Arcade αίθουσες σήμερα;

Το συνηδητοποιείς ελπίζω ότι δεν είσαι το target group, έτσι?

Δεν σε καταλαβαινω...Τι ελπιζεις εσυ και τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις με τις arcade αιθουσες του θεματος δεν ξερω...αν θελεις να γραψεις ασχετα εκτος θεματος προς τα μελη του retromaniax ανοιξε αλλο θεμα.
 
Και 2 νεα βιντεο με ποιο συγχρονα arcades...Αν μου ελεγε καποιος πριν 25 χρονια τοτε που βλεπαμε τις απιστευτες arcade παιχνιδαρες οτι στο μελλον θα μπαινεις σε arcade αιθουσες και δεν θα εντυπωσιαζεσαι καθολου απο τα παιχνιδια δεν θα τον πιστευα...Ειναι ομως η αληθεια..Αν πηγαινα τωρα σε 2-3 arcade αιθουσες σαν αυτες στα βιντεο για να παιξω ποιο συγχρονα παιχνιδια μετα σιγουρα για να συνελθω θα εβαζα 2-3 ωρες το mame για 80ς 90ς arcades :biglaugh::biglaugh:


 
εκεί που λέει "GAMING" από κάτω τα δυο ιδεογράμματα 東京 σημαίνει Τόκυο που σημαίνει ανατολική πρωτεύουσα.
 
Mετα απο 28 χρονια το ατιχιμπουρο κατι arcade εκλεισε τις πορτες του και μαζευτηκαν οι φανς να το αποχαιρετισουν με τον arcade manager να συγκινειται.

 
Όταν οι παλιότεροι μου έλεγαν πως απέλαυσαν ωραιότερα πράγματα , δεν τους καταλάβαινα . Τώρα που θα πρέπει να λέω το ίδιο στους νεωτέρους , τους καταλαβαίνω . . .
 
Mετα απο 28 χρονια το ατιχιμπουρο κατι arcade εκλεισε τις πορτες του και μαζευτηκαν οι φανς να το αποχαιρετισουν με τον arcade manager να συγκινειται.


Kαι όχι μόνο αυτό αλλά πλέον δεν θα χρησιμοποιειται ούτε το όνομα Sega

Αν εχει καινουργια arcades η αιθουσα ουτε με free play δεν θα πηγαινα τωρα...κανα ευρω θα εριχνα σε μια σωστη retro arcade καμπινα για παλια arcades.

Αν εβλεπα lcd οθονη στην καμπινα για 80s - 90s arcades εννοειται δεν θα καθομουν να παιξω που να με πληρωναν.

Δεν είναι μόνο τα arcades. Βαλε μέσα μπαρ, μπιλιάρδο, βελάκια, φλιπερακι, κουλοχέρη, χαρτιά, χωρια αλκοολ, τσιγάρο και διάφορα αλλα....
Αυτό απλά δεν αναπαράγεται και δεν ειναι ούτε για παιδιά.

Και μετά άντε να ανεχτείς ολόκληρο σκατό να πουλα μάγκες online!


Ίσως και ένας λόγος που οι μεγάλοι πλέον βαριουνται πιο εύκολα αυτό το περιβάλλον να παίζεις εντος σπιτιού και online.
 
Όποτε θυμάμαι τα ουφάδικα, δεν είναι μόνο το παιχνίδι, αλλά όλο το πακέτο: Η μυρωδιά της τσόχας από τα μπιλιάρδα και την υπηρεσιακή μοκέτα, τα μπλίκι μπλίκι από τα φλιπεράκια και τα άλλα ούφο δίπλα, οι στεκιές και οι μπάλες που χτυπούν μεταξύ τους, η τσιγαρίλα και τα τασάκια πάνω στο tehkan, ο ήχος όταν πέφτει μέσα το δεκάρικο, η μοντέρνα μουσική ν' ακούγεται χαμηλά στο μαγαζί, κτλ.
Η αγαπημένη μου περίοδος ήταν μεταξύ Scamble κι Exerion με τα έντονα χρώματα, και double dragon / cabal που ήταν τα πολύ εξελιγμένα. Τα μετέπειτα μου φαίνονταν λίγο υπερβολικά.
Τακτικά πήγαινα στα ούφο μέχρι το 91 περίπου. Μετά πρέπει να έτυχε να παίξω 2-3 φορές μέχρι το 98.
Το 98 πάντως, είχα κολλήσει μ' ένα ωραίο φλιπεράκι με Αρειανούς! (από τον πλανήτη, όχι τη συμπρωτεύουσα) :)
Πιστεύω πως και να υπήρχαν ακόμα αίθουσες και να πήγαινα, δεν θα μου φαινόταν το ίδιο. Τώρα είναι γενικά άλλη ατμόσφαιρα, άλλος κόσμος, πιο δήθεν κτλ... ή απλώς είμαι πια πολύ γέρος γι' αυτά. :)
 
Όποτε θυμάμαι τα ουφάδικα, δεν είναι μόνο το παιχνίδι, αλλά όλο το πακέτο: Η μυρωδιά της τσόχας από τα μπιλιάρδα και την υπηρεσιακή μοκέτα, τα μπλίκι μπλίκι από τα φλιπεράκια και τα άλλα ούφο δίπλα, οι στεκιές και οι μπάλες που χτυπούν μεταξύ τους, η τσιγαρίλα και τα τασάκια πάνω στο tehkan, ο ήχος όταν πέφτει μέσα το δεκάρικο, η μοντέρνα μουσική ν' ακούγεται χαμηλά στο μαγαζί, κτλ.
Η αγαπημένη μου περίοδος ήταν μεταξύ Scamble κι Exerion με τα έντονα χρώματα, και double dragon / cabal που ήταν τα πολύ εξελιγμένα. Τα μετέπειτα μου φαίνονταν λίγο υπερβολικά.
Τακτικά πήγαινα στα ούφο μέχρι το 91 περίπου. Μετά πρέπει να έτυχε να παίξω 2-3 φορές μέχρι το 98.
Το 98 πάντως, είχα κολλήσει μ' ένα ωραίο φλιπεράκι με Αρειανούς! (από τον πλανήτη, όχι τη συμπρωτεύουσα) :)
Πιστεύω πως και να υπήρχαν ακόμα αίθουσες και να πήγαινα, δεν θα μου φαινόταν το ίδιο. Τώρα είναι γενικά άλλη ατμόσφαιρα, άλλος κόσμος, πιο δήθεν κτλ... ή απλώς είμαι πια πολύ γέρος γι' αυτά. :)

Tοτε η αλήθεια είναι πήγαινε κόσμος που δεν είχε καν παιχνιδομηχανή ή υπολογιστή σπίτι του λόγω ακρίβειας των ηλεκτρονικών και ηλεκτρικών συσκευών, που ήταν και υποδεέστερες, οπότε όλα αυτά φαίνονταν σαν ένας νέος κόσμος, ίδιως για τα παιδιά. Το καλύτερο ήταν αυτά που υπήρχαν στα λουνα παρκ που έτσι συνδιάζες και οπτική και σωματική ψυχαγωγία.
Ήταν και σχετικά φθηνά να έχεις τέτοια επιχείρηση.

Τέλη 90 με την έλευση των μεγάλων καμπινών και τον τρισδιάστατων παιχνιδιών οι τιμές είχαν αρχίσει να ξεφεύγουν, ενώ αντίθετα οι τιμές των κονσολών και των υπολογιστών είχαν αρχίσει να πέφτουν, χώρια το κοινωνικό στίγμα που ανέκαθεν προϋπήρχε. Δεν ήταν εύκολη πρόσβαση για όλους τους εφήβους, ιδίως αν είχες αυστηρούς γονείς σαν τους δικούς μου.

Με την έλευση των διαδικτυακών παιχνιδιών και των εξομοίωτων με τα roms, αυτό ήταν το τελειωτικό πλήγμα.

Συν το ότι πλέον δεν χρειάζονταν να πηγαίνεις εκεί και να βλέπεις ή να συζητάς για τα μυστικά του παιχνιδιού. Μπορούσες να βρεις εύκολα πληροφορίες online.

Μονο η Ιαπωνία άντεξε μερικά χρόνια ακομα με αυτό το μοντέλο.
 
Παντως οπως εχω ξαναπει, ενας σοβαρος χωρος σημερα - με μια μηνιαια συνδρομη, θα ειχε ποιοτικη προσελευση. Συζητησεις, tournaments κτλ
Το Pinball Museum ηταν οαση, κριμα που δεν περπατησε...νομιζω οτι οι λογοι του λουκετου δεν ηταν εμπορικοι.
 
