Amstrad 1640

το πρόβλημα όπως μου επισήμανε ο Λάζαρος είναι οτι δε βλέπει την παράλληλη που έχω συνδέσει το zip drive και συνεπώς δε το βλέπω για να του κάνω format...

Τώρα είναι θέμα ρεύματος; Δε ξέρω... :(

Περισσότερα στο thread αναλυτικά και με φωτογραφίες... :)
 
Για στειλε καμια φωτο να το δουμε κι αυτο...ή ακομα καλυτερα ανοιξε κι εσυ ενα thread με Amstrad! Μπορεις!!! :)

Τοσο καιρο σε αναμονη κι εγω, αλλα δεν εκατσα με σταυρωμενα χερια! Μαζευα λιγο software οταν εβρισκα χρονο και εκει που κατεβαζα dos, windows 1, windows 2, windows 3.x ετσι για να κανω τις δοκιμες μου οταν ερθει η ωρα, ανακαλυψα οτι τα φορητα PPC512 και PPC640 δεν ηταν εφοδιασμενα αντι με τον κλασσικο 8086 8ΜHz της intel, αλλα με τον V30 της NEC ο οποιος παρολο που ηταν κι αυτος 8086 8MHz ειχε μικροτερη καταναλωση ρευματος και ηταν και 30% γρηγοροτερος λογω διαφορετικης αρχιτεκτονικης!

Γρηγοροτερος.....

Γρηγοροτερος;;;;;

Γρηγορότερος!!!!!!!!!!!! Αρα....αναβαθμιση! Οκ, ωρα να βρουμε αν μπορουμε να βρουμε εναν! :D

Ψαξε εδω, ψαξε εκει, ψαξε παραπερα....τελικα βρεθηκε ενας στο ebay (μεγαλη σωτηρια αυτο το ebay) ο οποιος ηρθε σπιτι μεσα σε 7 εργασιμες μολις, απο την Ολλανδία!

Μιας και ο Schneider εχει γιανει κατι σαν πειραματοζωο πλεον, θα μπει εκει περα οταν ερθει η ωρα!

Περα απο το γεγονος οτι ειναι πιο γρηγορος επιτρεπει και την καλυτερη λειτουργια των windows 3.x μιας και μπορει να φορτωσει VGA drivers και να εχουμε χρωμα, αλλιως μενουμε με μονοχρωμο CGA driver απο οσο το εψαξα! Βεβαια προσφατα βγηκε και VGA driver για τους 8086 που κανει την "αναβαθμιση" σε V30 περιττή, αλλα και μονο που ειναι πιο γρηγορος σαν επεξεργαστης λεω να το δοκιμασω!

Στο κατω κατω windows 3.x λογικα θα γονατισουν το μηχανημα και απλα θα τα τρεξουμε, ετσι για να πουμε οτι το καναμε κι αυτο!

Εδω http://www.seasip.info/AmstradXT/qanda.html#8 ειναι και οι πληροφοριες που βρηκα για οποιον εχει κουραγιο να διαβασει!

Τωρα βεβαια, αναρωτιεμαι αν αφου χρησιμοποιω VGA καρτα γραφικων, μηπως ειναι περιττο ολο αυτο....αλλα και παλι.....ας το κανουμε!

Στο μεταξυ ο Εγγλεζος εχει παλι σε διαθεσημοτητα τα pcb για την κατασκευη του xt-cf και περιμενω να στοκαρει και τα υπολοιπα υλικα που χρειαζονται για την κατασκευη του, μιας και θα το πουλαει σαν κιτ απο εδω και περα!

Πηρα και μια καρτουλα CF 2GB στο μεταξυ, αρα πλεον ειναι θεμα ημερων πλεον να φτιαξουμε και τον controller και να αρχισουμε να παιζουμε ξανα!

Edit - Συμπληρωμα off topic:

Δεν ασχολουμαι μονο με τα παλια εδω...αυτες τις μερες εκανα αναβαθμιση το κουτι του καθημερινου μου PC. Γιατι το αναφερω;

Γιατι πολυ απλα ηταν μια πατεντα κι αυτο, μιας και τοσα χρονια χρησιμοποιουσα ενα κουτι απο το 1998 που φιλοξενουσε καποτε μεσα του ενα celeron 700, αν θυμαμαι καλα, που μας ειχε αφησει χρονους καπου το 2005 μετα απο υπερταση της ΔΕΗ που μου τιναξε τοτε σκληρο, καρτα tv και διαφορα αλλα!

Το κουτι εμεινε στην ακρη μεχρι το 2007 που ειπα να φτιαξω ενα αλλο συστημα και για οικονομικους τοτε λογους ειπα να μην αγορασω κουτι, αλλα να χρησιμοποιησω αυτο. Εκοψα ενα πλαινο καπακι, του αλλαξα χρωμα και με εξυπηρετησε μια χαρα μεχρι προσφατα που ειπα να αλλαξω καρτα γραφικων και.....δε χωρουσε μεσα!

Αναφορικα, το νεο κουτακι ειναι ενα μικρο τερατακι της Corsair (Carbide 500R) Που δεχτικε μεσα τα παντα με ευχαριστηση και περισσια χωρου και απο οτι φαινεται θα περασω πολλα χρονια μαζι του!

Το θεμα ειναι οτι εμεινε αδειο το παλιο κουτι....και επειδη δεν ειχα πεταξει ποτε το σετ μητρικη-CPU-RAM που ειχε τοτε ειπα να τα τσεκαρω σε τη φαση βρισκονται για να μου περασει και ο χρονος και να δω μη μου ξεφυγε τιποτε τοτε που δεν ηξερα πολλα!

Συνδεσα προχειρα ενα τροφοδοτικο στη μητρικη και ξεκινησε μονη της, το fan του cpu γυρισε, αναψε κι ενα ενδεικτικο led πανω στη μητρικη και μετα.....εσβησε και μυριζε καμμενο!

Perfect! :xm:

Εντοπισα τη μυρωδια σε κατι πυκνωτες πανω απο τη cpu. Εκατσα και τους αλλαξα και αυτους και αρκετους ακομα και μετα απο μερικες προσπαθειες και με το ATX1 σε συγκεκριμενη θεση γιατι δε παταει καλα μεσα (δεν ασχοληθικα ακομα με αυτο) η μητρικη ξεκινα, led και fan κανονικα....αλλα μεχρι εκει!

Δε POSTαρει, δε κανει μπιπ και βασικα.....ξεκινα! Δε θα επρεπε να ξεκινα....θα επρεπε να πατησω το power button για να ξεκινησει, οχι να το κανει μονη της! Αρα κατι γινεται εδω!

Ιδιο σκηνικο συνεβαι προσφατα σε μητρικη με 775 φιλου, που τελικα καταληξαμε να αλλαξουμε μητρικη μετα απο πολλες δοκιμες και αφου δε καταληξαμε πουθενα!

Το αναφερω σαν off topic μηπως και εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να ειναι. Οχι τιποτε αλλο, αλλα η μητρικη εχει και ISA θυρες επανω και θα αποτελεσει καλο tweener αν δουλεψει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποσο σε ζηλευω ρε φιλε.. ειχα παλια εναν 1640 EGA με 20MB HD και ψαχνω σαν τρελος να βρω ενα παλι εναν .. που θα βρωωωω? κλαπσ
 
Νέα απο τον πόλεμο με τα Amstrad!

Επιτέλους υπήρχε διαθεσημότητα σε pcb και υλικά για την κατασκευή των XTIDE controller κι έτσι έπεσε η αντίστοιχη παραγγελία.

Είχα παρει ήδη παλιώτερα ενα pcb αλλα μιας και δεν έβρισκα ολα τα υλικα που χρειαζόταν η κατασευή, είχε μείνει στην άκρη μέχρι νεωτέρας. Πλεον ομως ο πωλητής διαθέτει και σακουλάκι με τα απαραίτητα και τα πουλάει όλα μαζι σαν κιτ!

Πηρα λοιπόν ενα pcb ακομα σε μορφή κιτ και τον παρακάλεσα να μου ετοιμασει κι ενα σακουλακι με τα υπλικα για το προηγουμενο που ειχα.

Ενα μικρό κακο εδώ (ή δυσκολία αν θέλετε) είναι απο ό,τι απο τότε που το πηρα εβγαλε καινουργιο pcb (XTCF rev2) που ειναι λιγάκι διαφορετικό και με καθυστερησε λίγο μεχρι να βρει μερικα απο τα υλικα για το rev1 που ειχα ηδη. Βρηκε ομως! ;)

Πριν λιγες μερες λοιπον κατεύθασε το δεματάκι απο Αγγλια και σήμερα που βρηκα χρονο είπα να ασχοληθώ.

Το κιτάκι πριν απο την συναρμολόγηση λοιπόν:

Προβολή συνημμένου 98423

Ολα σφραγισμένα μεσα σε αντιστατικα σακουλάκια ομορφα και ωραια. Εκτός ειναι το παλιο pcb που ειχα ηδη.

Λιγη ενασχόληση με το κολλητήρι και λιγη ωρα μετά (δηλαδή κανα 2ώρο μετά μιας και το έκανα με το πάσο μου, με επιμέλεια και με έλεγχο κολλήσεων) είχα έτοιμο το rev2 που ειπα να φτιαξω πρωτο:

Προβολή συνημμένου 98424

Έμενε λοιπον να φλασάρω το eprom.

Τοποθέτηση της καρτούλας σκέτη μέσα στον 1512, boot με την 3,5" δισκεττα στην οποια εχω περασει και το bios flash utillity και ακολουθώντας τις οδηγιες απο το site του πωλητή μέσα σε 2 λεπτάκια μόλις (υπολογίζω και το boot time) το είχα έτοιμο φλασαρισμένο.

Σβήνω το PC και συνδέω το CF-IDE ανταπτοράκι απο το ebay (το ειχα δειξει σε προηγούμενο πόστ), βαζω και μια 2GB CF καρτα και παμε για το boot παλι, με κομμένη την ανάσα!

Ξεκινάει σχεδόν κανονικά! Καλό αυτό...

Αλλά τι εννοώ σχεδόν;

Βλέπει την καρτα σαν Master drive και το slave κενο (μπορουμε να βαλουμε 2 συσκευες σε μια καλωδιοταινια κανονικά!!!)

