Amstrad CPC Shoot em ups

Ωραιότατο βιντεo !!

Τα αγαπημένα μου ήταν το Game Over 2 και το P-47.
 
Κλάμα.

Δικά μου αγαπημένα τα P47 και Silkworm (έπαιζες και τους δύο παίκτες μόνος).

Οσο και αν χαμογελάω και μου αρέσουν όμως, ένα κομμάτι μου αναρωτιέται: "πως στο %$ τα παίζαμε αυτά;". Πολλή υπομονή, νεύρα, ανελέητα game over, φφφφφ....

Ποιο είναι αυτό μετά τα Cybernoid, με κάτι στόματα-μάτια που ανοιγοκλείνουν;
 
man ειμαι τυχερος που τα εζησα αυτα στην ηλικια που επρεπε ...8 bit και τα μυαλα στα καγκελα!!!για αυτο πρεπει να εχει κανεις ενα 6128 παντα σε ετοιμοτητα στο γραφειο του!!
 
κορυφή το salamander (αν ειναι αυτό και θυμάμαι καλά) αλλά πολύ δύσκολο
 
Στον CPC φχαριστιομουν αρκετα το Nemesis
 
Το περιφημο Nexus το θυμαται κανεις?
 
Με το παραξενο κουτι?
 
[EDIT : Οι απόπειρες για flame και μαλιστα με χρηση τετοιας γλωσσας δεν ειναι αποδεκτές. Watch it]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Slap Fight! Απλά κορυφαίο!

Game Over

Gunstar

Zynaps

Army Moves

Harrier Attack.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
commodorerules είπε:
Shoot em up για κλάματα.Αστεία γραφικά και μουσική, ανυπαρξία ηχητικών εφέ, μέτριο animation και scrolling.Thanx I'll pass.

Ευτυχώς η νοσταλγία μου περιορίζεται σε ZX-spectrum, Commodore 64 και φυσικά στη μεγάλη(κορυφαία μάλλον) κυρία του home computing Amiga.Μήπως είναι emulation?

Αλήθεια Uridium ή Sanxion έχετε δει ή παίξει ποτέ?

Για να περιοριστώ σε C-64 και να μη πάω σε Amiga όπου η σύγκριση θα μπορούσε να θεωρηθεί άδικη.

Έλεος..........................
Φίλε μου είμαι ο ορισμός του πωρωμένου αμίγκα user:cool:

Διαφωνώ όμως με τις αιτιάσεις σου για τα cpc...Τα αδικείς ενώ αποτέλεσαν μεγάλο κομμάτι της 8bit ιστορίας...κοροϊδεύεις αλλά παιχνίδια σαν το robocop, batman the movie, rainbow islands, shadow of the beast ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα στο cpc από το c64...και όχι μόνο αυτά! Οι πωλήσεις στην χώρα μαρτυρούν τις προτιμήσεις των πολλών!
 
Πολύ καλό το βιντεάκι, όντως !! (αθάνατε amstrad :headbangdude: )

Προσωπικά, είχα ιδιαίτερη αδυναμία στο X-Out. Mου άρεσε πολύ η cpc version !! :thumbup:

kuv είπε:
Ποιο είναι αυτό μετά τα Cybernoid, με κάτι στόματα-μάτια που ανοιγοκλείνουν;
To Dominator, της System 3. (review -της amstrad έκδοσης συμπτωματικά- είχαμε στο Pixel νο 59 :) )

Wally είπε:
Στον CPC φχαριστιομουν αρκετα το Nemesis
Αργκ !! :(

Ποτέ δεν με εντυπωσίασε η cpc version... (ειδικά απο τον καιρό που είχα παίξει την CBM έκδοση στο commodore club, δεν το ξαναάγγιξα :D )

Guybrush είπε:
Το περιφημο Nexus το θυμαται κανεις?

Wally είπε:
Με το παραξενο κουτι?
Μιλάμε γι' αυτό;

Aν ναι, όντως είχε εκείνο το περίεργο κουτί (όπως και διάφορα άλλα της NEXUS - π.χ. το Assault Machine).

Παρ' όλα αυτά, το Nexus δεν θα το έλεγα shoot'em up...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
simonkey είπε:
man ειμαι τυχερος που τα εζησα αυτα στην ηλικια που επρεπε ...8 bit και τα μυαλα στα καγκελα!!!για αυτο πρεπει να εχει κανεις ενα 6128 παντα σε ετοιμοτητα στο γραφειο του!!
Σωστος! Συμφωνω μαζι σου με χιλια :thumbup:

απολαυστε και αυτο το "agony" look game για cpc

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
commodorerules είπε:
Shoot em up για κλάματα.Αστεία γραφικά και μουσική, ανυπαρξία ηχητικών εφέ, μέτριο animation και scrolling.Thanx I'll pass.

Ευτυχώς η νοσταλγία μου περιορίζεται σε ZX-spectrum, Commodore 64 και φυσικά στη μεγάλη(κορυφαία μάλλον) κυρία του home computing Amiga.Μήπως είναι emulation?

Αλήθεια Uridium ή Sanxion έχετε δει ή παίξει ποτέ?

Για να περιοριστώ σε C-64 και να μη πάω σε Amiga όπου η σύγκριση θα μπορούσε να θεωρηθεί άδικη.

Έλεος..........................
Έλεος ρε συ φίλε, με 3 posts και το 4ο σου όχι μόνο είναι τρελλά off-topic αλλά και δυνάμενο flame? Έλεος ρε συ...
 
Δεν ειναι το nexus αυτο.

Δυστυχως δεν υπαρχει καν στο youtube.

Αν θυμαμαι καλα ξεκινουσε με σενα να τρεχεις να το σκασεις απο μια φυλακη η κατι τετοιο και αν χτυπαγε ο συναγερμος ερχοταν ο φρουρος και παλι απο την αρχη.
 
Guybrush είπε:
Αν θυμαμαι καλα ξεκινουσε με σενα να τρεχεις να το σκασεις απο μια φυλακη η κατι τετοιο και αν χτυπαγε ο συναγερμος ερχοταν ο φρουρος και παλι απο την αρχη.
Kάτι προς The Great Escape και Doomsday Blues μου φέρνει κατά νού η περιγραφή... :confused:

vagosgta3 είπε:
απολαυστε και αυτο το "agony" look game για cpc
Εξαιρετικό !! :thumbup:
 
commodorerules είπε:
Shoot em up για κλάματα.Αστεία γραφικά και μουσική, ανυπαρξία ηχητικών εφέ, μέτριο animation και scrolling.Thanx I'll pass.

Ευτυχώς η νοσταλγία μου περιορίζεται σε ZX-spectrum, Commodore 64 και φυσικά στη μεγάλη(κορυφαία μάλλον) κυρία του home computing Amiga.Μήπως είναι emulation?

Αλήθεια Uridium ή Sanxion έχετε δει ή παίξει ποτέ?

Για να περιοριστώ σε C-64 και να μη πάω σε Amiga όπου η σύγκριση θα μπορούσε να θεωρηθεί άδικη.

Έλεος..........................
Πρέπει να διευκρινίσουμε πως ο καθένας από εμάς υποστηρίζει τον υπολογιστή που χρησιμοποιούσε εκείνες τις μακρινές εποχές. Το σχόλιο σου όμως είναι εντελώς άστοχο! Ακούς εκεί Amiga σε θέμα για οχτάμπιτο υπολογιστή! Έχω την εντύπωση πως κάνεις σύγκριση μόνο με την Amiga! Εξού και τα ανόητα σχόλια σου για τις επιδόσεις του υπολογιστή!

Εμείς πρέπει να φωνάζουμε ΈΛΕΟΣ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amstrad1981 είπε:
Πρέπει να διευκρινίσουμε πως ο καθένας από εμάς υποστηρίζει τον υπολογιστή που χρησιμοποιούσε εκείνες τις μακρινές εποχές. Το σχόλιο σου όμως είναι εντελώς άστοχο! Ακούς εκεί Amiga σε θέμα για οχτάμπιτο υπολογιστή!΄OFF TOPIC!!!
Mου άρεσε πώς "έσωσες" το post σου από το να γίνει flame :D

Το περίεργο είναι ότι στο email που μου ήρθε το κείμενο είναι μεν διαφορετικό από αυτό εδώ, αλλά δεν φαίνεται να έχεις κάνει edit!!??! 8)
 
commodorerules είπε:
Shoot em up για κλάματα.Αστεία γραφικά και μουσική, ανυπαρξία ηχητικών εφέ, μέτριο animation και scrolling.
Thanx I'll pass.


Ευτυχώς η νοσταλγία μου περιορίζεται σε ZX-spectrum, Commodore 64 και φυσικά στη μεγάλη(κορυφαία μάλλον) κυρία του home computing Amiga.Μήπως είναι emulation?

Αλήθεια Uridium ή Sanxion έχετε δει ή παίξει ποτέ?

Για να περιοριστώ σε C-64 και να μη πάω σε Amiga όπου η σύγκριση θα μπορούσε να θεωρηθεί άδικη.

Έλεος..........................
:animlaugh:

εδώ που τα λέμε δεν έχει άδικο αλλά είναι λίγο επιθετικό το ποστ.

και σύγκριση CPC με Amiga είναι αστεία το λιγότερο.
 
Ο φίλος μας Sark-Sat ψάχνει τον commodorerules! :D

 


Φέρτε το μαστίγιοοοοοοοο!!!
:animlaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα