Android 4+ σε παλιότερες συσκευές

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.356
Αξίζει? Γίνεται?

Ενας φίλος θέλει να εγκαταστήσει το Android 4.4 (ή κάποιο πρόσφατο τέλος πάντων) σε Galaxy 1... Γίνεται αυτό? Και αν όχι, ποια είναι η πιο πρόσφατη έκδοση που αξίζει να βάλει χωρίς να σέρνεται η συσκευή?
 
Καλησπέρα. Eχω βαλει στην ίδια συσκευή(που την έχω από το Μάρτιο του 2011) τη slimrom που μ'εχει πάει στο 4.3 και πρόσφατα νομίζω με ενα OTA πήγα στο 4.4. Εντυπώσεις; Γενικώς πολύ αργό. Πολλές φορές ας πούμε με καλούν και κάνει 5-6 δευτερόλεπτα να εμφανίσει αυτόν που με καλεί. Εκείνη τη στιγμή με βάση το νούμερο του καλούντος, το λειτουργικό ψάχνει σε μία βάση δεδομένων (υποθετω Mysql) για να βρει το όνομα. Κάποιες φορές μου'ρχεται να το σπάσω. Η γνώμη μου είναι πώς μονο ως mp3 player και GPS μπορεί να λειτουργήσει. Ουτε βίντεο ούτε παιχνίδια καινούρια (δεν παίζω ούτως ή άλλως στο κινητό) ούτε καν φωτογραφίες. Μιλάμε παντα για το galaxy GT9000. Ειμαι όμως 100% σίγουρος ότι όλα τα μονοπύρηνα ακριβώς έτσι θα λειτουργούν. Αν ο φίλος σου θέλει να δουλέψει το κινητό φουλ, δε θα ευχαριστηθεί. Εγώ σκέφτομαι, κατά το Πάσχα, να πάρω ενα καινούριο (οτι να'ναι αρκεί να εχει gorilla glass και να μην ξεπερνα τα 200 ευρώ), και να φορμάρω το παλιό για να είναι καθαρό ξαναβάζοντας την ίδια ρομ, χωρίς κάρτα sim ή οτιδήποτε άλλο περαν της μουσικής που τη θελω όταν τρέχω και του GPS που το χρησιμοποιώ στη μηχανή. Τίποτε άλλο.

Πιστεύω ότι η συσκευή αυτή έχει ξεζουμιστεί. Ο,τι είχε να δώσει, το έδωσε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tο βασικό πρόβλημα στις παλιές Android συσκευές είναι η μικρή μνήμη. Δε μπορείς να έχεις JVM και garbage collector χωρίς αρκετή μνήμη, δεν είναι τυχαίο σήμερα που βλέπουμε συσκευές με 2GB μνήμης.
 
Ναι αυτό είναι ένα από τα προβλήματά του που βασικά δεν ηταν και πολύ πρόβλημα. Κανένα κινητό τότε δεν είχε πολύ μνήμη. Από το 2011 κι υστερα αρχισαν να εμφανίζονται συσκευές με 512 και 1GB μνήμης.

Απλώς όπως είπα πιο πριν, η συσκευή εχει ξεζουμιστεί, δε μπορεί να δώσει κάτι άλλο.
 
Άλλες οι απαιτήσεις τότε και άλλες τώρα και απο το ίδιο το λειτουργικό και απο τις εφαρμογές.
 
έχω flashaρει την 4.4.2 σε gs1. Μην κανείς και εσύ το ίδιο λάθος...
 
Φαντάζομαι ότι ούτε και λίγο παλιότερες εκδόσεις του Android δεν θα τρέχουν καλά, πχ 4.2 ή 4.1 ας πούμε, έτσι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μετα κοροιδευει ο αλλος το ios ενω το android εχει χιλια δυο θεματα και προβληματα.Μπορει τα iphone που φορανε το ios να ειναι υπερκοστολογημενα για την τεχνολογια που φορανε και ειναι κατωτερη απο αλλα πολυ φθηνοτερα κινητα αλλα με το ios και εχεις το κεφαλι σου ησυχο και ξερεις οτι για μια πενταετια εχεις και ενημερωσεις και τα παντα.IOS και ξερο ψωμι.
 
Δηλαδή μπορείς πχ να βάλεις το τελευταίο IOS σε iPhone 1 του 2007?

Δεν ξέρω πολλά από android και IOS, φαντάζομαι να ισχύει κάτι παρόμοιο με τα Windows vs MacOS που τα Mac είναι πιο σταθερά και κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης. Ομως το θέμα είναι ότι για να έπαιρνα μία συσκευή IOS με παρόμοιες δυνατότητες με το Galaxy S3 έπρεπε να πάρω το iPhone 5 το οποίο κοστίζει λίγο παραπάνω από τα διπλάσια λεφτά!
 
Οχι τασο δεν μπορεις να βαλεις το ios 8 πχ που ειναι το τελευταιο στο πρωτο iphone εξαλου το διευκρηνησα παραπανω και εγραψα για μια πενταετια.Ολα τα κινητα αναλογα της αναγκες του καθενως μπορει να βγαλουν και ενα σωρο χρονια αλλα για καποιον που δουλευει πολυ με το κινητο και ασχολειται γενικοτερα θελει να εχει τα παντα ενημερωμενα και να τρεχει απροβληματιστα στον τομεα αυτο τον ios ειναι πιο αποδοτικο πιο καλο γενικοτερα και πιο value for money.Καποιος με iphone 4 πχ που κυκλοφορησε το 2010 φετος το 2014 δηλαδη 4 χρονια μετα μπορει να περασει την προ τελευταια εκδοση που ειναι το ios 7 και μαλιστα θα βγαλει και πεμπτο χρονο γιατι ολες οι εφαρμογες κλπ εκτος ελαχιστων εξερεσεων που θελουν το ios 8 υποστηριζουν κανονικα το ios 7 και το κινητο λειτουργη μια χαρα για τα χρονια του και ουτε κοληματα θα παρατηρηση ο χρηστης και γενικα ενα σωρο αλλα προβληματα που εχουν τα android.Στα android smartphones μετα απο 1 με 1,5 χρονο πλεον δεν μπορεις να κανεις αναβαθμηση να πας σε νεοτερο android και ολα αυτα περι custom roms ειναι να χαμε να λεγαμε γιατι οντως θα εχεις νεοτερη εκδοση αλλα τα προβληματα θα τριπλασιαστουν γιατι δεν γεινεται να θες εσυ να κανεις το hyundai accent ferrari και να ειναι ολα τελεια και να λειτουργουν επισης ολα τελεια.Ναι ειναι κλειστο λογισμικο και οχι τοσο ελυθερο οπως τα android αλλα χιλιες φορες να εχω ενα κινητο που να δουλευει τελεια και απροβληματιστα παρα ενα κινητο που θα καταληξω να το πεταξω στον τοιχο γιατι θα με εχει βγαλει την ψυχη και θα με εχει σπασει τα νευρα.

Και για να μη βγει κανενας ξυπνιος και αραδιασει διαφορα το διευκρινιζω πως μιλαω για το λογισμικο και οχι για το iphone σαν τηλεφωνο γιατι εκει φυσικα και ειμαι υπερ των android phones γιατι οταν μια κινηταρα οπως ειναι το LG G2 που κυκλοφορησε τον αυγουστο του 2013 μπορεις να το βρεις με 266 ευρω και εχει true ips οθονη 1080X1920 424ppi,τετραπυρηνο επεξεργαστη με 2gb ram,πολυ καλη καμερα που τραβαει και full hd video και ενα σωρο αλλα καλουδια γενικοτερα δεν γεινεται το iphone 6 η το plus με χειροτερα χαρακτηριστικα να ξεκιναει απο τα 685 ευρω.Φυσικα αν το δεις απο την αλλη μερια ενα iphone 4 του 2010 πωλειται μεταχειρισμενο σημερα ακομα και 150 ευρω και ενα αλλης μαρκας android smartphone του 2010 δεν το περνει καποιος ουτε τζαμπα.
 
Παιδιά ας μη χαλάσουμε το thread με τα off topic.
 
Κοροιδεύω γιατί κάποια στιγμή η apple λέει "παιδιά τερμα, για να βαλετε ios8 πρεπει να εχετε από το iphone 4s κι υστερα". Επίσης ξαναθυμίζω τη φάση με τους U2 :D
 
Αφού δε σε πειράζει να χαλάσουμε το thread σου...

Δεν μπορείς να τρέχεις σε όλα τα μηχανάκια ότι λειτουργικό θέλεις και στο iOS. Ως κάτοχος 4s μπορώ να πω ότι τρέχει ικανοποιητικά το 8 αλλά σίγουρα όχι τόσο καλά όσο το 7. Προφανώς σε 4άρι που είναι μονοπύρηνο δεν θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα.

Δεν βλέπω που είναι το παράλογο να απαξιώνεται ένα smartphone μετά από 4 χρόνια, πόσο μάλλον όταν έχουν τέτοιο ρυθμό εξέλιξης.

Το iOS κάθε χρόνο αποκτά πολλές εκατοντάδες νέα APIs που όσο optimized και να είναι δεν γίνεται να θέλουμε να παίζουν σε όλες τις συσκευές.

Και όταν λέω optimized μιλάω για νέους compilers, καινούριες threading τεχνολογίες σε σύγχρονους επεξεργαστές.
 
Συμφωνωυ με τα γραφόμενα του shock.

Η εξέλιξη στο android είναι πιο ραγδαία από ότι στο iOS ακριβώς γιατί καλείται να καλύψει το 80% των συσκευών που φέρουν τύπου arm επεξεργαστών. Κουβαλάει όλα τα καλά και όλα τα κακά του Linux.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Δε σύγκρινα τα δυο λειτουργικά, ούτε τους δυο πυρήνες. Δεν πήγα εκεί το θέμα επίτηδες. Είπα ¨και στο iOS¨
 
Rygar είπε:
Κοροιδεύω γιατί κάποια στιγμή η apple λέει "παιδιά τερμα, για να βαλετε ios8 πρεπει να εχετε από το iphone 4s κι υστερα". Επίσης ξαναθυμίζω τη φάση με τους U2 :D
Εδω εσενα και τον καθε κατοχο καποιου android σας λενε οτι μετα απο 1 με 1,5 χρονο δεν θα μπορειτε να παρετε αναβαθμησεις και θα πρεπει να καταφυγετε σε λυσεις custom roms κλπ που ολες εχουν διαφορα θεματα μικρα η μεγαλα και θα με πηραξει εμενα που για 5 χρονια ειμαι και επισημα καλημενος απο την apple;Μην τρελαθουμε τελειως τωρα.Εχω ενα κινητο απο το 2010 το iphone 4 και μεχρι τωρα για 4 χρονια δεχεται το καθε νεο ios και ηρθε η ωρα να μην μπορει να παρει το ios 8 αλλα και για του χρονου ειμαι καλημενος γιατι τα παντα θα υποστηριζονται απο το ios 7 οποτε συνολο 5 χρονια καλημενος που το κινητοι ανταποκρινεται μια χαρα σε θεμα ταχυτητας ασχετα αν δεν μπορει να πηγαινει σφαιρα οπως πηγαινε με το ios 6 οπως και δεν παει σφαιρα το iphone 4s με το ios 8 οπως πηγαινε με το ios 7.Παρολα αυτα πηγαινει σφαιρα αν αναλογιστη κανεις πως ειμαι με jailbreak στην εκδοση 7.1.2 εχω βαλει πανω της παναγιας τα ματια απο tweaks μεσω cydia και γενικα εχω εγκατεστημενα ενα σωρο πραγματα οπως και 3 GPS που επισης λειτουργουν μια χαρα σε αντιθεση με το δεικο σου τηλεφωνο android Που ειναι ενα χρονο πιο νεο που σταματησε να ενημερωνεται εδω και πεντακοσια χρονια και που το κινητο σου ειναι για να το πεταξεις στον τοιχο η να το πεταξεις στην τουαλετα και να πατησεις το καζανακι με ολα τα προβληματα που εχει και καποια απο αυτα τα αναφερεις στο τριτο post αυτου του θεματος.Δηλαδη ποιος λογικος ανθρωπος μετα απο ολα αυτα θα κατσει να συγκρινει το ios με το android σε δυο κινητα που κυκλοφορησαν σχεδον μαζι με την διαφορα ενος χρονου.Ναι το χρυσοπληρωνεις το iphone αλλα ξερεις οτι για μια πενταετια δεν προκυται να αλαξεις κινητο ξανα γιατι θα εισαι πληρως καλημενος στα παντα με το ios σε αντιθεση με το android και ουτε θα σε νοιαζη αν ειναι ''κλειστο'' το λογισμικο,ποση ram εχεις ελευθερη,αν πρεπει να σβησεις ενα σωρο εφαρμογες για να μην πηγαινει το κινητο πιο αργα και απο την καθυστερηση και ενα σωρο αλλα προβληματα που θα σε βγαλει το android.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η δγιαφορά η δική μου με των περισσοτέρων (και εσού του ιδίου :p ) είναι ότι δεν το πσάχνω. Και κυρίως ΔΕΝ είμαι φαν κανενός λειτουργικού. Ολα καλά είναι και όλα τα κινητά είναι καλά, και είναι ακόμα καλύτερα όσο περισσότερα πληρώνεις. Απλώς για τα iphone θες ενα νεφρό και 20 άτοκες από την αρχή, ενώ τουλάστιχον με τα android εχεις πολλές επιλογές. Τεσπα, δεν το συνεχίζω άλλο, δε συμφωνούμε ούτως ή άλλως :D .
 
Το θεμα φιλαρακι ειναι οτι δεν διαφωνουμαι και παρα πολυ γιατι την apple την βριζω δεν την πολυγουσταρω και δεν ειμαι fanboy για να λεω iphone-ios και τιποτα αλλο και επειδη εχω δωσει ηδη το ενα νεφρο το 2010 για να παρω το iphone 4 δεν εχω σκοπο να κανω παλι το ιδιο και να παρω παλι iphone εκτος και αν το βρω απο κανεναν φιλο που ξερω πως ειναι το κινητο και να το παρω μεταχειρισμενο.Απλα θελω ενα κινητο που να το εχω για χρονια και να υποστηριζεται χωρις να την ψαχνω και να κανω πειραματα με custom roms κλπ για να εχω ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.Αλλιως αυριο κιολας αγοραζα νεο κινητο που με 2 κατοσταρικα εχει μοντελα που ειναι ακομα και καλητερα απο το iphone 6 σε τεχνικα χαρακτηριστηκα που ξεκιναει απο τα 685 ευρω.
 
Γράφεις:

metalcandyman είπε:
Το θεμα φιλαρακι ειναι οτι δεν διαφωνουμαι και παρα πολυ γιατι την apple την βριζω δεν την πολυγουσταρω και δεν ειμαι fanboy για να λεω iphone-ios

Πιο πριν όμως μου έγραψες:

metalcandyman είπε:
Και μετα κοροιδευει ο αλλος το ios ενω το android εχει χιλια δυο θεματα και προβληματα.Μπορει τα iphone που φορανε το ios να ειναι υπερκοστολογημενα για την τεχνολογια που φορανε και ειναι κατωτερη απο αλλα πολυ φθηνοτερα κινητα αλλα με το ios και εχεις το κεφαλι σου ησυχο και ξερεις οτι για μια πενταετια εχεις και ενημερωσεις και τα παντα.IOS και ξερο ψωμι.
:D :D:D
 
Πίσω
Μπλουζα