και μετα παει να ξεκινήσει απο το C.

Έλα ομως που η καρτα ειναι κενή και μένει εκει....να με κοιταει και να το κοιταω....να με κοιταει και να το κοιταω....και να κοιτιώμαστε....και τίποτε!!!

Ctrl+Alt+Del για reboot.

Αν πατήσω Α θα ξεκινήσει απο τη δισκέττα! Αυτό φαινεται και στην παρακάτω φωτογραφία μιας και μου βγαζει ενα menu επανω.

Προβολή συνημμένου 98431

Με fdisk δε βλεπει την καρτα αλλα μόνο τη δισκεττα, αρα απο εκει δε μπορω να κανω κατι.

Αν μπω στο bios της καρτας πλεον εχω καποιες επιλογές ρύθμισης που του λεω σε τι μηχανιμα εχει μπει κτλ αλλα με κανενα συνδιασμο δε καταφερα κατι αλλο.

Εμεινα σε αυτο το σημείο λοιπόν μέχρι να βρω τι φταίει, αλλα μετα απο τόσα κολληματα στο pcb δεν εχω κουράγιο τώρα.

Σημασία μέχρι στιγμής έχει οτι δουλεύει, φλασαρίστικε, μπαινει bios και το boot παει να γινει απο αυτο.

Θα δοκιμάσω να κανω format την καρτα σε αλλο σύστημα και να περασω απο εκει DOS 6.22

Ισως το "ξεγελασω" ετσι και ξεκινησει αποευθειας απο την καρτα χωρις δισεκττα.

Φυσικά αν εχει να προτείνει κατι κανεις σας....ακούω!

pcb+bag.jpg

xtcf rev2.jpg

Boot.jpg
 
Xρηστο ποιο dos εχεις??Εγω αρχικα ,οπως λες,θα προτεινα να φορμαρεις την καρτα σε αλλο υπολογιστη με fat 16 και να ξαναδοκιμασεις.Μπορει να μην ειναι συμβατη η Cf καρτα σου ή ακομη και ο ανταπτορας.Βαλε αρχικα μια φορμαρισμενη cf και βλεπουμε...
 
Δεν ξερω τι παιζει με το rev 2 bios, εγω στην δικη μου ειχα βαλει το 1.1.5, που ειναι και λιγο πιο επεξηγηματικο στο POST.

Απο κει και περα θα σου προτινα να ξεκινησεις τις δοκιμες σου με εναν IDE σκληρο δισκο. Καλο θα ηταν να την δοκιμασεις και σε εναν δευτερο υπολογιστη και αν εχεις εναν eeprom programmer με δυνατοτητες ic testing να δοκιμασεις τα ολοκληρωμενα.

Συνηθως τα προβληματα σε αυτες τις καρτες εχουν να κανουν με τις κολλησεις. Εμενα η δικη μου φαινοταν με το ματι αψογη αλλα χρειαστηκε τα reflow της αρκουδας μεχρι να λειτουργησει. Δες περισσοτερα εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελος αδοξης μερας!

Η καρτουλα CF πριν λιγο με αφησε χρονους! Την εβαλα σε αλλο μηχανημα με τον adaptor και δουλεψε κανονικα. Την φορμαρα σε Fat16 και περασα μεσα DOS 6.22

Πηγε να ακολουθησει εγκατασταση παλι στον 1512 οπου στο 2 reboot κατι μου μυρισε και ειδα την CF να....καπνιζει!

Το εσβησα κατευθειαν αλλα το κακο ειχε γινει ηδη!

Γιατι εγινε δε ξερω...μαλλον πεσαμε σε ελλατωματικη CF, μιας και το ολο σετ δουλευε για ωρες χωρις προβληματα οσο εκανα δοκιμες. Κατι αλλο δε μου παει στο μυαλο.

Αφου την εβγαλα εκανα ενα boot στον 1512 σκετο και αλλο ενα με μονο τον controller επανω οπου διαπιστωσα ο,τι ολα κομπλε, αρα εκει δεν εχουμε σφαλμα.....παλι καλα!

Επομενες δοκιμες θα γινουν με δισκο και καινουργια CF σε αλλο adaptor πλεον γιατι αυτον λεω να τον αφησω στην ακρη για να ειμαι σιγουρος.

Γκαντεμια :rant:

Next day edit:

Η κάρτα επιστρέφηκε μαζι με την απόδιεξη στο κατάστημα για αντικατάσταση μιας και δεν την είχα ουτε 2 μήνες. Αναμένω καινούργια λογικά μιας και είπαν θα με ειδοποιήσουν (ελπίζω να μην τους πάρει εις τον αιώνα τον απαντα....όχι τίποτε άλλο είμαστε και στις αρχές :p )

Έκατσα κι έκανα reflow την κάρτα και παράλληλα βρήκα το καλώδιο τροφοδοσίας floppy απο το τροφοδοτικό που έβαλα στον 1512. Το pcb εχει αναμονή για να κολλήσω και Ground μιας και αυτά ειναι τα μόνα που χρειάζονται τα CF-IDE adaptors. Πλέον λοιπόν θα δίνω τροφοδοσία στον adaptor μεσω του controller και δεν θα έχω την ανάγκη να χρησιμοποιώ μετατροπέα απο molex...άσε που ειναι και μόλις δύο molex στους 1512-1640 και προτιμώ να τους αφήσω για τα floppy.

Πλέον η καρτούλα έχει την παρακάτω εμφάνιση:

Προβολή συνημμένου 98496

Άφησα και τις δύο γειώσεις για περίπτωση διαφορετικών επαφών στους adators.

Επικοινώνησα στο μεταξύ και με τον προμηθευτή και μου είπε οτι το boot που εχω στο παραπάνω screenshot ειναι νορμαλ. Άρα τείνω να πιστέψω οτι οι κολλήσεις ήταν σωστές απο την αρχή για να καταφέρω να φτάσω μέχρι εκεί και ο controller δουλευε σωστά. Να δεις που τελικά θα ειναι θέμα ή της κάρτας ή του adaptor.

Σκληρό δίσκο μου είπε οτι δέχεται μόνο ΑΤΑ-2 (quote: HDDs won't work unless ATA-2 compliant, as the adapter depends on 8-bit transfer mode.)

Ο πιο παλιός IDE που έχω αυτή τη στιγμή είναι ΑΤΑ-66, άρα δε μας κάνει και δε θα παιδευτώ καν να κανω δοκιμή. Η συνέχεια οταν πάρω άλλη κάρτα τώρα μέσα στις επόμενες μέρες εκτός και αν βρεθέι κανας ATA2.

Ξεκίνησα και την συναρμολόγηση της rev1 για να μπορέσω να κάνω δοκιμές και με αυτή. Σαν κλασσικός γκαντεμάκος όμως έπεσα σε 20pin header με σπασμένα pin. Στην τοπική αγορά δε βρήκα κάτι δυστυχώς και αναμένω νεο στο ταχυδρομείο....stand by κι αυτο λοιπον!!!

XTCF Rev2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε συνεχεια του εργου αρκετες μερες μετά, λόγω εργασιών και δουλειάς, και μιας κι επιτέλους ήρθε πισω στα χεράκια μου καινούργια κάρτα CF απο αντικατάσταση, είπα να κάνω μια δοκιμή ακόμα.

Λίστα με τα απαιτούμενα ανα χείρας για να αρχίσουμε να τσεκάρουμε ότι έχουμε:

- Amstrad 1640 με 2 5,25" drives........Check

- ΧΤ-CF custom made controller......Check

- Reflow στον controller.....Done

- Καινουργια CF 2GB....Check

- Καινούργιο bootable cf-ide adapter.....Check

- Ribbon cable.....check

Όλα κομπλε.

Πάμε σε εγκατάσταση του κοντρόλερ στον 1640 αυτη τη φορά και οχι στον 1512, γιατί έχω την εντύπωση ότι με μισεί που τον επανέφερα στην ενεργό δράση μετά απο τόσα χρόνια σύνταξης!

Αυτή τη φορά τροφοδοτώ τον CF-IDE adapter απευθείας απο τον controller όπωτε η εγκατάσταση γίνεται σε χρόνο μηδέν και πολύ πιο άνετα αφού τα είχα όλα συνδεδεμένα μεταξύ τους πριν τα βάλω στο PC και ήταν απλα θέμα να μπει ο κοντρόλερ στη θύρα.

Βάζω το φις στην πρίζα, σταυρώνω δάχτυλα και πατάω το ON.

Η οθόνη ζωντανεύει και μου δείχνει το γνωστό "Please wait".

Το λαμπακι το adapter κανει μια ματιά όπως πάντα και ξεκινά η διαδικασία με τη οθόνη που είχα βαλει και σε παραπάνω post με το screenshot.

Η CF έχει αναγνωριστεί και ο adapter ειναι σαν primary συνδεδεμένος.

Πάει να κανει boot απο το C αλλα καθότι κενή η κάρτα δε θα γίνει.

Ctrl+Alt+Del για reboot και να προλάβω να πατήσω Α για να κάνει boot απο τη δισκέττα.

Ξεκινάει μια χαρά και στο fdisk ο adater παλι μου κανει μια ματιά αλλά...βγαίνει ο Παντελής μαζί με τα ίδια (τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου) :angry:

Βλέπουμε μονο τη δισκέττα και όχι C.

Reboot με DOS 3.2 έτσι για δοκιμή.....τα ίδια

Reboot με DOS 3.3 ξανά για δοκιμή.....τα ίδια

Reboot με PCDOS έτσι για το γαμώτο....τα ίδια

Ξανά DOS 6.22....τίποτε!

Κλείνω, βγάζω CF την βάζω σε card reader και κανω Format σε άλλο PC.

Ξανά μέσα στον adapter δοκιμή με 3.3 και.....τίποτε!

Οκ...αυτό το project με μισεί τελικά!

Αύριο θα κάνω και άλλες δοκιμές με άλλους 2 CF-IDE adapters που έχω, καθώς και με άλλη καλωδιοταινία μπας και ειμαι τόοοοοσο τυχερός πια που έχω σφάλμα και σε αυτά!

Στο μεταξύ με ενημέρωσε και ο πωλητής του κιτ οτι αν θέλω μπορώ να του το στείλω να το τσεκάρει κι αυτός οτι είναι οκ!

Ας το αφήσουμε όμως για τελική λύση, μιας και αν δε παιδευτούμε λίγο δεν αξίζει τον κόπο, ε;;!!!
 
Χαρά στο κουράγιο σου.... Εγώ με τόσες αναποδιές, θα τα είχα παρατήσει, μά τον Άγιο....
 
Ή θα το παρατήσω ή θα πεισμώσω και θα επιμείνω μέχρι να δουλέψει!

Προς το παρόν πριν λίγο ολοκlήρωσα κι άλλες δοκιμές!

Έφτιαξα τις 3 βασικές δισκετούλες του DOS 6.22 και πήγα στο tweener για δοκιμές.

Αποσύνδεσα τον σκληρό δίσκο και στη θέση του έβαλα τον adapter με την CF.

Στο POST το BIOS τον είδε κανονικά και στο boot είχα πρώτο το Α κλασσικά για να μπορέσω να κανω απο εκεί κλασσική εγκατάσταση DOS στο C.

Έλα όμως που δεν ήθελε με τίποτε να κανει boot!

Ξηλώνω τον adapter για να βάλω άλλον και....τα ίδια.

Αλλάζω την καλωδιοταινία με άλλη, έτσι για δοκιμή, και....τα ίδια!

Ξηλώνω τελείως τον adaptor και....τα ίδια!

Παγώνει πάντα στο "Verifying DMI Pool Data".

Ξεκινάω την ίδια προσπάθεια σε άλλο PC με διάφορες παραλλαγές σε adators και καλωδιοταινίες και πάντα παγώνει εκει!

Αν συνδέσω σκληρο δίσκο και ξεκινήσω κανονικά το PC (οποιοδήποτε PC) θα μπει κανονικά σε XP (αυτά έτυχε να έχω) και με τον adapter συνδεδεμένο θα δεί την κάρτα μέσα στα windows κανονικά σαν σκληρό δίσκο!

Μπορώ να την φορμάρω, να στείλω αρχεία, να διαβάσω....Κανονικότατα όλα!

Οι adaptors ειναι Bootable και πλεον ψάχνω να δω αν βρω καμια πιο μικρή κάρτα για επιπλέον δοκιμές, αλλά και πληροφορίες για το πάγωμα που μου κάνει στο boot.

Πάντως στον 1512 και στον 1640 κόλαγε το θέμα στο boot του C, όπως και στα πιο μοντερνα PC.

Προσπάθειες για boot σε οποιοδήποτε μοντέρνο PC για αρχή και μετά συνέχεια στα XT;)
 
Εγω θα ελεγα να ξανακανεις ενα reflow στις κολλησεις...πολυ "κουλά" ειναι ολα αυτα...
 
Δεν ειναι θέμα reflow! Όλα αυτα γίνονται σε άλλα PC με χρήση μονο του CF-IDE adator και οχι του controller που έφτιαξα.

Σε συνέχεια του...θρίλερ των δοκιμών(και λίγο περιληπτικά για να μη σας πολυζαλίζω):

Εβαλα τον adaptor (μαζι με την CF εννοείται) σε P4 σαν IDE 0 Master και παντα κόλαγε στο boot.

Έφτιαξα δισκέτα boot απο Win XP και ξεκίνησα απο εκει μια χαρά. Μπάινω στο C κανονικά και το βλέπω κενό!

Δοκιμάζω να κανω format με την boot disk Dos 6.22 αλλα αρνείται πεισματικά γιατι είναι διαφορετικές εκδόσεις Dos!

Restart πάλι το PC, αυτή τη φορά με δισκάκι FreeDOS για δοκιμή και κάνω κανονικά όλη τη διαδικασία εγκατάστασης στον C τον οποίο είδε κανονικότατα και χωρίς κανένα ζόρι!

Αφου ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κανει restart και κολλάω πάλι στο ίδιο σημείο.

Ξανά-μανά εγκατάσταση και αυτή τη φορά αντι για restart του λεω να βγει στο C. Βάζω δισκετούλα, φορμάρω και κανω sys A για να μπορώ να bootαρω απο εκει.

Restart και boot απο δισκέτα ανετα και κανονικά!

Μπαίνω στον C και βλέπω όλα τα αρχεία κανονικά, όπως μπήκαν απο την εγκτάσταση!

Για το .... κανω κι ενα sys C: και στο reboot.....τα ιδια!!! :shake: :banghead: :rant:

Άρα καταλήγω επίσημα πλέον στο συμπέρασμα οτι:

Δε θέλει να κανει με τίποτε boot απο την CF!

Τουλάχιστον έτσι έχω περιορίσει το πρόβλημα ή στην CF ή στον CF-IDE adaptor!

Αύριο θα δοκιμάσω να περάσω και Win98 στην CF να δω αν σε restart μετα την εγκατάσταση θα κανει boot ή όχι.

Θα ακολουθήσουν σε επανάληψη όλα οταν βρω μια πιο μικρη CF για δοκιμή.

Μου κάνει πάντως εντύπωση, γιατι την CF που έχω την έχω δει σε αναφορές χρήσης με CF-IDE adaptors και την θεωρουν απο τις καλές και δοκιμασμένες λύσεις! (Transend 2gb 133x)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους λίγο φως στο τούνελ!

Μετά από αρκετές προσπάθειες να καταφέρω να bootαρω απο την CF επιτέλους τα κατάφερα!

Ξεκίνησα αρχικά με προσπάθεια εγκατάστασης Windows98 στην CF, κάτι που έγινε σχετικά γρήγορα κιόλας, αλλά και που πάλι κολλήσα όταν εγινε το πρώτο restart της εγκατάστασης που ναι μεν κατάφερε και διάβασε απο την CF άλλα έπεσα σε γνωστό πρόβλημα των Win98 (δεν έχει λόγο να το αναφέρω τώρα).

Ήταν θετικό το μήνυμα οτι πηγε να κανει boot απο εκει κι έτσι ξεκίνησα εγκατάσταση winXP η οποία έγινε απροβλημάτιστη και στο τέλος είχα windows απο την CF.

Απανωτά reboot για δοκιμές και κάθε φορά όλα καλα!

Δοκιμή και τους αλλους 2 CF adaptor που είχα και όλα οκ!

Κάπου εκει είχα ανάμεικτα συναισθήματα! Από την μια χαρά που bootαρει κανονικά, από την αλλη απορία γιατι με DOS δε ξεκίναγε!

Πιάνω την DOS boot disk που είχα να την φορμαρω για να ξαναπεράσω απο την αρχη τα αρχεια και στο format μου πέταγε bad sectors!

Καπου εκει τραβαγα τα μαλλια μου, γιατι υποψιάστικα οτι όλα τα προβλήματα ξεκινησαν απο εκει και έφαγα ολη την ταλαιπωρία για το τίποτε!

Παίρνω δύο ακόμα!

Την μια την φορμαρω και βλέπω οτι ειναι οκ και την άλλη την φορμάρω σαν 720 για χρήση στον Amstrad.

Πέρασα DOS 6.22 και στις δυο και κάνω και με τις δυο δοκιμή στον Pentium4 που έιχα για πειραματόζωο.

Κάθε φορά όλα καλά!

Κάνω λοιπόν φορμάτ την CF μέσω δισκέτας, sys C: , copy ολα τα αρχεία, reboot χωρις δισκέτα αλλα μόνο με την CF και το C:> μου χαμογελά στην οθόνη! :D

Βουρ στον 1512!!!

Σύνδεση τα πάντα, πατάω ΟΝ, ξεκινά και....δεν κανει boot απο την CF.

Restart πάλι και κανω boot απο την δισκέτα που έφτιαξα πριν.

Με βγάζει στο Α:> και με το που πατάω C: το Α γίνεται C.

DIR και βλέπω όλα τα αρχεία μου μέσα κανονικά!

Όλε....αλλά γιατί δε bootαρε απο εκεί;

Ξανά restart και τα ίδια. Άλλο ενα απο τη δισκετα και παω να κανω Sys C: αλλα τίποτε!

Format C:

αναγνωρίζει το μέγεθος κανονικά και ξεκινά....ολοκληρώνει και όταν μπαινω στο C δεν υπάρχει ούτε ένα αρχείο!

Ξανά δοκιμή Sys C: και δε μπορει να γράψει τίποτε!

Ξανά Format C:/s με το φορματ να γίνεται κανονικά αλλά όταν έρθει η ώρα να γράψει να κολλάει.

Κάτι γίνεται έδω!

Βγαλσιμο η CF να μπει πάλι στον Pentium οπου και δεν μπαίνει στο C. Βoot απο τη δισκέττα και Format c:/s με τα πάντα να γίνονται σωστά και το δοκιμαστικό Boot απο την Cf επιτυχημένο.

Τοποθέτηση την CF στον 1512 πάλι και αυτη τη φορά βλέπει τον C: αλλά δε διαβάζει κανένα απο τα αρχεία μέσα. Ούτε και γράφει!

Δοκιμή στον 1640 που ήταν δίπλα και περίμενε κι αυτος με ανυπομονησία τα αποτελέσματα!

Ξεκινάω με DOS 3.3 αυτη τη φορά, δεν βλέπει την CF αλλα μεσα στο fdisk ολα κομπλε!

Restart και τιποτε! Ξανα Fdsik και δε βλεπω active αυτο που εκανα πριν. Δευτερη φορα δοκιμή και στο restart το Drive A πεταει ασχημους ηχουν απο γραναζια να τριβωνται!

Σβηνω αμεσως έντρομος και μετά απο μια δυο δοκιμές ακομα.....το drive με αφησε χρόνους! :banghead:

Τώρα βρήκε; Πάνω στις δοκιμές;!

Κάπου εκεί έμεινα κι απο κουράγιο μιάς και έιχε περάσει κανα 4ωρο και η υποψία που έχω είναι οτι πρέπει να κάνω reflow ξανα τον controller!

Όσο για το drive θα δοκιμάσω να το ανοιξω και να δω τι τρέχει μαζί του όταν βρω κουράγιο για τέτοια δουλειά.

Τυχη και γκαντεμια μαζί λοιπον, για μια ακόμα φορά!
 
Χμμμ..τι να πω...φωναξε εναν παπα να κανεις ενα ευχελαιο,εναν αγιασμο,κατι βρε παιδι μου τελος παντων,και μετα το reflow!!!! :takethat: :bash:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάζεψα κουράγιο για ακόμη μια φορά και αποφάσισα να κάνω το reflow!

Άφου ολοκλήρωσα την διαδικασία, σύνδεσα τα πάπντα για μια ακόμη φορά στον 1512 και πατάω ON.

Αυτη τη φόρα δεν αναγνωρίζεται καν η CF (βλεπει κενο Master και Slave) και κανει boot απο δισκεττα!

Αλλαγή την καλωδιοταινια με άλλη...τα ίδια!

Αλλαγή θέσης του adaptor στην καλωδιοταινια...τα ίδια!

Έλεος λεω...

Δοκιμή στη δοκιμή και σε άλλες ISA και παρατηρώ οτι πλεον η εμφανιση του menu του BIOS στο πανω μέρος της οθονης έρχεται πολυ αργα σε σχέση με πριν το reflow!

Σε μια στιγμή συνδιασμού απελπισίας με διάληψη είπα να αλλάξω ένα ένα τα ολοκληρωμένα με αυτα της άλλης κάρτας που έχω!

Στη δεύτερη αλλαγή η κάρτα αναγνωρίστικε και πηγε να κανει Boot απο το C.

Στην προσπαθεια του εβγαλε μηνυμα οτι δεν εχει λειτουργικο στο C και συνεχισε απο τη δισκεττα!

Κανω ενα fdisk και στο reboot πάλι απο τη δισκέττα μπόρεσα και εκανα format για μια ακομη φορά στον C.

Έγινε απροβλημάτιστα και έτσι ακολούθησε το sys C: για τελική δοκιμή μιας και οταν έγραφε στην κάρτα πέταγε παντα σφάλματα!

Έγινε κι αυτο απροβλημάτιστα! :xm:

Και τώρα η ώρα της αλήθειας!

Ctrl+Alt+Del

Βγάζω τη δισκέττα απο το drive και περιμενω να δω τι θα γίνει πλεον!

Η CF αναγνωρίζεται κανονικά και στο καπάκι έχω μηνυμα οτι bootαρει απο το C

Δε περνάνε δυο δεύτερόλεπτα και εμφανίζεται το πολυπόθητο STARTING MS-DOS... :eek: :D

και φυσικά μετά

C:\>

:worship:

Ε-ΠΙ-ΤΕ-ΛΟΥΣ!

Βγάλσιμο τα πάντα απο τον 1512 και τοποθέτηση στον 1640 με το χαλασμένο πλεον drive για εξτρα δοκιμή!

Δουλεύει κι εκεί άψογα!

Σβήνω, βγάζω την CF και την βάζω στο card reader για να φορτώσω διάφορα για δοκιμές!

Ξανά τοποθέτηση στον 1640, boot και όλα μέσα!

Τρέχει ότι του έβαλα και έχω και κανα μισάωρο που παίζω silpheed!

Τέλος καλό (σχεδόν) όλα καλά!

Χρειάστικαν μόνο 2 reflow, να μας μείνει στα χέρια ένα drive, 2 ολοκληρωμένα αλλαγή και δε ξέρω κι εγώ πλέον πόσες ώρες δουλειάς!

Πάντως δουλεύει! :D

Ώρα να οργανώσω το software μου πλέον και να συνεχίσω με εγκατάσταση κάρτας ήχου για να δούμε αν θα βγάλω και ήχο!

Σημασία έχει οτι το Θρίλερ (ή η Κωμωδία) τελείωσε!

Θα την πιάσουμε ξανά οταν ολοκληρώσω την κατασκευή του επόμενου controller αλλά πλέον ξέρουμε το τέλος ;)
 
So far so good με τον controller!

Τον δοκίμασα και στα 3 Amstrad και επάιξε κανονικά σε όλα!

Βρήκα και λίγο χρόνο και πέρασα σωστά και με τον κλασσικό τρόπο (εγκατάσταση απο δισκέττες) το DOS 6.22 και Windows 2.0

Δοκιμές και στα 3 μηχανήματα απόλυτα επιτυχείς!

Μικρό πρόβλημα συνάντησα μόνο στην εγκατάσταση των Windows 2.03 στην αρχή που έτρεχαν μεν, αλλα δεν είχα ποντίκι με τίποτε! Ακόμη και με φορτωμα του driver του ποντικιού της Amstrad.

Στην εγκατάσταση των 2.0 ομως ειχε επιλογή για ποντίκι Amstrad και γενικά για εγκατάσταση σε Amstrad PC γι'αυτό κι έμεινα εκεί τελικά!

Τωρά γιατί τα έβαλα;;; Γιατί δεν τα ειχα δει ποτε πως είναι και ήθελα να μου φύγει η απορία

Δοκίμασα να βάλω και Windows 3.11 αλλά η εγκατάσταση τους μου πέταγε μήνυμα οτι θέλουν 386 και πανώ. Θα ξαναδοκιμάσω Windows 3.0 ομως αργότερα!

Και μιας και είπα windows 3.0, αυτά θέλουν VGA καρτα γραφικών ή EGA με πειραγμένο driver. Άρα προς το παρον μονο στον Schneider θα μπορεσω να τα δοκιμάσω τον οποίο χρησιμοποιούσα για τις δοκιμές με το CGA monitor του 1640.

Για κάποιο λόγο ενώ δουλεύει κανονικά με το Amstrad monitor-τροφοδοτικό, όταν παω να του ξεκινήσω με το δικό μου καλώδιο και εξωτερικό τροφοδοτικο....δεν θέλει!

Δοκίμασα 3 διαφορετικά τροφοδοτικα (ένα εντελώς καινούργιο) και δε θέλει με τίποτε! Μέτρησα το καλώδιο μου και είναι κομπλέ όλες οι ενώσεις!

Πάλι στην απορία τι φταίει δηλαδή! :shake:

Στο μεταξύ σήμερα μου έφτιαξε τη μέρα ένας φίλος του πατέρα μου ο οποίος βγήκε στη σύνταξη και έπρεπε να κάνει χώρο στο σπίτι διώχνωντας τα "εργαλεία της δουλειάς". Με μισή καρδιά μου τα έδωσε μεν, αλλά ξέρει οτι πάνε σε καλά χέρια και οτι μπορει να τα χρησιμοποιήσει όποτε θελήσει δε!

+2 PC στην συλλογή λοιπόν! Το ενα μάλλον είναι Pentium3 οπως κοίταξα στα γρήγορα το κουτι μόνο εξωτερικά! Δε του έδωσα και πολύ σημασία γιατι τα μάτια μου έπεσαν πάνω στο "αδερφάκι" του και έμειναν εκεί για πολύ ωρα! #)

Γιατί;

Γιατί το "αδερφάκι είναι αυτό:

Quest 386.jpg

Quest 386DX/S!!! Σε πλήρως λειτουργική κατάσταση, με 15αρι μονιτορ και εκτυπωτή dot matrix που εκείνα τα χρόνια πάντα ήθελα να αγοράσω αλλά ποτέ δε κατάφερα!

Σαν χθές τον θυμάμαι να είναι στα περιοδικά πρώτος πρώτος στις λίστες εκτυπωτών, για το λόγο ότι ήταν ο μοναδικός έγχρωμος dot matrix στην εποχή που είχαν ξεκινήσει να κατακλίζουν την αγορά οι inkjet. Όπως επίσης θυμάμαι και την τιμή του στις 99.000Δρχ και αργότερα στις 89.000 κάπου πίσω στο 1994!

Star LC100.jpg

Ωραίο σετάκι που δέχτικα με μεγάλη χαρά! Όχι τίποτε άλλο, αλλά 386 δεν είχα ποτέ και έψαχνα να βρω εναν!

Τελικά οτι ψάχνουμε σε αυτή τη ζωή έρχεται απο μόνο του καμια φορά! ;)
 
Eισαι σιγουρος για τα win 3.0?Γιατι τα εχω λειτουργησει μια χαρα σε CGA.Tωρα γιατι δεν παιζουν στον amstrad με το νεο τροφοδοτικο αγνωστο...τι ακριβως σου βγαυν??

Α!και καλοριζικα τα νεα αποκτηματα!!(ΘΕΛΟΥΜΕ παρουσιαση!!)
 
Ευχαριστω! Θα κανω παρουσιαση μολις βρω λιγο χρονο! Προς το παρον δεν τα εβαλα καν στο ρευμα να τα αναψω να δω τι και πως ακριβως εχουν, απλα τα ακουμπησα στον παγκο και πηρα στα γρηγορα 2 φωτογραφιες!

Για τα win3.0 εχω δει απλα αναφορες! Σε CGA ξερω οτι θα παιξουν μονο ασπρομαυρα (πάλι βάση αναφορών). Θα προτιμουσα χρωμα ειναι η αληθεια, αλλα απο την αλλη θα μπουν απλα για να υπαρχουν, δε θα τα χρησιμοποιησω και πολυ! Απλα να δω μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του Amstrad θελω!
 
Tα windows 3.0 σε CGA ειναι ασπρομαυρα.Ο λογος ειναι οτι στην μεγιστη αναλυση (δηλ. στην 600 x 200) η CGA μπορει να αποδοσει μονο 2 χρωματα.Τα 4 χρωματα που βγαζει ειναι στην χαμηλη αναλυση 320 x 200.

.
 
Να θυμίσω πως ο amstrad 1512 έχει και ένα ειδικό mode γραφικών με ανάλυση 640χ200 και 16 χρώματα ταυτόχρονα! Ναι, μιλάω για τον 1512 που είχε μόνο CGA. Το ειδικό αυτό mode δούλευε στο gem desktop και τις εφαρμογές του (αλήθεια το δοκίμασες ;) και σε κάποια λίγα παιχνίδια. Δούλευε πάντως στα παιχνίδια της sierra από το larry 2 και μετά. Υπήρχε ένα αρχειάκι "driver" που το έβαζες σε κάθε παιχνίδι και δούλευε με φανταστικά γραφικά.
 
Πίσω
Μπλουζα