AMSTRAD 1512 PC-COLOUR MONITOR

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Ατελείωτο σκοτάδι σε μία κρύα αποθήκη...


18 ολόκληρα χρόνια είχε να δει το φως του ήλιου και τα



χρώματα της ίριδας ο έγχρωμος φίλος μας...


 


Μέχρι που μία μέρα δέχτηκε ένα απρόσμενο...
pm!!!

 


Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι αφιερωμένες



εξ'ολοκλήρου σε έναν πραγματικό φίλο που



χάρισε την χαμένη όραση στο μόνιτορ του
AMSTRAD 1512 μου.

picture.php


picture.php


Ευχαριστώ...
 
Σουπερ!!!!!!!
 
σε εξαιρετική κατάσταση μπράβο!

ega είναι ή vga?
 
γ......ooooο CGA κιόλας , όχι απλώς σπάνιο σε τέτοια κατάσταση, απλά δεν υπάρχει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ο Εκτυπωτής μαζί! Έπρεπε πάντως να το βγάλεις μια φωτογραφία με το GEM. Τι το'χει το ποντίκι.

[Άσχετο]Παίζει να έχεις Altair?[/Άσχετο]
 
Τι μου θυμισες τωρα?Ειχα και εγω ενα 1640...Εκεινος ειχε EGA αλλα μου το θυμισε παρα πολυ!
 
Αυτο το προγραμμα ζωγραφικης που ειναι στην δευτερη εικονα ειναι του Αμστραντ;

Αν
 
αυτο το προγραμμα ζωγραφικης ειναι μονο για Αμστραντ; αν ναι τοτε το πρωτο πρωτο PC που περασε απο τα χερια μου ειναι Αμστραντ. ειναι το μονο που θυμαμαι απο τοτε... πρεπει να ημουν 7-8. το συγκεκριμενο πισι το ειχαμε για μερικους μηνες σπιτι μεχρι που ο φαδερ το εδωσε ανταλλαγη για ενα καλυτερο για το μαγαζι μας...

ακομα θυμαμαι τα τοπια με τα σπιτια που ζωγραφιζα (με τις υφες των τουβλων)

το ειχα σε ασπρομαυρο.

ΥΓ πως το λενε το προγραμμα αυτο;
 
Shock είπε:
Και ο Εκτυπωτής μαζί! Έπρεπε πάντως να το βγάλεις μια φωτογραφία με το GEM. Τι το'χει το ποντίκι.[Άσχετο]Παίζει να έχεις Altair?[/Άσχετο]
Η δεύτερη φωτό μέσα από το GEM είναι. Altair δεν παίζει με τίποτα!!!

Ethaniel είπε:
Αυτο το προγραμμα ζωγραφικης που ειναι στην δευτερη εικονα ειναι του Αμστραντ;Αν
Είναι το GEM PAINT version 2. Αυτό που ερχόταν μαζί με τον 1512 ήταν το version 1.(μικρές διαφορές)

Υπάρχουν όλα εδώ http://www.deltasoft.com/downloads-gemworld.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα ορκιζόμουν πως οι cga δεν είχαν 16 χρώματα ταυτόχρονα (όπως στη 2η pic) γιαυτο νόμιζα πως είναι ega

θυμάμαι στο σχολείο μου είχε πολλά τέτοια μηχανάκια
 
Έχεις απόλυτο δίκιο, CGA είναι εκείνες οι φριχτές τετραχρωμίες...όχι 16 color.
 
θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά πως σε όλα τα παιχνίδια cga είχε αυστηρά τετραχρωμία, ega είχε 16 και vga 256. Τώρα διάβαζα και στο wiki πως η cga υποστήριζε μέχρι 16! :what:
 
κάνανε κόλπα με το composite output της cga και φαινότανε ότι είχε παραπάνω χρώματα...
 
Πω πω, φανταστικο! Νομιζεις οτι εισαι καπου στο παρελθον. Η!!... ρετρο φωτογραφια μιλαμε.
 
Πανεμορφο ,πραγματικο διαμαντι.

Ι really envy you.

Ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες.....

Μακαρι να μπορουσα να γραψω παραπανω αλλα τρεμουν τα χερια μου και δυσκολευομαι να δω απο την συγκινηση.

 


Ισως οταν συνελθω.

 
 
tarasque είπε:
θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά πως σε όλα τα παιχνίδια cga είχε αυστηρά τετραχρωμία, ega είχε 16 και vga 256. Τώρα διάβαζα και στο wiki πως η cga υποστήριζε μέχρι 16! :what:
Κι όμως, το συγκεκριμένο βγάζει 16 χρώματα σε 640x200, κάτι που το κάνει πολύ ξεχωριστό ("AMSTRAD CGA")

Πάω τώρα να του κρεμάσω ένα μπλε ματάκι γιατί με τόσα μάτια επάνω του, δεν το βλέπω καλά...
 
Γρήγορα και ένα θυμιατό!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα