AMSTRAD-ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΣΕ 3 ΗΜΕΡΕΣ

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
164
Kalimeras Forumistas

Καταρχήν ευχαριστώ όσους προσφέρθηκαν να με προμηθεύσουν με Amstrad!

Όντως αγόρασα από μέλος του φόρουμ τον πολυπόθητο 6128! Να νε καλά!

Ας μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας λοιπόν!

Ο δρόμος για τον παράδεισο κράτησε 3 μέρες:

-Πέμπτη: Αγορά του CPC, σε άριστη κατάσταση, 1 green monitor και το όνειρο

των τότε πιτσιρικάδων, color monitor!

-Παρασκευή: Αντικατάσταση του υπάρχοντος 3” floppy με ένα αρίστης κατάστασης floppy ΕΜΕ 156 βγαλμένο από έναν καμένο PCW(κανόνας: ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ).Mόνο το λαστιχάκι ήταν λειωμένο το οποίο αντικατέστησα από το «μαμίσιο» drive!

-Σάββατο: Σύνδεση 3.5” floppy στον Amstrad! Μετατροπή CMS Joystick με PC gameport σε 8bit connector για τον Amstrad!Άπειρο testing-Άπειρο copying-Άπειρο gaming!

a01pe.jpg


a03g.jpg


Highlights!

1)Είχα να δω πάνω από 15 χρόνια τον 6128

2)Σε color monitor δεν έπαιξα ποτέ- δεν είδα ποτέ μου από κοντά!

Αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ!

3)Το 3.5” FD το τροφοδότησα με USB καλώδιο από το DVD Player

4)Το ταινιακό καλώδιο τελικά είναι πιο εύκολο να το φτιάξεις, παρά να το βρεις.Ή ξυλώνεις τον connector από famiclone και το κόβεις στα 34 pins ή αγοράζεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών,και το κουμπώνεις στο καλώδιο με μια μέγκενι ή πένσα ή σφυρί ή ότι βρεις.

famiclon.jpg


kalodio.jpg


5)Το 3” floppy που τοποθέτησα είναι το πιο αθόρυβο drive που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου.

Σαν να έβγαλα τον Amstrad από το κουτί του καινουργιο. Το 3.5 “ ακούγεται περισσότερο!Μάλιστα με χρονομέτρηση έκαναν και τα 2 τα ίδια δευτερόλεπτα να φορτώσουν το Solomoneʼs Key

Το ένα καινούριο, και το άλλο 20 χρονών! Χαχαχα

6)Street Fighter II έστω και σε χάλια version!!! 15 χρόνια το περίμενα να το δω στον 6128!

7) To adventure Orion Prime (English) και το beat'em'up Fress Fighter II Turbo κάνουν τον Amstrad να μοιάζει με 16bito!!Απίστευτα γραφικα!

8) Έχω discology στα Αγγλικά!!!!!! Ολεε!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για την προσοχή σας! Venceremos Forumistas!!!!

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη για τα κεφαλαιά στον Τίτλο
 
...χαίρομαι που απέκτησες cpc και που πέρασες καλά!

Πράγματι όλοι τότε ζηλευαν το ctm644 σε σχεση με το gt 65! Θυμάμαι ότι όσα παιχνίδια έπαιρνα τα πήγαινα στην συνέχεια σε ξαδερφο με έγχρωμο για να τα δω και με χρώματα!

Σπάνια συνέβαινε το εξής κουφο: στο πράσινο μερικά παιχνίδια ήταν πιο ευδιάκριτα! Σε πολλά όμως σε mode 0 ζήλευα!

Συνέχισε το ταξίδι σου στις παιδικές αναμνήσεις :)
 
Μπραβο φιλε!!!Να το χαιρεσαι το CPC σου!!!

Καιρος να βαλω και εγω drive 3.5 στο δικο μου...
 
εγώ έχω ηδη τριαμισαρι οδηγό δισκέτας με εξωτερική τροφοδοσία και σύνδεση σε τηλεόραση για να γλυτώσω από τα ευμεγέθη μόνιτορς! Άλλη πλάκα το κλασσικό πάντως αλλά αφού δεν έχω χώρο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύγε, απίθανος!!!!

Ρίγη ρετρό ζήλειας με διαπέρασαν όταν είδα τις φωτό σου, γιατί όσο και αν ήθελα ποτέ δεν μπόρεσα, λόγω άσχημης οικονομικής κατάστασης, να αποκτήσω έναν 6128 όταν ήμουν στο σχολείο.

Μπράβο και πάλι!
 
Να στε καλα παιδιά! Ευχαριστω! Πάντως αξίζει να προσθέσω πως η αγορα των 2 floppy (black) ενα για Amstrad,ενα για PC, μου κόστισαν μολις 6 Euro και δουλεύουν αψογα!

Επόμενη κίνηση είναι η τελειοποιήση του scart που άρχισα ήδη να φτιάχνω!

pooky(1) είπε:
Εύγε, απίθανος!!!!
Ρίγη ρετρό ζήλειας με διαπέρασαν όταν είδα τις φωτό σου, γιατί όσο και αν ήθελα ποτέ δεν μπόρεσα, λόγω άσχημης οικονομικής κατάστασης, να αποκτήσω έναν 6128 όταν ήμουν στο σχολείο.

Μπράβο και πάλι!
Κάλιο αργα παρά ποτέ φίλε μου! Τα απωθημένα δεν πρέπει να μένουν και τα παιδικά όνειρα ανεκπλήρωτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gremlinakos είπε:
Να στε καλα παιδιά! Ευχαριστω! Πάντως αξίζει να προσθέσω πως η αγορα των 2 floppy (black) ενα για Amstrad,ενα για PC, μου κόστισαν μολις 6 Euro και δουλεύουν αψογα!Επόμενη κίνηση είναι η τελειοποιήση του scart που άρχισα ήδη να φτιάχνω!
Κάλλιο αργα παρά ποτέ φίλε μου! Τα αποθημένα δεν πρέπει να μένουν και τα παιδικά όνειρα ανεκπλήρωτα!
 
Street fighter 2 σε 6128 ?

νομιζα οτι ηταν μυθος...

Καλη δουλεια φιλε μου, και ταχυτατη.
 
Γεία σου MIKE ντραμίστα!!!
 
Καλορίζικος και καλόπαιχτος! Ποτέ δεν είναι αργά ;)
 
καλοριζικος! πολυ καλη δουλεια! ουτε εγω γνωριζα για το Street fighter 2 στο CPC οτι τελικα υπαρχει.
 
Ευχαριστώ και πάλι παιδία! [edit - Διαβασε τους Κανονισμους του Φορουμ ]

Οι τύποι πάντως απ ότι φαίνεται, βασίστηκαν στον κώδικα του Sf1 και χώσαν μέσα έτοιμα sprites ίσως απο Nes η απο άλλη 8-bit console. Δυστυχώς δεν έχει ούτε ήχο. Αλλα και μόνο που βλέπεις τον τίτλο στο monitor του CPC αρκεί για να ανατριχιάσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω κι εγω εναν amstrad 464 απο τοτε δουλευει μια χαρα..που θα βρω games?παιζουν κασετες?ειχα βρει ενα παιδι στο σχολειο τοτε που ειχε κ αυτος και τις αντιγραφαμε στο ραδιο...
 
Nαι η αντιγραφη μεσω διπλου κασετοφωνου ηταν must εκεινη την εποχη.

Και τωρα μπορεις να το κανεις, αλλα που να βρεις διπλο κασετοφωνο!
 
χαχα εχω διπλο τα games δεν εχω...και τα παλια καλα ειναι ειχα αντιγραψει πολλα τοτε..
 
Ψαξε στο internet να βρεις game roms για το 464 αλλα σε mp3 format. Ύστερα γραφεις τα mp3 σε Cd, και το Cd σε κασσέτα
 
Ή βρίσκεις ένα τέτοιο....

CD_Car_Cassette_Adapter.jpg


.... κουμπώνεις το minijack στο pc, βαζεις στο playlist τα romάκια (.mp3) και φορτώνεις στο ΘεΠεΘε (πως τα μιλάω τα σπανιόλικα ε? :p ) και λιώνεις στο παιξιμο
 
spine21r είπε:
εχω κι εγω εναν amstrad 464 απο τοτε δουλευει μια χαρα..που θα βρω games?παιζουν κασετες?ειχα βρει ενα παιδι στο σχολειο τοτε που ειχε κ αυτος και τις αντιγραφαμε στο ραδιο...
Μπορεις να συνδεσεις ενα κασσετοφωνο μεσω του Mic με την εξοδο ηχου του PC,επειτα βαζεις το PC να παιξει το Mp3 πατας το rec στο κασσετοφωνο και μετα απο μιση ωρα περιπου η κασσετα ειναι ετοιμη.
 
τι ειναι αυτα που λετε δεν καταλαβα τιποτα... :eek:

χαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα