Android απορίες

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.814
Εδω και λιγο καιρο σκεφτομαι ολο και πιο πολυ να αγορασω νεο κινητο ασχετα που τα φραγκα δεν περισευουν και εχει αρχισει να ξεφευγει απο το μυαλο μου η λογικη του μονο Iphone και δεν περνω τιποτα αλλΟ και θα παρω νεο iphone Οταν θα μπορω να το παρω κλπ οποτε σκεφτομαι και προς Android μερια.To κινητο που εχω ειναι ενα iphone 4 που το αγορασα το 2010 και μαλιστα το ειχα παρει 600 ευρω τοτε και μεχρι σημερα εχει βγει σκυλι και δεν καταλαβαινει τιποτα αλλα καποια πραγματα εχουν αρχισει να με κουραζουν οπως ειναι η μικρη οθονη αλλα και οτι το κινητο σαν μονοπυρηνο ,με λιγη μνημη ram Κλπ εχει αρχισει να φαινεται πολυ η ηλικεια του και εχει γλυτωσει απειρες φορες απο να το πεταξω στον τοιχο.Apple fanboy δεν ημουνα και ουτε θα ειμαι ποτε απλα σε μελοντικη αγορα θα πηγαιαν παλι σε Iphone κυριως για την υποστηριξη της Apple με νεο ios στης συσκευες της που πηγαινει τα 5 χρονια η καλητερα 4 χρονια με κανονικες αναβαθμησεις και τον πεμπτο χρονο εχοντας μια εκδοση πισω ολα υποστηριζχονται μια χαρα οπως πχ το iphone 4 Που εχω εγω που ξεκινησε απο ios 4 και φοραω σημερα την εκδοση 7.1.2 Που με βγαζει ανετα και το 2015 αν θελω να κρατησω αυτη την συσκευη.Ο δευτερος λογος ειναι πως με το ios εχω το κεφαλι μου ησυχο δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα δεν εχω ασχοληθει με κανενα πιθανο προβλημα που μορει να με παρουσιστη και εδω και 4 χρονια η λειτουργια του ειναι πραγματικα τελεια και απροβληματιστη σε αντιθεση με φιλους που εχουν Android κινητα και εχω τρομοκρατηθει βλεποντας τους συνεχεια να απελευθερωνουν μνημη,να τρεχουν προγραμματα προστασιας απο ιους και διαφορα αλλα προγραμματα καθαρισμου γενικοτερα απο υπολειμματα εφαρμογων οπως και γω δεν ξερω τι αλλο και το μυαλο τους να ειναι συνεχεια σε ολα αυτα.

Επειδη ομως τα χρονια ειναι δυσκολα και δεν εχω σκοπο να δωσω ενα νεφρο να παρω νεο iphone γιατι τα μοναδικα που αξιζουν απο δω και περα ειναι τα iphone 5s,iphone 6 και iphone 6 plus σκεφτομαι και προς Android μερια που σε παρα πολυ καλες τιμες εχει εξαιρετικα τηλεφωνα με φανταστικα specs και σε πολυ χαμηλοτερες τιμες απο τα iphone Οπως το LG G2 για παραδειγμα που εχει απλα τα παντα και κοστιζει 250 ευρω.Περα απο τους φοβους μου που ανεφερα παραπανω για το Android αυτο που κυριως με νοιαζη ειναι αν θα εχω υποστηριξει η αν σε ενα χρονο το κινητο που θα παρω θα ειναι πλεον παλιο γιατι το κινητο το εχω για χρονια δεν ειμαι απο αυτους που το αλαζουν καθε χρονο η μολις το παρουν απλα το μονο που τους νοιαζη ειναι ποτε και ποσο θα το πουλησουν.Αν δηλαδη σταματησει να υποστηριζεται απο νεοτερες εκδοσεις Android και αν δεν θελω να βαλω καποια custom rom οι εφαρμογες κλπ που μπορει να εχω θα υποστηριζονται κανονικα οσο παλια και αν ειναι η εκδοση Android που θα φοραει η σε ενα,δυο χρονια θα διαβασω κανεναν μηνυμα οτι η εφαρμογη ην το παιχνιδι αυτο δεν υποστηριζεται απο την εκδοση Android που εχω;Θα με δυσκολεψει την ζωη και θα με σπασει τα νευρα το Android και ολα τα πιθανα προβληματα του την στιγμη που με το ios απλα δεν με νοιαζη τιποτα και εχω το κεφαλι μου ησυχο;Σαν πιθανος νεος χρηστης Android Που ποτε δεν το δουλεψα ειναι ευκολοτερο η πιο δυσκολο στην χρηση του σε σχεση με το ios;

Oποιο μπορει να βοηθησει να λυθουν οι αποριες μου και να καταληξω στον αν αξιζει να παω σε Αndroid συσκευη οπως το LG G2 πχ η αν θα ηταν καλητερα να μεινω με το iphone 4 μεχρι να παρω καποιο νεοτερο iphone ας ποσταρει μπας και βρουμε καμια λυση.
 
H απελευθερωση μνημης και τα antivirus δεν χρειαζονται. Τα task killers το μονο που κανουν ειναι να σου "καινε" μπαταρια αφου το κινητο θα δουλεψει την cpu για να ξανανοιξει την εφαρμογη την επομενη φορα που θα χρειαστει. Αν ειναι ηδη ανοιχτη στην μνημη ειναι καλυτερο και πιο γρηγορο.

Εγω εχω το LG optimus G(που βγηκε το 2012) με android 4.1.2 και μια χαρα κατεβαζω εφαρμογες. (παιρνει και αναβαθημηση για την 4.4 αλλα ακομα δεν την εχω κανει).

Το G2 ειναι εξαιρετικη επιλογη το εχω πιασει στα χερια μου και μπορω να πω οτι στα 250ευρω αξιζει με 1000!

Για το συγκεκριμενο ανακοινωθηκε οτι θα παρει και το νεο android 5 L http://www.androidpit.com/android-5-0-lollipop-phone-update-news .

Η Γενικη χρηση που λες ειναι θεμα συνηθειας σε 5 μερες θα το εχεις μαθει και θα εχεις ξεχασει το ios.

Παντως αν φοβασε το θεμα με τις αναβαθμησεις τοτε καλυτερα να πας σε ενα Nexus τηλεφωνο που η google δινει τις αναβαθμησεις πρωτα απο ολα και ακομα και στα παλια μοντελα. Πχ το nexus 4 που ειναι στην ουσια ιδιο με το δικο μου τηλεφωνο (η LG τα εχει φτιαξει και τα 2) θα παρει android 5 ενω εμενα οχι.

Βεβαια για ολα υπαρχουν και οι custom roms που βαζεις οτι θες οπου θες αρκει να το σηκωνει σαν hardware.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασιλη το G2 μια χαρα κινητο ειναι εαν εξαιρεσεις το γεγονος οτι δεν δεχεται sd card και ετσι μειωνεται ο χωρος αποθηκευσης.Το android δεν ειναι κατι δυσκολο στην χρηση αλλα επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ios δεν μπορω να σου πω...ενας φιλος μου παντως οταν προσπαθησε να χρησιμοποιησει ios πολλα πραγματα που τα εβρισκε πανευκολα στο android τα εψαχνε στο ios.Θα βοηθουσε επισης να μας πεις τι εφαμογες θες να εγκαταστησεις στο τηλεφωνο..
 
Ajax87 είπε:
Τα task killers το μονο που κανουν ειναι να σου "καινε" μπαταρια αφου το κινητο δουλεψει την cpu θα ξανανοιξει την εφαρμογη την επομενη φορα που θα χρειαστει. Αν ειναι ηδη ανοιχτη στην μνημη ειναι καλυτερο και πιο γρηγορο.
Γιάννη πως θα γίνει να μην μένουν ανοικτές οι εφαρμογές και να τρέχουν στο background και να καίνε μπαταρία; Είναι μερικές εφαρμογές όπως το Google Play και το Navigator που συνέχεια τρέχουν χωρίς λόγο. Μ'έχουν σπάσει να νεύρα :rant: .

Μόνο με root? Έτσι χάνεται η εγγύηση όμως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Γιάννη πως θα γίνει να μην μένουν ανοικτές οι εφαρμογές και να τρέχουν στο background και να καίνε μπαταρία; Είναι μερικές εφαρμογές όπως το Google Play και το Navigator που συνέχεια τρέχουν χωρίς λόγο. Μ'έχουν σπάσει να νεύρα :rant: .
Μόνο με root? Έτσι χάνεται η εγγύηση όμως...
ποση μπαταρια σου καιει το google play ;;; Οσο για το navigator τι εννοεις ; τα google maps ;

Εγω παντως οταν δεν χρησιμοποιω gps κλεινω την επιλογη που λεει προσβαση τοποθεσιας.
 
Μαγκες καταρχην ευχαριστω για της απαντησεις.

@ Αjax87 Γιαννη δεν φοβαμαι της αναβαθμησεις και δεν με νοιαζουν σχεδον καθολου μπορω να πω γιατι λιγο με απασχολει τι νεο θα προσφερει το Lolipop πχ σε σχεση με το kit kat και οπως ειπες υπαρχουν και οι custom roms γιαυτο το θεμα και πιστευω οτι οποια και αν φορεσει το LG G2 δεν θα εχει κανενα προβλημα γιατι απο τεχνικα χαρακτηριστηκα ειναι μια χαρα κινητο.Αυτο που με νοιαζη ειναι να μην συνδεονται οι εφαρμογες κλπ με το firmware σε συνδιασμο με τα χρονια.Πχ το LG G2 θα παρει και το lolipopo και μετα λογικα δεν θα παρει αλλο android ε δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση οταν γινει αυτο να υπαρχουν εφαρμογες που εγω θα χρεισιμοποιω που για να να συνεχιζουν να υποστηριζονται εγω να πρεπει να εχω το νεο Android που αυτο θα σημαινει αγορα νεου κινητου γιατι στο δεικο μου δεν θα μπορω να περασω το νεο Android.Φυσικα και στο Iphone ισχυει αυτο με το ios αλλα για να γιννει αυτο θα χρειαστουν 5 ολοκληρα χρονια δηλαδη εγω με το iphone 4 του 2010 ελαχιστες μετρημενες στα δαχτυλα που λεει ο λογος εφαρμογες και παιχνιδια δεν δεχονται αναβαθμησεις η δεν υποστηριζονται απο το ios 7 Που εχω κατι που ενοιοιται πως θα μεγαλωσει σε τεραστιο βαθμο του χρονου που θα κυκλοφορησει και το ios 9.

@ angel_grig Γρηγορη το ιδιο θα γινει και με το Android δηλαδη οπως ο φιλος σου δεν μπορουσε να βρει καποια πραγματα στο ios Που εβρισκε ευκολα στο Android ετσι και γω της πρωτες μερες θα ψαχνω πραγματα στο Android αν παρω κινητο με αυτο τελικα που στο ios τα βρισκω με κλειστα τα ματια γιατι το ξερω πιο καλα και απο την παλαμη μου και τοσα χρονια του εχω πεταξει τα ματια εξω με ενα σωρο πειραματα,jailbreak κλπ.Οσο για της εφαρμογες που θελω να εγκαταστησω και εχω ηδη στο iphone δεν μιλαω για συγκεκριμενες αλλα γενικοτερα για εφαρμογες που περνουν συχνα πυκνα αναβαθμησεις και εχουν καλη υποστηριξη οποτε γιαυτο με καιει το ολο θεμα.
 
Για αυτο που ρωτας κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος , ειναι αναλογα την εταιρια ή τον developer της καθε εφαρμογης το ποτε θα σταματησει να υποστηριζει ενα λειτουργικο.

Θα σου πω ενα παραδειγμα που μου ετυχε εμενα , το 1ο android κινητο μου ηταν ενα samsung της πλακας ,το ειχα παρει το μαρτιο του 2011 και ειχε android 2.2. Καποια στιγμη φετος μου εστειλε η microsoft ενα mail οτι σταματαει η υποστηριξη Skype για android 2.2! Δηλαδη μιλαμε για 3 χρονια απο οταν βγηκε το λειτουργικο.
 
To LG για τα λεφτά που έχει φαίνεται να έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά. Ομως το ότι δεν παίρνει SD κάρτα είναι θανάσιμο μειονέκτημα. Ωστόσο για σένα που έχεις συνηθίσει από Apple δεν θα είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα. Πάντως αν είναι να πάρεις συσκευή χωρίς υποδοχή SD, πάρε το μοντέλο που έχει την περισσότερη εσωτερική μνήμη. Το ελάχιστο για μένα είναι 32GB.

Αλλά είναι και ανάλογα τις ανάγκες. Εγώ έχω το Samsung S3 με 16GB εσωτερική και 32GB SD και πάλι δεν μου φτάνουν αφού το έχω γεμίσει με όσα περισσότερα MP3 μπορώ, διάφορα videos, πολλά PDF περιοδικών και κόμιξ αλλά και πολλά roms για τους διάφορους emulators, άσχετα αν δεν πολύ παίζω. Παιχνίδι Android δεν έχω ούτε ένα, εκτός από ένα graphics demo :p

BTW, το κινητό μου βγήκε το 2012 και όταν το πήρα πριν λίγους μήνες είχε την 4.3 έκδοση android. Δεν ξέρω μέχρι πόσο "σηκώνει" αλλά δεν πρόκειται να κάνω update έτσι κι αλλιώς, αφού είμαι ευχαριστημένος με την λειτουργικότητα και την ταχύτητα. Δεν χρειάζεται δηλαδή ντε και καλά να κάνω update, για τις δουλειές που το θέλω κρατάω και έτσι για 2 χρόνια ακόμα, και να βγει κάποια νέα εφαρμογή ή παιχνίδι που να θέλει πιο καινούριο android, ούτε που με νοιάζει.

Ajax87 είπε:
Καποια στιγμη φετος μου εστειλε η microsoft ενα mail οτι σταματαει η υποστηριξη Skype για android 2.2! Δηλαδη μιλαμε για 3 χρονια απο οταν βγηκε το λειτουργικο.
Αυτό όμως τι σημαίνει, ότι δεν θα δουλεύει καθόλου το Skype ή δεν θα μπορείς να το κάνεις απλά update αλλά θα μπορείς έστω να κάνεις use την έκδοση που έχεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώς μπορούν να φύγουν προεγκατεστημένες εφαρμογές (π.χ. Facebook, Groupon, Ξενοδοχεία κλπ.), όταν δε σου δίνεται η δυνατότητα απεγκατάστασης;

Και πώς μεταφέρονται εφαρμογές στην SD, όταν δε σου δίνεται η επιλογή;
 
To LG G2 το 32αρι , δεν το εχει φερει επισημα η LG στην Ελλαδα οποτε δεν ξερω αμα το καλυπτει η εγγυηση.

@Imgema Τασο ειναι αναλογα την χρηση.

Εμενα πχ. ειναι 32αρι και εχω 20gb ελευθερα και 16αρι να ειχα θα ημουν οκ. (Καλα εσυ τα roms full set τα βαζεις;; :p )
 
Ajax87 είπε:
ποση μπαταρια σου καιει το google play ;;; Οσο για το navigator τι εννοεις ; τα google maps ; Εγω παντως οταν δεν χρησιμοποιω gps κλεινω την επιλογη που λεει προσβαση τοποθεσιας.
Έχω μία εφαρμογή Battery Doctor και όταν παρουσιάζει ποιες εφαρμογές τρέχουν στο background, πάντα είναι το Google Play και το Navigator (εφαρμογή είναι που κατέβασα για να έχω το κινητό ως GPS). Φυσικά και χωρίς το Battery Doctor πάλι μέσα από τις ρυθμίσεις φαινόταν ότι έτρεχαν.
 
johnny19818 είπε:
Έχω μία εφαρμογή Battery Doctor και όταν παρουσιάζει ποιες εφαρμογές τρέχουν στο background, πάντα είναι το Google Play και το Navigator (εφαρμογή είναι που κατέβασα για να έχω το κινητό ως GPS). Φυσικά και χωρίς το Battery Doctor πάλι μέσα από τις ρυθμίσεις φαινόταν ότι έτρεχαν.
Και εμενα "τρεχει" το google play στο backround αλλα η μπαταρια που τρωει ειναι ελαχιστη. Το navigator που λες δεν το ξερω , εγω χρησιμοποιω τα google maps που εχουνε και gps πλεον. (Απλα θελει να εχεις 3g/4g...). Εσυ βλεπεις δηλαδη οτι οταν δεν χρησημοποιεις το κινητο η μπαταρια πεφτει γρηγορα;
 
Ajax87 είπε:
Το navigator που λες δεν το ξερω , εγω χρησιμοποιω τα google maps που εχουνε και gps πλεον. (Απλα θελει να εχεις 3g/4g...). Εσυ βλεπεις δηλαδη οτι οταν δεν χρησημοποιεις το κινητο η μπαταρια πεφτει γρηγορα;
Εννοείς ότι για να λειτουργήσουν τα google maps πρέπει να έχεις ενεργή τη σύνδεση δεδομένων 3G/4G? Εμένα το κινητό έχει GPS σαν λειτουργία και η δεν χρειάζεται να έχω ενεργή τη σύνδεση ίντερνετ. Με το δορυφόρο δουλεύει μόνο. Πάντως με μετρια χρήση, δηλαδή 2-3 ολιγόλεπτες κλήσεις την ημέρα και κανένα γρήγορο σερφάρισμα η μπαταρία στην καλύτερη κρατάει 2,5 μέρες. Αν δω ταινία, κάθε ώρα ταινίας τρώει περίπου 20%. Από το βράδυ μέχρι το πρωί (περίπου 8 ώρες) που δεν το χρησιμοποιώ η μπαταρία πέφτει περίπου 10% και μιλάμε για μπαταρία 1800mAh
 
johnny19818 είπε:
Εννοείς ότι για να λειτουργήσουν τα google maps πρέπει να έχεις ενεργή τη σύνδεση δεδομένων 3G/4G? Εμένα το κινητό έχει GPS σαν λειτουργία και η δεν χρειάζεται να έχω ενεργή τη σύνδεση ίντερνετ. Με το δορυφόρο δουλεύει μόνο.
Ναι θελει συνεχεια 3G/4G γιατι κατεβαζει εκεινη την ωρα τον χαρτη!

johnny19818 είπε:
Πάντως με μετρια χρήση, δηλαδή 2-3 ολιγόλεπτες κλήσεις την ημέρα και κανένα γρήγορο σερφάρισμα η μπαταρία στην καλύτερη κρατάει 2,5 μέρες. Αν δω ταινία, κάθε ώρα ταινίας τρώει περίπου 20%. Από το βράδυ μέχρι το πρωί (περίπου 8 ώρες) που δεν το χρησιμοποιώ η μπαταρία πέφτει περίπου 10% και μιλάμε για μπαταρία 1800mAh
Σου κραταει 2.5 μερες και μιλας κιολας;;; :p

Μια χαρα εισαι , αυτο το 10% που σου τρωει το βραδυ μου φαινεται λιγο ηψηλο...(κλεινεις το 3G το βραδυ ή το αφηνεις ανοιχτο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Σου κραταει 2.5 μερες και μιλας κιολας;;; :p

Μια χαρα εισαι , αυτο το 10% που σου τρωει το βραδυ μου φαινεται λιγο ηψηλο...(κλεινεις το 3G το βραδυ ή το αφηνεις ανοιχτο ;)
Ναι, ε; Εντάξει τότε μη μιλάω :p . Ποτέ δεν χρησιμοποιώ 3G στο σπίτι εφόσον έχω WiFi.

Στις αρχές έκανα high score! Η μπαταρία κράτησε 4 μέρες αλλά δεν το είχα αγγίξει σχεδόν καθόλου. Δεν ξέρω, τα Iphone έχουν καλύτερη μπαταρία Βασίλη;
 
Τα iphone ειναι βρωμα η δουλεια γιαννη οσον αφορα την μπαταρια.Μια μερα κραταει με χρηση και ευχαριστω λεμε κιολας και για να ειμαι δικαιως μιλαω μεχρι και το iphone 5s που γνωριζω.Δεν ξερω στα iphone 6 και 6 plus αν εχει βελτιωθει το θεμα με την μπαταρια.
 
Το plus έχει μεγαλύτερη αυτονομία αλλά και εδώ ειναι τι χρήση κανείς, τι services έχεις ανοιχτά και τι ρύθμιση φωτεινότητας έχεις κάνει.

Εκτος από τα κλασσικά, πάροχο και απόσταση από κεραία
 
Μαλιστα. Μια απο τα ιδια δηλαδη οπως τα android. Μεγαλο θεμα η μπαταρια τελικα.
 
Για να βγουν οι εφαρμογες που εχει μεσα το κινητο αν δεν εχει επιλογη uninstall θελει root και ενα προγραμμα οπως το titanium backup αλλιως παμε σε custom ROM που ουτως η αλλως εχει πεταξει εξω το bloatware.

Γενικα απο λιγο που εχω δουλεψει το iphone, πιο εφετζιδικο απο το android, πιο κλασατο, design κλπ αλλα τελικα τιποτα το ιδιαιτερο. Φυσικα εχει πιο ποιοτικο software γιατι αναλογικα πληρωνουν περισσοτερο οι κατοχοι iPhone.

Για το θεμα ram μπαταριας κλπ εχω δοκιμασει απειρα task manager κλπ τελικα μαλλον το κινητο δε χρειαζεται τιποτα, εχω δει λιγο διαφορα με το clean master.
 
Και κάτι ακόμα : άλλα MP4 που φορτώνω στην SD παίζουν, κι άλλα όχι (βγάζει ένα σήμα με δυο νότες, και ακούγεται μόνο ο ήχος). Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα codec, αλλά μήπως ξέρει κάποιος πώς πρέπει να είναι, ώστε κατεβάζοντας (π.χ. ταινίες), να τις περνάω ένα "φίλτρο" από κάποιο software, για να εμφανίζονται τελικά στο κινητό;
 
Πίσω
Μπλουζα