Amiga/Atari USB joystick adapter

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
201
Επειδή το πως μπορεί κανείς να συνδέσει Amiga ή Atari joystick σε σύγχρονο PC αποτελεί απορία αρκετών φίλων και δεν βρήκα σχετικό thread, είπα να αναρτήσω αυτό. Την τελευταία φορά που είχε ρωτήσει κάποιος, είχα απαντήσει πως δεν ήξερα κάποιον USB μετατροπέα, παρά μόνο παράλληλο (που χρησιμοποιώ κι εγώ).

Πρόσφατα όμως υπέπεσε το USB RetroPort στην αντίληψή μου. Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, αλλά φίλοι με έχουν διαβεβαιώσει πως λειτουργεί μια χαρά στη σύνδεση joystick Amiga απευθείας σε USB και μάλιστα χωρίς drivers.

Μελανό σημείο; Αν και η τιμή των $21 είναι λογική, τα $14 που χρεώνουν για έξοδα αποστολή στην Ελλάδα τα θεωρώ υπερβολικά.
 
Πολύ καλό,αλλά όντως ακριβό!
 
απίστευτο 2 μερες τωρα αυτο το πραγμα εχω στο μυαλο μου ..thanks alki αλλά πες τους οτι δεν θα παρουμε
 
Μπορεις να αγορασεις αυτό και με έναν db9 αντάπτορα να κάνεις αυτό που θές
 
Η καλλιστα μπορεις να παρεις ενα genesis/megadrive to usb converter. Εχουν ακριβως το ιδιο βυσμα και ειναι αρκετα φτηνοτεροι απο το καλωδιο του retrozone. Αν βρω καποιο απο αυτα που ειχα δει θα το ποσταρω εδω.
 
Δηλαδή φίλε αυτά τα χειριστήρια ήταν συμβατά με Amiga; Sorry, δεν είχα ποτέ κονσόλα και δεν γνωρίζω. Αν βρεις κάτι σχετικό πες μας, το Google δεν με βοήθησε.
 
Βεβαιως. Τα χειρηστηρια για master system & megadrive εχουν την ιδια ακριβως υποδοχη οπου εχουν οι Amiga, οι Commodore, Amstrad κτλ. Για να καταλαβεις, παντα επαιζα με χειρηστηρια mega drive στην amiga 500 γιατι δεν βρηκα ποτε καλο χειρηστηριο για amiga 500..

Για τον μετατροπεα τωρα..Δεν μπορω επισης να βρω κατι φτηνο, αν και εχω δει αρκετους στο παρελθον.

Παντως, για ολοκαινουργια χειρηστηρια δες εδω:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.30530

breakbeatsz: Τερματισα με χειρηστηριο mega drive και master system παρα πολλα παιχνιδια σε απλη amiga 500, οπως και δοκιμασα και ειδα πως ηταν συμβατο και με αλλους υπολογιστες. Τι δοκιμασες εσυ και δεν μπορουσες να παιξεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Getta Robo εκτος του οτι στη δεκαετια του 90 ειχα δοκιμασει

ORIGINAL pad του megadrive

στην amiga μου και δεν δουλεψε

μετεπειτα που εμαθα και 5 πραγματα πανω στο hardware και τα ηλεκτρονικα

απλα επιβεβαιωσα το γιατι

τα pinouts για τις κατευθυνσεις ειναι τα ιδια το προβλημα ειναι στη γραμμη των 5volt

της amiga
 
Το 1991 που ειχα amiga 500 τελειωσα παρα πολλα παιχνιδια με χειρηστηριο pal master system 1 και αργοτερα που πηρα pal mega drive + mega drive 2 (3/6 buttons) ηταν συμβατα επισης. Δεν εχω πλεον την amiga μου για να βαλω βιντεο που παιζουν κανονικα, αλλα με δυο κλικ βρηκα αυτα εδω τα links:

http://www.racketboy.com/forum/viewtopic.php?f=6&p=214927

http://www.dealextreme.com/forums/Default.dx/sku.30530~threadid.502117

http://eabmobile.abime.net/showthread.php?t=45838

http://www.lemonamiga.com/forum/viewtopic.php?t=7124&sid=eeeca25c061b4f1d6f15d50e3d446ec2

http://www.lemonamiga.com/forum/viewtopic.php?t=530&highlight=joystick

Υγ. alkis21:

