιλά" για τον μέσο όρο ηλικίας του forum (εμού συμπεριλαμβανομένου!) :biglaugh:
Που να τα δούμε βρε καλέ μου άνθρωπε.....

Τώρα που το είπες το έψαξα!!!!
 
xalia είπε:
Sorry αλλά κάτι δε πιάνω! Έκανε κάτι στη κλασική τριλογία ο vader? Την αναπνοή έχει μόνο και το look του κακού! Στα νέα starwars στο episode III έσφαξε και ένα κάρο κόσμο!
xalia μέτρα: boarding σε σκάφος επαναστατών και μαζικές σφαγές, στραγγαλισμοί, δολοφονία jedi, καταστροφή του στόλου επιδρομής στο Death Star πλην του Luke, επιδρομή στον πλανήτη Ηοth (βάση των rebels στο Empire Strikes Back) και συνέχιση σφαγών, ακρωτηριασμός του γιού του, ανατίναξη πλανήτη και αυτά μόνο από πρόχειρη μνήμη (σίγουρα έχει κάνει κι άλλα). To σημαντικό όμως ήταν πως έχοντας την ηγεσία του αυτοκρατορικού στόλου, απλά διέθετε το μεγαλείο να δίνει μια εντολή και να καθαρίζει ολόκληρους κόσμους (βλ. Death Star σε δράση).

Πέραν τούτου στην prequel τριλογία είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος, αν εξαιρέσει κανείς τα 10 τελευταία λεπτά του ΙΙΙ. Ο ανεκδιήγητος φλώρος που υποδύεται τον νεαρό Anakin, με τις ανύπαρκτες ικανότητες ηθοποιίας (πάντα σύμφωνα με την γενική κατακραυγή από κοινό και κριτικούς), δυστυχώς όχι μόνο δεν έπεισε, αλλά γκρέμισε το επιβλητικό προφίλ του πραγματικού Vader.
 
Ο Darth είναι μια τραγική φιγούρα, όπως και οι περισσότεροι κακοί άλλωστε. Είναι θύματα του ίδιου του εαυτού τους. Θα συμφωνήσω με επιλογή Alien, όπου δεν τίθεται θέμα συνειδητής επιλογής, αλλά επιβίωσης.:11zpissed:
 
Στην νέα τριλογία ο Vader σαν κακός δεν στέκει.

Συμφωνώ με τον AEON, η επιλογή του ηθοποιού έγινε με κριτήρια του τι θέλουν να δουν τα χαζοαμερικανάκια (τον κλασσικό αποτριχωμένο, καραχαζόφλωρο που σώνει και καλά το πάιζει κάκουλας).

Το cool factor για άλλη μια φορά έκανε το θαύμα του τι να πει κανείς. Ευτυχώς υπήρχε ο master Yoda και έσωνε την κατάσταση........
 
Πίσω
Μπλουζα