Android 4+ σε παλιότερες συσκευές

Ρε φαφουτη :D παλι με κανεις να γραφω για να το εξηγησω αυτο που ποσταρες παραπανω.Ναι IOS KAI ΞΕΡΟ ΨΑΜΙ γιατι με προσφερει για αρκετα χρονια αυτο που θελω χωρις να ψαχνομαι και απο την αλλη δεν ειμαι fanboy δεν γουσταρω την apple κλπ γιατι αν ημουνα θα αγοραζα καθε χρονο το νεο iphone οπως κανουν τα αμνοεριφια αυτης της εταιριας ασχετα αν εχουν τα φραγκα η οχι για να το παρουν και δεν θα ειχα εδω και πεντε χρονια το ιδιο κινητο που σιγα σιγα θα λιωσει στα χερια μου :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία... Και αφού πέσαν οι επεξηγήσεις (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε) πάμε πάλι στο θέμα του thread που είναι το android 4+ σε παλιότερες συσκευές :)
 
Ορίστε, είδες; Μας έκοψες τη φόρα. :D
 
Δηλαδή γι' αυτό το σαραβαλάκι μου (huawei U8650 android 2.3) του 2011 δεν κατεβάζει καινούρια παιχνίδια και βγάζει σφάλμα λήψης;Όχι ότι παραπονιέμαι, έχει αντέξει οικοδομές, φτιάξιμο μαγαζιών, επισκευές πλυντηρίων, το έχουν ρίξει κάτω άπειρες φορές τα ανιψάκια μου και ζει και βασιλεύει! (Φτου φτου να μην το ματιάσω). Μάλλον είναι μονοπύρηνο, και να ξεχάσω να του βάλω καινούριο anrdoid, ε; Έχω 2 ντουζίνες κλασικά παιχνίδια και παίζω αυτά συνέχεια.
 
Εχω το 8800pro της Huawei και του έχω βγάλει τα μάτια!! Τελευταιο ήταν το προχτεσινό που έπεσα σε μπλέ οθόνη, όταν προσπάθησα να πάω απο κιτκατ σε 2.3, αλλά τελικά το επανέφερα κι όλα καλά. Εχω δοκιμάσει τα πάντα απο ρομ και πιστεύω οτι οι παλιότερες συσκευές δε δεσμεύονται απο τον επεξεργαστή τους αλλα απο την πολύ λίγη RAM που έχουν, συνήθως 512 ΜΒ (που στην ουσία ελεύθερα είναι γύρω στα 300). Οσο μεγαλώνουν οι εκδόσεις android και τα specs των τηλεφώνων, αυξάνονται κι οι απαιτήσεις απο τις εφαρμογές, οπότε αυτές αρχίζουν και μεγαλώνουν πάρα πολύ. Αν είναι και κακογραμμένες όπως το FB για παράδειγμα, βράστα! Η τελευταία κιτκατ που είχα άφηνε 95 ΜΒ ελεύθερα με περασμένες 5-6 ελαφριές εφαρμογές, δηλαδή τίποτα. Αν βρείς συσκευή με 1 GB RAM νομίζω οτι δε θα έχεις πρόβλημα, ανεξαρτήτως επεξεργαστή. Στο δικό μου είχε κάτσει καλά εκτός απο την GB του Kalo που έχω τώρα, μια custom ICS - οι υπόλοιπες απο εκεί και πάνω είχαν κολλήματα στη χρήση, αλλά και πρόβλημα στον ήχο τα οποία κανείς δεν είχε καταφέρει να επιλύσει.
 
Οχι δεν υπάρχει καμία δεσμευση όσον αφορά τη CPU. Μια μονοπύρηνη CPU επεξεργάζεται αργά τα δεδομένα που της δίνουμε, άρα αν ενα πρόγραμμα κάνει πολλά πράγματα και ιδίως αν πολλά προγράμματα εκτελούνται ταυτόχρονα, η cpu φτάνει στο όριό της. Εδώ είναι που βοηθούν οι περισσότεροι του ενός πυρήνες. Η μνήμη όμως ναι, δεσμεύει πολύ και εδώ έχουμε να κάνουμε με συσκευή που δυστυχώς δεν επιδέχεται προσθήκη μνήμης. Η γνώμη μου είναι πώς αν κάποιος εχει συσκευή για αρκετά χρόνια και θέλει να παει σε καλύτερο OS χωρίς να σπάσουν τα νεύρα του, ας παρει μια σύγχρονη συσκευή (ακόμα και μεταχειρισμένη από τους περίεργους που τις αλλάζουν κάθε 6 μήνες) με π.χ. 2 πυρήνες και 1GB μνήμη ώστε να μην τα σκάσει κιόλας και να παίξει πανω σ'αυτή τη συσκευή. Για μένα προσωπικά, και οι 2 πυρήνες είναι μια χαρά, όμως είναι ***MUST*** οθόνη Gorilla glass. Για να μην πω ότι για μενα αυτού του είδους η οθόνη είναι Νο1 κριτήριο για να επιλέξω συσκευή. Τεσπα, αφτα.
 
Πίσω
Μπλουζα