Arcade αίθουσες σήμερα;

Pooky είπε:
Δεν μας αξίζει να ξανανοίξουν τα ουφάδικα. Άσε που τώρα μπορούμε κάλλιστα να μετατρέψουμε το σπίτι μας σε ένα από αυτά.
Καλά τώρα πολύ αργά έτσι και αλλιώς αφού και στον υπόλοιπο κόσμο πέθαναν. Μόνο στην Ιαπωνία ζουν και βασιλεύουν.
 
Λογικο, αφου ειναι η χωρα που τα βγαζει (οι αμερικανοι ανεκαθεν ειχαν πολυ μικροτερη παραγωγη arcade games και κατα κυριο λογο απο την Midway με παιχνιδια οπως το Mortal Kompat και το NBA Jam) και γενικα οι ιαπωνες εχουν παθος με τα videogames (σε σημειο να κανουν καταληψη στο πεζοδρομιο μερες πριν βγει το επομενο super hit game).

Random trivia: Το ξερατε οτι ο Satoshi Tajiri (δημιουργος των Pokemon) ειχε τετοιο παθος με τα arcades που στο στεκι που συχναζε του χαριζαν μια καμπινα με το Space Invaders για να λιωνει σπιτι του με την ησυχια του (προφανως θα εδιωχνε ολη την πελατεια :animlaugh: ) ;
 
Το τελευταίο arcade που έπαιξα ήταν το Metal Slug 2 στην Κέρκυρα.Ωραία αίσθηση.Κρίμα που δεν τα έζησα περισσότερο.Θυμάμαι μια φορά είχα πήγαινα με την οικογένεια μου σε κάποιο νησί και είχε ένα Street Fighter 2 στο καράβι.Θυμάμαι έπαιζα αρκετά μέχρι που έγινε μια μικρή ουρά από πίσω μου για να παίξει :p

Το μόνο σύγχρονο ουφάδικο που γνωρίζω είναι αυτό στο mall που έχει outrun 2 και House of the dead 4 νομίζω.
 
Εχουν και τα Village στο Παγκρατι,μεσα στο εμπορικο κεντρο, daytona 2 ,Sega Rally 2 και αλλα αρκετα.

Την στηριξη σας γιατι δεν τα βλεπω να εχουν πολυ κινηση. :xm:
 
Οταν παω για το καθιερωμενο Κυριακατικο μπιλιαρδο, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ριξω ενα VirtuaStriker2 και ενα Terminator φλιπερακι. Eπισης οταν παω στο Mall θα τελειωσω μια φορα το Outrun2 (παρολο που η τιμη του παιχνιδιου προσεγγιζει τα ορια του γελοιου-εξοργιστικου)
 
f2bnp είπε:
Το μόνο σύγχρονο ουφάδικο που γνωρίζω είναι αυτό στο mall που έχει outrun 2 και House of the dead 4 νομίζω.
Το 'χα παιξει κι εγω το House of the Dead εκει μ' ενα φιλο μου. Αυτη τη φορα αντι για πιστολια κρατας uzi τ' οποια ειναι βαρια κι αβολα. Τους πειραξαν τα κλασσικα πιστολια που ειναι και πιο ποζεραδικα;
 
Εγω αναρωτιεμαι αυτοι που εχουν στα ουφαδικα την καμπινα με το ΜΑΜΕ πως δεν τους εχουν κραξει. Γιατι δεν νομιζω να εχουν αγορασει αδειες απο τις εταιριες για να χρησιμοποιουν τα δεκαδες παιχνιδια που φιλοξενει η καμπινα. Και δεν ξερω καν αν και το ιδιο το ΜΑΜΕ επιτρεπεται να χρησιμοποιηθει για κερδοσκοπικους σκοπους
 
H πρώτη παρανομία ή τελευταία; :)
 
bspus είπε:
Εγω αναρωτιεμαι αυτοι που εχουν στα ουφαδικα την καμπινα με το ΜΑΜΕ πως δεν τους εχουν κραξει. Γιατι δεν νομιζω να εχουν αγορασει αδειες απο τις εταιριες για να χρησιμοποιουν τα δεκαδες παιχνιδια που φιλοξενει η καμπινα. Και δεν ξερω καν αν και το ιδιο το ΜΑΜΕ επιτρεπεται να χρησιμοποιηθει για κερδοσκοπικους σκοπους
Αυτές οι καμπίνες δεν έχουν ΜΑΜΕ μέσα....

Είναι multiroms pcb's ..πουλιούνται στο εμπόριο κανονικά και έχουν δικά τους μενού....
 
Leon είπε:
Καλά τώρα πολύ αργά έτσι και αλλιώς αφού και στον υπόλοιπο κόσμο πέθαναν. Μόνο στην Ιαπωνία ζουν και βασιλεύουν.
To καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα ένα μικρό πέρασμα απο ευρωπαικές πόλεις, οδέυωντας προς την Πορτογαλία. Στην Μαδρίτη έχει πολύ ουφάδικο, και κατάφερα να κάνω High Score με την εθνική Ελλάδας στο Virtua Striker 4 !! (Άντε βρές μου ένα στην Ελλάδα)Γενικά, βρήκα 2 ουφάδικα τελευταίας "τεχνολογίας" στην Μαδρίτη και ένα στην Πράγα, χωρίς να ψαχτώ και ιδιαίτερα, και ένοιωσα πάλι σάν πιτσιρίκος γιατί αυτά στην Αθήνα τα έχουμε ξεχάσει καιρό τώρα. Ακόμα και άν βρείς Arcade, θα είναι αυτά που ξεμέινανε απο τότε...

Στην Αμερική πάλι, ένας φίλος μου μου εξιστόρησε την εμπειρία του σε ένα τεράστιο ουφάδικο στο Σαν Φραντσίσκο, άρα δέν νομίζω να έχουν πεθάνει πουθενά αλλού εκτός της Ελλάδας...

Plink είπε:
Αυτές οι καμπίνες δεν έχουν ΜΑΜΕ μέσα....Είναι multiroms pcb's ..πουλιούνται στο εμπόριο κανονικά και έχουν δικά τους μενού....
Γκούχου γκούχου, έχω δεί ΜΑΜΕ καμπίνες παντού, και βάζουν μέχρι και τηλέφωνο της εταιρίας τους πάνω, Δίς ίζ γκρής....Μαρκίζα ΜΑΜΕ, μενού απο διάφορα Arcade frontends κλπ. Φυσικά δέν με πολυνοιάζει, εξάλλου άν θα ρίξω κέρμα πλέον, εκεί θα τό ριχνα (Άντε και σε κανα Striker !)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια χαρα παιδια,επισκεπτομαι τι κινα απο το 2007,τα arcades ζουν και βασιλευουν εκει,οι ανθρωποι ειναι πορωμενοι με τα 2D fighting games κυριως γιατι οταν εχεις διπλα διπλα το tekken 6 και το KOF 97 θα περιμενεις στην ουρα για το KOF ενω για το tekken παιζεις σχεδον αμεσως.εδω στην ελλαδα φλομωνουν τους νεους με online σαχλαμαρες που καταστρεφουν την εννοια του gaming
 
Kι εγώ που νόμιζα ότι οι Ασιάτες είναι αυτοί που πεθαίνουν στα νετ καφέ μετά από 24ωρα online gaming...
 
Και να ξαναρθουνε τα "ηλεκτρονικα", ο κλασσικος "εξυπνος" επιχειρηματιας θα τα κοπαναει στα 2?, με τo dip switch difficulty φυσικα στο very hard..
 
Gryzor είπε:
Kι εγώ που νόμιζα ότι οι Ασιάτες είναι αυτοί που πεθαίνουν στα νετ καφέ μετά από 24ωρα online gaming...
Εκεί πάνε για να ξεδώσουν ορέ:Ρ

Πάντως εδώ ηλεκτρονικάδικα έχει ένα στο Τάλος κ στο bowling center από όλα τα άλλα έχει ανοίξει η γη κ τα έχει καταπιεί. :\
 
Και στο Village Ρέντη έχει αρκετά παιχνίδια αν κι επειδή έχω καιρό ν'ασχοληθώ, δεν έκανα τον κόπο να δω τι ακριβώς έχει να σας πω. Αν ξαναπεράσω, θα γράψω με περισσότερες λεπτομέρειες..

Μιχάλης
 
Χαίρομαι που ξανάνοιξε το thread με τα αγαπημένα μου μηχανήματα... Καλλιθέα θυμάται κανείς το San Francisco ακριβώς απέναντι από τον σταθμό του ηλεκτρικού? Το λέγαμε "Βιβί" και μετά από χρόνια κατάλαβα γιατί... Η κυρία που το είχε την έλεγαν έτσι!! Τώρα έχει έξω παρατημένα μηχανήματα και ακριβώς δίπλα έχει ανοίξει ένα μικρό ουφάδικο με ΜΑΜΕ κυρίως και κάποιες πιο καινούργιες καμπίνες από την εν λόγω κυρία φυσικά.

Παιχνίδια που θυμάμαι από το ένδοξο παρελθόν : ghouls and ghosts (έτρεχαν τα σάλια), wonder boy 3, tehkan (ένα από τα οποία πήρα και εγώ!!!). Κοινώς έχω σπίτι μηχάνημα που έπαιζα μικρός.

Up the irons απανταχού arcadάδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
διάβαζα το τόπικ πίνοντας καφεδάκι και θυμήθηκα το μεγάλο τότε μαγαζί με ηλεκτρονικά παιχνίδια πίσω από το πάντειο το οποίο πέραν των δεκάδων ηλεκτρονικών που είχε είχε και αρκετά τραπέζια μπιλιάρδου! Είχαμε λιώσει με το daytona usa μόλις το είχαμε δει και παίζαμε 4 άτομα μαζί! Έσπασα το κεφάλι μου για να θυμηθώ τον τίτλο του μαγαζιού! Bank of games center λεγόταν.
 
Arcades στο Κονγκο. :xm:

3884099080_16cb051b54.jpg
 
michpan είπε:
Και στο Village Ρέντη έχει αρκετά παιχνίδια αν κι επειδή έχω καιρό ν'ασχοληθώ, δεν έκανα τον κόπο να δω τι ακριβώς έχει να σας πω. Αν ξαναπεράσω, θα γράψω με περισσότερες λεπτομέρειες..

Μιχάλης
Είχα περάσει κι εγώ πριν από 1-2 βδομάδες από το Village Park (είχα πολλά χρόνια να πάω) και δεν άφησα την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη...

Είχε αρκετά μηχανήματα, από Tekken μέχρι Virtua Striker 4.

Ωστόσο αυτό με το οποίο κόλλησα ήταν κάποιο το οποίο το είχα δει πριν από 7-8 χρόνια και δεν θυμόμουν ούτε το όνομά του... Το είχα πετύχει σε κάποιο μαγαζί της Εθνικής Οδού (νομίζω Goody's ήταν) σε στάση για φαγητό που είχαμε κάνει σε ταξίδι προς την Πάτρα για αγώνα με την ομάδα που έπαιζα τότε...

Ο λόγος για ένα ποδοσφαιράκι ονόματι Football Power (της Gaelco), το οποίο είχε την ιδιομορφία ότι αντί για κουμπί για σουτ υπήρχε μια μπάλα στη βάση της καμπίνας την οποία κλοτσούσε ο παίκτης. Η κάμερα ήταν πίσω από τον παίκτη α λα Libero Grande, ενώ οι διαθέσιμες ομάδες ήταν ευρωπαϊκοί σύλλογοι με παραλλαγμένα ονόματα (είχε και Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό).

Ευτυχώς πάντως που τότε έπαιζα... δεξιός αρχι-παγκίτης, γιατί ο αγώνας ήταν κρίσιμος για την άνοδο στη Β'Εθνική και εμένα είχε πρηστεί το δάχτυλό μου μετά από 2-3 αγώνες στο Football Power... :p

//Όταν πλέον είδα τον τίτλο του παιχνιδιού στο Village, το έψαξα και ιντερνετικά και τελικά το βρήκα στο KLOV:

1087590719.jpg
 
Τον Δεκεμβριο είμουν για μερικές μέρες στην Ταϊβάν για ψώνια.

Στη πρωτεύουσα Ταϊπέι γινόταν πανικός με τα coin ops.

Αν και πολλοί διαθέτουν PS3, XBOX360 κτλ..... στα ουφάδικα γίνονταν χαμός.

Νομίζω οτι είναι κατι σαν... "Βλεπω ταινία στο DVD ή παω στο σινεμά".

Και τα σινεμά είχαν μια κάμψη οταν πρωτοβγήκαν τα βίντεο... αλλα τώρα εχουν γίνει ενα είδος βραδυνής εξόδου.

Θελω να πιστεύω οτι και τα ουφάδικα θα γίνουν ενα είδος εξόδου στο μέλλον.

Εγώ πάντος εχω αρχίσει να μαζεύω κέρματα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα