Amigoερωτήσεις!

Πρώτο πόστ μετά τις διακοπές μου, και ερωτώ : Πώς θα παίξεις sensible και kick off 2 με πλήκτρα ή με joypad ? Για να μήν πώ για κανα party games...
 
Other_Reality είπε:
Για να μήν πώ για κανα party games...
:animlaugh:

Ο Γιώργος πάντως που αναφέρω πιο πάνω κατέκτησε την 6η θέση στο τελευταίο παγκόσμιο Kick Off 2 παίζοντας με πλήκτρα... τι να πει κανείς.

Welcome back και χρόνια πολλά για χθες!
 
Νά'σε καλά Άλκη ! Πάντως είναι πραγματικά κουφό να παίζεις ειδικά kick off με πλήκτρα, άν και είχα δεί σε φωτογραφίες (και εσύ φυσικά περισσότερα και απο κοντά) αρκετά "κουφα" ιδιοκατασκευάσματα να γυρνοβολάνε στα τουρνουά !!!
 
Έν αρχή ήν QAOPM. Μακάριοι οι μετεχειριούντες αυτό, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την Βασιλείαν των Παιχνιδιών.

(εκ του κατά προφήτην Μαδδόγγιον Ευαγγέλιον, Κεφ. 1 Παρ. Α')

Nuff said. :p
 
Μόνο με κουμπιά μπορούσα να σκίσω το Match Day I & II....

Ο χειρηστήριος δεν ήταν αρκετά ευχρηστός τότε. (Quickshot II).
 
Maddog είπε:
Έν αρχή ήν QAOPM. Μακάριοι οι μετεχειριούντες αυτό, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την Βασιλείαν των Παιχνιδιών.(εκ του κατά προφήτην Μαδδόγγιον Ευαγγέλιον, Κεφ. 1 Παρ. Α')

Nuff said. :p

LOL... Πρόσχωμεν...
 
Εμένα πάντως με χειριστήριο MegaDrive χρησιμοποιεί και δεύτερο κουμπί στο Turrican για την βόμβα. Δεν χρείαζεται να πατάω space!
 
Σε μια μεγαλη εφαρμογη που φτιαχνω/συντηρω χρονια τωρα, στο στησιμο/σχεδιαση παραστατικου τα πληκτρα για πανω-κατω-δεξια-αριστερα δεν ειναι τα βελακια ;)

Εχω δεχθει πολλα πολλα τηλεφωνα να με ρωτησουν το λογο :)
 
Maddog είπε:
Έν αρχή ήν QAOPM. Μακάριοι οι μετεχειριούντες αυτό, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την Βασιλείαν των Παιχνιδιών.(εκ του κατά προφήτην Μαδδόγγιον Ευαγγέλιον, Κεφ. 1 Παρ. Α')

Nuff said. :p
αν και καθιστός μιλάς ορθά...
 
Wally είπε:
Σε μια μεγαλη εφαρμογη που φτιαχνω/συντηρω χρονια τωρα, στο στησιμο/σχεδιαση παραστατικου τα πληκτρα για πανω-κατω-δεξια-αριστερα δεν ειναι τα βελακια ;)
Εχω δεχθει πολλα πολλα τηλεφωνα να με ρωτησουν το λογο :)
Αχά, τώρα ξέρω ποιον μπινελικώνω τόσο καιρό!: Ρ
 
Ντεν εχουμε πελατες τσι Κρηητη.

Καποιος αλλος Σπεκτουμο-συναγωνιστης στην εχει κανει :)
 
Λοιπόν, διαβάζοντας τα παραπάνω, έχω να πω μόνο πως τα πάντα είναι θέμα συνήθειας !!

Και εγώ με joystick έπαιζα πολλές φορές, αλλά έμαθα απο ακόμα πιό νωρίς αγαπάω και το πληκτρολόγιο (ας όψονται παιχνίδια σαν το Elite...).

Ευτυχώς σε κάποιους micros (όπως ο amstrad π.χ.) τα παιχνίδια είχαν σχεδόν πάντα την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις πλήκτρα (είτε κάποια default, είτε user defined) - αντίθετα με ορισμένους υπολογιστές όπως o ST, η Αmiga, αλλά και ο C64.

Πάντως πριν περάσω στην Amiga όπου "κυριαρχούσε" το joystick, τα personal favorites ήταν τα κλασσικά QAOP Space.

Ενα άλλο παράδειγμα συνήθειας:

Στα ηλεκτρονικά έπαιζα π.χ. fighting games με τον κλασσικό μοχλό και τα κουμπιά (δεν γινόταν και διαφορετικά άλλωστε :p ) χωρίς πρόβλημα.

Oταν άρχισα να εξομοιώνω κάποια απο αυτά στο pc, συνήθισα την "σταυρική" διάταξη των 2,4,6,8 του numeric keypad, και τώρα πλέον, μετά απο τόσα χρόνια, έχω συνηθίσει τόσο πολύ σε αυτά, που... joysticks με μοχλό με δυσκολεύουν !! :D

H συμβουλή μου:

Προσπαθήστε να είστε "ευέλικτοι" όταν παίζετε. Δοκιμάζετε όποτε μπορείτε και εναλλακτικούς τρόπους χειρισμού (αν το υποστηρίζει το παιχνίδι) γιατί κερδίζετε σε εμπειρία και συνηθίζετε ταυτόχρονα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον mike!

Amiga joystick=Pacman/Tomahawk/Starfighter 2000/Pacman δίκουμπο.

Τα CMS μπροστά σε καθένα από αυτά,είναι σαν πλαστικά παιχνιδάκια,περιορισμένης αντοχής...

Πάντως ακόμη κι εγώ που είμαι αμετανόητος PCάς,σε Amiga δε διανοήθηκα ποτέ να παίξω με πλήκτρα! :D
 
Wally είπε:
Σε μια μεγαλη εφαρμογη που φτιαχνω/συντηρω χρονια τωρα, στο στησιμο/σχεδιαση παραστατικου τα πληκτρα για πανω-κατω-δεξια-αριστερα δεν ειναι τα βελακια ;)
Εχω δεχθει πολλα πολλα τηλεφωνα να με ρωτησουν το λογο :)

Μη μου πεις οτι εχεις βαλει τα WASD. Αν ναι, ο λογος ειναι προφανης ;)

Other_Reality είπε:
Πρώτο πόστ μετά τις διακοπές μου, και ερωτώ : Πώς θα παίξεις sensible και kick off 2 με πλήκτρα ή με joypad ?
Μια χαρα θα επαιζα εγω sensible, οπως το επαιζα και στον 386 μου το 93-94. Και επαιζα και καλα. Μην κοιτας στα sensible gatherings που δε μπορω να σταυρωσω νικη! Αν ειχα πληκτρα... :p

Παρολο που ξεκινησα με amiga και joystick, και με τοση προυπηρεσια στα ουφαδικα, απο τοτε που εμαθα να παιζω με πληκτρα σε PC τελικα με βολεψε παντου. Gamepad ποτε δεν το συμπαθησα παρολο που ειχα και megadrive.

Ακομα και streetfighter 2 με πληκτρα παιζω και μου βγαινουν απροβληματιστα ολα τα combos
 
Στο τομαχωκ, δεν ειναι μονο οτι κανεις ακριβως αυτο που θες,

ειναι και η αισθηση του "γκλανγκ" που καταλαβαινεις αν αυτο

που ηθελες να κανεις, το εκανες σωστα.

Δηλαδη αν δεν το πετυχεις, το καταλαβαινεις.

Ενω στα joypad μενεις με την απορια/εκνευρισμο γιατι δεν εκανε

την σουπερ ειδικη ο RYU.
 
Πίσω
Μπλουζα