amstrad cpc6128 drive problem

manitari666

Retro Member
Joined
4 Σεπ 2010
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
3
καλησπεριζω το forum.εχω εναν cpc 6128 με προβλημα στο drive.το 94 του ειχα κανει το τελευταιο service(αλλαγη ιμαντα,κα8αρισμος κεφαλης) οταν ακομα η αντιπροσωπεια αναλαμβανε service.μεχρι το 200κατι δουλευε κανονικα.το 2005 που τον ξαναλειτουργησα διαπιστωσα οτι δε δουλευει το drive(disc missing.retry ignore or cancel).τον παρατησα τοτε γιατι δεν ειχα χρονο.το πρωτο πραγμα που μου περασε απ το μυαλο ειναι οτι θα χει κοπει/φθαρει ο ιμαντας.τωρα λοιπον που αποφασισα να τον φτιαξω τον ξανανοιξα τον κα8αρισα,ανοιξα το drive και ο ιμαντας ηταν στη θεση του και φενοταν σε καλη καταστση.καθαρισα τη κεφαλη(απλο καθαρισμο με μπατονετα και οινοπνευμα καθως δε γνωριζω αν μπορω να κανω κατι αλλο).παλι τα ιδια.ρωτησα ενα γνωστο μου που δουλευε στην amstrad και μου ειπε οτι κατα 90% φταιει ο ιμαντας καθως τα περισσοτερα προβληματα που αντιμετωπιζαν στο service ηταν γι αυτο το λογο και οτι ακομα κι αν φενετε σε καλη κατασταση πρεπει να αλλαχτει.παραγγειλα απο e bay και περιμενω να μου ερθουν.να σημειωσω πως απ το drive δεν ακουγετε καθολου ηχος(εκεινο το γλυκο γουργουρητο).επειδη πιστευω οτι δε φταιει ο ιμαντας,ξερει καποιος τι αλλο μπορει να ειναι?επεισης θα με βοηθουσε καποιο link για το πως να βαλω εξωτερικο drive 3,5".ευχαριστω και συγγνωμη για την πολυλογια :confused:
 
Καλησπέρα manitari666 (φοβερό nickname!). Δες μήπως έχει πρόβλημα η τροφοδοσία των 12 volt απο το monitor. Οδηγό για το πως μπορείς να βάλεις 3,5 fdd, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.cpcmania.com/

Καλωσήρθες!
 
ευχαριστω για το λινκ ;) θα τσεκαρω.την τροφοδοσια πως τη ελενχω?μου τροφοδοτει κανονικα(νομιζω).
 
manitari666 είπε:
ευχαριστω για το λινκ ;) θα τσεκαρω.την τροφοδοσια πως τη ελενχω?μου τροφοδοτει κανονικα(νομιζω).
Γράψε cat και άκου προσεκτικά εάν πέρνει εμπρός το μοτέρ του drive.
 
ακουγετε ηχος μεχρι εκει που γραφει drive misiing.αν δε τροφοδοτειτε σωστα πως το φτιαχνω?
 
πες μας ποιο drive εχεις. το μοντέλο του. δεν είναι όλα τα ίδια. Έχει ένα αυτοκολλητάκι στην πίσω δεξιά μεριά όπως το κοιτάς. Εκεί λέει: EME - ? το νουμεράκι δίπλα στο EME δες ποιο είναι.
 
καλημερες!Δε το γνωριζα αυτο με τα drive.Λοιπον ο αριθμος ειναι ΕΜΕ- 156

(απο κατω εχει ενα serial No 060 και πιο κατω με μικρα Α6507D2-δε ξερω ποση σημασια εχουν)
 
[edit by paspartoo]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Eχω στα πλανα μου να βαλω και 3,5".προς το παρον θελω απλα να ξαναλειτουργησει το drive να παιξω κανα παιχνιδακι.και επειδη γραφω μικρα μουσικα θεματακια δεν εχω τροπο να τα αποθηκευσω.οποτε σιγα σιγα και βλεπουμε :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα ρε Ηρακλη πως θα συννενοηθουμε αφου εσβησες αυτα που εγραψε?

που να ξερω τι ελεγε ή τι ηθελε? Να του στειλω πμ "Ρε φιλε θες καμια βοηθεια?"

Λοιπον εγω παντως εγραψα οτι το μελος VP74 ειναι ο πιο σχετικος με 6128

που ξερω, και σιγουρα μπορει να το φτιαξει. Το οτι εγω εβαλα τελικα 3.5'

στην θεση του 3' δεν εχει καμια σχεση, με το οτι θελει να φτιαξει το 3' του.

Αν δεν το φτιαξει, τοτε βλεπουμε.
 
Το ιδιο λεμε ρε συ mike - μιας και το δημοσιο ταμπλο του φορουμ δεν ειναι για συνεννοησεις του τυπου "εχω αυτο, το θες?" - μπορειτε να "μιλησετε" ανετα με pms ;)
 
Πρώτα δοκίμασε άλλη δισκέτα η οποία να έχει γραφτεί σε συγκεκριμένο drive (eme-156) Αν είναι γραμένη σε ΕΜΕ-155 υπάρχει περίπτωση να μην στην διαβάζει. Μετά:

Μέτρησε πρώτα την τάση από το monitor. Το καλώδιο καταλήγει στην πλακέτα του amstrad (δίπλα στο j301). Αν είναι οκ εκεί τότε μετράς την τάση στα red και orange (δίπλα απο την καλωδιοταινία του drive στην πλακέτα του amstrad πάνω από το 74LS38).

Αν δεις και εκεί 12V, πας και μετράς στην άκρη του καλωδίου της τροφοδοσίας του floppy. (και το πορτοκαλί, και το κόκκινο). Αν είναι οκ και εκεί συνδέεις το drive με το καλώδιο της τάσης και μετράς από την κάτω μεριά του drive. Αν σου δίνει κ εκεί 12V τότε πας δίπλα στην κάτω μεριά της πλακέτας να δεις αν πάνε 12V στο μοτέρ. (αυτό που γυρνάει τον ιμάντα). Μετράς στα pins 1,2 κοντά στο c26,c27,cn3). Αν είναι οκ και εκεί, τσεκάρεις αν γυρνάει ο ιμάντας. Αν ναι τότε πας και μετράς δίπλα στο ταμπελάκι που γράφει ΕΜΕ-156. Εκεί έχει 4 pin. τα 2 μεσαία είναι οι γειώσεις. Μετράς και τα 2 ακριανά (πορτοκαλί - γείωση, κόκκινο-γείωση). Αν βρεις 12V τότε είσαι εντάξει και από εκεί.

Διαφορετικά, πας εδώ, http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=9186 και ξανακάνεις αλλαγή τον ιμάντα. Αφού καθαρίσεις τα καρουλάκια από όλη τη βρωμιά. Βάλε λάστιχο για δοκιμή.

Αν και αυτό δεν πιάσει, πίεσε την δισκέτα προς τα κάτω. Αν αρχίσει και διαβάζει, τότε:

Δίπλα στο μηχανισμό έχει ένα ελατηριάκι. Αν είναι πολύ σφιχτό, χαλάρωσέ το λίγο ώστε ο μηχανισμός να κάθεται λίγο πιο κάτω. Αν δεν πιάσει κ αυτό θες calibration.

Αν σου δούλευε και δεν έχεις πειράξει τα moter (τις βίδες τους) με όλα τα παραπάνω θα σου δουλέψει πάλι. Αν έχεις πειράξει τις βίδες του moter του μηχανισμού, θες calibration. Τσέκαρε όλες τις συνδέσεις που έχουν οι φωτό στον οδηγό αλλαγής του ιμάντα.
 
ευχαριστω πολυ!θα δοκιμασω και θα ενημερωσω.
 
λοιπον αλλαξα ιμαντα(ο οποιος γυριζει κανονικα-και ο παλιος και ο καινουργιος).το θεμα ειναι οτι η ταση που μου βγαζει το μονιτορ ειναι 11.94 και η ταση που επερνε στο drive(η ακρη τροφοδοσιας του floppy) ηταν 6.91.οποτε φανταζομαι οτι δεν περνει αρκετο ρευμα.καπου χανει.τι κανουμε τωρα?
 
εχουμε νεοτερα!με το ρευμα ηταν ολα οκ.εφταιγε το πολυμετρο.το κοκκινο-γειωση μου εδεινε 12 και το πορτοκαλι γειωση 5.απο οτι μου ειπαν ετσι ειναι το σωστο.τσεκαρα ολη τη διαδρομη στην πλακετα απο κατω και το ρευμα πηγαινε σωστα.παρ ολα αυτα το drive δε δουλευε(ενω επερνε ρευμα).τσεκαρα ολα οσα ειπες φιλε vp74 αλλα εξακολουθουσε να μη διαβαζει(drive missing).οποτε μαλλον θελει calibration.αφου λοιπον το εδεσα απογοητευμενος ειπα να ξαναδοκιμασω.αλλαξα 2-3 δισκετες και δουλεψε!ανοιξε κανονικα τα αρχεια της δισκετας αλλα δυστυχως δεν τα ετρεξε.. :( το μονο που ανοιξε και πηγε να τρεξει ηταν ενα παιχνιδι αλλα ουτε αυτο μου εκανε τη χαρη.απο κει και περα το drive τροφοδοτειτε κανονικα,ακουγετε ηχος,φορτωνει αλλα...read fail(ο κλασσικος εκνευριστικος ηχος που διαβαζει αλλα ακουγετε σα να σκαλωνει καπου.παλια θυμαμαι μου το εκανε στις χαλασμενες δισκετες).κεφαλη?calibration?δισκετες?τα φωτα σας παρακαλω! :)
 
παιδια τελος!δουλεψε!συμβουλευτηκα τον οδηγο με το ποτενσιομετρο (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=14941&highlight=amstrad+6128+drive) αλλα παλι δεν ειδα φως.μετα εχοντας το drive ανοιχτο προσπαθουσα να καταλαβω τι δε παει καλα και δε διαβαζει.λοιπον το μονο που εκανα ηταν να κουνησω με το χερι τον αξονα που ανεβοκατεβαζει τη κεφαλη και ως δια μαγειας λειτουργησαν ολα!διαβαζει και τρεχει κανονικα.σας ευχαριστω ολους.
 
Πίσω
Μπλουζα