Anime βασισμένα σε videogames

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
58
Δεδομένου ότι υπάρχουν αρκετά διάσημα videogames που γίνονται κι anime αποφάσισα να φτιάξω μια σχετική λίστα την οποία ανανεώνω ανά τάκτα χρονικά διαστήματα με την βοήθεια διάφορων άλλων ατόμων που εντοπίζουν ότι κάποια anime λείπουν από την λίστα. Υπόψην ότι την λίστα στην λίστα δεν συμπεριλαμβάνονται visual novels και eroge games όπως Clannad, Utawarerumono, Da Capo κ.ο.κ. Eπίσης, δεν συμπεριλαμάνονται multi-francise όπως το hack// και το Digimon.

Iδού λοιπόν η εν λόγω λιστά:

http://hg101.proboards.com/index.cgi?board=general&action=display&thread=7711
 
Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιο anime απο game που να φτάνει το Street Fighter 2 - The Animated Movie (του 1994).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχουν αρκετά (όπως το Darkstalkers, το Tales of the Abyss, το Persona 4 κ.α.) αλλά θα συμφωνήσω ότι η εν λόγω ταινία αποτελεί αδιαμφισβήτητα από τα καλύτερα anime βασισμένα σε videogame που ακόμα και σήμερα δείχνει εντυπωσιακό και θεωρείται πλέον κλασσικό (σ' αντίθεση με άλλες μπούρδες της εποχής του όπως το Art of Fighting που είναι μακράς το χειρότερο anime που 'χω δει σε σημείο που ακόμα και αμερικάνικες βιντεταινίες καράτε β' διαλογής του '90 να μοιάζουν με ταινίες του Bruce Lee μπροστά του).
 
Και δυστυχώς, τελευταία φορά που ασχολήθηκα πρόσφατα, δεν βρήκα πουθενά κάποιο νέο για HD έκδοση. Η καλύτερη έκδοση που έχω εγώ είναι από DVD με σχετικά μουντή εικόνα.

Επίσης να προσθέσω ότι για πολλούς, η English dubbed έκδοση είναι η καλύτερη. Όχι τόσο για το voice acting (που γενικά προτιμώ στα αγγλικά γιατί με τα ιαπωνικά ματώνουν τα αυτιά μου) αλλά για την μουσική. Το Ιαπωνικό soundtrack είναι μονότονο και μάλιστα στην αγαπημένη μου σκηνή (Chun-Li vs Vega) παίζει απαλή μουσική που ακούς σε ασανσέρ για κάποιο λόγο. Στην Αγγλική έκδοση το διόρθωσαν ευτυχώς και βάλανε μουσική που ταιριάζει πολύ καλύτερα με την δράση και είναι και από KMFDM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω κ τα δυο dvd αυθεντικα την ελληνικη εκδοση!! κ το double pack με την αμερικανικη κ την γιαπωνεζικη βερσιον!!οπως κ ολη την σειρα σε vhs!! το street fighter alpha με ειχε απογοιτευσει πολυ!!
 
Πίσω
Μπλουζα