Amiga restoration

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
ένα site για όσους θέλουν να ασπρίσουν την μικρή τους 1200

εδώ
 
Μα έχει ξαναpostαριστεί αυτή η σελίδα (νομίζω από Rygar) και είχε φάει κράξιμο επειδή περιλαμβάνει βαφή με άσπρο χρώμα.

Το θεωρώ απαράδεκτο να κάνεις τέτοιο πράμα σε retro μηχάνημα, καλύτερα κίτρινο.
 
βασικά εγώ το έβαλα για το psu που έχει σε μια 500 μου έχει χαλάσει και θέλω να κάνω την "μόντα" έτσι για να μαθαίνω που λένε

αλλά μάλλον έβαλα λάθος link!
 
Μα έχει ξαναpostαριστεί αυτή η σελίδα (νομίζω από Rygar) και είχε φάει κράξιμο επειδή περιλαμβάνει βαφή με άσπρο χρώμα.Το θεωρώ απαράδεκτο να κάνεις τέτοιο πράμα σε retro μηχάνημα, καλύτερα κίτρινο.
Γιατι οι κατασπρες amiga του amigakit τι ειναι ?
 
Α δε ξέρω τι είναι του amigakit.... πάντως αν έπαιρνα από εκεί και ήταν βαμμένη θα τους την πέρναγα κολάρο.
 
Αυτό δεν είναι restoration, εκτός κι αν restoration είναι και αυτά που έκαναν στα γλυπτά του Παρθενώνα οι Άγγλοι.

Γι ακόμη μία φορά: η κιτρινίλα ΔΕΝ φεύγει! Είναι χημική αντίδραση και δεν υπάρχει ουσία να την αντιστρέφει!
 
Η κιτρινίλα φεύγει μόνο με χειροβομβίδα αλλά δεν είναι καλό για την amiga :D :D
 
gtsamour είπε:
Η κιτρινίλα φεύγει μόνο με χειροβομβίδα αλλά δεν είναι καλό για την amiga :D :D
Είναι όμως ωφέλιμο για τον κόσμο! (παράδειγμα trolling ;) )
 
θα συμφωνησω με τον gtsamour οτι η κιτρινιλα δινει μια μυρωδια απο 80ς.απαγορευεται αυστηρα η βαφη.! :D
 
  1. Το λινκάκι του Rigardie σίγουρα έχει μπει ξανά ή εδώ, που δεν το βρήκα όμως, ή στο amigahellas. Δεν είναι κακό που ξαναμπήκε, όποιος θέλει τη βάφει. Ειδικά εάν έχει και 2η και 3η spare, μπορεί να την τηγανίσει κιόλας.
  2. Εγώ δεν είχα ποστάρει πώς να βάψει κανείς την Α500 του, αλλά αυτό εδώ.
  3. Εχω διαβάσει ότι το amigakit ΔΕΝ ΕΧΕΙ βαμμένες amiga. Μονο restored από πολύ καλοδιαλεγμένα shells και 6 μήνες εγγύηση και φυσικά τις καινούριες Amiga Technologies.
  4. Κιτρινο δε σημαίνει απαραίτητα ρετρό. Για μένα προσωπικά σημαίνει, πιθανότατα, χρήση σε περιβάλλον καπνιστών ή συνεχή έκθεση στον ήλιο (τοποθετημένη κοντά σε παράθυρο). Προσωπικά προτιμώ ολα μου τα συστήματα να είναι όσο πιο άσπρα γίνεται. Προσπαθώ να φανταστώ πώς θα ήταν εάν το αγόραζα τότενες. Αλλωστε είμαι δηλωμένος ΜΗ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ, αλλά ιδιοκτήτης συστημάτων που θα ήθελα να εχω πιτσιρικάς.



Αβτά....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάντως ωραία την έκανε! Η δική μου είναι από τότε τυλιγμένη με ζελατίνη την οποία άλλαζα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ίσως να είναι η ποιο άσπρη απ όλες. Βέβαια 3-4 χρόνια στο κουτί της δεν ξέρω πως θα είναι άμα την ανοίξω.
 
Για βαψιματα πλαστικου, το Krylon Fusion ειναι διαμαντι. Δεν ειναι απλα ενα σπρευ μπογιας οπως τα αλλα... αλλα γινεται ενα με το πλαστικο σε σημειο να μην μπορει να γινει διακριση οτι ειναι βαμμενο. Και ειδικα σε ασπρο τονο, οπως ειναι η Amiga, αποτελει μονοδρομο.
 
Σχετικά με το βάψιμο ή όχι γούστα είναι αυτά. Τα πλαστικά στους υπολογιστές δεν κιτρινίζουν μόνο από το τσιγάρο και τον ήλιο. Έχει χαθεί και ο amigos να σας έλεγε τι έπαθε ένα κατάλευκο πληκτρολόγιο κλειστό μέσα στο κουτί του. Η 4000 που έχω έχει αρχίσει να κιτρινίζει ελαφρώς η πρόσοψη και δεν καπνίζω και ούτε ήλιος ή έντονο φως την βλέπει. Κάποια στιγμή θα κιτρινίσει εντελώς αναμενόμενο είναι. Τότε θα πέσει γερό βάψιμο για να ξανανοιώσει. Από το να την βλέπω να είναι μέσα στο εμετικό κίτρινο χίλιες φορές το βάψιμο.
 
ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ !!!!! AMSTRAD 6128 !!!!!

τον αράπη κιαν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς...ουτε φόβος για κιτρίνισμα, ούτε τίποτα...ακόμα και αυτό βρε το είχε σκεφτεί ο θείος Alan....
 
άσχετο....αν και από χημεία ήμουν πάντα σκράπας....δεν είναι λίιιιιιιιγο επικίνδυνο για το πλαστικο να του βάζεις μπογιά..η οποία περιέχει μέσα της διαλυτικές ενώσεις...
 
οχι αν ειναι ειδικη για πλαστικο. Οπως οι βαφες για πλαστικα σκαφη και βαρκες.. δεν ειναι διαβρωτικες αλλα γινονται ενα με το υλικο. Και επειδη αυτες ειναι πανακριβες, για τα κομπιουτεροειδη.. μονο Krylon Fusion!

Οσο για Amstrad, εχει και τα πληκτρα του ανοικτοχρωμα, μην ξεχνας..
 
Εγώ νομίζω οτι η συντήρηση που πρέπει να γίνει σ' ένα ρετρό μηχανημα, είναι από μέσα . Αλλαγή σε κανα πυκνωτάκι, καμιά αντιστασούλα, ένα γερό καθάρισμα της πλακέτας από σκόνη και μπόλικο καθαρό οινόπνευμα στους διακόπτες και λοιπά πλήκτρα ......

Για να το έχουμε πάντα μαζί μας..... ;)

Επίσης και μια γερή μπουγάδα στα πλαστικά, θα το κάνει σαν καινούργιο.... #)

Τα σημάδια του χρόνου, δυστυχώς δε μπορούμε να τα σταματήσουμε. Ακόμα και αν αποκτήσαμε ένα κάτασπρο μηχάνημα, κάποια στιγμη θα αρχίσει η κιτρινίλα να χορευει τσάμικο πάνω του. :precry:
 
Αυτο ξαναπεστο teflon. Αλλωστε το θεμα ειναι να τα χρησιμοποιουμε τα μηχανηματα οχι να τα βαλουμε στο μουσειο.

teflon είπε:
Τα σημάδια του χρόνου, δυστυχώς δε μπορούμε να τα σταματήσουμε. Ακόμα και αν αποκτήσαμε ένα κάτασπρο μηχάνημα, κάποια στιγμη θα αρχίσει η κιτρινίλα να χορευει τσάμικο πάνω του. :precry:
Εχμ.. ειναι πολλοι οι παραγοντες, και αυτο σηκωνει συζητηση παντως ;) Ειδικα αν εχεις κατι τετοιο:

picture.php


Ο 520 STFM μου! 19 χρονων και ακομα ιχνος κιτρινιλας! Και παντα εκτεθειμενο και οχι σε κουτα.
 
phil_vr είπε:
Αυτο ξαναπεστο teflon. Αλλωστε το θεμα ειναι να τα χρησιμοποιουμε τα μηχανηματα οχι να τα βαλουμε στο μουσειο.



Εχμ.. ειναι πολλοι οι παραγοντες, και αυτο σηκωνει συζητηση παντως ;) Ειδικα αν εχεις κατι τετοιο:

picture.php


Ο 520 STFM μου! 19 χρονων και ακομα ιχνος κιτρινιλας! Και παντα εκτεθειμενο και οχι σε κουτα.
Phil έχω και εγώ ένα Ste σε άριστη κατάσταση και πιστεύω οτι απλώς έτυχε και έμεινε έτσι.....

Εχω δει κάτι ST ATAROμουστάρδες απίστευτες..... :precry:

Αυτό που με απασχολεί στο εν λόγω μηχάνημα είναι οι ελαστικές μεμβράνες (σαν βεντούζες) που έχει στο πληκτρολόγιό του για να έχουν επαναφορά τα πλήκτρα. Αυτές κάποια στιγμή θ' αρχίσουν να διαβρώνονται σαν τους ιμάντες των 6128 στο floppy.

Πχ Το ένα "ποδαράκι" μιας amiga1200 που έχω άρχισε να λιώνει σα να είναι τσίχλα........ :wait2: :nervous:

Το ένα όμως, όχι όλα ........ :wait2:
 
phil_vr είπε:
Για βαψιματα πλαστικου, το Krylon Fusion ειναι διαμαντι. Δεν ειναι απλα ενα σπρευ μπογιας οπως τα αλλα...
Πού το βρίσκεις; Κωδικός χρώματος; Όχι τίποτε άλλο, έχω έναν 6128+ που θα το χρειαζόταν!
 
Πίσω
Μπλουζα