Amstrad 6128+ Plus

Αρχηγε παρολες τις περισπωμενες που εχωσες και γουσταρω (μην κοιτας που δεν βαζω ουτε τονους :) ), απαγορευεται το αλησβερισι και οι ερωτησεις προς αποκτηση copyrighted υλικου μεσα στο φορουμ.

Παντως με μια γενικοτερη ψακτικη στο Internet δυσκολα να μην πετυχεις πλεον κατι...
 
............................................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vangelakas είπε:
Τὸν εἶχα ἀγοράσει μὲ συνοπτικὲς διαδικασίες ἕνα κάποιο Σάββατο τοῦ Ἰανουαρίου τοῦ 92. Μπῆκα στὴν Γραμμή, στὴν Στουρνάρη, ἀλό νέε μου, καλωσόρισας! καλῶς εὑρέθημεν μάστρο πωλητά, ἕναν ἄμστραντ σὲ περικαλῶ, μὴν τὸν τυλίξῃς, γιὰ μένα εἶναι. Ἔτσι ἁπλὰ τὸν ἠγόρασα, ἄνευ χρονοτριβουσῶν ἐρωτήσεων ποὺ μαρτυροῦν μιὰν ἐπιτηδευμένη κᾶτσε καλά τεχνογνωσία.
Μπήκαμε στό νισσάν -ἐγώ κι ὁ άδελφός- καθήσαμε ἀμφότεροι στὸ πίσω κάθισμα (ὁ πατήρ ὡδήγει) καί χουφτώναμε τήν συσκευασία, μιά παρτούζα πρώτης! Φθάσαμε σπίτι, ἀλλὰ ὁ ἵμερος δέν εἶχε καταλαγιάσει· τοὐναντίον! Τὸ ζεστάναμε, λαδώσαμε τὴν μανιβέλλα κι ὀμπρός. Ὁ ἦχος συγκριτικῶς μὲ τὸν προηγούμενο 6128 ἦταν διαστημικός, τὸ δὲ burning rubber σοῦ προκαλοῦσε ῥίγη ὅμοια μὲ αὐτὰ ποὺ προκαλεῖ ἡ θέα τῆς ἀνατομίας τῆς Eden Mor σὲ νιούφη ἀόρκιστο ὁπλίτη στό ΚΕΕΜ.

(Μέ κάμνει ἀπορία ποὺ δὲν σχολιάσατε τὸ burning rubber!)

Πάντως, ὅσο διοκλητιανῶς μεγαλόπρεπα ἤρχισε ἡ φάσις, καθὼς περνοῦσε ὁ καιρός, κυττώντας τόν πισή σκεπτόμην ποῦ εἶσαι νιότη ποὺ'λεγες πώς θά γινόμουν ἄλλος.

Πολλὰ παιγνίδια ἐνῷ ἔπαιζαν στὸν 6128, στὸν plus σφύριζαν ἀδιάφορα καὶ ζητοῦσαν ὅρκους γνησιότητος. Τὸ defenders of the crown π.χ. τὸ ὁποῖο μόνο καί μόνο ἀπὸ τὸν τίτλο (βασιλόφρων γάρ) μοῦ χάριζε τιτάνιον στύση, δέν ἔπαιζε. Σνίφ λέγω. Τό nigel mansell ἐπίσης. Κι ἄλλα παίγνια ὦν οὐκ ἔσται τέλος.

Τόν ἔχω ἀκόμη τόν πισή, σέ κάποιο πατάρι τέλος πάντων, κι ἐκεῖνες οἱ δισκέττες, ἄχ! Δὲν σᾶς λέω σέ τί μέ εἶναι χρήσιμοι!
Απαράμιλλος! Εύγε! Έχεις φοβερή πένα φίλε μου. Αν δε γράφεις κάπου να σε διαβάζει ο κόσμος, είναι κρίμα. Αλλά τι λέω... Σίγουρα ασχολείσαι με το γράψιμο. Μπράβο και πάλι.
 
Υπέροχο μηχάνημα για την εποχή του. Δεν το ειχα ποτε, γιατι κι εγώ αμεσως μετα την εποχη του κλασσικου CPC μπηκα στην χρηση των 16μπιτων πλεον. Ετυχε βεβαια να παιξω αρκετες φορες σε εναν φιλο με εναν CPC 6128+. Μιλαμε οταν ειδα το Navy Seals, Pang και το Robocop 2 επαθα! Τρομερη δύναμη για 8μπιτο μηχανήμα. Βεβαια σε καμια περίπτωση δεν πρέπει να το συγκρίνει κάπoiος με Amiga και ST (το θεωρώ ιεροσυλία...).

Πλεον πουθενα δεν μπορει να βρει κάποιος CPC+ για αγορά (εκτος και αν ξερει καποιος διαφορετικά). Λέτε να αγοράστηκε όλο το stock της εποχής και κανενας δεν τα πουλαει πια? Δεν νομιζω πάντως να αγορασαν πολλοι την σειρα Plus της Amstrad. Το μονο που παρατηρώ σημερα είναι οτι πλεον καποιος μπορει να βρει προς αγορα (και αυτό μετρημενο στα δαχτυλα βέβαια) την κονσολα GX4000, αλλα....αμα δεν εχει πληκτρολογιο και Amstrad-λειτουργικο ρε αδερφε... και γενικα δεν δειχνει Amstrad.....τι να το κανεις....!
 
Ήξερα κι εγώ κάποιον που τον είχε, άρα υπήρχαν μερικοί αγοραστές στην Ελλάδα (εκτός κι αν αναφερόμαστε όλοι στο ίδιο άτομο :D )

Τώρα που τον ξαναβλέπω στις φωτογραφίες όμορφος ήταν, αλλά τότε δεν μπορούσα να συνηθίσω στην θέα ενός Amstrad χωρίς τροπικό μαύρισμα.
 
Δρ.Χού είπε:
αλλά τότε δεν μπορούσα να συνηθίσω στην θέα ενός Amstrad χωρίς τροπικό μαύρισμα.
για ολα υπαρχει λυση ;)

picture.php
 
Ιερόσυλε!!!!!!!! :p :p:D:D
 
συγνώμη αλλά ο μαύρος 6128+ είναι άσχημος...εντάξει δεν είναι epic fail σαν ατάρι στ αλλά δεν μου αρέσει...
 
Κι εμενα μου φαινεται αρκετα περιέργος σε μαύρο (αν όχι άσχημος.... τεσπα, γουστα είναι αυτά)! Γιατι όμως, γιατί το εβαψε αναρωτιέμαι; Και κιτρινίλα να έπιασε, πάλι υπάρχει λύση (τα γνωστά μας οξυζενε, Oxy Action κτλ). Τέλος πάντων, ακόμα και έτσι βρήκαμε και εναν Plus εεε;
 
ndial είπε:
Κι εμενα μου φαινεται αρκετα περιέργος σε μαύρο (αν όχι άσχημος.... τεσπα, γουστα είναι αυτά)! Γιατι όμως, γιατί το εβαψε αναρωτιέμαι; Και κιτρινίλα να έπιασε, πάλι υπάρχει λύση (τα γνωστά μας οξυζενε, Oxy Action κτλ). Τέλος πάντων, ακόμα και έτσι βρήκαμε και εναν Plus εεε;

Τον εβαψε γιατι ζηλεψε το γνησιο χρωμα του Sinclair!
 
pooky(1) είπε:
Τον εβαψε γιατι ζηλεψε το γνησιο χρωμα του Sinclair!
ε οχι και να ζηλεψουμε τον spectrum!!!

εκτος του χρωματος εχει και αλλα mods ο μαυρος (εξαλλου φαινεται και το 3,5 στην φωτο)

απλα εχω αλλους 2 σε αριστη κατασταση

οποτε ο μαυρος ειναι πεδιο για modding!
 
άλλους 2 έχεις ARGGGHHHHHHHH!!! ωστε εσυ τους μάζεψες όλους ρε φίλε και δεν βρισκουμε ουτε δειγμα να αγοράσουμε πλέον!!!! κριμα για εμάς, να τους χαιρεσε πάντως! :D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AZERTY πληκτρολόγιο αμφότεροι...

Γαλλικοί είναι να υποθέσω;
 
2 azerty και 1 qwerty

σαφως γαλλικοι οι azerty
 
Μια χαρά είναι και οι azerty. Τι να πω και εγώ που έχω boxed cpc 464 plus σε ισπανική version..
 
telonio είπε:
Μια χαρά είναι και οι azerty. Τι να πω και εγώ που έχω boxed cpc 464 plus σε ισπανική version..

Αχαχουχαααα βρεθηκε ο δευτερος Ελληνας κάτοχος CPC+. Καλη φάση, ευγε φίλε μου, μακαρι να βρω κι εγώ εναν plus. 8)

ρε παιδια, ψηνομαι για ένα GX4000, αλλα ...... ειναι κονσολα ρε γαμωτο, αν δεν δω Locomotive Basic .....Ready χαλιέμαι ρε γαμώτο. Ειναι το μονο CPC plus hardware που βρίσκεται προς αγορά. Τι λέτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή έχω boxed και το GX4000, πιστεύω αξίζει να το αγοράσεις αφού σου αρέσουν οι Amstrad. Δεν είναι και ακριβό και μπορείς να το βρεις εύκολα σχετικά σε πολύ καλή κατάσταση. Φυσικά όχι Ελλάδα αλλά από ebay.
 
ndial είπε:
Αχαχουχαααα βρεθηκε ο δευτερος Ελληνας κάτοχος CPC+. Καλη φάση, ευγε φίλε μου, μακαρι να βρω κι εγώ εναν plus. 8)
Δεύτερος; 4 ή 5 έχω... :D
 
Πίσω
Μπλουζα