Τωρα βλεπω ποσο τυχερος ημουν οταν ημουν μικρος που απο την αρχη της δεκαετιας του 90 που πηγαινα στα arcades επαιζα final fight - street fighter 2 - mortal kombat - the king of dragons - cadillacs and dinosaurs - asterix και 10αδες αλλα.

Ευτυχως δεν ειχα αυτα του βιντεο

 
Οι flat οθόνες είναι μονόδρομος για τα παλιά arcade. Οι arcade οθόνες κουβαλούν 40 χρόνια λειτουργίας και εμφανίζουν σοβαρά προβλήματα. Όσο και αν δεν μας αρέσουν οι flat οθόνες θα αντικαταστήσουν τις προβληματικές crt.
 
To θέμα είναι επιτέλους κάποια στιγμή να βελτιωθεί η τεχνολογία και να διορθώσουν όλα τα προβλήματα που εισήγαγαν οι LCD από τότε που αντικατέστησαν τις CRT. Ειδικά το sample & hold motion blur. Δηλαδή πόσες δεκαετίες θέλουν? Να δω μία τέτοια οθόνη που να μην έχει αυτό το θέμα και να πεθάνω ήσυχος.
 
Οι flat οθόνες είναι μονόδρομος για τα παλιά arcade. Οι arcade οθόνες κουβαλούν 40 χρόνια λειτουργίας και εμφανίζουν σοβαρά προβλήματα. Όσο και αν δεν μας αρέσουν οι flat οθόνες θα αντικαταστήσουν τις προβληματικές crt.
Εγω οπως εχω συνηθισει με crt Μαριε αν μου χαλουσαν ολες οι crt ξαφνικα και μου ελεγε καποιος τωρα ξεχασε για παντα τις crt και παιξε τα παλια arcades σε lcd - led γιατι δεν γινεται διαφορετικα το πιθανοτερο θα ηταν να βαλω τα κλαματα.

Οι αναμνησεις μου απο τα 80ς με atari 2600 μετα απο την αρχη μεχρι το τελος των 90s σε arcades - nes - snes - mega drive - playstation - n64 - saturn - dreamcast και μετα με game cupe - xbox - ps2 ειναι η crt εικονα.

Πολλες ομορφες αναμνησεις απο παλια που πλεον συνεχιζω και με συγχρονο gaming σε crt και εχω παθει πλακα με τα γραφικα που βλεπω μεσα απο crt οθονη και συνεχιζεται για μενα η μαγεια των 3d crt γραφικων που τα ειχα αφησει στο Dreamcast εως και το πρωτο xbox.

Στην ελλαδα παλι καλα που ειναι και ο Βενος οσον αφορα τα crt arcades που ξερει τι παει να πει crt σε παλια arcades και συνεχιζει με crt.
 
Κοίτα, όπως γράφω άλλο να έχεις 1 με 2 και να έχεις συνδέσει κονσόλες και να σου χαλάσουν και άλλο να έχεις arcades. Ναι δεν είναι το ίδιο αλλά οι crt τηλεοράσεις (τουλάχιστον σε μεγάλες) ίντσες δεν βρίσκεις εύκολα. Όσο περνάει ο καιρός δυσκολεύει πολύ να βρεις. Αναγκαστικά θα έχουμε τις flat.
 
Εχουν γινει και αλματα στους Shaders.
Με μια καλη OLED και αρκετη παλη με τα CRT shaders του MegaBezel (ή του Guest κατευθειαν) ειμαστε πλεον σε μια ανω του ικανοποιητικου φαση οσο αφορα την πιστοτητα (αν συγκριθει με τη κατασταση των 40χρονων arcade CRTs και την ολο μεγαλυτερη σπανιοτητα τους).
 
Eνώ το 1980 με τα crt monitor που είχαν αναλύσεις 224x288 (pacman) και την θολούρα των scanlines ήταν μια χαρά;
 
Eνώ το 1980 με τα crt monitor που είχαν αναλύσεις 224x288 (pacman) και την θολούρα των scanlines ήταν μια χαρά;
Μαριε στα arcades που εχεις τωρα εχεις βαλεις σε καποιο συγχρονη οθονη με κανα καλο crt shader??
 
Προς το παρόν δεν έχω βάλει pc μέσα ούτε flat οθόνη. Σε όλα είναι jamma πλακέτες με κύκλωμα που βγάζει σε scart για crt οθόνη. Mόνο σε ένα έχω arcade οθόνη. Στο Daytona μόνο έχω βάλει crt vga και pc.
 
Πίσω
Μπλουζα