AmiBerry από Midwan [Raspberry Pi]

Χμμμ... Τι είναι το TOSEC Wally?
 
Wally, σετάρισα το WHDLoad, με τα TOSEC του και με τα όλα του (γκουχ, γκουχ) και σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Αλλά δεν ανταποκρίνεται το mouse μέσα στα παιχνίδια. Αν τρέξω το Amiberry σκέτο έχω mouse στα μενού του, αλλά μέσα στα παιχνίδια φορτωμένα με WHDLoad όχι. Τι θα μπορούσε να φταίει; Με ένα πρόχειρο Googling δεν βρήκα τίποτε σχετικό.
 
ΟΚ, νομίζω ότι βρήκα λύση για τα προγράμματα που χρειάζονται mouse για τον χειρισμό τους στο Amiberry. Αυτό που έκανα ήταν μετά από κάποιο ψαξιμο βρήκα μέσα στο 

/opt/retropie/configs/amiga/amiberry/whdboot το αρχείο hostprefs.conf το οποίο το οποίο έκανα edit και το άλλαξα ως εξής:

CONTROLLER_1=joy1
CONTROLLER_2=joy2
CONTROLLER_3=joy0
;CONTROLLER_4=
CONTROLLER_MOUSE_1=joy0
CONTROLLER_MOUSE_2=joy0

;RETROARCH_QUIT=TRUE
;RETROARCH_MENU=TRUE
;RETROARCH_RESET=TRUE
;KEY_FOR_QUIT=F12
;KEY_FOR_MENU=F11
;DEADZONE=
STEREO_SPLIT=1
;SOUND_ON=FALSE
ASPECT_RATIO_FIX=TRUE
FRAMESKIP=FALSE


Οι δυό πρώτες γραμμες για το mouse και οι δύο τελευταίες για σωστή αναλογία διαστάσεων και καθόλου frame skips. 

Ελπίζω να φανούν χρήσιμες σε κάποιον αυτές οι πληροφορίες.
 
Βρήκα επίσης πως κάποια WHDload παιχνίδια σε .LHA που εκ πρώτης όψεως δεν τρέχουν χρειάζονται επιπλέον ένα kickstart 1.3 (A500) μετονομασμένο σε kick34005.A500 και ένα 3.1 (Α1200) μετονομασμένο σε kick40068.A1200 μέσα στον φάκελο BIOS του Retropie. Προσοχή! Μιλάω για επιπλέον αντίγραφα των kickstarts, μαζί με τα υπόλοιπα του TOSEC.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο ισως εξηγει καποιες μαυρες οθονες σε καποια παιχνιδια μου...
 
Χμμμμ... Έχω την εντύπωση ότι το παραπάνω τέχνασμα δουλεύει μόνο για τα παιχνίδια της Α500. Θα το ψάξω λίγο ακόμα. Ή ίσως οι μαύρες οθόνες να μην οφείλονται μόνο στην εσφαλμένη ονομασία του kickstart.

Επίσης κάποιος έγραψε σε κάποιο forum για ένα άλλο θεματάκι με μπερδεμένα γραφικά στο Zool 2 AGA, το οποίο το έλυσε μπαίνοντας στα settings του Amiberry και γυρίζοντας το mode σε NTSC μετά πάλι σε PAL. Αυτό το συγκεκριμένο τέχνασμα όντως δουλεύει, το δοκίμασα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα