Amiga 500 & ATARI 520ST multiplayer

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Παιζουν multi το Lotus 2 μεσω RS-232 με Amiga 500 και Αtari ST 520.

Με τον ιδιο τροπο ειχα παιξει Falcon με το Amstrad PC 1512 και την Amiga 500, ποσο ευκολο ηταν τοτε να παιξεις ενα multi. :cool:

 
Έτσι Έτσι να μαθαίνουν οι μικροί τι εστί multiplayer και τι περνούσαμε για να το πετύχουμε.
 
υπήρχε τέτοιου είδους multiplayer τότε? έχω μείνει άφωνος,και να φανταστείτε ότι τώρα αυτή η υλοποίηση γίνεται μόνο με xbox/pc και αυτή με τα χίλια ζόρια...
 
Στο multi τοτε σε PC,Amiga,Atari ST ηταν απλα plug n play με την πραγματικη εννοια!
 
vagosgta3 είπε:
Στο multi τοτε σε PC,Amiga,Atari ST ηταν απλα plug n play με την πραγματικη εννοια!
Λογικό είναι. Ενα καλώδιο στο ένα σύστημα και την αλλη άκρη στο άλλο και τέλος. :p
 
Ποιοι αλλοι τιτλοι multiplayer υπηρχαν?
 
Νομίζω ήταν και το Vroom...
 
πέραν της συνήθης πλάκας για τα πατάρια καταστάσεις σαν αυτή βγάζουν νοσταλγία για τα αγαπημενα μας μηχανηματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο τωρα γινεται ή κανετε πλακα? μπορω να συνδεσω ετσι απλα μια αλλη αμιγκα ή εναν αταρι και να παιξω διπλο?
 
Ναί, δεν πρόκειται περί πλάκας.

Χαρακτηριστικό ρετρο-παράδειγμα το Special Review του Falcon στο τεύχος 53 του Pixel, όπου σε μία φωτογραφία φαινόταν μία Amiga και ένας ST να παίζουν συνδεμένοι το ίδιο παιχνίδι δίπλα-δίπλα. :)
 
Σωστός ο billy! :thumbup:

Μάλιστα θυμάμαι οτι η απεικόνιση του cockpit, ήταν καλύτερη στον ST και μου είχε κάνει εντύπωση!!! (Τό'ριξα πάλι το καρφί μου :D )
 
Το βασικό πρόβλημα σε αυτό είναι να βρείς έναν ακόμα για να παίξεις :p
 
DINO είπε:
θυμάμαι οτι η απεικόνιση του cockpit, ήταν καλύτερη στον ST και μου είχε κάνει εντύπωση!!! (Τό'ριξα πάλι το καρφί μου :D )
Χαχα !! Ωστε έτσι, ε; :D

Πάντως, ξαναρίχνοντας μία ματιά στο Pixel (μόλις πριν λίγο), διαπίστωσα πως ενώ γίνεται αναφορά στις δυνατότητες του παιχνιδιού για head-to-head μάχες, δεν εντόπισα την "επίμαχη" εικόνα με τους δύο υπολογιστές δίπλα-δίπλα !! :banghead: (έχει μόνο φωτογραφίες απο την παρουσίαση του παιχνιδιού, που είχαν τραβηχτεί απο ST).

Σίγουρα είχα πετύχει την εν λόγω φωτό - *ίσως* σε άλλο ελληνικό έντυπο, σε περίπτωση που δεν βρίσκεται σε διαφορετικό τεύχος Pixel (Υποψιάζομαι το Sprite, αλλιώς μπορεί να είναι σε κανα USER... αν βρω χρόνο θα τσεκάρω και θα επανέλθω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε USER είναι billy, και μάλιστα στα πρώτα τεύχη...

Τώρα το θυμήθηκα...

Άμα δε βαρεθώ, θα κοιτάξω να το βρω...
 
να το βρεις Ντίνο...
 
Πίσω
Μπλουζα