Ο retrousb ειναι καλος μεν, αλλα ακριβος και τα στελνει μονο με fedex..Οποτε ειναι πολυ πιθανο να στα κρατησουν τελωνειο.. Βρηκα ενα παλιο συστημα που ηξερα απο Ευρωπη εδω:

http://keio.dk/retroadapter.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Παντως, για ολοκαινουργια χειρηστηρια δες εδω:http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.30530
Ευχαριστώ φίλε αλλά τα gamepads δεν είναι καθόλου του γούστου μου, ποτέ δεν τα χώνεψα. Άλλωστε εμένα το θέμα δεν με ενδιαφέρει και πολύ γιατί έχω την αληθινή μου Amiga μονίμως στημένη, το θέμα το ξεκίνησα πιο πολύ για όσους ενδιαφέρονται να παίζουν στο WinUAE με Pacman ή Tomahawk ή αντίστοιχο. Οι βασικές επιλογές που έχω βρει είναι τρεις:

1) CMS USB Nest adapter + CMS joystick

2) PP Joy parallel adapter + Amiga joystick (προϋποθέτει το PC σου να διαθέτει παράλληλη θύρα)

3) Το USB Retroport που αναφέρω παραπάνω + Amiga joystick

Τις δύο πρώτες λύσεις τις έχω εγκατεστημένες. Το CMS μην το υποτιμάτε διότι τα πολλαπλά κουμπιά το καθιστούν κατάλληλο τόσο για ΜΑΜΕ όσο ακόμα και για σύγχρονα παιχνίδια, για μένα τουλάχιστον που όπως προανέφερα ποτέ δεν μου άρεσε να παίζω με τον αντίχειρα...
 
Περι CMS USB nest adapter, μπορεις να μου πεις ποσα περιπου χειρηστηρια εχεις δοκιμασει; Εχω αρκετα παλια χειρηστηρια που θελω να χρησιμοποιω μεσω usb.. Εχει και software η ειναι απλο plug and play; Εισαι ικανοποιημενος απο αυτο; Το θεωρεις καλη αγορα;
 
η κουβεντα που ανοιξαμε ειναι ασχετη βεβαια με το θεμα

αλλα θα συμπληρωσω οτι ναι το pad κουνουσε τα sprites(αναφερθηκα και παραπανω για τις κατευθυνσεις) αλλα ειχα θεμα με τα fire buttons

οποιος θελει να κανει πειραματα και να δινει ρευμα σε γραμμες που δεν προοριζονται για αυτο το σκοπο δηλ το autofire της amiga κανενα προβλημα ασ το κανει

οσο αφορα τα retro μηχανηματα που εχω στην κατοχη μου παιζω παντα εντος των προδιαγραφων γιατι θα χαλαστω ασχημα αν κατι παει στραβα

και να τονισω οτι μιλαω για τα αυθεντικα pads του megadrive 1
 
Plug and play. Δυστυχώς όμως δεν έχω δοκιμάσει άλλα χειριστήρια πέραν του CMS. Το μόνο που ξέρω είναι πως έχει έναν διακόπτη 4 θέσεων ανάλογα με το τι θες να συνδέσεις (δες εδώ). Η δική μου λογική λέει πως οτιδήποτε σου δούλευε άμεσα σε παλιό PC (με gameport) και είχε 1-8 κουμπιά, θα δουλεύει και μ' αυτό. Αν όμως θες να συνδέσεις κάτι που απαιτούσε ειδικά drivers, τότε δύσκολα θα ανταποκριθεί... όλα αυτά είναι εικασίες όμως, μην σε πάρω στο λαιμό μου.
 
Μεγαλωσα διπλα απο το κεντρικο console club, οπου τοτε ηταν στη Καλλιθεα. Το καταστημα ειχε αρχες του 90 5 amiga 500 οπου παιζαμε με χρονοχρεωση σε αυτες. Τοσα χρονια λειτουργιας κατα αυτο τον τροπο, και με ενα γρηγορο ψαξιμο τωρα στο google δεν βρηκα καποια ασυμβατοτητα μεταξυ τους.

Τα περισσοτερα παιχνιδια της amiga 500 ηταν με ενα κουμπι, και πολυ λιγα με δυο, λογικο να μην υπαρχει γενικοτερα τοσο καλος ελεγχος των παιχνιδιων.

Δεν καταλαβαινω που ακριβως σχετιζοντε τα fire buttons. Μηπως ενοεις χειρηστηριο με autofire; Ειχα και λειτουργουσε κανονικα.

Τα παραπανω που ειπα πιστευω πως ειναι εντος θεματος. Αντι να παρει ο alkis21 ενα μετατροπεα με αυτοκολητο "compatible with atari/amiga gamepads" μπορει να παρει του mega drive οπου ειναι φτηνοτεροι και εντος συνορων.

alkis21 δυστηχως οτι θελω να βαλω απαιτουσαν drivers γιαυτο και προβληματιζομαι..
 
λοιπον η πραγματικοτητα εχει ως εξης

συμβατοτητα σημαινει οτι πρεπει να ειναι ιδια

μερικη συμβατοτητα σημαινει οτι σε pc το megadrive to usb δεν θα παιξει με καποιο amiga joystick παρα μονο με πειραγμενους drivers αν υπαρχουν(οποτε η λυση ειναι μια http://www.xpadder.com/)

amiga

Pin Digital Joystick

1 /FORWARD

2 /BACK

3 /LEFT

4 /RIGHT

5 n/c

6 /BUTTON 1

7 +5V

8 GND

9 BUTTON 2

megadrive

Pin Signal

1 Up

2 Down

3 Left

4 Right

5 Power

6 Button 1

7 N/C

8 GND

9 Button 2

@Getta Robo

μηπως τα χειριστηρια εκει που επαιζες ηταν modified?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην amiga μου δοκιμασα:

Pal sega master system 2 gamepad

Pal sega megadrive 1 gamepad (3 buttons)

Pal/asia sega megadrive 2.0 gamepad (6 buttons)

Generic turbo/autofire gamepad

Δεν πειραξα κανενα, ολα λειτουργησαν κανονικα χωρις καμια αλλαγη η τροποποιηση.

Δεν 8υμαμαι στα σιγουρα, αλλα η honeybee πρεπει να εγραφε στα κουτια των χειρηστηριων της "compatible with commodore" αρα δεν πρεπει να ισχυει αυτο περι ρευματος.. Χωρια και οσα αλλα forums με amiga κοιταξα.

Το expadder μοιαζει πολυ με το joytokey. Το τελευταιο ομως εχει χειροτερο interface αλλα ειναι δωρεαν.
 
απο την αρχη τονιζω οτι μιλαω για τα original pad που δεν ηταν συμβατα με amiga

στο χωρο των joysticks υπηρχαν 2 τυποι τα

atari compatible(amiga atari c64)

και τα

amstrad compatible(sega amstrad)

μαλιστα θυμαμαι οτι εκεινα τα χρονια οταν αγοραζαme joystick ηταν κατι που παντα το προσεχαμε

μετα βεβαια εκανα την εμφανιση τους και εκεινα που επαιζαν και στα 2 συστηματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το χειρηστηριο του master system 2 και του launch mega drive μου δεν παρουσιασαν ποτε προβλημα. Μιλησα με φιλο πριν λιγη ωρα και δοκιμασε χειρηστηριο mega drive σε atari και σε amiga χωρις λειτουργικο προβλημα. Τα παραπανω μου ακουγοντε περισσοτερο ως κολπο ωστε να μην εχουν προβλημα να πουλανε χειρηστηρια παρα λειτουργικο προβλημα. Ενα amiga gamepad ειχε δυο κουμπια, ενω ενα mega drive ειχε το λιγοτερο 4. Αρα μπορουσες να παρεις ενα mega drive και να παιζεις παντου χωρις περιορισμους κουμπιων, ενω με της amiga και τα μολις δυο κουμπια στη καλυτερη μπορουσες να παιξεις μονο σε master system.
 
δεν ηταν καθολου κολπο

Pin Amstrad

1 Up

2 Down

3 Left

4 Right

5 Fire 3 (undoc)

6 Fire 2 (default)

7 Fire 1 (extra)

8 COM

9 COM2

Atari 2600 and Commodore C64

1.Up

2.Down

3.Left

4.Right

5.Pot 0 (analog)

6.Fire

7.Supply +5V

8.Supply GND

9.Pot 1 (analog)

οτι παραθετω ειναι απο hardware schemes

απο την αρχη εσυ μου θετεις

ειχα δοκιμασει

εκει που μεγαλωσα

μιλησα με ενα φιλο

διαφορες υπαρχουν

δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα