ArcadeJoy Simple Review

Να εισαι καλα φιλε ADAMIOAN, σε ευχαριστω για το βιντεο σου!!! Ειναι διαφωτιστικο και μολις το ειδα, εσπευσα να παραγγειλω και εγω ενα. Επιφυλασομε να δωσω και εγω τις εντυπωσεις μου, οταν το παραλαβω.....
 
Πριν από λίγες μέρες ήρθε στα χέρια μου το ArcadeJoy που είχα παραγγείλει. Εχω να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με την αίσθηση του χειριστηρίου. Τα πλήκτρα είναι όσο πρέπει μαλακά ενώ ο μοχλός είναι υπεράνω προσδοκιών. Κάτι που θα ήθελα θα ήταν καλύτερη στήριξη της κατασκευής (οι μικρές βεντούζες κρατάνε αλλά στα δύσκολα "παραδίνονται"!).

Προτείνω ανεπιφύλαχτα το συγκεκριμένο joystick για όποιον θέλει κάτι αξιόπιστο για retro gaming.....Περιττό να πω ότι έχω "λιώσει" στο MAME.
 
adamioan είπε:
Γεια σε όλους,αυτό το Σαββατοκύριακο απέκτησα το ArcadeJoy του Ιορδάνη για χρήση σε emulators και flash games, και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες εντυπώσεις μου.

Όπως γνωρίζουν πολλοί οι οποίοι προμηθεύτηκαν το ίδιο χειριστήριο, πρόκειται για ότι το τελειότερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο arcade gaming. Το χειριστήριο είναι φτιαγμένο από μασίφ ξύλο, φινιρισμένο με ένα διακριτικό γκριζοβέγκε χρώμα το οποίο κρύβει τις τυχόν δακτυλιές ή τα σημάδια από χτυπήματα. Έχει διαστάσεις 30x13x9 cm και βάρος περίπου 1 Kg. Το καλώδιο USB έχει μήκος 1,5 μέτρο και στο κάτω μέρος του ενσωματώνει 4 βεντούζες για κράτημα στο γραφείο ή στο τραπέζι. Έχει 6 κουμπιά στο πάνω μέρος του κουτιού που αναγνωρίζονται ως Joy Button 1-6 και 2 στο πλάι ως Joy 7 και 8. Τα πλήκτρα του είναι ποιοτικά επιλεγμένα για να μην κουράζουν τον χρήστη κατά το επαναληπτικό πάτημα. Ο μοχλός είναι μαλακός και οι αποστάσεις του είναι μεν μικρές, τόσο ώστε να μην κουράζει η πολύωρη χρήση του, αλλά είναι δε και εξίσου ακριβείς για κινήσεις που προϋποθέτουν γρήγορη εναλλαγή και συνδυασμούς (όπως κινήσεις για το Street Fighter). Η αίσθηση που σου δίνει είναι πως βρίσκεσαι πραγματικά μπροστά στο coin-op και ψάχνεις να βρεις της σχισμή για το εικοσάρικο. Το μόνο joystick που μπορεί να συγκριθεί είναι το παλιό και αγαπημένο Tomahawk, το οποίο όμως είναι σκληρό μοχλό, ένα μόνο μικρό πλήκτρο.

Όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά υλοποιούνται από έναν εξαίρετο άνθρωπο, ο οποίος δείχνει ότι έχει κάνει πραγματικά ακαδημαϊκή μελέτη στο πώς να απολαμβάνει κάποιος το retrogaming. Αυτό φαίνεται και από τα λεγόμενα του ίδιου:

Η ανταπόκριση και η εξυπηρέτηση είναι τα πρώτα που σας κερδίζουν, πριν ακόμα πιάσετε το χειριστήριο στα χέρια σας.

Ακόμα δεν έχω βρει μειονεκτήματα για το ArcadeJoy του Ιορδάνη. Άλλωστε για το πόσο καλό και επιτυχημένο είναι κάποιο προϊόν, είναι υπεύθυνος μόνο ο χρόνος. Όμως νιώθω ότι έκανε μια επένδυση που θα κρατήσει για χρόνια.

Έχω να κάνω απλώς μια-δυο προτάσεις για να γίνει το ArcadeJoy καλύτερο.

Θα προτιμούσα οι βεντούζες να ήταν μεγαλύτερες για να είχαν καλύτερο κράτημα, ακόμα και σε έπιπλα γραφείου με ραβδώσεις. Επίσης θα ήθελα να υπήρχαν συνολικά 10 πλήκτρα για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε παιχνίδια όπως Fifa, PES ή ακόμα και σε εξομοιωτές.

[video=youtube;3J3Lv-Mm8bY]

Επισης καλο θα ηταν το καλωδιο να ειναι 2+ μετρα,το 1μισι μετρο μου θυμιζει χειρηστηριο απο παλια κονσολα που για να παιξεις επρεπε να εισαι κολλημενος μπροστα στην τηλεοραση.
 
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά; Ξέρουμε την τιμή του; Γιατί δεν είδα πουθενά να αναφέρεται...και πως το παραγγέλνει κανείς; Θέλω και γω να πάρω αλλά από που;
 
cutlaroc είπε:
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά; Ξέρουμε την τιμή του; Γιατί δεν είδα πουθενά να αναφέρεται...και πως το παραγγέλνει κανείς; Θέλω και γω να πάρω αλλά από που;
Επικοινωνείς με τον arc
 
Α ευχαριστώ πάρα πολύ!! :)
 
Πολύ καλό φαίνεται το joystick και φυσικά είναι το μοναδικό που με βολεύει, αφού έχει το μοχλό δεξιά. Το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι δεν βγαίνει σε wireless, κάτι που όμως ισχύει γενικά για τα περισσότερα joysticks της αγοράς (νομίζω μόνο ένα της Hori είναι ασύρματο). Γνωρίζει κανένας τον λόγο; Έχει να κάνει με χρόνους απόκρισης, με υψηλή κατανάλωση ρεύματος ή κάτι άλλο;
 
Leon είπε:
Πολύ καλό φαίνεται το joystick και φυσικά είναι το μοναδικό που με βολεύει, αφού έχει το μοχλό δεξιά. Το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι δεν βγαίνει σε wireless, κάτι που όμως ισχύει γενικά για τα περισσότερα joysticks της αγοράς (νομίζω μόνο ένα της Hori είναι ασύρματο). Γνωρίζει κανένας τον λόγο; Έχει να κάνει με χρόνους απόκρισης, με υψηλή κατανάλωση ρεύματος ή κάτι άλλο;
Αν θελει το βγαζει και σε wireless,απλα κανει hack ενα wireless joypad pc,δεν ειναι κατι το δυσκολο.

Σιγουρα ομως κατα ενα πολυ μικρο ποσοστο θα χανει σε αποκριση,οπως οτιδηποτε ειναι ασυρματο.
 
O ιωρδανης φτιαχνει ακομα χειρησρητια??πωσ μπορω να αγορασω?θελω το μοχλο δεξια κ δεν βρισκω πουθενα....οποιος μπορει ασ βοηθησει
 
fonis είπε:
O ιωρδανης φτιαχνει ακομα χειρησρητια??πωσ μπορω να αγορασω?θελω το μοχλο δεξια κ δεν βρισκω πουθενα....οποιος μπορει ασ βοηθησει
Δυστηχως φιλε μου εχει σταματησει εδω και πολυ καιρο να τα φτιαχνει.
 
Καλησπέρα σας.

μπαίνω μετά από χρόνια να αφήσω comment γιατί ψάχνω αυτό το joystick προς πώληση στο σωτήριο έτος 2017. Όποιος έχει πληροφορίες αν ακόμα φτιάχνεται ή οχι, info και επικοινωνία με τον άνθρωπο που το πουλάει ή έστω κάποιος που το εχει/πουλάει μεταχειρισμένο, θα το εκτιμούσα πολυ. Ευχαριστώ εκ των προτερων.
 
petrosmt είπε:
Καλησπέρα σας.μπαίνω μετά από χρόνια να αφήσω comment γιατί ψάχνω αυτό το joystick προς πώληση στο σωτήριο έτος 2017. Όποιος έχει πληροφορίες αν ακόμα φτιάχνεται ή οχι, info και επικοινωνία με τον άνθρωπο που το πουλάει ή έστω κάποιος που το εχει/πουλάει μεταχειρισμένο, θα το εκτιμούσα πολυ. Ευχαριστώ εκ των προτερων.
Kαλημερα φιλος.Δυστηχως ο ιορδανης που τα εφτιαχνε εχει σταματησει εδω και χρονια και κατι νεοτερο δεν υπαρχει προς το παρον.Μονο αν καποιος συναγωνιστης εχει κανενα μεταχειρισμενο και θελει να το πουλησει μπορεις να βρεις οπως ειπες και συ.
 
Ο MasterGR φτιαχνει πολλα και διαφορα ωραια πραγματα και ειναι και καλο παιδι.
 
Πίσω
Μπλουζα