Arcade αίθουσες σήμερα;

Το Roxy τελικα τζιφος,μπιλιαρδα και ιντερνετ καφε ειδα.


Κατι φωτο ομως που εβγαλα αλλου ειδα οτι υπαρχει ελπιδα ακομη στον ελληνικο χωρο των arcades.



.



.



.


2.JPG

3.JPG

4.JPG

Kαι μια μπονους φωτο απο ενα arcade στην φωκιωνος νεγρη κλειστο τωρα ,αλλα στα 90ς μεσουρανουσε και φαγαμε πολλες ωρες εκει μεσα.


.



.



.
1.JPG
 
Μια νοσταλγική συνεντευξη του ιδιοκτήτη της θρυλικής "Μιμόζας" στη Πάτρα που ακομα και σημερα συνεχιζει σε πεισμα των καιρων να διατηρεί την αυθεντική ατμόσφαιρα των 80's με αυθεντικές arcade καμπίνες οπως "Ghosts and goblins" "Pac man" "Cabal" "Bubble bobble" και παρα πολλα αλλα! Απορω πως δεν εχει βρεθει ακομα καποιος να κανει ενα εκτενές vlog στο συγκεκριμενο χώρο με αναλυτική παρουσίαση καθε καμπίνας..
 
Νομιζω οτι παλιοτερα ειχε γραφτει στο φορουμ ο ιδιοκτητης του θρυλικου ΜΙΜΟΖΑ και μαλιστα μας το ειχε αναφερει.. και μας ειχε πει και καποια πραγματα... Θυμαμαι που μιλαγε μαζι με τον φιλο 1@DINO[/USER] που γνωριζε καλα το μαγαζι του! Δεν θυμαμαι τον τιτλο αυτου του thread ... δεν ειμαι και σιγουρος ομως... Ζητω συγγνωμη αν κανω λαθος.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Νομιζω οτι παλιοτερα ειχε γραφτει ο ιδιος ο ιδιοκτητης του θρυλικου ΜΙΜΟΖΑ και μαλιστα μας το ειχε αναφερει.. και μας ειχε πει καποια πραγματα... δεν θυμαμαι καλα ομως ... Συγγνωμη αν κανω λαθος.
Ισχύει, και η δημοσίευση που ειχε αναρτήσει συνοδευοταν με το ακόλουθο βίντεο:
 
Γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μηπως ξερει κανενας απο εσας που μπορει να υπαρχουν τα θρυλικα παλια παιχνιδια arcade της δεκαετιας 80s-90s στην αθηνα οχι για να αγορασω για να παω να παιξω
 
To μόνο κατάστημα που έχει παλιά arcades είναι το mimosa στην Πάτρα. Άλλο με παλιά arcades δεν γνωρίζω.

 
Έχω μία αποροία : σήμερα (πλέον 2018) υπάρχουν τέτοια καταστήματα ; Προσωπικώς μου είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ κάτι τέτοιο , διότι ο κόσμος έχει αλλάξει από πολλές απόψεις . Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει από πίσω ούτε για δείγμα βιομηχανία που να παράγει παιχνίδια για τέτοιες αίθουσες , οι συνήθειες του κόσμου έχουν αλλάξει (αν και το μπιλιάρδο θα μείνει αιωνίως ! ) και πλέον σήμερα το να βάζεις κέρμα μέσα σε μηχάνημα για να διασκεδάσεις είναι κάτι το τόσο απίστευτο όσο και να δεις κάποιον να βάζει εμπρός το αυτοκίνητό-του με μανιβέλα ! (καλά , υπάρχουν και τα καζίνο με τους κουλοχέρηδες , αλλά εκεί μιλάμε για άλλες καταστάσεις) .

Συννεπώς φαντάζομαι πως δε θα υπάρχουν τέτοιοι χώροι , αλλά είπα να ρωτήσω , διότι δεν παύει εγώ να ζω σε μία μικρή γωνιά του κόσμου , οπότε δε μπορώ να τα βλέπω όλα .

Υ.Γ. : Χρησιμοποιώ τον όρο "Ηλεκτρονικά" καθώς έτσι τα έμαθα από τα '80 και ποτέ-μου δεν άκουσα να τα λένε ... ουφάδικα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαγαζί σαν εκείνα στα 80s που ήταν γεμάτα ξύλινα μαύρα arcades σε σειρά και δεκάδες φλίπερ όχι βέβαια. Μόνο το Mimoza στην Πάτρα έχει μερικά φλίπερ και λίγες καμπίνες (υπάρχει βίντεο στο youtube). Από εκεί και πέρα υπάρχουν σύγχρονα arcade στα mall αγίου Δημητρίου, Ρέντη, Φάληρο και στο Μαρούσι. Τα έχω επισκεφθεί όλα και πάνω κάτω έχουν τα ίδια (στο Μαρούσι μόνο έχουν το απίστευτο star wars battlepod). Αν δεν υπήρχε το mame και οι κονσόλες δεν είχαν φτάσει στα σημερινά επίπεδα, τότε ίσως να υπήρχε ένας λόγος για ένα μαγαζί με arcades όπως παλιά, αλλά και πάλι δεν είμαι και τόσο σίγουρος για αυτό (αν έβγαζε τον μήνα στα πάγια έξοδα).

