AMSTRAD 6128 πρόβλημα!

sinclair_jim

RetroN00b
Joined
26 Οκτ 2007
Μηνύματα
47
Αντιδράσεις
0
....................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως έχει μέσα κανένα rom από CPC 464?Κοίταξέ το.
 
Κανονικά όταν γράφεις CAT πρέπει να ψάχνει από τη δισκέτα πάντοτε. Το drive λογικά θα δουλεύει αενάως αφου έχει και κομμένο ιμάντα. Να ρωτήσω κάτι, έχεις αποσυνδέσει το φλοπυ; Εάν ναι, μάλλον γι'αυτό σου βγάζει τέτοιο μύνημα, γιατί προφανώς είδε ότι δεν υπάρχει φλοπυ, αρα θεωρεί ως default το tape. Εμένα έχει ακριβως την ίδια συμπεριφορά, ΜΟΝΟ όταν δώσω την εντολή |tape, οπότε και ανακατευθύνω τη λειτουργία στο tape, οπότε και πιθανολογώ ότι το έχεις εντελώς αποσυνδεδεμένο το φλοπάκι, ή για κάποιο λόγο δε λειτουργεί ώστε να το δει το σύστημα.

EDIT: Και αυτό που λέει ο akmakas παίζει να συμβαίνει!!!
 
Η γνώμη του Rygar πιστεύω πως είναι και η σωστότερη..Αλλά καμιά φορά μπορεί να βρεις κάποιο παλιό micro με τροποποιημένα αλλαγμένα roms.
 
Μπήκα στη σελίδα του Devil Markus με τον 6128 εμουλάτορα. Η CAT παίζει όπως πρέπει, η LOAD "" όμως βγάζει Bad command. Εάν πληκτρολογήσω |tape, και γράψω LOAD "", βγάζει το γνωστό μήνυμα Press PLAY then any key:.

Αρα ή συμβαίνει αυτό που λες εσύ Akmaka, όσο κουφό και αν φαίνεται, ή το φλοπακι δε λειτουργεί καθόλου και για να το δω θα πρέπει το απόγευμα να δοκιμάσω να το αποσυνδέσω να δω τί θα γίνει.

@Sinclair_Jim, μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία της οθόνης όταν ανοίγεις τον 6128, και να την ποστάρεις εδώ; Ισως να βγάλουμε άκρη και από εκεί, ιδίως εάν έχει άλλη ROM. Αλλά και πάλι, εάν έχει ROM από 464, δε θα είχε πρόβλημα με τα επιπλέον 64Κ, ή μήπως θα τα αγνοούσε.
 
Βρε, μήπως η μητρική είναι 464????:eek::eek: :D

Κουφό, αλλά δεν αποκλείεται....:loco:
 
Γι'αυτο είπα κι εγώ να μας ποστάρει φωτογραφία από την οθόνη του μετά απο reset.

Το φαντάζεσαι;;;
 
Tα καλώδια φαίνονται καλά τα είδα με πολύμετρο, έβαλα και την πατέντα με το 3.5'' ούτε αυτό το βλέπει (μπορεί βέβαια να μην το έφτιαξα καλά), αν είναι τα ROM μπορώ να βρώ? από Ελλάδα? δεν έχω άκρη στο e-bay!

H οθόνη βγάζει:

AMSTRAD 128K Microcomputer (v3)

© 1985 Amstrad Consumer Electronics plc

and Locomotive Software ltd.

BASIC 1.1

Ready
 
Περίεργο..αν είχε άλλο rom θα έπρεπε να βγάζει

AMSTRAD 64K Microcomputer

© 1985 Amstrad Consumer Electronics plc

and Locomotive Software ltd. κλπ...

Μάλλον είναι αυτό που σου είπε ο Rygar..Κάτι παίζει με το drive..
 
Δεν φτιάχνεται τελικά έχει καμένο τσίπ στην πλακέτα που δεν αλλάζει! Ο κοντρόλερ έχει αλλαχτεί άλλη φορά (είχε χαρακιές όχι απο εμένα). Όπως και να έχει, Ευχαριστώ πολύ !!!!
 
Δε μπορεί....!!! Όλα αλλάζουν στην πλακέτα του 6128. Το δύσκολο είναι να βρούμε άλλο chip. :D

Καλό θα ήταν να ποστάρεις μία φωτο της μητρικής για να πάρουμε και εμείς μάτι.

Αν όντως και η πατέντα με το 3,5" δεν δούλεψε, τότε έχεις πρόβλημα με τον controller του floppy.

Τα έκανες όμως όλα σωστά?

Καθάρισες τη θέση της μητρικής που δέχεται το ext. floppy?

Αν οχι πάρε ένα ψιλό γυαλόχαρτο και τρίψε τις επαφές πάνω, κάτω, αλλά μη το παρακάνεις.

Το βραχυκύκλωμα στην καλωδιοταινία (33-34)την έκανες?

Αν όχι δες την φωτό που παραθέτω:

CableClose1.JPG


Το φλόππυ που δοκίμασες είναι καινούργιο?

Καλό θα ήταν να βρεις ένα από 486 ή pentium υπολογιστή. Τα νεότερα floppies έχουν κάποιο πρόβλημα με το read/write του 6128.

Να ξέρεις πάντος οτι δε δουλεύουν όλα τα floppies, πρέπει να δοκιμάσεις μερικά. Εγώ έχω ένα MITSUMI που το έβγαλα από ένα 486, επίσης δούλεψε και ένα TEAC.

Αυτά....
 
teflon είπε:
Εγώ έχω ένα MITSUMI που το έβγαλα από ένα 486, επίσης δούλεψε και ένα TEAC.

Μου δίνεις ελπίδες. Έψαξα το ... στόκ μου και το παλιότερο Floppy που βρέθηκε ήταν από Pentium 166MMX και είναι Teac φτιαγμένο το 1997.

Να ελπίζω;
 
Αυτό το drive μπορεί να δουλεύει και σε Amiga!!!
 
Αν κρίνω από το +3 που είναι της Amstrad, λογικά και ο 6128 πρέπει να έχει eprom από τη μάνα του οπότε είναι εύκολο να αντικατασταθεί.

Ήδη εγώ προχθές έβαλα μπρός τον eprom writer που είχα πάρει πρίν από λίγο καιρό και έγραψα μερικά τσιπάκια με διαγνωστικά roms για τον ZX Spectrum.

Αρκεί να κατεβάσουμε από το internet τη rom του....

Αυτό θα λύσει το πρόβλημα αν έχει μπεί άλλη rom αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό....

για γράψε

|disc και μετά CAT

τι βγάζει?
 
Όταν γράφω:

|DISK

μου γράφει:

unknown command

Κάτι παίζει με άλλο και όχι με τον κοντρόλερ! Η πλακέτα πάντως δεν είναι 464, βρήκα το τεχνικό εγχειρίδιο.
 
...η εντολή είναι |disc - όπως σωστά συμπλήρωσε ο gtsamour.

Αν και πάλι βγάλει unknown command, ή όλη συμπεριφορά θα θυμίζει έναν 6128 χωρίς (ή με προβληματική) Amsdos rom.

Μακάρι να μην ήμουν σκράπας στα τεχνικά θέματα, ώστε να μπορούσα να βοηθήσω... :(
 
Στην παρακάτω φωτό φαίνονται τα δύο ίδιου μεγέθους τσιπάκια των roms αριστερά

cpc6128_cpu.jpg


Ποιά να είναι η AmsDos rom? Δεν έχω πείρα από επισκευές Amstrad αλλά κρίνοντας από τον spectrum, το μηχάνημα με μια χαλασμένη eprom συνήθως δεν μπουτάρει καθόλου.

Μια μόνο περίπτωση έχω συναντήσει που ήταν χαλασμένη η rom και η basic συμπεριφερόταν περίεργα (δεν αναγνώριζε εντολές, έβγαζε μηνύματα λάθους ενώ η εντολή ήταν σωστή) και στο τέλος κόλλαγε το μηχάνημα....

Μήπως για κάποιο λόγο δεν μπορεί να δεί το drive σκέφτομαι εγώ, και γι'αυτό ξεκινάει με το κασσετόφωνο σαν default...
 
Τελικά όλες τις εντολές που ξέρω με | δεν τις γνωρίζει, δεν δουλέυει ούτε η |disc ούτε η |tape.
 
Περίεργα πράματα.... μάλλον για χαλασμένη rom φαίνεται... αλλά ποιά?
 
Και το άσχημο είναι ότι είχε δύο και τον έναν τον πέταξε, κράτησε τον "καλό", όντως δεν έχει γρατζουνιές!!!! μάλλον θα κάνω πατέντα να συνδέσω τον spectrum στο μόνιτορ! είναι το μονόχρωμο αλλά θα πιάσει τόπο!
 
Πίσω
Μπλουζα