Amiga top10

Other_Reality είπε:
?? H CDTV έκδοση ειναι ακριβώς η ίδια με την OCS. Ούτε καν CD tracks δέν έχει, εξάλλου το CDTV μια 500άρα σε cd player είναι

Σχετικά με την έκδοση για PC, τα sprites είναι άσχημα και χοντροκομμένα, ενώ για το κεντρικό sprite δεν υπάρχουν λόγια. Είναι σχεδόν ιερόσυλο αυτό που έκαναν. Παρόλα αυτά, η μουσική ειναι ακριβώς ίδια (καλό αυτό, αν και θα μπορούσαν να επεκτείνουν το ευρος της) ενώ το scrolling κλπ, είναι το ίδιο καλό με της 500άρας. Εν ολίγοις, δεν βλέπω κανένα λόγο που να είναι καλύτερο σαν εμπειρία απο της 500άρας, ιδίως αν σκεφτεί κανείς το χάσμα στις χρονολογίες κυκλοφορίας. Αυτό το θεωρείται με σκότωσε, ήθελα να ήξερα ποιοί ειναι όλοι αυτοι οι θεωρητικοί.
Γιατι εχω την εντυπωση οτι η CDTV εκδοση εχει πιο "καθαρη" μουσικη? την ιδια μουσικη, αλλα πιο καλα γραμμενη στο Cd. Αλλα μπορει να κανω και λαθος και να μην θυμαμαι σωστα.

Οσο για την μουσικη στην pc/cd εκδοση, παλι νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι απλα το παιχνιδι εχει μεσα εναν mod player και αναπαραγει τη μουσικη της αμιγκα που ειναι σε mod φορματ. Aλλα και παλι εαν υπαρχει CD ως μεσο αποθηκευσης, ειναι πολυ ευκολο απλα να ηχογραφηθει η μουσικη απο την amiga, να αποθηκευτει και να παιζει απο το cd. Eδω εμεις γραφαμε CDακια με μουσικες απο amiga, δεν θα γινεται ευκολα απο εταιρια?
 
Other_Reality είπε:
?? H CDTV έκδοση ειναι ακριβώς η ίδια με την OCS. Ούτε καν CD tracks δέν έχει, εξάλλου το CDTV μια 500άρα σε cd player είναι

Σχετικά με την έκδοση για PC, τα sprites είναι άσχημα και χοντροκομμένα, ενώ για το κεντρικό sprite δεν υπάρχουν λόγια. Είναι σχεδόν ιερόσυλο αυτό που έκαναν. Παρόλα αυτά, η μουσική ειναι ακριβώς ίδια (καλό αυτό, αν και θα μπορούσαν να επεκτείνουν το ευρος της) ενώ το scrolling κλπ, είναι το ίδιο καλό με της 500άρας. Εν ολίγοις, δεν βλέπω κανένα λόγο που να είναι καλύτερο σαν εμπειρία απο της 500άρας, ιδίως αν σκεφτεί κανείς το χάσμα στις χρονολογίες κυκλοφορίας. Αυτό το θεωρείται με σκότωσε, ήθελα να ήξερα ποιοί ειναι όλοι αυτοι οι θεωρητικοί.
Ειχα βρει πριν λιγα χρονια ενα θεμα σε αλλη κοινοτητα που εβγαζε την CDTV εκδοση ως ανωτερη αυτης με δισκετα. Πρεπει να εχει διορθωμενα προβληματα της πρωτης εκδοσης κτλ. Δεν τα συγκρινα ποτε ταυτοχρονα, αλλα μου αφησε την εντυπωση πως τρεχει καλυτερα στο CDTV, μπορει οντως ομως να εχουν ελαχιστες η και μηδαμινες διαφορες.

Με εξαιρεση τον πολυ ατυχη σχεδιασμο του Turrican, που δυστυχως μοιαζει με σκαφανδρο (...) σε ολους τους υπολοιπους τομεις ειναι ανωτερο. Λεπτομερεστερα υποβαθρα, εχθροι, χρωματα, κινηση και μουσικη. Με τα δεδομενα αυτα ειναι καλυτερη εκδοση.
 

Ακριβώς ίδια είναι η CDTV με της 500άρας, προφανώς δεν υπάρχει αλλαγή δισκέτας στο cd. Δεν έχω δεί κάτι το διαφορετικό, εκτός αν μου έχει ξεφύγει κάποια πραγματικά πολύ μικρή λεπτομέρεια, η οποία δεν θα παίζει και κανένα ρόλο - άν υπάρχει. Θα ήθελα να μου υποδείξεις το thread αν υπάρχει ακόμη για να ποστάρω και εκει !

1@mike[/USER], μπορεί το cdtv να βγάζει πιο ενισχυμένο ήχο, λόγο και της "σαλονάτης" του κοπής. Το έχω ξανα ακούσει αυτό, ότι δηλ. ακούγεται κάπως καλύτερα - προσωπικα δεν έχω CDTV, ότι εχω παίξει απο cd32 (τα παιχνίδια του cdtv δηλαδή)

Σχετικά με την DOS, η μουσική ειναι ίδια - αδυνατώ να βρώ την διαφορά, είναι μεταφορά των mods απο την amiga αυτούσια, και μάλιστα ακούγεται χειρότερα μιας και η οποιαδήποτε πρωιμη soundblaster δεν μπορεί να βγάλει τον ήχο του DAC της Amiga (κυρίως στα μπάσα - ακούγεται τσίγκινο. Δεν μιλάμε για cd audio στα 44.1Khz, εδώ είναι upscaled original mods, εξού και ο "τσίγκος"), τα sprites των εχθρών είναι (κατα τη γνώμη μου) πολύ χειρότερα, όπως και του Turrican, το gameplay/scrolling/animation δεν έχει καμία διαφορά (ίσως το animation να είναι και καλύτερο στην Amiga, ελέω των χειρότερων sprites στο PC) η μοναδική διαφορά είναι η περισσότερη λεπτομέρεια στα backgrounds και στους μεγάλους εχθρούς που δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση 3 χρόνια ανάπτυξης.

Με τα δεδομένα αυτά, η πρωτότυπη έκδοση της Amiga 500 για μένα ειναι η αυθεντική, και η καλύτερη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση 3 χρόνια ανάπτυξης.
Αυτο και μονο περιμβανει το ζουμι του θεματος, εαν ειναι μετα απο 3 χρονια να βγαζεις κατι ιδιο ή παρομοιο ή λιγο καλυτερο απο το αυθεντικο, δεν ειναι προοδος.

Παμε λιγο τωρα στον ηχο. Επειδη δεν ειμαι τοσο σχετικος οπως εσυ με τη μουσικη (εσυ εχεις διδακτορικο), δεν θα μπορουσε απλα να ηχογραφηθει η μουσικη της amiga και να παιζει κατευθειαν απο το CD σε pc (οχι soundblaster και δημιουργεια ηχου)? Δηλαδη οπως για παραδειγμα σε παιχνιδια του ps1 οπως το FF7 που εχει ηχογραφηθει ορχηστρα, δεν θα μπορουσαν απλα να συνδεσουν την εξοδο ηχου της amiga με τον εξοπλισμο ηχογραφησης και να το ηχογραφησουν σε CD ? δηλαδη δεν θα μπορουσε π.χ. να βγει ενα CD σε ps1 που να περιεχει μονο την μουσικη του turrican? απο ενα σημειο και μετα οι καρτες ηχου οπως τις ξεραμε εχουν καταργηθει, ολα δεν παιζουν πια κατευθειαν απο CD ? δεν νομιζω π.χ. το ps4 να εχει καρτα ηχου με την εννοια που υπηρχε αυτη στα pc.
 
Ναι, οτιδήποτε μπορείς να ηχογραφήσεις από οποιαδήποτε πηγή και να το μετατρέψεις σε redbook CD Audio.

Απλά έχει κάποιους περιορισμούς, πχ δεν μετράς πόσα τραγούδια χωράει βάση του πόσα MB πιάνουν αλλά του πόσο διαρκούν. Έχεις περίπου 74 λεπτά μουσικής με ένα CD που σημαίνει ότι αν ένα παιχνίδι έχει πολλά tracks, μπορεί να μην χωράνε όλα. Γι αυτό αν παρατηρήσεις και στα περισσότερα CD OSTs αφαιρούν τραγούδια ή δεν τα αφήνουν να κάνουν loop ούτε μία φορά. Εκτός και αν βρεις καμιά έκδοση με πολλά CD.

Ενώ με chip tunes και midi έχεις πολλά περισσότερα tracks σε μικρότερο χώρο και με άπειρο looping. Επίσης ανάλογα την περίπτωση μπορεί να έχεις καλύτερη ποιότητα. Το να ηχογραφήσεις τον ήχο της Amiga (ή οποιουδήποτε άλλου συστήματος) σε CD δεν σημαίνει ότι θα έχεις καλύτερη ποιότητα αφού απλά αντιγράφεις την πηγή. Εκτός και αν κάνεις remaster (ή απλά ηχογραφήσεις τα original masters, πριν ρίξουν την ποιότητα για να την χωρέσουν στο εκάστοτε σύστημα). Αυτό όμως δεν το κάνουν όλοι, οπότε στην καλύτερη περίπτωση έχεις ίδια ποιότητα με την πηγή ή λίγο χειρότερη λόγο του ότι κάνεις conversion και μπορεί να έχεις κάποια μικρή χασούρα.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα που λεει ο imgema ισχυουν, ομως εδω ειναι απλως τα amiga mods που παιζουν και στην dos.

To pc επαιζε mods με μια sounblaster και το καταλληλο software, ,αλλα εδω εχουν γινει joint stereo και upsampled, με αποτελεσμα να χαθει ολη η στερεοφωνια και φυσικα η αυθεντικη χροια.

Κανονικα θα επρεπε να τα ξαναγραψει ο huelsbeck σε fast tracker η κατι αντιστοιχο, με καλυτερα samples.

Κοινως, μιλαμε για προχειροδουλεια.
 
Ναι προχειροδουλεια, αλλα σκεψου οτι δεν ειχε τοσες εμπορικες προοπτικες ενα παιχνιδι 3ετιας. Δηλαδη ηταν φτηνη δουλεια γιατι ηξεραν οτι δεν θα ειναι και στα top των charts. Και πραγματι ετσι εγινε, ελαχιστοι ξερουν αυτην την εκδοση. Οπως και πολλα παιχνιδια amiga που "επανακυκλοφορησαν" σε pc, οπως π.χ. το chaos engine και τα pinball. Εκεινη την εποχη ισχυε "pc = μηχανημα για doom clones" ολοι αυτα επαιζαν, αυτα κυκλοφορουσαν οι εταιριες, αυτα πουλαγαν.
 
Δεν διαφωνω, γιαυτο και δεν μπορω να δεχθω μια μισοαποτυχημενη ρετουσαρισμενη εκδοση του παιχνιδιου σαν την καλυτερη κιολας.

Βασικα, ειναι σαν να ηθελα μπριζολα, και με πηγες για παγωτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Ακριβώς ίδια είναι η CDTV με της 500άρας, προφανώς δεν υπάρχει αλλαγή δισκέτας στο cd. Δεν έχω δεί κάτι το διαφορετικό, εκτός αν μου έχει ξεφύγει κάποια πραγματικά πολύ μικρή λεπτομέρεια, η οποία δεν θα παίζει και κανένα ρόλο - άν υπάρχει. Θα ήθελα να μου υποδείξεις το thread αν υπάρχει ακόμη για να ποστάρω και εκει !
Το ειχα δει πριν χρονια το θεμα και δεν το βρισκω τωρα. Η CDTV εκδοση παντως κυκλοφορησε δυο χρονια περιπου μετα την αρχικη ημερομηνια, δεν θα μου εκανε εντυπωση αν εχει διορθωμενο κωδικα κτλ.

Το παιχνιδι παντως στους υπολογιστες ακουγεται (η μαλλον ακουγοταν) καλυτερα με την Gravis Ultrasound.

http://retroshowcase.gr/index.php?id=PC&p=games&gameid=2&model=%20PC%20MS-DOS
 
Η CDTV έκδοση δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με την floppy. Ακόμη και αν το ψάξει κανείς online, δεν θα βρεθεί κανείς να πεί το αντίθετο, αφού εκτός του Defender of The Crown, έτσι και αλλιώς κανένας developer δεν μπήκε στον κόπο να αλλάξει κάτι στις εκδόσεις για CDTV, και μετέπειτα για το CD32 (Εκτός απο τα cd audio tracks και την απουσία floppy change προφανώς). Τώρα θα βγεί ο mike και θα πεί για τον διακόπτη στο Superfrog που υπάρχει μόνο στο cd32 lol.

Aκόμα και με Gravis αντί της Soundblaster, εξακολουθεί να τρέχει τα γνήσια amiga mods η DOS, τα οποία ακούγονται καλύτερα στην Paula. Αυτό ισχύει για το 100% των amiga->pc ports που χρησιμοποίησαν αυτούσια τα amiga mods. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που αυτό συμβαίνει (αλλαγές στην δειγματοληψία, ποιότητα DAC, έξυπνη χρήση stereo separation κλπ). Το πρόβλημα διορθώθηκε μεταγενέστερα με software (.mod players) όπου έγινε καλύτερη προσέγγιση στο .mod playback. Όπως είπα και πριν, ο μοναδικός τρόπος να το κάνεις σωστά, είναι να ξαναγράψεις τα mods με καλύτερα samples απο τα original. Aν παίζεις τα original που σχεδιάστηκαν για την 8bit τετρακάναλη Paula, κάνεις join stereo για να μην υπάρχει το separation (το οποίο πάντα ο huelsbeck το χρησιμοποιούσε στις μουσικές του για Amiga με πανέξυπνο τρόπο) σε μια 16bit Gravis χωρίς κάποιο audio φίλτρο (συγκεκριμένο high pass, ίσως και preset equalising κατα περίσταση) τότε το κάνεις τηγάνι, η τελοσπάντων πολύ διαφορετικό απο αυτό που προοριζόταν. Ο ήχος έχει και αυτός τις ιδιαιτερότητές του, όπως και ο συνθέτης φτιάχνει κάτι για να ακουστεί συγκεκριμένα, άλλο πράγμα θα βγάλει το ένα DAC, άλλο το άλλο, άλλο το ένα ηχείο κλπ.

Σαν sidenote πάντως, η Gravis στα αυτιά μου ακουγόταν πάντα καλύτερα, γιατί απλά είχε πολύ καλύτερο DAC απο την SB16. Προφανώς είχε θέματα συμβατότητας κλπ με τα παιχνίδια, μιλάω καθαρά για πιστότητα στον ήχο.

Kαι κάτι γι'αυτά που είπε ο Mike νωρίτερα, για το cd audio δηλαδή, την εποχή του PS1 ήμασταν τυχεροί γιατί είχαμε φοβερό ήχο. Το redbook έχει καταργηθεί χρόνια, και ακόμα και τώρα στα games παίζουν .ogg ή στην καλύτερη FLAC (που υποτιθεται οτι ειναι losless αλλα και πάλι). Βέβαια έχουμε 7.1 κλπ, αλλα η καθαρότητα του cd audio έχει περάσει προ πολλού ! Βάλε να παίξεις WipeOut στο PS1, και μετά βάλε στο PS3 το αντίστοιχο καινούριο, νομίζω κάτι θα καταλάβεις ακόμη και με...γυμνο αυτί !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Η CDTV έκδοση δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με την floppy. Ακόμη και αν το ψάξει κανείς online, δεν θα βρεθεί κανείς να πεί το αντίθετο, αφού εκτός του Defender of The Crown, έτσι και αλλιώς κανένας developer δεν μπήκε στον κόπο να αλλάξει κάτι στις εκδόσεις για CDTV, και μετέπειτα για το CD32 (Εκτός απο τα cd audio tracks και την απουσία floppy change προφανώς). Τώρα θα βγεί ο mike και θα πεί για τον διακόπτη στο Superfrog που υπάρχει μόνο στο cd32 lol.
Mιλας μονο για gameplay, γιατι για παραδειγμα το battlestorm στο CDTV εχει πολυ καλυτερο ηχο απο την Α500 εκδοση.

Τωρα αυτο με redbook και audio cd δεν το καταλαβα. Το ps1 ειναι ενα cd-player εκεινης της εποχης. Εαν βαλεις ενα οποιοδηποτε αυθεντικο cd μουσικης θα ακουγεται αριστα. Εαν βαλεις το αυθεντικο CD μουσικης (που προφανως ο ηχος του ειναι ποιοτητας "cd digital audio") σε ενα ps3/ps4 θα ακουγεται χειροτερα?
 
Ναι, το Battlestorm έχει CD audio, αυτό είπα, εκτός απο cd audio δηλαδή (και αυτό δεν γινόταν συνέχεια) τα παιχνίδια είναι τα ίδια ακριβώς.

Στο PS1 η μουσική streamάρεται απο το CD- όχι σε όλα, σε άλλα ειναι εσωτερικά PCM. Άρα έχεις 44.1ΚΗΖ 16bit ασυμπίεστο, PCM=Wav.

Στην πορεία τα παιχνίδια παράτησαν το cd audio, κυρίως για να σώσουν χώρο (τρώει πάρα πολύ, σκέψου οτι το image του Wipeout π.χ είναι ενα γεμάτο cd και το παιχνίδι χωρίς την μουσική ειναι ξερω-γω 150mb), και έτσι έβαζαν συμπιεσμένες μέσα τις μουσικές - όχι πλέον stream απο cd. Εντάξει τώρα μιλάμε για λεπτομέρειες, αλλα στην πράξη ο ήχος έχει "πέσει" σε ποιότητα - μιλάμε πάντα για games. Aν βάλεις ένα κανονικό CD ήχου στο Ps3/4, εννοείται θα παίξει όπως θα πρέπει σε ένα καθωσπρέπει cd player.
 
tzehos είπε:
Παρασκευή στις 22:00 live www.youtube.com/user/tzehos .Θα ξεφυλλίσουμε ρετρό περιοδικό. Β Θα αναβιώσουμε κάποιο μεγάλο VS της ρετρό εποχής. Θα μιλήσουμε λίγο για psplus συνδρομή και φυσικά θα παίξουμε. Β
Παρακαλείσθε να μου κάνετε παρέα! Κοπανατζήδες! :-DΒ

Υγ. Θα κρατηθούν παρουσίες!Β
Αυτή την ώρα, ξεφυλλίζουμε με τον tzehos στο Youtube, το USER 29!



DSC02466.JPG
 
Είσαι απίστευτος που έχεις το τεύχος! Για να δούνε τι να βάλω στο επόμενο live ?
 
Έχει ανέβει top10 για το playstation ενώ το επόμενο live θα γίνει Παρασκευή 21 Οκτ. στις 10μμ
 
1) Sensible world of soccer
2)King's Quest 6
3)TvSports Basketball
4) North&South
5)Agony
6)Shadow of the beast 3
7)KickOff 2
8) Turrican 2
9) Super Cars 2
10) Alien Breed 2

Honorable mentions: Another World, Speedball2, CannonFodder,ProjectX
 
Στη λίστα με τα "διαφορετικά" και όχι απαραίτητα γνωστά ή αγαπημένα παιχνίδια, εγώ θα βάλω το Push Over (με το μυρμήγκι) που έστηνε κομμάτια ντόμινο ώστε να πέσουν όλα, αλλά και το Bills tomato game, ένα εντελώς παρανοϊκό παιχνίδι που έπρεπε να χρήση ανεμιστήρων να κάνεις μια ντομάτα να πέσει στο έδαφος με ασφάλεια!

Κατά τα άλλα, σίγουρα Lemmings, PP Hammer, Ugh (δεν το έχει αναφέρει κανείς), Stone Age, Rick Dangerous.
 
Δεν είναι εύκολη υπόθεση ένα top-10 στην Amiga. Κυκλοφόρησαν τόσοι πολλοί και εξαιρετικοί τίτλοι.

Βάζω όμως ένα top-10, με κριτήριο τα παιχνίδια που έλιωσα, φόρτωνα και ξαναφόρτωνα.
  1. IK+
  2. Elite Frontier
  3. Defender of the Crown
  4. Wonderboy in Monsterland
  5. Test Drive II
  6. Speedball II
  7. Lost Patrol
  8. Bubble Bobble
  9. Cannon Fodder
  10. Nitro

Και λίγα ακόμα που είναι top παιχνίδια για μένα, ενώ παραλείπω ένα σωρό αγαπημένους τίτλους, φερειπείν Superfrog, Golden Axe, Agony, North & South, Pang, Sensible Soccer, Dungeon Master, κ.τ.α.

Syndicate
Alien Breed
Turrican II
Flashback
Super Hang On
Micromachines
James Pond 2
Lotus II
Xenon II
Zool
Loom
Captive
Dune II
Shadow Of The Beast
Beneath A Steel Sky
Simon The Sorcerer
Chrono Quest II
Curse of Enchantia
Legend of Kyrandia
Lure of the Temptress
Liberation
D/Generation
Moonstone
Heimdall
Immortal

Σταματάω γιατί δεν μπορώ να σταματήσω...
 
Πίσω
Μπλουζα