Πάντως θέλω πάρα πολύ να παίξω κανένα παλιό φλιπεράκι, αλλά που.. και τα virtual δεν λένε τίποτα.
 
Χρησιμοποιώ τον όρο "Ηλεκτρονικά" καθώς έτσι τα έμαθα από τα '80 και ποτέ-μου δεν άκουσα να τα λένε ... ουφάδικα !
Και εγω στα arcades που πηγαινα απ το 1991 μονο ηλεκτρονικα ακουγα να τα λενε.
Νομιζω ουφαδικα θα τα λεγανε κυριως τελη 70 αρχες του 80 λογο του οτι ειχαν γινει γνωστα παιχνιδια τα space invaders-defender και παρα πολλα ακομα σε αυτο το στυλ που ειχαν ufo και τετοια οποτε θα γινοταν αναφορα για παιχνιδια με ουφο και θα βγηκε το ονομα.Ισως οι πιο παλιοι απο τοτε να τα ελεγαν μονο ουφαδικα αλλα νομιζω οι περισσοτεροι τα ξερουν ως ηλεκτρονικα.
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγω στα arcades που πηγαινα απ το 1991 μονο ηλεκτρονικα ακουγα να τα λενε.
Νομιζω ουφαδικα θα τα λεγανε κυριως τελη 70 αρχες του 80 λογο του οτι ειχαν γινει γνωστα παιχνιδια τα space invaders-defender και παρα πολλα ακομα σε αυτο το στυλ που ειχαν ufo και τετοια οποτε θα γινοταν αναφορα για παιχνιδια με ουφο και θα βγηκε το ονομα.Ισως οι πιο παλιοι απο τοτε να τα ελεγαν μονο ουφαδικα αλλα νομιζω οι περισσοτεροι τα ξερουν ως ηλεκτρονικα.
 
νομιζω οτι πραγματι την περιοδο που αναφερεις τα λεγανε ουφαδικα 

και επισης πιστευω οτι τα ελεγαν πιο πολυ οι γονεις και οι καθηγητες και οχι οι ιδιοι νεοπες που πηγαιναν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μια στιγμή . Τώρα που το ξανασκεύτομαι , θυμάμαι πως ακόμα και σήμερα βγαίνουν παιχνίδια Mortal Combat και Street Fighter . Αυτά εμφανίζονται μόνο σε κονσόλες και υπολογιστές ;
 
Εχει βγει στα arcades το street fighter 4.Εχουν βγει πολλα arcades τα τελευταια χρονια!!και μερικα καινουργια οπως το transformers shadows rising τις sega στα παρακατω βιντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=QGJZXOHQufs
https://www.youtube.com/watch?v=IPK0i8XWgpg
https://www.youtube.com/watch?v=-u6zCwJQUEE
https://www.youtube.com/watch?v=bNClUXuHDGs

Αυτο παντος που δεν περιμενα να δω στα arcades ειναι το half life 2!!ειχε βγει το 2005 η arcade εκδοση.
https://www.youtube.com/watch?v=vbF0ooRJWkI
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yπαρχει Θρεντακι που αναφερονται τα μπλιμπλικαδικα που υπαρχουν σημερα.

link
 
Arcades υπάρχουν ακόμα και μάλιστα βγάζουν και καινούρια. Απλά δεν έχουν πια την αίγλη που έβλεπες εντυπωσιακά πράγματα και γραφικά που δεν μπορούσες με τίποτα να απολαύσεις σε home σύστημα, ότι και αν είχες. Πχ ΟΚ, υπάρχουν και τα καινούρια Street Fighter στα arcade αλλά και στο απλό PS4 είναι το ίδιο πράγμα, δεν έχει κάτι παραπάνω το arcade για να πεις ότι θα σηκωθείς από τον καναπέ να τρέχεις στα arcade και να χαλάς 2 ευρώ για το κάθε game.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μεγαλυτερη ελλειψη ειναι σε μπιλιαρδαδικα.

Πραγματικα εχουν απομεινει ελαχιστα και ακομα λιγοτερα απο αυτα ειναι της προκοπης.

Ωραια μαγαζαια οπως το Πιγκαλ, το Κουρδιστο Πορτοκαλι, το Galaxy κτλ εχουν απο καιρο κλεισει.

Νομιζω παντως οτι με τη χιπστερομανια που υπαρχει, ενα μαγαζι με ΔΙΑΛΕΚΤΑ arades (με χαμηλη τιμη credit), σοβαρα τραπεζια/στεκες και προσεγμενη αισθητικη, θα "επιανε". Γενικα δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερος χωρος συναντησης με φιλους....καφες, μπλιμπλικι, μπιλιαρδακι, κουβεντα. Απλα πραγματα που καποτε θεωρουσαμε δεδομενα και τωρα ειναι scifi...
 
