Apricot F1,Cromemco και λοιπα oddities

NetWorkMan

RetroN00b
Joined
2 Ιουν 2007
Μηνύματα
29
Αντιδράσεις
1
Λεβέντες μου καλό καλοκαίρι, και με την ευκαιρία των διακοπών να και οι φωτογραφίεςπου σας είχα υποσχεθεί με .... παλιά τοπία ..... χαχαχαχαχα

Τώρα που άρχισα να ξεθάβω έχω βρει πολλά ακόμη από εκείνη την εποχή που μπορούν να ενδιαφέρουν .... και όλα λειτουργούν βέβαια τέλεια

(στις φώτος έχει τον cromemco, τον Apricot F1, και την οικογένεις PS/2 της IBM ..... περιλήψεις και εξηγήσεις για τους νεώτερους θα δώσω με λεπτομέρειες σε επόμενα posts)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Apricot F1,Cromemco και λοιπα oddities

Μπράβο φίλε NetWorkMan !

(έκανα και το απαραίτητο merging στα τρία απανωτά posts σου)

Έκανες την υπόσχεσή σου πραγματικότητα... :)
 
Παλαιά μηχανήματα .... συνέχεια !!!

Άντε πάλι, τώρα που πήρα φόρα θα δείτε κι άλλα που ξεθάβω σιγά σιγά :cool:

το απογευματάκι θα ανεβάσω και ιστορικά motherboards που έχουν ενδιαφέρον, αλλά αν θελήσω να ανεβάσω ότι έχω μάλον θέλω αρκετό καιρό ακόμα !!! είδομεν
 
και ναμαστε με τα υπόλοιπα (και δεν τελειώσαμε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιά μηχανήματα ....

και ενα post που δεν καταχωρήθηκε πριν
 
Φίλε NetWorkMan,μπορείς να κάνεις edit στο προηγούμενο post και να βάζεις τις επιπλέον photos.

Όπως και να έχει,δεν πιστεύω να ενοχλείσαι που το κάνω εγώ...
 
Παλιά μηχανήματα ....

Λοιπόν έχουμε και λέμε .....

οι πρωτες φωτογραφίες δείχνουν τον cromemco ανοικτό με το συρόμενο σε ράγες passive backplane στο οποίο φαίνονται οι κάρτες CPU, RAM και περιφερειακών μαζί με τη CPU card να έχει βγει ώστε να φανεί ο 68000 της Motorola πάνω της

στα επόμενα ακολουθούν το πρώτο motherboard της IBM για XT (5150) και το καλύτερο 8088 motherboard στο "ξέβγαλμα" του επεξεργαστή από την αγορά. Επίσης ένα 286 motherboard με καταπληκτικό BIOS, ένα 386sx από αυτά που έχω το οποίο ήταν το αγαπημένο μου, το πρώτο 386 που είχα και δύο 386 baby με συνεπεξεργαστή ... όλα σε πλήρη λειτουργία

Τέλος θα βρείτε μία πολύ σπάνια RAM extension card για ISA bus (8088 CPU) με το 1/3 της μνήμης συμπληρωμένο. Και ένα 8088 CPU Card για Alcatel τηλεφωνικό κέντρο (λειτουργεί) , έτσι για να μη νομίζουμε πως μόνο τα PCs τότε απολάμβαναν τον επεξεργαστή αυτό ....

Αυτά για την ώρα .... εν αναμονή νέων φωτογραφιών
 
Με εφτιαξες με τον Cromemco!

Μαλιστα αμφιβαλω αν υπαρχουν τοσο καλες φωτο του στο Internet.
 
Φιλε Networkman καταπληκτικά τα συστήματα. Ειδικά δε οι μητρικές είναι όλα τα λεφτά!!!! Θα σου πρότεινα να ανεβάσεις τις φωτογραφίες σου σε προσωπικό αλμπουμ στο προφίλ σου για να μη χάνουν και σε ποιότητα (σε σχέση με τον περιορισμό τους ως attachment) και σε μέγεθος.
 
Παλιά μηχανήματα ....

Φίλτατε Wally, ειναι σε πολυ καλή κατάσταση με μόνη εξαίρεση το drive των 8in το οποίο λειτουργεί μεν αλλά θέλει ένα καλό άνοιγμα και καθάρισμα γιατί κάτι έχει μπει και γρατζουνά τις δισκέττες. Το έχω από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του και ήταν προστατευμένος εκεί που λειτουργούσε.

Αγαπητέ Rygar, τα motherboards αυτά είναι ένα μικρό δείγμα όσων υπάρχουν και μάλλον θα έλεγα πως ειναι κάποια από τα αγαπημένα μου. Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα από πίσω. Τα αυατήματα τα έχω λύσει για λόγους αποθήκευσης.

Εκείνο που κανείς δεν είδα να σχολιάσει ήταν ο Apricot ο οποίος συνεχίζει να εντυπωσιάζει από κοντά ακόμη και σήμερα τόσο με τη σχεδίασή του όσο και με τις δυνατότητές του. Φανταστείτε το 85 ένα μηχάνημα με lite σχεδίαση (ενώ τα άλλα ήταν σαν κουζίνες), με πληκτρολόιο και ποντίκι υπερύθρων (32 Bits επικοινωνία), με δίκτυο On board, με 640Κ RAM ενώ ο 5150 ειχε 64Κ και θεωρούνταν πολλά, με αναγνώριση φωνής, με 8086 (οχι 8088), με GUI, και ένα σωρό άλλες τεχνολογίες που εντυπωσιάζουν ακόμη (και να μην αναφερθώ και στον portable που ήταν ακόμη πιο εντηπωσιακος). Και βέβαια η αγορά του τότε ήταν ένα κατόρθωμα όπως για κάθε σύστημα 16bits άλλωστε ...

αλλα δε βαριέσαι, μετά από τόσα χρόνια και όσα βλέπει κανείς από κοντά, από πολύ κοντά, ζυμώνεσαι μαζί τους και όλα αποκτούν μια ιδιαίτερη σημασία. Φαντάσου πως πάνω σε αυτά προγραμμάτισε κανείς, πειραματίστηκε με κάρτες και ιδιοκατασκευές, και ένα σωρό άλλα πράγματα .... βλέπεις τις τεχνολογίες να αλλάζουν, τα συστήματα να εξελίσσονται, να γίνονται πιο εντυπωσιακά και σίγουρα να αλλάζουν χαρακτήρα. Τη δουλειά που έκανε κανείς με τα συστήματα εκείνα σήμερα ούτε τη φαντάζεται κανείς, από την άλλη τα σημερινά κάνουν άλλα πράγματα που εκείνα δεν τα συζητούσαν καν ... άλλες μέρες, άλλος χαρακτήρας και άλλη λειτουργικότητα ... καθε εποχή όμως με το δικό της χαρακτήρα και τη δική της αυθεντικότητα ...

(κλείνω γιατί πάλι με έπιασε η διάθεση για φιλοσοφία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μπριζωσες!

Παω να κανω info-κυνηγι στο internet για τον Apricot F1
 
Apricot F1,Cromemco και λοιπα oddities

Σε προλαβα. :D

Apricot Computers

Καταπληκτικο μηχανακι αν σκεφτεις ποτε βγηκε. :bow:

Apricot_portable.png
 
Και απο Wikipedia

In 1984 ACT released a home computer, the "Apricot F1." It ran MS-DOS with "Activity", a GUI front end; like the Apricot PC, it was not IBM PC compatible. The machine was only successful in the UK. It was bundled with software for graphics, communication, word processing, a spreadsheet, some games, and system tools. It had two floppy disks, and was one of the first systems to use 3.5" disks, rather than the 5.25" disks which were the norm at the time. A model was made available later in 1984 with a built in hard disk, probably a 10MB disk.[citation needed]
The same infra-red trackball pointing device used with the Apricot Portable was also available for the F1. Also in 1984, the Apricot Portable was released, with an infra-red keyboard, a voice system, 4.77MHz CPU, 640 x 200 LCD display for £1965
Εχει βγει emulator για το μηχανημα αυτο αραγε?
 
About APE Plus, the Apricot Emulator- APE Plus is an emulator that runs Apricot software on IBMs. The APE Plus (and Apedrive -- see below) facility for handling Apricot disks in IBM drives will ...

To laptopaκι παντως και σημερα να το εβλεπες στα μαγαζια δεν θα σου εκανε εντυπωση. :cool:

Τι μπορει να κανει ενας καλος διαχρονικος σχεδιασμος

,σαν τον 6128+ ενα πραγμα. :D
 
Παλαιά μηχανήματα .... συνέχεια !!!

Καλό κυνήγι ....

http://www.actapricot.org/support/apricot_take_apart_f1.html

http://www.old-computers.com/MUSEUM/computer.asp?c=495

http://www.computermuseum.li/Testpage/Apricot-Portable-PC-1984.htm

http://www.computer-archiv.de/

http://www.old-computers.com/MUSEUM/computer.asp?c=492

και μην ξεχνάτε , μιλάμε για αρχές δεκαετίας 80, όταν όλα τα άλλα ήσαν "μπουρουχες" (εξαιρείται ο cromemco βέβαια που άνήκει σε άλλη κατηγορία)
 
Πολύ οραία μηχανήματα...με βάλατε σε μπελάδες τώρα...άντε πάλι σκάψιμο στο ebay μήπως και βρούμε τίποτα σε καλή κατάσταση να χτυπήσουμε... :)
 
Παλιά μηχανήματα .....

[Επιστροφής διακοπών συνέχεια ....]

Λεβέντες μου, καλό χειμώνα !@#$%^&*()_+!!!! (τέλος πάντων, ευχή κι αυτή)

και φωτογραφιών συνέχεια. Πάρτε να θαυμάσετε και το πρώτο μου laptop με cpu 8088 και το οποίο λειτουργεί άψογα ακόμη !!!!!!

Δε χρειάζεται να πω βέβαια πως στην εποχή του έπαιρνες αυτοκίνητο με τα λεφτά που έκανε (άτιμη πληροφορική :bow: , μας ρούφηξες το αίμα τόσα χρόνια :shake: ....)
 
Πίσω
Μπλουζα