Amiga A1200 στο amigakit τελος?

Πέρνω μία amiga, καλή ωρα η Α600 μου

Θέλω να παίξω παιχνιδάκια, αλλα βρίσκω μονο adf.

εντάξει λέω, θα τα περασω σε floppy αλλα το PC δεν το γράφει. ενταξει λέω θα το κανω με transfer kit, αλλα δεν αναγνωρίζει καμια απο τις cf που του έχω βάλει.

Ωραία, θα το κανω μεσω cf 2 IDE, αλλα δεν μπορω να περάσω τα αρχεια απο το pC στην CF γιατι δεν αναγνωρίζετε το file system, νταξει λεω θα παω στο φίλο μου το mike να με φτιάξει και οντως παει στα μηχανηματα του που εχει σκασει ενα σκασμό λεφτα για να του δουλεψουν, φτιαχνει την καρτούλα και ο μικρός saulotακος παει και την βάζει στη A600 και συνηδιτοποιεί οτι η A600 θέλει μνήμη για να παίξει το whdload, και την βάζει, θέλει και kickstart και το βάζει, και δέν δουλευει

και μεσα σ'όλα έχω το Wepl να σηκώνει αδιαφορα τους όμους και να λέει ας πρόσεχες, το πρόγραμα το δίνω χωρίς εγγυήσεις, as is, και θελω και λεφτα, τραβα εσυ παρε μνήμη αλλα πλήρωσε με πρώτα γιατι κούράστικα.

Και μια ερώτηση,

έκλεισαν το piratebay γιατι έδεινε την δυνατότητα να βρίσκεις copyrighted υλικό.

Στον Wepl τί πρέπει να κάνουν που σου επιτρέπει (λέμε τώρα) να το τρέχεις κιόλας?
 
Εντάξει ρε παιδιά, δουλέυει και free το πρόγραμμα, απλά σου βγάζει την καρτελίτσα για λίγο και δέν τρέχει το moonstone και μερικά ακόμα που δέν έχω ανακαλύψει. Όποιος θέλει το πληρώνει, σχεδόν full τρέχει και χωρίς λεφτά απλά. Όταν δέν έχω τί να τα κάνω, μπορεί και να πάρω κανα license. (και φυσικά όλα τα παιχνίδια γνήσια για να τα κάνω install ένα-ένα γιατί έτσι πρέπει)
 
ρε γαμώτο δεν θέλω να σε προσβάλλω φίλς saulot αλλά διαφωνώ...

ο τύπος έδωσε ζωή στις αμίγκα μας με τρόπο εύκολο και πρακτικό...τα 10-20? είναι αμελητέα αν σκεφτείς τι σου προσφέρει! Τσατίζομαι και μόνο στην σκέψη ότι πρέπει ν' αλλάζω συνέχεια δισκέτες για να χαρώ τα αγαπημενα μου παιχνίδια πλέον...

Για το θέμα με την 600 το πρόβλημα μνημης είναι γνωστό...easy adf και τελείωσες αν θέλεις να παίζεις με δισκέτες! Ακόμα και η απλή 1200 είχε πρόβλημα δίχως μνημη!

Με την ίδια λογική και το divIDE του σπέκτρουμ είναι κακό και τα mmcreplay-1541 ultimate κλπ και το πρόσφατο πλακετάκι για τον cpc!
 
Καλά, η λογική του Saulot για το WHDLoad απλά δεν υπάρχει. Έχω διαβάσει να καταπιάνεται με 100 θέματα εδώ μέσα και σε όλα, συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί του, λες "να ένας άνθρωπος με τετράγωνη λογική" (δεν κάνω πλάκα ούτε ειρωνεύομαι). Σε αυτό το συγκεκριμένο ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιάσω και τι να αφήσω!

Μήπως και οι σκληροί δίσκοι θα έπρεπε να δίνονται δωρεάν; Αφού μέσα μπορώ να βάλω δωρεάν λειτουργικό σύστημα άρα γιατί να πληρώσω, και πειρατικό λογισμικό άρα μου δίνουν την δυνατότητα να εγκαταστήσω copyrighted υλικό.

Όσο για το "νεκρό" computer, δηλαδή μου λες ότι αν εγώ φτιάξω ένα παιχνίδι Amiga μου απαγορεύεται να το πουλήσω αν θέλω; Άσχετα αν εσύ θα το αγόραζες ή όχι, θεωρείς ότι είναι κάτι που δεν έχω δικαίωμα να κάνω;
 
@Saulot:

[τα σβήνω όλα εκτός από το edit, απαντούσα σε drm, απαιτήσεις κτλ αλλά δεν θέλω να κακοκαρδίσω κανένα, αφήνω μόνο το edit μήπως και αποκαλύψω συνομωσία του Dino]

edit: εδώ στο thread βλέπεις ότι είμαστε τόσοι που υποστηρίζουμε τον Wepl και το έργο του, αυτό μήπως πρέπει να σε προβληματίσει λίγο; Δεν στο λέω από κακία αλλά ρε φίλε έχεις λάθος έτσι όπως το σκέφτεσαι.... εκτός αν είσαι κρυφο-αταρας και το κάνεις επίτηδες, λέγε πόσα σου δίνει ο Dino;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλκη δεν σου κρύβω ότι αν δεν υπήρχε το whdload ίσως να μην ανακαίνιζα την 1200 μου το 2008! Αυτό το πρόγραμμα κυριολεκτικά απογείωσε την χρήση της αμίγκα μου!

(..και αν δεν υπήρχε λεωνίδας για να μου πουλήσει την μπλιζαρντ :) )
 
ρε εδώ κάνουμε ειδικές whdload_A1200 τί λέμε τώρα... (και όταν τις χαλάμε για άλλους λόγους πουλάμε και καμοια blizzard LOL!)

Αυτό που πιστεύω είναι ότι ο Saulot δοκίμασε στην Α600 του και όπως ήταν φυσικό ξενέρωσε. Αν είχε μια Α1200 έστω και με fastram θα είχε άλλη γνώμη είμαι σίγουρος για αυτό!
 
2. το επιχέιρημα των requirements είναι παντελώς άκυρο . Να σε δώ να τρέξεις το arch που έχεις στην υπογραφή σου σε 386DX και να πεθάνω. Εκεί δεν σε ενοχλούν οι απιτήσεις;
Μια παρατηρηση - το archlinux υποστηριζει επισημα μονο 2 αρχιτεκτονικες (i686 και x86_64) και το αναφερει παντου ετσι ωστε να μην κανεις τον κοπο να το δοκιμασεις στον 386DX σου. Δεν υπαρχει δηλαδη θεμα μπερδεματος ή παρεξηγησης.
 
καλά μη το πάρεις και τις μετρητοίς ρε Paspartoo , εγώ έχω μείνει στην εποχή που στα linuxοειδή είχαν i386, 686, ppc κτλ αρχιτεκτονικές :p μπορεί να κατέβαζες ι386 πακέτο αλλά δεν σήκωνε και KDE στον 386... και για να έχουμε και καλό ρώτημα, το arch είναι σίγουρα επίπονο σε pentium1 έτσι δεν είναι; Υπάρχει λογική να πας να παραπονεθείς ότι στον p1 που έχεις το FF/OpenOffice σέρνεται; :p

και στο whdload λέει ότι θέλει 1ΜΒ ram αλλά αυτή η απαίτηση είναι ανάλογα μεταβαλλόμενη με το εκάστοτε πρόγραμμα που τρέχεις.... px στις πληροφορίες κάθε slave έχει τις απαιτήσεις, http://whdload.de/demos/TBL_Goa.html που θέλει 1.7 MB ChipMem & 3.5 MB OtherMem (+3.8 MB OtherMem for preload) όπως και το http://whdload.de/games/Turrican.html που θέλει απλά 1ΜΒ chip...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Καλά, η λογική του Saulot για το WHDLoad απλά δεν υπάρχει. Έχω διαβάσει να καταπιάνεται με 100 θέματα εδώ μέσα και σε όλα, συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί του, λες "να ένας άνθρωπος με τετράγωνη λογική" (δεν κάνω πλάκα ούτε ειρωνεύομαι). Σε αυτό το συγκεκριμένο ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιάσω και τι να αφήσω!
Μήπως και οι σκληροί δίσκοι θα έπρεπε να δίνονται δωρεάν; Αφού μέσα μπορώ να βάλω δωρεάν λειτουργικό σύστημα άρα γιατί να πληρώσω, και πειρατικό λογισμικό άρα μου δίνουν την δυνατότητα να εγκαταστήσω copyrighted υλικό.

Όσο για το "νεκρό" computer, δηλαδή μου λες ότι αν εγώ φτιάξω ένα παιχνίδι Amiga μου απαγορεύεται να το πουλήσω αν θέλω; Άσχετα αν εσύ θα το αγόραζες ή όχι, θεωρείς ότι είναι κάτι που δεν έχω δικαίωμα να κάνω;
Παμε να αναλύσουμε τον συλλογισμό σου...

Δεν υπάρχει κοινό μετρο σύγκρισής εσου και Wepl, εσύ είσαι επαγγελματίας, φτιάχνεις με την εταιρία σου παιχνιδάκια για την αναψυχή του κόσμου και απο αυτό ζείς εσυ και οι υπαλληλοι σου.

Ο Wepl απο την αλλή εφτιαξε στον ελευθερο του χρόνο, ενα tool καθαρα και μόνο για να λύσει ενα δικό του πρόβλημα, η για δική του ευκολία αν θές και τώρα πατάει πανω στήν ανάγκη της amigoκοινότητας και της τινάζει τα πέταλα.

Θα ήταν αντοίστοιχο να χρεώσεις εσύ το tool που φτιάχνει τους ομίλους κάθε φορα που παίζουμε SWOS, δηλαδή κάτι που έφτιαξες καθαρά για την δική σου ευκολία και βολή και όχι κατι που το φτιάχνεις για να ζήσεις (τα παίχνίδια σου)

Δηλαδή, το βασικό μου πρόβλημα με τον οποιο Welp είναι οτι προσπαθεί να βγαλει λεφτα και να ζήσει απο κάτι που το έφτιαξε για πρωσοπική του χρήση και απλά ήταν τυχερός να πέσει σε αυτή την κοινότητα...
 
ρε Saulot, ρε φίλε... διάβασες ΤΙ έγραψα πριν για την φορολογία; Δηλαδή είναι τόσο κατακριτέο για σένα το ότι απλά το πουλάει; Δηλαδή σύμφωνα με σένα αν κάποιος κάνει 2 δουλειές για να βγάζει χρήματα πρέπει την δεύτερη να την κάνει αφιλοκερδώς;

και πάνω σε ποιά ανάγκη πατάει στην τελική; γέμισε μια CF με ADF, γράψε τα σε κανονικές δισκέττες και μπούταρε από εκεί και παίξε χωρίς να πληρώσεις τίποτα άλλο εκτός από τα παιχνίδια σου. Στα περισσότερα πράγματα στη ζωή ευκολία = χρήμα . Νόμος.

Οπότε αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου ένα πράγμα (και μετά κάντο δώρο στο σύμπαν = 'οτι γουστάρεις) δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να εκφράζεσαι έτσι για κάποιον άλλο που έκανε τη σκατοδουλειά και την πουλάει - και μάλιστα σε μια λογικότατη τιμή!

Θα με ενδιέφερε και η άποψη σου για το κλειδί του iBrowse που το είχα πληρώσει 65 ευρώ ή για τα 40ε του usb stack...
 
ΟΚ τώρα καταλαβαίνω λίγο καλύτερα αυτό που θες να πεις. Εξακολουθώ βέβαια να διαφωνώ, αλλά το καταλαβαίνω. :)
 
και για να έχουμε και καλό ρώτημα, το arch είναι σίγουρα επίπονο σε pentium1 έτσι δεν είναι; Υπάρχει λογική να πας να παραπονεθείς ότι στον p1 που έχεις το FF/OpenOffice σέρνεται; :p
Το i686 αναφερεται σε pentium II και μετα - παρολα αυτα - ναι εχει λογικη το να πεις οτι στον δικο σου pentium II το arch σερνεται - αλλα η απαντηση (και η αληθεια) ειναι οτι δεν σερνεται το ιδιο το λειτουργικο (που ερχεται σε μορφη core - δηλ πυρηνας και shell) αλλα αυτα που του φορτωσες απο πανω (X11 - KDE - GNOME + compiz κλπ κλπ) οπως ειπες και εσυ.

Παρολα αυτα - στη περιπτωση του arch - ειναι ξεκαθαρο απο την αρχη στο που δουλευει και που οχι.

Φυσικα, ολο αυτο ηταν μια παρενθεση - λογω της ασχολιας μου με αυτο - και εννοειται οτι ειμαι τρελα offtopic ετσι και αλλιως.
 
έτσι ακριβώς και το whdload δεν σέρνεται και παίζει μια χαρά σε Α500 με 1ΜΒ ram, το ίδιο το πρόγραμμα παίζει μια χαρά (ο πυρήνας του και οι λειτουργίες του) αλλά αρχίζει να σέρνεται με αυτά που του φορτώνεις από πάνω ...

Παρόλα αυτά και στην περίπτωση του whdload είναι ξεκάθαρο από την αρχή που δουλεύει και σε τί δουλεύει. Μια ματιά στα Info των slaves είναι μόνο.

Χρησιμοποίησα σαν template το post σου Paspartoo όχι για να ειρωνευτώ αλλά για να γίνει κατανοητό τί εννοώ. Όπως σου φάνηκε χαζούλικο αυτό που έγραψα για 360+arch έτσι φαίνεται και σε μένα το γεγονός Α600+whdload. O καθένας έχει τον τομέα του :D
 
keropi είπε:
@Saulot:
[τα σβήνω όλα εκτός από το edit, απαντούσα σε drm, απαιτήσεις κτλ αλλά δεν θέλω να κακοκαρδίσω κανένα, αφήνω μόνο το edit μήπως και αποκαλύψω συνομωσία του Dino]

edit: εδώ στο thread βλέπεις ότι είμαστε τόσοι που υποστηρίζουμε τον Wepl και το έργο του, αυτό μήπως πρέπει να σε προβληματίσει λίγο; Δεν στο λέω από κακία αλλά ρε φίλε έχεις λάθος έτσι όπως το σκέφτεσαι.... εκτός αν είσαι κρυφο-αταρας και το κάνεις επίτηδες, λέγε πόσα σου δίνει ο Dino;;;;
Παντού υπάρχει ένας Μύθος!!!
 
:)

Τελικά έχει ή δεν εχει A1200 στο amigakit?

:p
 
Ρε φίλε teflon δεν το κατάλαβα τελικά ούτε εγώ αυτό...

Πάντως σίγουρα το arch δεν τρέχει σε 386. Αυτό το κατάλαβα! :p
 
@ teflon - @ maddog

και με μένα 3 που δεν καταλαβαίνουμε ! ;-P
 
teflon είπε:
:)
Τελικά έχει ή δεν εχει A1200 στο amigakit?

:p
Μα βρε παιδιά, έλεος! ΠΑΝΤΑ θα έχει Α1200 new old stock το amigakit. Δείτε παρακάτω:

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=668&currency=EUR

Α, και όσο αφορά το WHDload πραγματικά μου κάνει εντύπωση το ότι κάποιοι θεωρούν παράλογο να δώσεις 20? για το ΑΠΟΛΥΤΟ killer application μιας πλατφόρμας! Μιλάμε, όταν αγόρασα την άδεια ήταν η μοναδική φορά στη ζωή μου που ενώ είχα αγοράσει κάτι ένιωθα ότι το έκλεβα - ναι, τόσο φτηνό είναι σε σχέση με αυτά που προσφέρει! Και όσο για λογικές του στυλ "το έφτιαξε για να διευκολύνει τον εαυτό του και τώρα το πουλάει" το ίδιο θα μπορούσε κάλιστα να υποστηρίξει κάποιος και για τον Gates με τα Windows! Άμα είναι να πουλάμε τρέλλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Πάντως σίγουρα το arch δεν τρέχει σε 386. Αυτό το κατάλαβα! :p
Καταγγέλλω προσπάθεια του Ηρακλή να σπιλώσει τις πωλήσεις των 386.... :p :p
 
Πίσω
Μπλουζα