Analogic floppy drive

pitsunami

RetroAdept
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
838
Αντιδράσεις
13
Δεν ξέρω αν έχει ξαναβγεί κάτι παρόμοιο για το cd32 αλλά είμαι και φρέσκος σ'αυτ'ο το μηχάνημα και δεν ξέρω και πολλά. Anyway η analogic comp. έχει βγάλει ένα floppy drive που κολλάει πάνω στο cd32 expansion port και επιτρέπει να παίζει τα πάντα από amigοπαιχνιδα!Μόλις το δοκίμασα και ψιλοπορώθηκα! :D

 
πολυ εξυπνο, δεν το ειχα ξαναδει.
 
Ενδιαφέρον hardware. Πάντως για τους περισσότερους που απλώς θέλουν να παίξουν παιχνίδια της Amiga στο CD32 πολύ καλή λύση είναι και οι unofficial συλλογές σε CD-ROM που κυκλοφορούν, κυρίως από τον Frostwork. Η μεγαλύτερη πρέπει να είναι το CD32-888, που περιέχει τον προφανή αριθμό games.

O Geoanas σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω, καθώς κάπου πήρε το μάτι μου το όνομά του στα credits. :)
 
Μιας γίνεται αναφορά σε αυτές τις συλλογές, για να δω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε

με το πρόβλημα που έχω.

Πρόσφατα απέκτησα ένα NTSC CD32. Το συνδέω με RCA σε μια 29 THOMPSON CRT.

Λοιπόν, τα παιχνίδια του CD32 παίζουν μια χαρά, χωρίς να έχω παρατηρήσει προβλήματα.

Ωστόσο 2-3 συλλογές που δοκίμασα παίζουν ασπρόμαυρα.

Δοκίμασα πατώντας τα δύο πλήκτρα του ποντικιού να μπω στο start menu και άλλαξα το region, αλλά πάλι το πρόβλημα παραμένει...

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη.
 
Plink είπε:
Μιας γίνεται αναφορά σε αυτές τις συλλογές, για να δω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετεμε το πρόβλημα που έχω.

Πρόσφατα απέκτησα ένα NTSC CD32. Το συνδέω με RCA σε μια 29 THOMPSON CRT.

Λοιπόν, τα παιχνίδια του CD32 παίζουν μια χαρά, χωρίς να έχω παρατηρήσει προβλήματα.

Ωστόσο 2-3 συλλογές που δοκίμασα παίζουν ασπρόμαυρα.

Δοκίμασα πατώντας τα δύο πλήκτρα του ποντικιού να μπω στο start menu και άλλαξα το region, αλλά πάλι το πρόβλημα παραμένει...

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη.
Δοκιμασες να βαλεις ανταπτορα rca σε scart?

RCA-GOLD-OUT.jpg


Εγω ειχα το ιδιο προβλημα στο ps2 οταν το πρωτοπηρα που και ειχε rca,και μου εδειχνε το ενα παιχνιδι ασπρομαυρο,και οταν το ειχα συνδεσει με το ανταπτορα μου το εδειχνε εχρωμο,δεν θυμαμαι αν ειχα κανει κατι αλλο εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε :wait2:
 
vagosgta3 είπε:
Δοκιμασες να βαλεις ανταπτορα rca σε scart?
RCA-GOLD-OUT.jpg


Εγω ειχα το ιδιο προβλημα στο ps2 οταν το πρωτοπηρα που και ειχε rca,και μου εδειχνε το ενα παιχνιδι ασπρομαυρο,και οταν το ειχα συνδεσει με το ανταπτορα μου το εδειχνε εχρωμο,δεν θυμαμαι αν ειχα κανει κατι αλλο εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε :wait2:
Καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω και αυτό... :cool:

και πρέπει να το δοκιμάσω και σε καμιά άλλη τηλεόραση που έχω μπα και παίξει σωστά εκεί....
 
Φοβερο μηχανημα pitsunami δεν ειναι αδικα απο της μεγαλες αγαπες μου !! εχουν βγει κατι συλλογιες οπως ανεφερε ο maddog και σχεδον αχρηστεουν το παραπανω περιφεριακο... Αλλα αληθεια φτιαχνετε τετοιο floppy ακομα η απλως ετυχιε να το βρεις
 
LIONHEART είπε:
Φοβερο μηχανημα pitsunami δεν ειναι αδικα απο της μεγαλες αγαπες μου !! εχουν βγει κατι συλλογιες οπως ανεφερε ο maddog και σχεδον αχρηστεουν το παραπανω περιφεριακο... Αλλα αληθεια φτιαχνετε τετοιο floppy ακομα η απλως ετυχιε να το βρεις
Λογικά το φτιάχνουν ακόμα.... :wait2: δεν ξέρω...επειδή όμως εμένα μου αρέσει το hardware ,την βρίσκω με το floppy και τις δισκέτες ετσι το πήρα! :D :D
 
H αλήθεια είναι ότι παίζουν αρκετά καινούργια NTSC cd32...Ακούγεται επίσης ότι έχουν και καλύτερο lazer απο τα PAL. Το θέμα όμως με τα compilations είναι πολύ σοβαρό, γιατί μεταξύ μας, 9 στις 10 που θα ανάψεις το μηχανάκι θα έχεις μέσα μία απο αυτές τις συλλογές. Το πρόβλημα λύνεται απ'οτι ακούω άν αγοράσεις τον indivision scandoubler αλλά δεσμέυεσαι με VGA και επίσης κοστίζει αρκετά. Επίσης άκουσα ότι κάποια PAL παιχνίδια βγάζουν crappy ήχο και "τρώνε" γωνίες της οθόνης σε NTSC κονσόλα. Το pinball dreams είναι ένα απο αυτά, άν μπορεί και το δοκιμάσει κάποιος καλό είναι να μοιραστεί την εμπειρία.

Θα χαρώ πολύ να μάθω ότι όλα λύνονται με τον αντάπτορα πάντως. Έχω στο μάτι πολύ καιρό ένα cd32 και ο λόγος που περιμένω είναι ότι φοβάμαι τα NTSC και τα PAL πάνε ακριβά (τα καινούργια και boxed τουλάχιστον). Επίσης το floppy της Analogic είναι τρομερό εργαλείο, το έχω δεί επί το έργω και αξίζει τα λεφτά του για κάποιον που δέν έχει μια 1200 ή κάτι αντίστοιχο. Δέν είναι μόνο τα games...είναι το workbench, τα demos, και οτιδήποτε σε floppy που δέν έχει "περαστεί" στις συλλογές που κυκλοφορούν (Οι οποίες βέβαια τα σπάνε ούτως ή άλλως )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το συγκεκριμένο floppy της analogic, γνωρίζει κάποιος πώς βλέπει στο Workbench το CD-ROM unit ? Θα είχε ενδιαφέρον άν το έβλεπε ώς κανονικό CDROM καθώς είναι μιά καλή λύση για να δουλέψει κανείς το adfblitzer, ή γενικά WB με cdrom.
 
Πίσω
Μπλουζα