Amor Aeternus: ενα καινουριο Καντυ φικ

geobacter73

RetroWannaBe
Joined
29 Mαϊ 2009
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
1
Γεια σας!

Μετα απο την ευγενικη σας παροτρυνση, καποια στιγμη βρηκα το χρονο και το κουραγιο να αρχισω μια συνεχεια στην ιστορια της Καντυ.

Δυστυχως εχω καμια 20ρια χρονια να γραψω τιποτα στα Ελληνικα (οχι πως το fiction genre ειναι το φορτε μου) οποτε το εγραψα στα Αγγλικα.

Η ιστορια περιγραφει τη ζωη της Καντυ μετα το τελος του μανγκα και ναι, ο αρσενικος ηρωας ειναι ο Αλμπερτ.

Αν θελετε να ριξετε μια ματια, η ιστορια λεγεται Amor Aeternus και ειναι ανεβασμενη σε αυτο το site:

http://www.fanfiction.net/s/5401973/1/Amor_Aeternus

Εχω γραψει κι αλλο περα απο τα πολλα κεφαλαια που ειναι εκει, αλλα θελουν δουλεια ακομα. Ελπιζω να βρω χρονο να τη συνεχισω - το τελος ειναι ηδη γραμμενο (οποτε δε θα μεινει μισοτελειωμενη), αλλα με τα της μετακομισης και ανακαινισης και ολα αυτα τα χαρωπα εδω που ειμαστε, ξερω πως θα παρει λιγο καιρο ακομα.

Αυτα που λετε, ευχαριστω εκ των προτερων για οτι υποδειξεις η σχολια εχετε.

:flower:
 
Geo μου, ειλικρινα ειναι απο τα ωραιοτερα φανφικ που εχω διαβασει ποτέ! Χαρακτηρες, πλοκη και γραφη ρεουν πιστευτα, ομορφα και γαργαρα σαν νερακι πηγης. Παιδια, ειλικρινα το προϊον ειναι geobacter original, ημουνα μια beta-reader που δεν χρειαστηκε να κανει τιποτα ιδιαιτερο, παρα μονο να :thumbup: :happyjump: :worship: :clap: :beerz: και :takethat: οταν δεν μου εδινε το επομενο κεφαλαιο για να :heartcloud: !!

:award: :thanx2: :kiss:
 
Arwyn-t είπε:
Geo μου, ειλικρινα ειναι απο τα ωραιοτερα φανφικ που εχω διαβασει ποτέ! Χαρακτηρες, πλοκη και γραφη ρεουν πιστευτα, ομορφα και γαργαρα σαν νερακι πηγης. Παιδια, ειλικρινα το προϊον ειναι geobacter original, ημουνα μια beta-reader που δεν χρειαστηκε να κανει τιποτα ιδιαιτερο, παρα μονο να :thumbup: :happyjump: :worship: :clap: :beerz: και :takethat: οταν δεν μου εδινε το επομενο κεφαλαιο για να :heartcloud: !!


Γκρινννν, γκριν,... γκρινννν....





Στα ελληνικά;;;
154fs232528.gif
χάθηκε ο κόσμος η beta reader να τα μεταφράζει σε μιά κατανοητή γλώσσα;;; :rant: :rant: :rant:
 
Juanita είπε:
Γκρινννν, γκριν,... γκρινννν....



Στα ελληνικά;;;
154fs232528.gif
χάθηκε ο κόσμος η beta reader να τα μεταφράζει σε μιά κατανοητή γλώσσα;;; :rant: :rant: :rant:
Ειναι αληθεια οτι δεν ειναι τιποτα σαν την μητρικη γλωσσα και ο καθενας μας εχει διαφορετικη ευχερεια σε μια ξενη. Ειναι επισης αληθεια οτι οταν διαβαζεις και γραφεις για χρονια σε μια ξενη γλωσσα, ο καημενουλης ο εγκεφαλος ξεσυνηθιζει να κανει τετοιες διαδικασιες στη μητρικη, μιλωντας παντα για συνθετες διαδικασιες. Πεταγεται το καθημερινο ξενο λεξιλογιο και σου μπλοκαρει το μητρικο. Η δε γλωσσα της λογοτεχνιας εχει και το δικο της ιδιαιτερο λεξιλογιο, το οποιο αμα εχεις συνηθισει ξενο, δεν μπορεις ευκολα και γρηγορα να το μετατρεπεις σε μητρικο.

Οσο για την beta-reader, ειναι αυτο ακριβως, reader, προσφερθηκε να διαβασει και να ελεγξει, οχι να μεταφρασει, δεν ειναι translator. Σε συνεννοηση με την συγγραφεα ομως, οποιος/α επιθυμει, μπορει να προσφερθει να μεταφρασει το φικ στα ελληνικα.

:thanx2: :) :flower:
 
Arwyn-t είπε:
....Οσο για την beta-reader, ειναι αυτο ακριβως, reader, προσφερθηκε να διαβασει και να ελεγξει, οχι να μεταφρασει, δεν ειναι translator.

Κακώς...
bg5.gif
πρέπει στη beta reader να αποδοθούν και άλλες, αυξημένες αρμοδιότητες για να δικαιολογεί τον παχυλό μισθό που παίρνει...
bc3.gif


Καλά ντε... (Arwyn)
voodoodoll.gif
(Juanita's ομοίωμα) το παίρνω πίσω...
bf2.gif
δεν πληρώνεσαι...
bd8.gif
Arwyn-t είπε:
....Σε συνεννοηση με την συγγραφεα ομως, οποιος/α επιθυμει, μπορει να προσφερθει να μεταφρασει το φικ στα ελληνικα.

:thanx2: :) :flower:

Κανείς Χριστιανός;;;;;;;;
bg23.gif
 
@ Juanita

Ποτέ δεν ειναι αργα να εξασκησεις τα αγγλικα σου. Λιγο λιγο, λιγακι λιγακι, πιασε να διαβασεις το φικ. Τυπωσε το και παρε και ενα λεξικο. Αγνοησε αμα σε αγχωνουνε τα περιγραφικα επιθετα και διαβασε μονο τους διαλογους. Θα το καταφερεις και θα δεις ποσο ομορφα θα ειναι που θα σπασει το ματι και το μυαλο σου και θα γινεις ξεφτερι στα αγγλικα!

Αγγλικα ειναι εξαλλου. Για μενα η πιο ευκολη ξενη γλωσσα, αφου την βλεπουμε και την ακουμε παντου στην ελληνικη καθημερινοτητα, καλως ή κακως.

:wink: :biglaugh:
 
Arwyn-t είπε:
@ JuanitaΠοτέ δεν ειναι αργα να εξασκησεις τα αγγλικα σου. Λιγο λιγο, λιγακι λιγακι, πιασε να διαβασεις το φικ. Τυπωσε το και παρε και ενα λεξικο. Αγνοησε αμα σε αγχωνουνε τα περιγραφικα επιθετα και διαβασε μονο τους διαλογους. Θα το καταφερεις και θα δεις ποσο ομορφα θα ειναι που θα σπασει το ματι και το μυαλο σου και θα γινεις ξεφτερι στα αγγλικα!

Αγγλικα ειναι εξαλλου. Για μενα η πιο ευκολη ξενη γλωσσα, αφου την βλεπουμε και την ακουμε παντου στην ελληνικη καθημερινοτητα, καλως ή κακως.

:wink: :biglaugh:

Χμμμ... αγγλικά είπες... :wait2: κάτι μου θυμίζουν...

Tα : Ι am, U R, They is, He R... αυτά δεν είναι;;;;
picture.php


Καλά... πάω να ξεθάψω το τομαχώκ... εμμμ το λεξικό :p
 
Εεεεεεεεεεεεεεετσι............ Ακριβως! :thumbup: :D

I am

You are

He/She/Ιt is

We are

You are

They are

:tongue:

Αντε, να σας κανω τη χαρη να μεταφρασω (οσο καλυτερα μπορω) μονο το υπεροχο τραγουδακι που σαν νανουρισμα λεει ο Αλμπερτ στην Καντυ στο κεφαλαιο 7. Το Σκάυ είναι νησακι βορεια της Σκωτιας.

****

The Skye Boat Song / Το τραγουδι του Καραβιού του Σκάυ

Βιάσου (κάνε γρήγορα), όμορφο καράβι,

σαν πουλί στο φτερό,

"μπροστά!" οι ναύτες φωνάζουν,

πάνε το παλικάρι που γεννήθηκε για Βασιλιάς

πέρα απο τη θάλασσα στο Σκάυ.

Δυνατά σφυρίζουν οι άνεμοι, δυνατά μουγκρίζουν τα κύματα,

μαυρα συννεφα και βροντες γεμιζουν τον αερα.

Σαστισμένοι οι εχθροι μας στεκονται στην ακτη

να ακολουθησουν δεν θα τολμησουν.

Βιασου, ομορφο καραβι, σαν πουλι στο φτερο,

"μπροστα!" οι ναυτες φωναζουν,

πανε το παλικαρι που γεννηθηκε για Βασιλιας,

περα απο τη θαλασσα στο Σκάυ.

****

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=86egt8PDmos]YouTube - The Skye boat song. The Corries

Δεν το ηξερα αυτο το τραγουδι και ευχαριστω πολυ την geobacter73 που μεσω του φικ της το γνωρισα. Ειναι γλυκυτατο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να κάνω μια προσπάθεια να το μεταφράσω???

Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά και σκέφτομαι ότι θα είναι μια καλή εξάσκηση...

τι λέτε?

Να το δοκιμάσω και να το ποστάρω εδώ?
 
Aν συμφωνεί η geobacter73 γιατί όχι.

Πρώτα όμως να την ρωτήσουμε :)
 
Θα είναι ευχής έργον αν αναλάβει κάποιος τη μετάφραση... ::)

Ήδη προσπάθησα να διαβάσω τα δύο πρώτα κεφάλαια με τα λίγα αγγλικά μου και -είμαι σίγουρη πως- έχει φτωχύνει πολύ το έργο. Αλλά ακόμη και έτσι, κατακρεουργημένο, δεν παύει να είναι ένα από τα ομορφότερα που έχω διαβάσει... :flower:
 
Αδερφια μου, αλητες, πουλιαααα

γεια σας παλι απο μια κουζινα που εχει γκαζι και απορροφητηρα που επιτελους δουλευουνε!

:D

Σας ευχαριστω ειλικρινα για τα τοσα καλα σας λογια. Η τελευταια φορα που εγραψα κατι μη επιστημονικο ηταν στις Πανελληνιες και πανε ΠΟΛΛΑ χρονια απο τοτε. Τελοσπαντων...

Σχετικα με τη μεταφραση, ευχαριστως οποιος εχει κουραγιο και υπομονη (και χρονο) να το μεταφρασει. Χαρα μου ειναι που καθεστε και ασχολειστε. Και απορια επισης καθοτι οσο το ξαναδιαβαζω τοσο μετριο μου φαινεται, αλλα τελοσπαντων, φικ ειναι...

:xm:

Μια παρακληση μονο θα κανω πριν αρχισει καποιος να παιδευεται.

Περιμενετε να το τελειωσω ολο το ερμο, γιατι νομιζω πως θα κανω μερικες αλλαγες και στα υπαρχοντα κεφαλαια. Οπως ειπα και απο την αρχη του thread το τελος ειναι γραμμενο οποτε ειναι θεμα χρονου. Δε σας πειραζει αυτο ελπιζω!

Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ και που με ενθαρρυνατε να το ξεκινησω και για την τρομερη σας συμπαρασταση.
 
Ωραίαααααα!!!!

Οπότε αναμένουμε!!!!
 
Ουφ!! τελευταία και καταϊδρωμένη ξεκίνησα να το διαβάζω!

Geobacter, η ιστορία σου κεντρίζει από την αρχή το ενδιαφέρον! Ναι μεν ξέρει κανείς ποια θα είναι η κατάληξη, αλλά αυτό έχει ελάχιστη σημασία στην προκείμενη περίπτωση (είναι γνωστή η θέση σου για το ευτυχές τέλος, δε θα περιμέναμε κάτι διαφορετικό άλλωστε, χεχε! ) Το ταξίδι είναι αυτό που μετράει και οι περιπέτειες των ηρώων για να φτάσουν στην πολυπόθητη κατάληξη.

Γράφεις όμορφα, με μια γλυκύτητα και ζεστασιά, που μας ταξιδεύει νοσταλγικά σε πιο αθώες και ρομαντικές εποχές (και περασμένες δυστυχώς! ) παρέα με τους αγαπημένους μας ήρωες...

Well done!! :thumbup:
 
Το κεφαλαιο 16 εχει δημοσιευτει. Το rating αλλαξε σε Μ, γιατι... εμ... ειναι καπως για ενηλικες το περιεχομενο... #)
 
Όπως ήρθαν τα πράγματα φέτος με τη δουλειά μου, δυστυχώς έχω πολύ φορτωμένο πρόγραμμα και ήδη την βδομάδα που μας πέρασε τα παιξα...

δεν το βλέπω να έχω ελεύθερο χρόνο δυστυχώς και το καλοκαίρι και γενικά οι διακοπές φαντάζουν πολύ μακρινά...

Δεν θα έχω την ευχέρεια αν και θα το ήθελα πολύ να ασχοληθώ με τη μετάφραση, λόγω έλειψης χρόνου...

Πάντως το φικ είναι πολύ όμορφο, όσο έχω καταφέρει να διαβάσω τουλάχιστον!!!!

Εύγε!!!!
 
Σνιφφφ... :icon_cry:

Έλα βρε Ακάλια μου...

Τι θα κάνεις τις κρύες νύχτες του χειμώνα;;;; :precry:

Den glitwnw ta yperentatika efetos.... :cry:
 
Με τα πολλα (βασανα), καταφερα αλλο ενα κεφαλαιακι, αν εχετε κεφι να το διαβασετε.

:flower:
 
Και αλλο ενα κεφαλαιακι στο γνωστο site.

Χρονια πολλα και καλα!
 
Επειδή με έχει φάει η αγωνία και από αυτά που διαβάζω είμαι 1000% σίγουρη πως το φικ σου είναι υπέροχο, θα το εκτυπώσω το Σάββατο από τη δουλειά (μπορώ, ε;;; :xm: ) και τις ζεστές μέρες των εορτών (έτσι όπως πάει ο καιρός με βλέπω σε καμιά παραλία με το φικ και το λεξικό παρέα) θα το ξεκοκκαλίσω... :)
 
Πίσω
Μπλουζα