[AS] Αναζήτηση επιτραπέζιου [Atmosfear]

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
612
ηταν ενα επιτραπεζιο που θυμαμαι μικρος το ειχε ενας ξαδερφος μου και ειχε να κανει με ενα στοιχειωμενο σπιτι για να παιξεις επρεπε να βαλεις την βιντεοκασετα που εδιναν δωρο και στην οποια εβγαινε ενα τερας και σου εδινε τις οδηγιες ηταν αρκετα τρομαχτικο μηπως το θυμαται κανεις αλλος?? edit βρηκα την διαφημιση του [video=youtube;f5Z1Kfk-2sc]

 
Μιλάς για το Atmosfear... :)

Πολύ ωραίο παιχνίδι που το είχα στην εφηβική μου ηλικία και το έχω ακόμη σε άψογη κατάσταση.

Είχαμε ρίξει πολλές ώρες γέλιου και διασκέδασης.

Νομίζω πως ήταν σειρά με διάφορα "επεισόδια". Σε εμάς αν δεν κάνω λάθος είχε έρθει μόνο ένα.

Να προσθέσω πως έψαξα, το βρήκα και έβγαλα και μερικές φωτογραφίες να θυμηθούμε τα παλιά. :) A04.jpg

A01.jpg

A02.jpg

A03.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το επιτραπέζιο μου το περιέγραφε μια συμμαθήτριά μου στο δημοτικό, το είχε ο αδερφός της, μέγας λάτρης επιτραπεζίων. Στο μυαλό μου είχε πάρει μυθικές διαστάσεις, γιατί μου χε πει ότι ο μάστερ σου απευθύνει το λόγο με ψευδώνυμο που του έδινες! Θα θελα πολύ να παίξω έστω και μία φορά.
 
ναι αυτο ειναι στην ελλαδα θυμαμαι ειχε γινει θεμα αυτο το παιχνιδι οτι ειναι επικινδυνο και σατανικο και για αυτο τον λογο δεν κυκλοφορησε για πολυ καιρο
 
αρα θα υπαρχει σε μειωμενο αριθμο..παντως αφου βρεθηκε..δεν το θεωρο και πολυ σπανιο..
 
Δεν μου το αγόραζαν γιατί φαινόταν τρομακτικό, από την άλλη άκουγα τους δίσκους Maiden του πατέρα μου και θαύμαζα τον Eddie. Τι να πει κανείς...
 
Το έχω κι εγώ και πέρασα κάποιες φωτό της ελληνικής έκδοσης AS στο boardgamegeek:

http://www.boardgamegeek.com/image/730359/nightmare

Η αγγλική ονομασία του ήταν "nightmare" αρχικά, αλλά αναγκάστηκε να αλλάξει όνομα επειδή ήταν πιασμένο από άλλο επιτραπέζιο και έτσι έφτασε στην Ελλάδα ως "atmosfear". Κάθε φορά που το παίζαμε το κλίμα ήταν απίστευτο μέσα στα σκοτάδια, και πρόσφατα μετέτρεψα και την κασέτα σε DVD :)

Δυστυχώς η αυστραλιανή εταιρία που έβγαζε τη σειρά επιτραπεζίων "atmosfear" πρέπει να έκλεισε :(
 
Πολύ spooky παιχνίδι αλλά θα ήταν προχωρημένο για την εποχή του...
 
γεια σας παιδια! (νεος εδω) ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΑΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ! ΑΑΑΑΧ!
 
θανος είπε:
ηταν ενα επιτραπεζιο που θυμαμαι μικρος το ειχε ενας ξαδερφος μου και ειχε να κανει με ενα στοιχειωμενο σπιτι για να παιξεις επρεπε να βαλεις την βιντεοκασετα που εδιναν δωρο και στην οποια εβγαινε ενα τερας και σου εδινε τις οδηγιες ηταν αρκετα τρομαχτικο μηπως το θυμαται κανεις αλλος?? edit βρηκα την διαφημιση του [video=youtube;f5Z1Kfk-2sc]
η διαφήμιση είναι του 1992, τη χρονιά εκείνη είχαν εμφανιστεί τα φαινόμενα σατανισμού σε διάφορες περιοχές...και γι' αυτό ίσως το παιχνίδι θεωρήθηκε σατανικό...

Ποιος ήταν ο στόχος του παιχνιδιού και η διάρκειά του;

...δεν είχα παίξει ποτέ το παιχνίδι...σίγουρα θα με φόβιζε...
 
BETTY BOOP είπε:
η διαφήμιση είναι του 1992, τη χρονιά εκείνη είχαν εμφανιστεί τα φαινόμενα σατανισμού σε διάφορες περιοχές...και γι' αυτό ίσως το παιχνίδι θεωρήθηκε σατανικό...
Ποιος ήταν ο στόχος του παιχνιδιού και η διάρκειά του;

...δεν είχα παίξει ποτέ το παιχνίδι...σίγουρα θα με φόβιζε...
Aπό την wikipedia βρήκα αυτές τις οδηγίες:

The object of the games is to collect six different coloured "Keystones" and thus beat the host. For most games in the series, the "Gatekeeper" is the host but other characters have "stepped in" and taken his place.To beat the host, the players must face their worst fear. If none of the players are able to win the game within the set time limit, the host is the winner. A videotape,or in later games a DVD, is included with the game and acts as a game clock. The video stars the host of the game, who appears throughout the tape giving instructions to players. When a player has collected the Keystones, they can win the game by facing their earlier expressed "greatest fear", which is actually just a random event; if they are successful they win the game.
Ενδιαφέρον παιχνίδι φαίνεται, δεν το ήξερα. Δεν ξέρω για τα άλλα τέρατα που εμφανίζονται σε κάποια versions, πάντως ο Gatekeeper μόνο τρομακτικός δεν μου φαίνεται. Τον τσέκαρα και λίγο πιο αναλυτικά και βασικά με διασκεδάζει πολύ κι έχει πλάκα στην προσπάθειά του να φανεί κακός.
 
πάντως δεν εχω ξαναδει επιτραπέζιο παιχνίδι που δινει και βιντεοκασέτα εκτός από τα βασικά στοιχεία (πίνακας παιχνιδιου, ζαρι, πιονια...)...
 
Ναι, στην Ελλάδα δεν ήταν τόσο συνηθισμένα τέτοια επιτραπέζια. Μετά από χρόνια κυκλοφόρησε και το sceneit? με dvd, αλλά ήταν απλά για ερωτήσεις, όχι για να το έχεις αντίπαλο. Αν κρίνω και από την πορεία του sceneit?, το Atmosfear πρέπει να μην έκανε μεγάλη καριέρα και λόγω της τιμής του. Επιτραπέζιο με κασέτα, λογικά θα ήταν ακριβό, συγκριτικά με τα άλλα επιτραπέζια.

Εν τω μεταξύ, μου αρέσει το λογότυπο της Village Roadshow στο πίσω μέρος του κουτιού, που υποδηλώνει ότι τα γυρίσματα έγιναν με κανονικό ηθοποιό σε στούντιο.

Σαν επιτραπέζιο έχει πολύ ωραίο κόνσεπτ, και θα ήταν ωραίο να έβγαινε μια επανέκδοση με dvd, που όμως σαν εικόνα να έμοιαζε εγγραφή από vhs, αλλά δε νομίζω να υπάρχει κανένα ενδιαφέρον πλέον.
 
BETTY BOOP είπε:
πάντως δεν εχω ξαναδει επιτραπέζιο παιχνίδι που δινει και βιντεοκασέτα εκτός από τα βασικά στοιχεία (πίνακας παιχνιδιου, ζαρι, πιονια...)...
Βιντεοκασέτα έδινε και το επιτραπέζιο Star Treck της ελληνικής έκδοσης, με τις οδηγίες της οποίες παιζόταν το παιχνίδι. Το έχω ακόμα σφραγιστό (βλ. φωτό), αλλά για να το παίξω σήμερα θα χρειαστεί μετατροπή της βιντεοκασέτας σε DVD ή ψηφιοποίηση σε Media Player... άλλες εποχές....



20160131_164032.jpg

20160131_164102.jpg

20160131_164010.jpg

20160131_164102.jpg
 
Πάρα πολύ ψαρωτικό! Το απέκτησες πρόσφατα ως συλλέκτης; Γιατί πρέπει να βρίσκεσαι σε κατάσταση ζεν για να μην το έχεις ανοίξει τόσα χρόνια...

Στο youtube υπάρχει, πάντως, το βίντεο στα αγγλικά ;)

edit: δεν το κάνεις κι ένα ξεχωριστό θεματάκι; Επίσης, δεν ανεβάζεις και μια φωτό του οπισθόφυλλου, μήπως φαίνεται και το ταμπλό του παιχνιδιού;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το ΣΤΑΡ ΤΡΕΚ υπάρχει και ανάλογο θρεντ στο φόρουμ!! Βασικά αυτά τα 2 είναι που έχουν κυκλοφορήσει με βιντεοκασέτα!!

Οσο αφορά το ATMOSFEAR πρόκειται για μια ολόκληρη σειρά που κυκλοφόρησε στη δεκαετία 90 με αρχικό τίτλο NIGHTMARE, άλλο που στην Ελλάδα είδαμε μόνο το πρώτο μέρος!! Επίσης στις αρχές των 2000 έγινε και μια κυκλοφορία με DVD αλλά ούτε κι αυτή την είδαμε ποτέ μεταφρασμένη!!
 
nwntas είπε:
edit: δεν το κάνεις κι ένα ξεχωριστό θεματάκι; Επίσης, δεν ανεβάζεις και μια φωτό του οπισθόφυλλου, μήπως φαίνεται και το ταμπλό του παιχνιδιού;

boomer είπε:
Για το ΣΤΑΡ ΤΡΕΚ υπάρχει και ανάλογο θρεντ στο φόρουμ!!
STAR TREK: Η Προκληση του Κλινγκον....... ;)
 
Αυτά είναι! Για άλλη μια φορά το retromaniax με ξεπερνά! :p
 
nwntas είπε:
Πάρα πολύ ψαρωτικό! Το απέκτησες πρόσφατα ως συλλέκτης; Γιατί πρέπει να βρίσκεσαι σε κατάσταση ζεν για να μην το έχεις ανοίξει τόσα χρόνια...
Στο youtube υπάρχει, πάντως, το βίντεο στα αγγλικά ;)

edit: δεν το κάνεις κι ένα ξεχωριστό θεματάκι; Επίσης, δεν ανεβάζεις και μια φωτό του οπισθόφυλλου, μήπως φαίνεται και το ταμπλό του παιχνιδιού;
Δεν είχα δει το σχόλιό σου Νώντα, επειδή δεν ήταν σε δικό μου θέμα αλλά απάντηση, ζητώ συγγνώμη, το είδα τώρα μέσω της αλληλογραφίας. Το απέκτησα το 1998, όταν το βρήκα τυχαία σε βιβλιοπωλείο στην επαρχία. Είχα αρχίσει να συλλέγω επιτραπέζια μια και είχα και από τα παιδικά μου χρόνια πιό παλιά. Θέλησα να το παίξω τότε με τα παιδιά, αλλά δεν είχαν επαφή με το Star Treck, ήταν εστιασμένα στο Star Wars. Κρατήθηκα και δεν το άνοιξα, θέλοντας να διατηρήσω τη σφραγισμένη συσκευασία, οπότε αποθηκεύτηκε. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να συγκρατηθώ για πολύ ακόμα, μια και ως παλιό πλέον με ελκύει να το ανοίξω. Άλλωστε πρέπει να μεταφέρω το περιεχόμενο του VHS σε DVD πριν είναι αργά. Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο αυτό που μου είπες για το YouTube, ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω.

Δεν το κάνω ξεχωριστό θέμα γιατί υπάρχει ήδη, όπως έγραψαν και οι διαχειριστές.

Από όσα έχω στη συλλογή μου, ελληνικά και ξένα (γύρω στα 150), μόνο δύο δεν έχουν ανοιχτεί. Αυτό και ένα των Star Wars, μια και είχαν μεγαλώσει τα παιδιά (βλ. Φωτο).

Να σημειώσω ότι βρήκα φοβερή την ατάκα της κατάστασης ζεν, το ίδιο θα σκεφτόμουν και εγώ!!!!! Να είσαι καλά!



20160131_163714.jpg

20160131_163842.jpg

20160131_163915.jpg
 
Εσύ να 'σαι καλά και να τα χαίρεσαι!!! :D

Έχεις πμ ;)
 
Πίσω
Μπλουζα