AMSTRAD 1512 PC-COLOUR MONITOR

tarasque είπε:
ST34-EG-112-4-440.jpg
μάτι μη το πιάσει :)
Ευχαριστώ, ευχαριστώ! Σκόρδα, σκόρδα...
 
man απιστευτο ..το ειχα ονειρο οταν ειχα τον 6128 να παρω εναν εππαγγελματικο υπολογιστη..θυμαμαι χαζευα τα πιξελ με τις διαφημισεις αλλα πολλα τα λεφτα αμστραντ!!
 
Απλα υπεροχο μηχανημα!! εχω ακριβως το ιδιο!! καλοπαιχνιδο!
 
Νά'ναι καλά ο μπαμπάς μου που έδωσε ένα κάρο λεφτά τότε, γιατί νόμιζε ότι με αυτόν τον τρόπο θα έπιανε το 13άρι στο ΠΡΟ-ΠΟ. Τελικά το 13άρι ποτέ δεν ήρθε :cry: και ο 1512 είχε κλείσει πολλές, πολλές ώρες συνεχούς λειτουργίας για να επεξεργάζεται στήλες...1...Χ...2......
 
Ο πρώτος μου υπολογιστης, 20 χρονια πριν.... Με συγκινησες!!!! Με αυτον ξεκινησα και αυτον ειχα επι 6-7 χρονια, πριν μπω στη σχολη. Θυμαμαι οτι διαβαζα pc-master και pixel ζηλευοντας τα γραφικα που εβλεπα, και παρηγοριομουν με την CGA των 4 χρωματων.

Καποιος την CGA την αποκαλουσε.... K*λοgraphics adaptor !!!! :D Και τοτε ομως, τα 4 χρωματα ηταν πολυτελεια....

Εΐδικα οταν βρηκα το κολπο να βαζω 16 χρωματα στα adventures της sierra με το PC1512.DRV αρχειο....

Ατελειωτες αναμνησεις... Νασαι καλα!
 
tantalos είπε:
Καποιος την CGA την αποκαλουσε.... K*λοgraphics adaptor !!!! :D Και τοτε ομως, τα 4 χρωματα ηταν πολυτελεια....

Πολυτελεια δε λες τπτ! :D :D:D:D

Εμεις με τις Hercules οθονες το simcga4 πηγαινε συννεφο.... :D
 
tantalos είπε:
Ο πρώτος μου υπολογιστης, 20 χρονια πριν.... Με συγκινησες!!!! Με αυτον ξεκινησα και αυτον ειχα επι 6-7 χρονια, πριν μπω στη σχολη. Θυμαμαι οτι διαβαζα pc-master και pixel ζηλευοντας τα γραφικα που εβλεπα, και παρηγοριομουν με την CGA των 4 χρωματων.
Καποιος την CGA την αποκαλουσε.... K*λοgraphics adaptor !!!! :D Και τοτε ομως, τα 4 χρωματα ηταν πολυτελεια....

Εΐδικα οταν βρηκα το κολπο να βαζω 16 χρωματα στα adventures της sierra με το PC1512.DRV αρχειο....

Ατελειωτες αναμνησεις... Νασαι καλα!
Χαίρομαι να ξυπνάω όμορφες αναμνήσεις! Ο 1512 υποστήριζε 16 colors αλλά ήταν ελάχιστα τα αντίστοιχα games που προοριζόταν για CGA με 16 χρώματα (π.χ. To Styx της Windmill Software).

Τώρα αυτό που λες με το αρχείο PC1512.DRV για Sierra δεν το ήξερα αλλά από μία γρήγορη αναζήτηση το βρήκα και θα το δοκιμάσω το συντομότερο δυνατό. Αν αξίζει τον κόπο η διαφορά, θα ποστάρω και φωτο.
 
Όντως τα adventures της Sierra είχαν ένα αρχείο PC1512.drv το οποίο προοριζόταν να αποδίδει 16 χρώματα σε CGA... Εκτός από αυτό υπήρχε και το CGA320.drv για 4 χρώματα. Απλώς άλλαζες την πρώτη γραμμή στο resource.cfg για τον αντίστοιχο driver. Πρέπει να είναι από τις ελαχιστότατες εταιρίες που έβγαλαν software για αυτά τα γραφικά.

Απολαύστε 16 colors CGA:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ρε φιλε Cauldron, τι μου θυμησες τωρα! Απιαστο ονειρο το Conquests of Camelot για μενα, τοτε!

Καποια στιγμη - πολυ πριν ανακαλυψω το 'κολπο' με το PC1512.DRV, μπορεσα να το βρω αλλα ηταν ασπρομαυρο - καθοτι τα υπολοιπα .DRV αρχεια για εγχρωμη οθονη δεν υπηρχαν. Δε μπορεσα να το παιξω. Ειχα και την - ψευδη - ψυχολογικη πιεση οτι ειναι "καινουριο παιχνιδι, αρα δεν παιζει στον Amstrad μου εγχρωμο" και πως 'Η ασπρομαυρη οθονη ειναι ενδειξη παλαιοτητας του Amstrad μου", και μοιραια το εγκατελειψα...

Ωραιες photos, κριμα ρε γμτ που τον δωσαμε τον Amstrad...Ουτε θυμαμαι που. Πολυ κριμα...
 
Παιδια που βρισκουμε αυτο το αρχειο pc1512.drv; δεν το βρηκα πουθενα.
 
Προσωπικα το ειχα βρει από το King's Quest IV : The Perils of Rosella, της Sierra on-line. Στην 1η δισκέττα, μεσα στα διαφορα αρχεια, υπηρχε και αυτο.. ;)
 
tantalos είπε:
Προσωπικα το ειχα βρει από το King's Quest IV : The Perils of Rosella, της Sierra on-line. Στην 1η δισκέττα, μεσα στα διαφορα αρχεια, υπηρχε και αυτο.. ;)
Thanks!! το βρηκα τελικα στην πρωτη δισκεττα του conquest of camelot,μεχρι στιγμης το δοκιμασα στο Space Quest 3,codename iceman και conquest of camelot,και εχει γινει τρομερη αλλαγη λες και ειναι EGA.
 
Για να φανούν καλύτερα οι δυνατότητες των γραφικών του εν λόγω υπολογιστή ανέβασα ένα βιντεάκι στο youtube με τον 1512 μου να τρέχει ένα demo του παιχνιδιού Wolfenstein 3D για CGA.

 
Φοβερο!!! πολυ καλη δουλεια! λες να παιξουμε μελλοντικα στον Amstrako μας το wolfenstein 3d;
 
vagosgta3 είπε:
Φοβερο!!! πολυ καλη δουλεια! λες να παιξουμε μελλοντικα στον Amstrako μας το wolfenstein 3d;
Το εύχομαι! Από ότι φαίνεται θα το σήκωνε και με το παραπάνω, όχι μόνο αυτό αλλά και άλλα στυλ DOOM games. Αλλά από ότι μου είπε ο Frenkel δεν σκέφτεται ακόμη να αναδημιουργήσει το παιχνίδι για CGA λόγω έλλειψης χρόνου.
 
Ανεβάζω ακόμη 2 φωτό με τον 1512 σε υπερπλήρη εξοπλισμό.

Στην πρώτη είναι το GEM Paint και στη δεύτερη το παιχνίδι Digger.

Συνοψίζω τα Χαρακτηριστικά του συστήματός μου:

Έγχρωμο μόνιτορ AMSTRAD PC-CM 16 colours

Επέκταση μνήμης στα 640 ΚΒ

Αντικατάσταση του drive A με drive 3.5"

drive B 5.25"

Εγκατάσταση ενός εξωτερικού IOMEGA ZipDrive 100MΒ(πάνω στον εκτυπωτή) συνδεδεμένο στην παράλληλη θύρα

Εσωτερικός σκληρός δίσκος IDE 2.2 GB με XT-IDE intrface, από όπου το σύστημα εκκινεί στο MS DOS 3.3

Εκτυπωτής AMSTRAD DMP3000

Mouse AMSTRAD

Joystick ελληνικής κατασκευής για AMSTRAD CPC

4 original δισκέτες AMSTRAD 5.25"

2 βιβλία με Οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά (1η και 2η έκδοση) και 1 στα Αγγλικά

Το σύστημα συνδέεται μέσω της σειριακής θύρας με PC σε περιβάλλον Windows(DosBox) για μεταφορά αρχείων

picture.php


picture.php
 
πολυ καλη δουλεια εχεις κανει,σαν καινουργιο ειναι.
 
Διαβασα καπου οτι μπορεις να παιξεις και το indiana jones last crusade με 16 colors σε CGA το εχει δοκιμασει κανεις;
 
Πίσω
Μπλουζα