Πάνο ξέρεις, τότε τα πιτσιρίκια (εμείς δηλαδή) γεμίζαμε τις αίθουσες. Τώρα εμείς στα 40+ πλέον πόσες φορές θα τιμούσαμε ένα τέτοιο μαγαζί;  Γιατί από τα σημερινά παιδιά ζήτημα αν άφηνε κανένα το console-pc gaming.
 
Ο κθαρος ελευθερος μου χρονος καταρχην ειναι πολυ λιγος.Aνοιγω το μαγαζι 8:30 το πρωι κλεινω 2 και το μεσημερι κατεβαινω ξανα στης 4:30 και μεχρι της 12 το αργοτερο εχω κλεισει.Αν δεν ειμαι στην κοπελα μου το βραδυ η δεν βγουμε καπου εξω το Gaming για μενα αρχιζει απο της 12 και το βραδυ μεχρι οσο παει με τον υπνο δεν εχω θεμα και 2 ωρες να κοιμηθω μου φτανει.Κυριακη αν δεν ειμαι στο γηπεδο μεσα θα βλεπω μπαλα σιγουρα στην τηλεοραση και αν καποιο απογευμα κατεβει ο πατερας μου στο μαγαζι για μουχαμπετι με φιλους του κλπ τοτε μπορω να την σκαπουλαρω κανα διωρω και να παω για καφε κλπ.Ε αυτο το διωρω η ακομα και το βραδυ οταν κλεινω το μαγαζι δεν υπηρχε περιπτωση να υπηρχε στην περιοχη μου μαγαζι με arcades και να μην πηγαινα.Σκαμπο,φραπεδουμπα η μπυρα οπως παλια και arcades και αγιος ο θεος η καλητερη μου μονο και μονο να μπω σε ενα τετοιο μαγαζι και να παρω τζουρα ολες αυτες της μυρωδιες και ολες οι μνημες απο το 1987 και μετα θα ερθουν κατευθειαν στο μυαλο μου.Ας κατσουν τα σημερινα παιδια στα pc και στης κονσολες τι με νοιαζει εμενα εγω θα καραγουσταρα και θα ημουνα μονιμος θαμωνας και αυτος που θα ανοιγε ενα τετοιο μαγαζι εξαλου με 80s/90s ατμοσφαιρα δεν θα περιμενε τα σημερινα παιδια του LOL για να τα κονομησει.Φυσικα ενα τετοιο μαγαζι θα ειχε σιγουρα βελακια και κανα γαλλικο μπιλιαρδο οποτε και τα στοιχηματα θα πηγαιναν βροχη και οχι απλα θα γινοταν στεκι αλλα θα γινοταν δευτερο σπιτι μου οπως παλια που ολη μερα εκει την εβγαζα και εχω περασει τα παντα μεσα σε τετοια μαγαζια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πράγματι στην δική μας εποχή είχαν ρόλο ύπαρξης τα arcades μιας και είχαν καταπληκτικά γραφικά και ήχο τεράστιες οθόνες κλπ. και λειτουργούσαν πάρα πολύ και σαν στέκια απ όσο ξέρω οι σημερινοί γονείς με τίποτα δεν θα άφηναν την σημερινή εποχή τα παιδιά τους να συχνάζουν σε τέτοια μέρη ειδικά στις μεγάλες πόλεις. Και PC κονσόλες κλπ. έχουν ήδη υπέροχα γραφικά και τεχνολογία και τα έχουμε που τα έχουμε ενώ home micro δεν ήταν τόσο διαδεδομένο μιας και βασικά ήταν για παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως χάρηκα που είδα πως υπάρχουν ακόμα "ηλεκτρονικά" και ας μην υπάρχουν στη γειτονιά-μου !
 
Προσωπικα παντως στα ηλεκτρονικα πηγαινα για την φαση για την παρεα για την αδρεναλινη των highscores ειδικα αν υπηρχαν αρκετοι καλοι παικτες στο εκαστοτε παιχνιδι και γενικοτερα πηγαινα για το συγεκριμενο μερος που ηταν σαν ιερος ναος για μενα σαν το δευτερο μου σπιτι πραγματικα.Δεν πηγαινα για της μεγαλες οθονες ασε που δεν ειχαμε και τοσα πολλα ηλεκτρονικα με μεγαλες οθονες στο χωριο μια φορα μονο ειχαν φερει το sunset riders με μεγαλη οθονη και 4 καθισματα πισω.Ουτε φυσικα πηγαινα για τα γραφικα ουτε καν περνουσε απο το μυαλο μου αυτο το πραγμα ειδικα την στιγμη που στο σπιτι ειχα της κονσολες και ειχα παιχνιδια που κρατουσαν βδομαδες η μηνες με τα τοσα rpg και γενικα ενα σωρο παιχνιδια.Η καθε αιθουσα με ηλεκτρονικα η η καθε καφετερια για μενα ηταν κατι πολυ πιο πανω ηταν το στεκι μου και οχι μονο στεκι για να παιζουμε ηλεκτρονικα αλλα ηταν στην ουσια η επιχειρησιακη βαση με ολα τα αλανια της παρεας για τα καθημερινα μας σχεδια κλπ.Γραφικα,μεγαλες οθονες κλπ για μενα δεν υπηρχαν καν στο μυαλο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα