Antenna FM 97.2. Τέλος εποχής.

mr.Vox

Retro Member
Joined
29 Νοέ 2009
Μηνύματα
162
Αντιδράσεις
116
Και το καινούργιο όνομα του «ΑΝΤ1 97.2» είναι πλέον «Easy 97.2». Περίεργη επιλογή ονόματος, ομολογουμένως (το έψαχναν πολύ καιρό. Να είσαι 23 χρόνια ραδιόφωνο, να θεωρείσαι αναμφισβήτητα ένας ιστορικός ειδησεογραφικός ραδιοσταθμός, να δηλώνεις παρουσία στα FM από τις πρώτες ημέρες της ιδιωτικής ραδιοφωνίας και να μετονομάζεσαι σε... «Easy 97.2»; Ακούγεται λίγο αστείο, νομίζω. Εκτός αν θέλεις να πάρεις αποστάσεις από το παρελθόν σου - διαβάστε το ιστορικό της συχνότητας....

Περισσότερα εδώ

:eek:
 
τουλάχιστον περιορισαν τις διαφημίσεις και παίζουν πλέον soft ροκ-ποπ music...κάτι είναι και αυτό
 
"ANT1 FM, στους 97,1 και στους 102,9" όπως έλεγε το ραδιοφωνικό του σποτάκι. Ένας σταθμός που με έχει σημαδέψει πολύ ως παιδί στη δεκαετία του 1990.

Όπως μπορεί να έχω αναφέρει αλλού, σε κανένα μουσικό θρεντ, στο σπίτι είχαμε μια συνήθεια, να αφήνουμε ανοιχτό όλη μέρα ένα ραδιόφωνο να παίζει, όπως κάνουμε σήμερα με την τηλεόραση. Και το ραδιόφωνο που έπαιζε στο σπίτι ήταν συντονισμένο στον ANT1 FM. Το ίδιο και το ράδιο στο αυτοκίνητο. Πολύ αργότερα (1996-1997) αλλάζαμε σταθμούς στο αυτοκίνητο, βάζοντας Sfera και Λάμψη ή Ciao, και μετά Ρυθμό.

Οπότε τον σταθμό τον θυμάμαι από τα πολύ μικράτα μου. Μια από τις πρώτες αναμνήσεις της ζωής μου είναι να ακούω το κομμάτι Stars των Simply Red καλοκαιράκι στο σπίτι. Θυμάμαι την πρωϊνή εκπομπή του Καλαμίτση, που κάθε πρωί έβαζε το "Ευτυχώς που η πατρίς δικαιώνεται" του Παπακωνσταντίνου και στη λέξη [edit] μιλούσε και έλεγε "τιτάνες, σουλτάνες" και λοιπά ομοιοκατάληκτα. Ακόμη, σταθερή αξία το κομμάτι La bamba των Los Lobos. Άλλη εκπομπή που θυμάμαι τις καθημερινές ήταν "Τα κακά κορίτσια", με τη Μαρία Λεμονιά και την Έλενα Καραμίχαλου. Εχεί έβαζε πολλά ελληνικά ποπ της εποχής, κι αυτό μου άρεσε! Και φυσικά, τις Κυριακές το μεσημέρι ακούγαμε τον Μπαρ Μπαρ και το "Θα στα λέω κι ας οικτίρεις", που μπορεί να μην καταλάβαινα και πολλά από όσα έλεγε, αλλά μου άρεσε το ύφος του και που πολλές φορές απήγγειλε αυτά που ήθελε να πει υπό μορφή ποιήματος.

Θυμάμαι επίσης το ηχητικό από το δελτίο ειδήσεων του σταθμού, καθώς επίσης και κάτι τρέηλερ της εκπομπής "Η Ζωή για τη ζωή σας". Και διαφημίσεις, θυμάμαι διαφημίσεις, με αγαπημένη του Μπρακούλια :p "Μπρακούλιας ντυθείτε χωρίς να ξοδευτείτε", όπως και ενός μαγαζιού οπτικών. Θυμάμαι να τις ακούμε και στο αυτοκίνητο, βράδυ, στο χωριό της μητέρας μου.

Μου άρεσε πολύ σαν σταθμός γιατί έπαιζε ελληνικά και ξένα, κομμάτια της εποχής, αλλά κάπως πιο προσεγμένες επιλογές. Καλλίρης, Γαρμπή... ακόμα μου έχουν μείνει στο μυαλό και μου αρέσουν. Θυμάμαι και μια φορά που είχε βάλει "Τα βεγγαλικά σου μάτια" του Νταλάρα, και τότε ήταν η πρώτη φορά που πρόσεξα τον εκφωνητή να λέει "το αφιερώνει η τάδε κοπέλα στον τάδε", και μου φάνηκε πολύ περίεργο, αλλά με παρέσυρε η μελωδία του κομματιού. Θυμήθηκα τώρα και τον Ποσειδώνα Γιαννόπουλο, νομίζω είχε κι αυτός εκπομπή με κομμάτια ελληνικά, κυρίως.

Πολλές αναμνήσεις από τον ANT1 FM... Αλλά δυστυχώς από τότε που βγήκε ο Ρυθμός άρχισε να χάνει, σαν να απομονωνόταν αυτός ο σταθμός. Από κει και πέρα είχε χάσει αυτό το κάτι. Δε μπορούσα να τον ακούσω, γιατί μάλλον είχε γίνει talk radio για τα αυτιά μου. Όμως πάντα έσωζα τη συχνότητά του σε διάφορα ραδιόφωνα που είχα σε κινητά και mp3. Και σε πρόσφατο ζάπινγκ πέτυχα τον Easy. Δεν τον θεωρώ κακό σταθμό, ίσα ίσα μου αρέσει και αυτό το είδος μουσικής. Απλά κάπου μου άρεσε που έκλεισε το κεφάλαιο ANT1 FM, γιατί ήταν κρίμα να παρακμάζει έτσι ο σταθμός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρίμα, πραγματικά. Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα άκουγα και εγώ τον συγκεκριμένο σταθμό. Μου άρεσε πολύ που είχε μια πολυσυλλεκτικότητα, από πλευράς θεματολογίας και εκφωνητών. Άλλωστε μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα του χώρου πέρασαν από το μικρόφωνο. Μπορούσες να βρεις "ψαγμένες" μουσικές εκπομπές, δημοσιογράφους χωρίς ταμπού, πιο ελαφρά θέματα και άλλα πολλά. Εγώ θα κρατήσω ωραίες αναμνήσεις από την ακρόαση του συγκεκριμένου ραδιοφώνου. Η μεγάλη του πτώση κατά τη γνώμη μου, άρχισε από όταν καταργήθηκαν οι δημοσιογραφικές εκπομπές και εστίασαν περισσότερο στη μουσική -κονσέρβα. Κρίμα και πάλι...
 
Από τα πολύ χαρακτηριστικά σποτάκια του το...ορμητικό "Τα Νέα απ΄τον ΑΝΤ1". Συνήθως ακολουθούσε εκφώνηση από τη Τζέλλα Παυλάκου.

Το βασικό σήμα του σταθμού το είχε συνθέσει ο Αντώνης Πλέσσας, γιος του Μίμη.

Πραγματικά πολυσυλλεκτικός σταθμός, στέγασε ακόμα και το Μάκη Τριανταφυλλόπουλο για σειρά ετών, με εκείνη τη μουσική του Ροζ Πάνθηρα, στη μια το μεσημέρι στην εκπομπή "Ο άγνωστος Μ"...

Τώρα, γιατί έκλεισε; Πολύ απλά γιατί δεν είναι κρατικός, όπως το "μεγάλο αδερφάκι του", ο 984...Αλήθεια, ακούει κανείς σήμερα 984;
 
Αξεχαστοι επισης ο Καλαμιτσης - 15 χρονια Πρωινες Χειρηλασιες - και ο Τερενς Κουικ με την Πρωινη Γραμμη - που δημιουργησε την ατμοσφαιρα των πρωινων εκπομπων που ξερουμε σημερα.
 
Πραγματικά κρίμα... :(

Αν και δεν ακούω ραδιόφωνο, όταν δούλευα, στο μαγαζί κάθε πρωί άκουγα ΑΝΤ1 μέσο ενός τοπικού.. Και έτσι είναι από τους λίγους σταθμούς που μου "λένε κάτι"..
 
Κριμα... :(

Δεν θα ξεχασω ποτε το οτι καθε πρωι που φευγαμε με τον πατερα μου για δουλεια,

ακουγαμε στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου τις "Πρωινες Χειρηλασιες" με τον Γιαννη Καλαμιτση.

Τι να πρωτοθυμηθω απο αυτη την εκπομπη;

Το "Του Κιτσου η μανα καθοταν";

Το τραγουδακι "Ζουμ-ζουμ";

Το οτι εκανε (αναλογα την περιπτωση/περισταση) αναφορες για τις θεατρικες παραστασεις που ειχε γραψει;

Το οτι ελεγε ιστοριες για τα χρονια του στην Προοδευτικη;

Τα ευστοχα και καυστικα σχολια του για την τοτε επικαιροτητα;

Τις συμβουλες και τα μικρα μυστικα για την κηπουρικη αλλα και για διαφορα μαστορεματα;

Πραγματικα απο τις λιγες ραδιοφωνικες εκπομπες που μου αρεσαν και δυσκολα θα ξανασυναντησει κανεις στο ραδιοφωνο.

Αν και συνεχιζουν στον Real FM...αλλα δεν εχουν την τοτε αιγλη!
 
Αν ηθελαν μπορουσαν να αλλαξουν προφιλ χωρις αλλαγη της ονομασιας...ακου easy..δηλ. βρασε ρυζι :D
 
herco είπε:
Αξεχαστοι επισης ο Καλαμιτσης - 15 χρονια Πρωινες Χειρηλασιες - και ο Τερενς Κουικ με την Πρωινη Γραμμη - που δημιουργησε την ατμοσφαιρα των πρωινων εκπομπων που ξερουμε σημερα.
Καλά, ο Καλαμίτσης γιατί αξέχαστος; Συνεχίζει αδιαλείπτως, και έχοντας περάσει από το κρατικό ραδιόφωνο, τώρα είναι τα Σαββατοκύριακα στον Real FM (οι εκπομπές υπάρχουν και ηχογραφημένες στο site http://www.Real.gr). Και δηλώνει ότι έχει γράψει περί τα 7500 "Ζουμ-ζουμ", από τα οποία δεν έχει κρατήσει ούτε ένα !

Όσο για τον Τέρενς, ως γνωστόν κατέληξε εθνοπατέρας...

* Ζουμ-ζουμ είναι το τραγουδάκι με το οποίο κλείνει κάθε εκπομπή, που γράφεται κάθε φορά με "νωπούς" στίχους αλλά και με δυο χαρακτηριστικά "πατήματα" : κι οι γνώριμες φάρες στις ίδιες φανφάρες, το προτεκτοράτο δε φεύγει απ' τον πάτο. Αιώνιες αλήθεις, φυσικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξεχαστος οσον αφορα τον ANT1 στον οποιο αναφερομαστε σε αυτο το thread. Για τον ιδιο λογο αναφερθηκε ο Κουικ και οχι για να γραψουμε το βιογραφικο του, κατι που δεν ενδιαφερει ουτε το thread ουτε το forum γενικοτερα.
 
σας το ξαναγράφω...η διάδοχη κατάσταση τουλάχιστον μουσικά είναι αξιολογότατη! Μόνο ξένη ποιοτική ήρεμη μουσική
 
Κριμα πραγματικά !! Ο σταθμός έγραψε ιστορία στα 90s. Θυμάμαι κι εγώ τις εκπομπές των Κουικ και Καλαμίτση όπως και τα κακά κορίτσια, νομίζω ότι κάποια εποχή έκανε εκπομπές τα μεσημέρια και ο Θύμιος Καρακατσάνης. Στο μεσημεριανό ενημερωτικό μαγκαζίνο τις ειδήσεις έλεγε η Όλγα Τρέμη -από ραδιοφώνου ήτανε συμπαθητική τότε μετά μας τα χάλασε- :) Τα σαββατοκύριακα πρωινές εκπομπές έκανε ο Γιώργος Αυτιάς. Κι αυτός πιο συμπαθητικός τότε!! Το ίδιο και με τον Καμπουράκη που αναλάμβανε μετά τον Κουικ σε μια εκπομπή ενημρωτική μεν αλλά αυτό που άξιζε ήταν το ιστορικό ένθετο όπου ο ίδιος Καμπουράκης εξιστορούσε αγνωστα αλλά άκρως ενδιαφέροντα περιστατικά από διαφορετικές ιστορικές περιόδους. Τι πάθανε όλοι αυτοί μετά και γίνανε τόσο αντιπαθητικοί? Η τηλεοράση μάλλον τους φουσκώνει τα μυαλά.
 
butch_cassidy είπε:
αυτό που άξιζε ήταν το ιστορικό ένθετο όπου ο ίδιος Καμπουράκης εξιστορούσε αγνωστα αλλά άκρως ενδιαφέροντα περιστατικά από διαφορετικές ιστορικές περιόδους.
Λες για το "Μια σταγόνα ιστορία"! Πραγματικά φοβερή εκπομπή! Μετά έβγαλε και κανα δυό βιβλία με τα γεγονότα που είχε εξιστορήσει στην εκπομπή του.
 
Kι εγω στεναχωρηθηκα που εκλεισε ο ΑΝΤ1 97,2. Και ποιος ο λογος τελικα , οικονομια ; Που καταντησε τον σταθμο ο υιος Κυριακου.

Πραγματικα πολυσυλλεκτικος σταθμος με ενημερωση , ψυχαγωγια , μουσικη , σατιρα.

Εχουν περασει απο εκει η Ναταλια Γερμανου και ο Μιχαλης Τσαουσοπουλος στις αρχες αν θυμαμαι καλα.

Τα τελευταια χρονια καθε Κυριακη ειχε μεχρι και εκπομπη για κηπουρικη.

Επισης μια εποχη καθε Σαββατο βραδυ υπηρχε εκπομπη με επιτυχιες της εποχης σε non-sto mix !

Θυμαμαι τον Γιωργο Μητσικωστα καπου στο 1996 αλλα και τελευταια με τους αδιαβροχους.

Και ο Πουνεντης στα τελευταια εδωσε νεα πνοη αν και οχι τοσο ενημερωτικη αλλα με ποικιλια.

Το ''Μια Σταγονα Ιστορια'' συνεχιζει ο Καμπουρακης μεχρι σημερα στον ΒΗΜΑ 99,5.
 
Από το σταθμό αυτό θυμάμαι το τραγουδάκι ''Ζουμ-Ζουμ'' (ήταν παιδικές φωνούλες που τραγουδούσαν) που άκουγα κάθε πρωί στο σχολικό καθώς πήγαινα στο σχολείο, στις 7 είχε ειδήσεις.
 
Μα γιατί γράφετε όλοι ότι "έκλεισε";;; Απλά, άλλαξε όνομα, πρόγραμμα, φιλοσοφία και ανήκει ακόμα στον Αντ1... Το κλείιμο είναι κάτι που έπαθαν σταθμοί όπως BEST 92.6, VILLAGE (V) FM 88,3, GERONYMO GROOVY. Κάνω λάθος;
 
Γιατί απλά ο σταθμός αυτός δεν υπάρχει.



και υπάρχει πλέον αυτός.



Ο ιδιοκτήτης για κάποιους λόγους διατηρεί την συχνότητα.

easy_972.jpg

ant1fmradio1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα ο easy διαφημιζόταν στον τηλεοπτικό Ant1! Δεν είναι απλή μετονομασία;
 
Ο πρώτος είχε τεράστια έξοδα και δεν άντεχε πλέον. Δημοσιογράφους, εξωτερικά συνεργεία, ανταποκριτές και πάει λέγοντας ενώ ο δεύτερος ο easy λειτουργεί με ελάχιστα εξόδα παίζοντας μόνο μουσική άντε με μερικούς παρουσιαστές κάποιες ώρες.

Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα