Amstrad 1640

Για το GEM το ξέρω απο τότε. Και στον 1640 με CGA το ιδιο ισχύει! Μάλιστα πιτσιρικάς ακόμα το είχα απορία γιατι στο GEM είχα ένα σκασμό χρώματα αλλά στα παιχνίδια μόνο 4.

Στα sierra ειναι η αλήθεια οτι δεν έτυχε να το δοκιμάσω! Στις επόμενες δοκιμές σίγουρα, μιας και προσπαθω να ανακτήσω/βρω/κατεβάσω οτι μπορώ.
 
Σάββατο βράδυ, έξω κρύο και βροχή, είμαι έξω για δουλειές σχεδόν όλη μέρα και αποφασίζω ότι δεν έχω κουράγιο να βγω ούτε για μισή μπύρα!

Αφού χάζεψα λίγο στο ίντερνετ και αφού με έπιασε μια μικρή βαρεμάρα, το μάτι έπεσε πάνω στον 1640 που με κοίταγε καρτερικά από τη γωνία του δωματίου με ένα λυπημένο βλέμμα, σαν να μου λέει «εμένα με ξέχασε τελείως! Τι θα γίνει; Θα δούμε τα δάχτυλά σου να τρέχουν πάνω στο πληκτρολόγιο;»

Βαθιά ανάσα και σύντομη σκέψη: «θέλω να μπλέξω σε περιπέτειες σήμερα ή να κάτσω να χαλαρώσω;»

Απάντηση: «Θα χαλαρώσω με περιπέτειες!!! Εξάλλου τι μπορεί να πάει στραβά;!»

Οκ λοιπόν!

Βγάζω από τον 386 την κάρτα CF των 2Gb που είχα για δοκιμές! Καλά είναι να κάνω ένα format-ακι και να περάσω από την αρχή τα πάντα για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο!

Και κάπου εδώ ξεκινά το ταξίδι της CF που μοιάζει με το πινγκ-πονγκ πολίτη σε δημόσια υπηρεσία που προσπαθεί να κάνει τη δουλειά του!

Γιατί; Πολύ απλό! Για να στήσω ότι θέλω χρησιμοποιώ τρία(ναι, τρία) PC! Το 1640 που είναι ο τελικός δοκιμαστής, ένα tweener P4 στο οποίο έχω drive 1.44 και έναν CF-IDE adaptor για να κάνω τη ζωή μου εύκολη και ένα laptop με Win7 64 στο οποίο έχω ένα card reader, ένα εξωτερικό drive 1.44 και φυσικά προσβαση σε θύρες USB για να τραβώ αρχεία από τα φλασάκια μου και διαφόρους εξωτερικούς δίσκους που έχω προγράμματα και παιχνιδάκια, αλλά και από το διαδίκτυο!

Και κάπως έτσι πήγε η παρτίδα πινγκ-πονγκ…εεε…η δουλεια!

Μπήκε η κάρτα στον tweener και έγινε εκκίνηση με boot disk DOS 6.22

Έγινε format στην κάρτα και καπάκι sys c:. Όλα καλα!

Restart με την πρώτη δισκέττα εγκατάστασης DOS 6.22 στο drive και πατάμε Setup για να ξεκινήσει η εγκατάσταση! Μετά από μερικές αλλαγές δισκέττας 1-2-3 (3 όλες κι όλες) φτάνουμε στο τέλος της εγκατάστασης και κάνω restart, πλέον χωρίς δισκέττα, από την CF!

Κομπλέ!

Τεστ στον 1640 τώρα!

Κοιτάω και θυμάμαι ότι έιχα βάλει χύμα για δοκιμές τον controller και τον CF adapter. Δοκιμές τέλος όμως, άρα πρέπει να μπουν όλα στη θέση τους!

Ξεβίδωμα το πάνω καπάκι του 1640 λοιπόν για να μπορέσω να αποκτήσω πρόσβαση στην 4η ISA, να βάλω εκεί τον controller όπως πρέπει και να μείνουν οι άλλες 3 ελεύθερες! Σχεδόν δηλαδή, γιατί θυσίασα μία ώστε να βάλω τον CF adapter ώστε να έχω γρήγορη πρόσβαση της CF από το πλαϊνό καπάκι του 1640 χωρίς προβλήματα!

Πριν βιδώσω τα πάντα θυμήθηκα ότι είχα πάρει και μια Sound Blaster Pro2 να του βάλω! Ευκαιρία είναι να δούμε αν όντως παίζει σε 8bit θύρα ενώ είναι 16αρα!

Μέσα κι αυτή λοιπόν, βίδωμα τα πάντα στη θέση τους και τοποθέτηση της CF στον adapter που είχε βαρεθεί να περιμένει στην ουρά για να τελειώσει ο δημόσιος υπάλληλος τον καφέ του …εεε …την συναρμολόγηση εννοώ!

Και μια εικόνα του πως είναι πλέον η κατάσταση στον 1640:

Προβολή συνημμένου 103143

Sound Blaster Pro2 στο βάθος μιάς και η πλαινή εγκοπή βολεύει καλύτερα για τις εξόδους της! Στην αρχή ο IDE-CF adaptor

Προβολή συνημμένου 103141

Όψη απο το πίσω μέρος του PC όπου φαίνεται καλύτερα ο adaptor και απο πίσω του ελάχιστα ο controller. Τροφοδοσία ρεύματος παίρνει απαυθείας απο τον controller!

Προβολή συνημμένου 103142

Πλαινή όψη, οπού φάινεται καλύτερα μια έξτρα εγκοπή που έχει το κουτί των 1512/1640 και διευκολύνει αφάνταστα στην τοποθέτηση καρτών σαν αυτή, μιάς και στις άλλες θύρες το midi port εβρισκε στα πλαστικά με αποτέλεσμα να μη κουμπώνει σωστά η κάρτα στην θύρα! Παράλληλα μπορεί να κουμπώσει και το πλαινο καπάκι και καλύψει τα πάντα χωρίς να ενοχλείται το καλώδιο των ηχείων!

Σε συνέχεια μετα τις φωτογραφίες λοιπόν, βάζω την πρίζα στο ρεύμα(ποτέ εργασίες με το ρεύμα συνδεδεμένο), πατάω ON με σταυρωμένα δάχτυλα και….. όλα καλά! Boot-άρει κανονικά από την CF χωρίς πρόβλημα! :)

Οκ…. Άρα τώρα πρέπει να κάνω την κάρτα ήχου να παίξει!

Σε ένα από τα φλασάκια μου είχα κατεβάσει drivers!

Σβήνω τον 1640, βγάζω την CF και την στέλνω στο card reader του laptop.

Βρίσκω και το φάκελο με τους drivers στο φλασάκι και διαπιστώνω ότι είναι για δύο δισκέττες! Οκ λέω, αντιγράφω τα πάντα σε ένα φάκελο μόνο στην CF και τρέχω από εκεί το install χωρίς να παίζω με δισκέττες.

Βγάλσιμο την CF και ξανά τοποθέτηση στον 1640. Πάω στο φάκελο με τους drivers, τρέχω install και φορτώνει κανονικά!

Απίστευτο!

Χωρίς περιπέτειες;!

Μάλλον είναι η τυχερή μου νύχτα!

Στο αρχικό μενού προτείνει να τρέξω πρώτα ένα test-sbp.exe για να τσεκάρει ότι η κάρτα λειτουργεί κανονικά και έχει τα jumper σωστά ρυθμισμένα!

Δεν έχω να χάσω κάτι, ίσα-ίσα μας βολεύει!

Έξοδος στο DOS και τρέχω το test-sbp.exe.

Ξεκινά μια σειρά από δοκιμές και έχοντας συνδεδεμένα ένα σετ ηχεία στην κάρτα ακούω ήχο!!! Αυτά είναι!!! :D

Αφού τελειώνουν όλα με επιτυχία παντού, τρέχω πάλι το install και αυτή τη φορά πάω να προχωρήσω σε εγκατάσταση! Αλλά το πρόγραμμά είχε άλλη ιδέα! Ζήταγε ντε και καλά να βάλω μέσα στο drive την πρώτη δισκέττα εγκατάστασης!

Φτουυυ, να η περιπέτεια! Ξεκίνησε! Σε αυτόν τον 1640 έχω μόνο drive 5.25!

Οκ, θα κάνω την εγκατάσταση από τον tweener!!! ;)

Σβήνω τον 1640, βγάζω την CF και την βάζω στο tweener και κάνω boot εκεί!

Παράλληλα βρήκα δυο δισκέττες και κάνω αντιγραφή τα αρχεία από το laptop.

Βάζω την πρώτη στο tweener, τρεχω το install και από το μενου παω καρφι για εγκατάσταση… η οποία πάλι μου ζήταγε να βάλω την πρώτη δισκέττα μέσα!

Έλεος! Αφού την πρώτη έχει ήδη μέσα!

Κοιτάω καλύτερα και διαπιστώνω ότι ψάχνει την πρώτη δισκέττα με label sbpro_disk1

Οκ… δεν έχει σωστό label η δισκέττα, γιʼ αυτό κόλλησε! Βγάλσιμο η δισκέττα, τοποθέτηση στο laptop και αλλαγή το label, πίσω στο tweener και προχωρά η εγκατάσταση κανονικά!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Αλλαγή το label και στην δεύτερη για να μη κολλήσουμε πάλι! Έρχεται η ώρα για την δεύτερη, στην οποία στην αρχή ξεκίνησε κανονικά αλλά μετά το drive άρχισε να γκρινιάζει και πέταξε σφάλμα! Πέσαμε σε ελαττωματική δισκέττα…. Ας φτιάξω μια άλλη στα γρήγορα και να του βάλω αυτή να συνεχίσει! Έτσι κι έγινε, μόνο που και η δεύτερη ήταν επίσης ελαττωματική και κόλλησε πάλι το πράμα!

Κάπου εκεί αποφάσισα πως δεν είχα πολύ κουράγιο και είπα να μπω στο site της creative να δω αν υπάρχει κανένας άλλος driver, μιας κι αυτόν τον είχα κατεβάσει από άλλο site. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα φρέσκο ανανεωμένο driver από το 1994 (!!!) που είναι μόλις ένα εκτελέσιμο αρχείο!

Σβήνω τον tweener, βγάζω την CF και την βάζω στο card reader. Σβήνω ότι φάκελο έφτιαξε η απόπειρα εγκατάστασης από τις δισκέττες και φτιάχνω καινούργιο με το αρχείο που μόλις κατέβασα μέσα!

Ξανά, βγάζω την CF και την βάζω στο 1640 για να κάνω την εγκατάσταση από εκεί κανονικά!

Boot κανονικά, τρέχω το αρχείο που κάνει αποσυμπίεση στο φάκελο διάφορα αρχεία, μεταξύ άλλων και το αναμενόμενο install το οποίο και τρέχω και ξεκινά επιτέλους η εγκατάσταση χωρίς προβλήματα!

Κανά 10λεπτο αργότερα και μετά από αρκετά μενού κτλ έρχεται η στιγμή που κάνει τις απαραίτητες προσθήκες στο autoexec. Αφού τελείωσε κι αυτό σβήνω, βγάζω την κάρτα και περνάω μέσα στα γρήγορα ένα παιχνιδάκι που ξέρω ότι θα εκμεταλλευτεί την κάρτα ήχου χωρίς πολλά-πολλά!

Prince of Persia!

Boot ξανά και βλέπω ότι το autoexec κάνει τη δουλειά του!

Μπαίνω στο φάκελο του παιχνιδιού και το τρέχω!

Το δωμάτιο γέμισε με ήχους από τα ηχεία!

ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! :award:

Με μόνο μια μικρή περιπετειούλα και αρκετό ping-pong για την CF, αλλά τέλος καλό, όλα καλά!

Τώρα μένει να οργανώσω λίγο τι άλλο θα περάσω μέσα!

Πάντως Sound Blaster Pro2 παίζει κανονικά σε 8bit ISA. Απλά δε λειτουργεί ο controller για το CDROM που έχει που δε μας ενδιαφέρει κιόλας στο κάτω κάτω! ;)

HPIM2790.JPG

HPIM2789.JPG

HPIM2788.JPG
 
Η τραγική μου εμπειρία σαν τεχνικός (και όχι μόνο!) μου έχει αποδείξει ότι όταν λέω τι φράση "εξάλλου, τι μπορεί να πάει στραβά?", καταστρέφεται το σύμπαν, μαζί με τα παράλληλα σύμπαντα μη σου πω! :D

Μην το πεις ούτε του παπά: αλώβητα την έβγαλες! :)
 
Ωραιος Χρηστο!!Τωρα μενει να βαλεις και ενα βιντεακι να το δουμε εν λειτουργια..
 
D@redevil είπε:
όταν λέω τι φράση "εξάλλου, τι μπορεί να πάει στραβά?", καταστρέφεται το σύμπαν, μαζί με τα παράλληλα σύμπαντα μη σου πω! :D
Ξέρω! Το εχω ζήσει και επιβεβαιώσει πολλές φορές και ειλικρινά όταν έκανα τη σκέψη στο μυαλό μου, η αμέσως επόμενη ήταν "αφού το είπα αυτό κάτι θα στραβώσει σίγουρα".

Το μόνο θετικό στην υπόθεση ήταν οτι πραγματικά ήταν απλή δουλειά να γίνει η εγκατάσταση και το μόνο εμπόδιο αρχικά ήταν η έλλειψη 1.44 drive στον Amstrad και δισκέττες χρόνων που αποφάσισαν να βγάλουν bad sectors εκείνο το βράδυ!

Κατά τα άλλα, όλα καλά!

Χθες μάλιστα πέρασα και windows 3.0 και μπορώ να πω οτι τα σηκώνει αρκετά καλά!

Δύο κακά μόνο:

- Λόγω CGA οθόνης αναγκαστικά τα έχω ασπρόμαυρα

- Δε θέλει με τίποτε να "δει" το ποντίκι. Θα κάνω τεστ με κάποιο σειριακό όοοοταν βρω κανένα γιατί φαίνεται να υπάρχει έλλειψη! Μόνο PS2 έχω

angel_grig είπε:
Ωραιος Χρηστο!!Τωρα μενει να βαλεις και ενα βιντεακι να το δουμε εν λειτουργια..
Θα το κάνω κι αυτό, πολύ πιθανό όταν φτιάξω και το drive που χάλασε ή το αντικαταστήσω με 3,5" για καλύτερη συμβατότητα.

Αν και εδώ που τα λέμε το πιο εύκολο πράμα για να περάσω οτι θέλω, είναι να βγαλω την CF, να την βαλω στο card reader και να αντιγράψω αμέσως ότι θέλω χωρίς να παίζω με άλλα μέσα! Στην ουσία έχω καταργήσει τελείως τα drive;), αλλά θέλω να είναι τα πάντα πλήρως λειτουργικά!

Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να βρω κι ενα σετάκι ηχεία να δένουν με το σύνολο...
 
Πίσω
Μπλουζα