AmiBerry από Midwan [Raspberry Pi]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Αποτελει μια εξαιρετικη προσπαθεια του γνωστου στη ρετρο πιατσα, αμιγκοπιατσα Midwan οπου προσφερει μια Amiga μεσα στο RaspberryPi.

Τρεχει πανω στο DietPi λειτουργικο, βασιζεται στο UAE4ARM2 emulator και νομιζω στοχευει περισοττερο στο Pi3.

Oδηγιες και links εδω

Εν ταχει.

Ριχνεται το image που κατεβαζετε απο το link σε μια SD καρτα.

Συνδεετε το Pi σας με ethernet (γινεται και με WiFi αλλα δεν το καταλαβα ακριβως πως)

Ξεκινατε το Pi και ολα στηνονται μονα τους (αρκει να λειτουργει το δικτυο σας)

Kατεβαζει οτι χρειαζεται...μεχρι και expand το filesystem στο τελος κανει.

Μολις τελειωσει ειστε μπροστα σε ενα παραθυρο του UAE4ARM

Πατηστε Quit για να βγειτε στην κονσολα

Εκει δωστε dietpi-software

Θα σας δωσει επειλογες πακετων για εγκατασταση.

Εγω επελεξα Samba που ειναι το πιο απλο.

Οταν τελειωσει θα μπορειτε να δειτε τα περιεχομενα του Pi απο το PC σας (User:root Password:dietpi)

Στο φακελο kickstart ριχνεται τα Kickstart σας

Βαζετε ενα ADF στο φακελο floppy

Στο φακελο HDF παει ο τυχον σκληρος δισκος σας

Οσοι ασχολειστε με WinUAE θα καταλαβετε ακριβως τι παιζει.

Aν θελετε να ξεκινα κατευθειαν Amiga, οριζετε στο εν ονοματι autoconf Configuration αυτα που θελετε και αποεπιλεξτε την επιλογη Show GUI on startup (ή καπως ετσι).

Εφτιαξα ενα 3.1 με WHDLOAD δισκο με 2 RAM και 8 Fast. Επρεπε απλα να αποεπιλεξω το JIT διοτι ετρωγα artifacts στο Turrican 2

Στο χειρηστηριο απενεργοποιηστε το AutoFire αλλιως δεν θα παιζει η δεσμη στο Turrican II (ρε μανια! :) )

Για να το κλεισετε Quit, βγαινετε κονσολα και δινετε shutdown now

Εξαιρετικη προσπαθεια!

Ελπιζω να διορθωσει το bug στο kernel του Pi firmware που βασανιζει τους κατοχους ZeroEncoder
 
Έχεις καεί άσχημα με το raspberry ε; :supergrin:
 
Πληρως χαχαχαχα

To συγκεκριμενο ομως ειναι και Amiga, ειναι και πατριωτακι... :)
 
Wally τι raspberry χρησιμοποιεις κανονικα;
 
Pi3. Νομιζω οτι ειναι μονοδρομος διοτι η διαφορα τιμης απο το 2 ειναι μικρη και η διαφορα ισχυος μεγαλη. Και ο Δημητρης ειπε οτι το Amiberry παιζει καλυτερα σε Pi3.

Στο μονο που δεν τα παει καλα το Pi3 ειναι το RiscOS. Ακομα δεν εχουν βγαλει μια εκδοση της προκοπης και μιλαμε για ARM λειτουργικο. Eκει το Pi2 ειναι ακομα η καλυτερη επιλογη.

ΒΤW αν θελετε να διορθωσετε το προβλημα του ZeroDelay encoder

Κώδικας:
apt-get install build-essential

wget https://sourceforge.net/projects/hte/files/ht-source/ht-2.1.0.tar.bz2/download
tar -vxjf ht-2.1.0.tar.bz2 
cd cd ht-2.1.0
sudo apt-get install libncurses5-dev libncursesw5-dev
./configure
sudo make
sudo make install

sudo ht /lib/modules/4.4.13+/kernel/drivers/hid/hid-dr.ko 

alt + L and select replace (Use tab key go to hex) 

09 30 09 33 09 32 09 31 09 34

09 30 09 31 09 32 09 33 09 34

Yes to confirm. Alt + F and select save. Alt + F select exit

sudo ht /lib/modules/4.4.13-v7+/kernel/drivers/hid/hid-dr.ko 
and do the same again

rm /home/pi/.emulationstation/es_input.cfg

reboot
οπου 4.4.13+ βαζετε τον kernel που εχετε
 
Αυτη την στιγμη εχω το RP3 και 2 RP Zero. Αν και ειχα το 2 το εβρισκα πιο σταθερο και συμβατο απο το 3 νομιζω. Τωρα ασχολουμε με τα zero, ενα το εχω για το ονλαιν του DC και το αλλο για emulation (Tωρα δοκιμαζω το recalbox). Ποια ειναι η γνωμη σου πανω στο Retropie η Recalbox;

Εδω στο zero εχω βαλει ενα zero4u board και εχει βολεψει παρα πολυ.
 
Το RetroPie θελει χρονο αλλα τα αποτελεσματα που μπορουν να βγουν ειναι φοβερα. Σε αφηνει να αυτοσχεδιασεις λυσεις.
 
Σε πρωτη φαση βρηκα το recalbox πιο σταθερο σε frame rate στo emulation σε σχεση με το retropie(παντα μιλαμε για το zero). Θα το κοιταξω και θα βαλω στο αλλο το retropie και θα παιξω με τις ρυθμισεις για να δω πιο μου καθεται καλα.
 
Για το RetroPie πηγαινε Pi3 ωστε να παιξεις με crt-pi shaders
 
Η φαση ειναι οτι προσπαθω να κανω dual boot στο raspberry pi 3 γιατι εκτος απο retropie, η γυναικα μου θελει και το Kodi για να βλεπει σειρες και ταινιες αλλα δεν πετυχαινει.
 
O Midwan εχει εν τω μεταξυ κυκλοφορησει την εκδοση 2.1 και ετοιμαζει εκδοση βασισμενη σε SDL2
 
Συγχαρητηρια, το Amiberry (θα) ειναι μερος του RetroPie
 
Aπο οτι καταλαβαινω απο τις αναρτησεις ειναι θεμα ημερων να δουμε το νεο SDL2 Amiberry με full customisable controls!

Παντως απο τη κινηση στο Github φαινεται οτι ο Δημητρης εχει πηξει στον κωδικα και στα bug fixes. Ταπεινα συγχαρητηρια...
 
Πιθανον τα παλια config .uae αρχεια σας να μην λειτουργουν οποτε χρησιμοποιηστε αυτο για να φτιαξετε καινουργια

Δυστυχως ενω παρακολουθω στενα το project Amiberryδεν εχω προλαβει να δοκιμασω το build ακομα...μαλλον σουκου :(  
 
Λοιπον, εβαλα το Σουκου την 2.12 στο RetroPie μου (Update from Source αφου δεν εχουν ανεβει ακομα τα binaries)

Με λυπη ειδα (ελπιζω να κανω λαθος) οτι ενα βασικο ατου του Amiberry, δηλαδη να κανεις map κουμπια του χειρηστηριου στο GUI και Quit, δουλευει μονο για πληκτρολογιο. Δηλαδη παλι χρειαζεσαι πληκτρολογιο κατι που για μενα στο RetroPie ειναι no-go.

Επισης πιστευα οτι θα υπηρχε καποιος τροπος πλεον να κανω map το ποντικι στο δεξι μοχλο του 360 pad μου αλλα δεν καταλαβα πως. Αρα χρειαζεται και mouse.

Δεν καταλαβα επισης αν θα μπορουμε να βαλουμε SDL2 build στο RetroPie (που νομιζω ακομα ειναι σε Jessie και δεν εχει παει σε Stretch) και αν το SDL2 λυνει τα παραπανω θεματα.

Ελπιζω τα παραπανω να ειναι δικες μου αστοχιες διοτι το Amiberry εκανε αλματα στο emulation σε αυτη την εκδοση.
 
To Amiberry εχει συνεχως νεο functionality.

Στην Retropie δυστυχως δεν εχω ακομα κατεφρει να δει το χειρηστηριο μου ως Retropad ωστε να εχω το functionality που εχουν οι υπολοιποι emulators του RetroArch (δηλαδη να κανω quit, να μπαινω στο μενου απο το χειρηστηριο)

Βγηκε η εκδοση 2.18 με WHDload Auto Booting αρα τερμα τα χαζο uae αρχεια. Ελπιζω να βρω χρονο να το δοκιμασω συντομα
 
Ισιωσα το θεμα των χειρηστηριων να διαβαζουν RetroArch ρυθμισεις οποτε εχω κανονικα quit,menu κτλ

Το προβλημα ηταν οτι στο φακελλο /opt/retropie/configs/all/retroarch/autoconfig  το ονομα του αρχειου που αφορουσε το χειρηστηριο που εβλεπε το Amiberry δεν ειχε ενδιαμεσα spaces...με αλλα λογια πρεπει το νομα του αρχειου να ειναι ακριβως το ιδιο με το ονομα που βλεπει το Amiberry το χειρηστηριο στην οθονη Input

Περιμενω να ενσωματωθουν πραγματακια στο RetroPie ωστε να εχουμε WHDLOAD boot με preinstalled images (βλεπε RetroPlay WHDload packs)
 

Πολλα συγχαρητηρια στον 1@midwan[/USER]

Προχθες ανεβηκε η εκδοση 2.19.

Για τους εχοντες RetroPie:

Κανετε Update RetroPie Setup Script

Πηγαινετε στο Manage και βρισκετε το Amiberry.

Κανετε Update from Source (δεν ξερω αν εχουν ανεβει τα binaries για RetroPie και παω απο script για να παιρνω και φρεσκαδουρα).

Περιμενετε κανα δεκαλεπτο

Ξεχαστε .uae και configurations.

Ριχνετε το TOSEC των Amiga Kickstart μεσα στο BIOS φακελο του RetroPie

Σβηνετε τα οποια παιχνιδια ειχατε μεσα στο ROMS/amiga και βαζετε μεσα μεμονωμενα παιχνιδια απο το RetroPlay WHDload πακετο (eab γκουχ γκουχ googledrive γκουχ γκουχ)

Bρισκετε το es_systems.cfg το οποιο αν θυμαμαι καλα βρισκεται μεσα στο etc/emulationstation και στο section της Amiga προσθετουμε τα εξης extensions: .LHA, .lha

Επανεκινηση RetroPie και πλεον εχετε τα παιχνιδια επιλεξιμα και ετοιμα για παιχνιδι.

Σε επομενη εκδοση θα υπαρχει συνδεση με online database για αυτοματο κατεβασμα optimal ρυθμισεων ανα παιχνιδι.

 
Πίσω
Μπλουζα