Amstrad 6128+ Plus

Aπλα πανεμορφος τοτε που τα computers ειχαν προσωπικοτητα και ισως ο καλυτερος τεχνικα 8bitos .

Amstrad_CPC6128+_Large.jpg


Πολλα νεα χαρακτηριστικα οπως "hardware scrolling" περισσοτερα χρωματα καλυτερο τσιπακι ηχου εισοδος για cartridge και επανασχεδιασμενο πληκτρολογιο.

Μερικα απο αυτα τα χαρακτηριστικα δεν τα ειχαν ουτε οι 16-Βit υπολογιστες οπως ο Atari STf δεν ειχε hardware scrolling και sprites.

Eπρεπε να εβγαινε μερικα χρονακια νωριτερα. :icon_cry:
 
τι μας την ποσταρες την κιτρινιλα?

και μετα το ευχαριστο διαλειμα...το κεφαλι παλι μεσα :(
 
Θυμάμαι στη διαφήμιση για τον 6128+ στον "Κόσμο του Amstrad" ένα από τα πλεονεκτήματά του ήταν το "Amiga look"!!!
 
Wally είπε:
και μετα το ευχαριστο διαλειμα...το κεφαλι παλι μεσα :(
Ρε Πάνο για όνομα! 15 ώρες για να στήσεις το Amigasys; :D

Θα ερχόμουν να σε βοηθήσω αλλά τώρα βρίσκομαι στην Πράγα, πού να στα λέω! Κρύοοοοο! Χάλια! :goit: :goit: :goit:

Εγκχμ...γκουχ.....ναι.
 
Ρε Πάνο για όνομα! 15 ώρες για να στήσεις το Amigasys;
Ελα ντε...

Δε μου εφταναν τα τρεξιματα μου ειχα κι αυτο...

Και τρωω ασχημο κολλημα με κατι τετοιες στραβες...

Ρε θα παιξει θελει δε θελει...θα το πιασω οταν τελειωσω και θα δει τι θα παθει :D

ΕDIT:Πραγα???

Περιμενουμε τσιγαρα και κατι σε ~1.80,ξανθο,γαλαζια ματια,100-60-90...

....ωωωωωωχ εσκασε ιπταμενο τσοκαρο....
 
amiga kai ms den pane mazi wallllyyyyyyyy!!!!!!!!! :p
 
ασε τις αμπελοφιλοσοφιες και βοηθα :D :D...σε ενα 10λεπτακι ξεκιναω επιχειρηση AmigaSys ;)
 
Wally είπε:
ασε τις αμπελοφιλοσοφιες και βοηθα :D :D...σε ενα 10λεπτακι ξεκιναω επιχειρηση AmigaSys ;)
den exo thn paramikri idea ti mporei na ftaiei... mhpos exeis allo label sto system partition? mporei ola ta arxeia na einai sthn thesh tous, alla auto na thelei na fortosei to amigasys:c/iconx kai esy ton "disko" na ton exeis onomasei kapos allios?
 
Wally είπε:
ασε τις αμπελοφιλοσοφιες και βοηθα :D :D...σε ενα 10λεπτακι ξεκιναω επιχειρηση AmigaSys ;)
Oυστ

Ηρθες στο thread του 6128+ να το μαγαρισεις με amiga και xbox posties. :eviltongue:
 
Αχ, τι μου θυμίσατε... Ο πρώτος μου υπολογιστής! Πρέπει να ήμουν από τους ελάχιστους που τον είχαν πάρει τότε, γιατί θυμάμαι ότι οι υπόλοιποι είχαν AMSTRAD με ασπρόμαυρη ή πράσινη οθόνη. Πόσες φορές είχα πάει Στουρνάρα στο Micropolis(?) (έτσι νομίζω λεγόταν το μαγαζί) για να βρω δισκέτες με παιχνίδια...:rolleyes:
 
Εβρεθη Ελληνας αγοραστης του 6128+. :D


Ευγε νεε μου.



Καποτε ειχες στην κατοχη σου τον δυνατοτερο 8bito.
 
fgbrain είπε:
Ο plus απλώς άργησε να βγεί! Θα μπορούσε να έχει άλλη δισκέτα πχ 3.5" και όχι οι πανάκριβες 3"...
Ναι, έτσι ώστε όποιος είχε ήδη δισκέττες 3", να τις πετάξει στα σκουπίδια. Μήν ξεχνάς, η σειρά Plus απευθυνόταν πρωτίστως (για να μην πώ μόνο) σε ήδη πελάτες της Amstrad...

fgbrain είπε:
Επίσης, ποτέ δεν είχε καλή υποστήριξη software γιατί η πολιτική της Amstrad, αν θυμάστε, ήταν οι έξτρα νέες δυνατότητες του μηχανήματος να είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ για να χρησιμοποιηθούν μόνο μέσω cartridges !! Μεγα Λάθος!! :animangry:
Ήταν καροτάκι για τις εταιρίες λογισμικού. Δεδομένου ότι μπορούσαν να χρεώσουν πολύ περισσότερο για cartridges, για να τις προσελκύσει τους έδωσε 'αποκλειστικότητα' στα νέα χαρακτηρηστικά.

fgbrain είπε:
Για την ιστορία, φυσικά το hardware κλείδωμα έσπασε, αλλά ήταν πια πολύ αργά!! :nervous:
Εμ, πώς να μην έσπαγε, ήταν μόνο μία ακολουθία δεδομένων που έστελνε το πρόγραμμα στον υπολλογιστή. Κουραφέξαλα κλείδωμα.

fgbrain είπε:
H αποθέωση ήταν ότι έβγαλε και 464+ ! Έλεος, κασσέτα εκείνη την εποχή!!
Σκέφτεσαι τα δικά μας, γι αυτό το λες. Όμως (και αυτό το λέω αφού έχω διαβάσει όλα τα τεύχη αγγλικών περιοδικών και είδα πώς σκεφτόντουσαν εκεί), είτε το πιστεύεις είτε όχι υπήρχαν πάρα πολλοί χρήστες που μέχρι τέλους χρησιμοποιούσαν κασέτες λόγω χαμηλού κόστους. Από την άλλη, ο 464+ απευθυνόταν (και πάλι) σε ήδη κατόχους CPC (464) οι οποίοι, από τη μία θα προχωρούσαν σε cartridges, από την άλλη όμως θα κρατούσαν τις άπειρες κασσετούλες τους.

fgbrain είπε:
Θα μπορούσε να έχει περισσότερη μνήμη, πιο γρήγορο CPU και τέλος ένα νέο λειτουργικό...
Περισσότερη μνήμη... Χμμμ, ο Z80A μόνο 64K έβλεπε, τα υπόλοιπα με bank switching. ΔΕΝ υπήρχαν προγράμματα που να χρειαζόντουσαν παραπάνω, και η εικασία ήταν ότι δεν θα υπήρχε εταιρία που να απαιτήσει περισσότερη μνήμη και να ρισκάρει με τους κατόχους 64/128Κ μηχανών. Μην ξεχνάς ότι ακόμη και για τον 6128 ελάχιστα προγράμματα αξιοποίησαν την έξτρα μνήμη.

Πιο γρήγορη CPU: ίσως και να γινόταν. Ένας Z80B ή Α πουσαρισμένος; Με ένα διακόπτη συμβατότητας; Αλλά προσκρούει σε αυτά που είπα πιο πάνω. Βαριά η κληρονομιά!

Γενικώς, η φιλοσοφία ήταν η συνέχιση της σειράς CPC και αυτό τους έδεσε τα χέρια. Μην ξεχνάμε ότι και η Commodore, φερ'ειπείν, έβγαλε τον C128 τον οποίο όλοι σνόμπαραν. Και η Αtari και η Commodore πέτυχαν όταν άφησαν το παρελθόν πίσω τους (ST, Amiga έναντι 8-bit προϊόντων), κάτι που δεν συνέλαβε η Amstrad. Ατυχώς...

Βέβαια, από πλευράς management είναι ενδιαφέρον το ότι:

-ο ST ήταν αποτέλεσμα της έλευσης του Jack Tramiel στην Atari. Ίσως αν δεν ήταν αυτός να προσπαθούσε η Α να βγάλει κάποια λύση-συνέχεια, πχ, του 1200XL, όπως είχε κάνει και με τις κονσόλες (2600/5200/7800).

-Η Αmiga δεν ήταν της Commodore, την αγόρασαν μονοκούκι ώς σανίδα σωτηρίας, λίγο πολύ, και αυτοί σε περίοδο μεγάλων ανακατατάξεων.

-Ενώ η Amstrad έτρεχε μια χαρούλα.... και σκόνταψε. *sigh*...

Cheers

Gryzor
 
Verb είπε:
Ω ναι! 1990 = 110.000 δρχ. 6 μήνες αργότερα είχε Εν ολίγοις τα specs δεν ήταν πολύ καλύτερα από ότι του παλιού CPC σε σύγκριση με τα δεκαεξάμπιτα και η πλατφόρμα απεβίωσε μετά από λίγο.
Αυτός ο θάνατος μου κόστισε πολύ , γιατί ήμουν φανατικός amstrad-κιας από τα 80's και εκείνη την εποχή επειδή ήμουν σε φάση πανελλαδικών , ήταν αδύνατον να ζητήσω νέο υπολογιστή , οπότε είχα σκάσει που έπαψε να βγαίνει software για τον 6128.

Αισθάνθηκα μεγάλη χαιρεκακία όταν απεβίωσε η διάδοχη πλατφόρμα των 16-bit λίγα χρόνια αργότερα.Είχα και εγώ προαισθανθεί ότι το μέλλον είναι τα pc.
 
Ο plus εμοιαζε πολυ στην 500αρα παντως..Χμμ..Γιατι αραγε??
 
Γιατι ειχε 4096 χρωματα!
 
Xαχαχα τελεια απαντηση.
icon10.gif
 
Τὸν εἶχα ἀγοράσει μὲ συνοπτικὲς διαδικασίες ἕνα κάποιο Σάββατο τοῦ Ἰανουαρίου τοῦ 92. Μπῆκα στὴν Γραμμή, στὴν Στουρνάρη, ἀλό νέε μου, καλωσόρισας! καλῶς εὑρέθημεν μάστρο πωλητά, ἕναν ἄμστραντ σὲ περικαλῶ, μὴν τὸν τυλίξῃς, γιὰ μένα εἶναι. Ἔτσι ἁπλὰ τὸν ἠγόρασα, ἄνευ χρονοτριβουσῶν ἐρωτήσεων ποὺ μαρτυροῦν μιὰν ἐπιτηδευμένη κᾶτσε καλά τεχνογνωσία.

Μπήκαμε στό νισσάν -ἐγώ κι ὁ άδελφός- καθήσαμε ἀμφότεροι στὸ πίσω κάθισμα (ὁ πατήρ ὡδήγει) καί χουφτώναμε τήν συσκευασία, μιά παρτούζα πρώτης! Φθάσαμε σπίτι, ἀλλὰ ὁ ἵμερος δέν εἶχε καταλαγιάσει· τοὐναντίον! Τὸ ζεστάναμε, λαδώσαμε τὴν μανιβέλλα κι ὀμπρός. Ὁ ἦχος συγκριτικῶς μὲ τὸν προηγούμενο 6128 ἦταν διαστημικός, τὸ δὲ burning rubber σοῦ προκαλοῦσε ῥίγη ὅμοια μὲ αὐτὰ ποὺ προκαλεῖ ἡ θέα τῆς ἀνατομίας τῆς Eden Mor σὲ νιούφη ἀόρκιστο ὁπλίτη στό ΚΕΕΜ.

(Μέ κάμνει ἀπορία ποὺ δὲν σχολιάσατε τὸ burning rubber!)

Πάντως, ὅσο διοκλητιανῶς μεγαλόπρεπα ἤρχισε ἡ φάσις, καθὼς περνοῦσε ὁ καιρός, κυττώντας τόν πισή σκεπτόμην ποῦ εἶσαι νιότη ποὺ'λεγες πώς θά γινόμουν ἄλλος.

Πολλὰ παιγνίδια ἐνῷ ἔπαιζαν στὸν 6128, στὸν plus σφύριζαν ἀδιάφορα καὶ ζητοῦσαν ὅρκους γνησιότητος. Τὸ defenders of the crown π.χ. τὸ ὁποῖο μόνο καί μόνο ἀπὸ τὸν τίτλο (βασιλόφρων γάρ) μοῦ χάριζε τιτάνιον στύση, δέν ἔπαιζε. Σνίφ λέγω. Τό nigel mansell ἐπίσης. Κι ἄλλα παίγνια ὦν οὐκ ἔσται τέλος.

Τόν ἔχω ἀκόμη τόν πισή, σέ κάποιο πατάρι τέλος πάντων, κι ἐκεῖνες οἱ δισκέττες, ἄχ! Δὲν σᾶς λέω σέ τί μέ εἶναι χρήσιμοι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχα! Ωραια εξιστορηση!

Βγαλτον απο τα αμπαρια και τραβα καμια φωτο
 
ῥὲ μάστορα, νὰ σὲ ῥωτήσω κάτι;

Ποῦ καὶ πῶς μπορῶ νὰ βρῶ τὸ φοῦτμπωλ μάνατζερ; (τὸ 1, ἐννοῶ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα