[AS] Γαλέρα Φάντασμα

marion1

RetroN00b
Joined
27 Αύγ 2012
Μηνύματα
19
Αντιδράσεις
12
Εταιρεία: :AS company

Παιχνίδι: Γαλέρα Φάντασμα

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1231

Το βρήκα χθες που αναγκάστηκα να μείνω στο άδειο πατρικό. Αν είχα παρέα θα παιζα...

70542.jpg70543.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερη ανακαλυψη και ενα απο τα αγαπημενα μου επιτραπεζια που δυστηχως δεν εχω πια.Αν ημασταν κοντα ευχαριστως να παιζαμε παντως :D
 
marion1 γνωριζεις ποτε κυκλοφορησε το επιτραπεζιο;στο κουτι υπαρχουν και οι οδηγιες; αν δε σου κανει κοπο μπορεις να βγαλεις μια ακομη φωτογραφια;
 
Ειχε και τις οδηγίες. φωτο ομως σε λιγες μερες που θα ξαναπώ. Τι ακριβως θελεις να δεις;
 
marion1 είπε:
Ειχε και τις οδηγίες. φωτο ομως σε λιγες μερες που θα ξαναπώ. Τι ακριβως θελεις να δεις;
ενταξει,οποτε μπορεσεις :flower:

τις οδηγιες θα θελαμε να δουμε για να προστεθουν εδω οι φωτογραφιες
 
θα τις βγάλω. θα βγαλω και καλυτερες φωτο, γι'αυτες δεν ειχα προβλέψει φωτογράφιση :)
 
Το έχω και εγώ ακόμα.

Δυστυχώς όμως πρέπει να έχω χάσει το φάντασμα... :(
 
Το είχα κερδίσει, νομίζω το 1995, σε έναν διαγωνισμό του TV Ζάππινγκ. Το αξιοσημείωτο είναι ότι ενώ το αρχικό δώρο της κλήρωσης ήταν το Atmosfear τελικά μου έδωσαν αυτό... Και καλύτερα πιστεύω.
 
Μιας και ρωτάτε, το παιχνίδι κυκλοφόρησε στην ελληνική έκδοση του το 1992 και ήταν ένα απ' τα καλύτερα αλλά και ακριβότερα που έχει βγάλει η AS στην αγορά!! Ελπίζω να βρεθεί κάποτε και η διαφήμιση του!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμάμαι από τη διαφήμιση και μου άρεσε σαν ιδέα. Έμεινα με την διαφήμιση, δυστυχώς.
 
ΤΙΤΛΟΣ:Γαλέρα φάντασμα

ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ:Ghostly Galleon (Ηνωμένο Βασίλειο)

ΑΛΛΟΣ ΤΙΤΛΟΣ:Geisterschiff (Γερμανία),Spookschip (Ολλανδία),Le Vaisseau Fantome (Γαλλία),Jolly Roger (Νορβηγία),Aavekaljaasi (Φινλανδία)

ΕΤΑΙΡΙΑ:AS company

EΤΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ:1991

ΠΑΙΧΤΕΣ:2-4

ΗΛΙΚΙΑ 8+

ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ:9.000 δρχ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:Family,action

Η γαλέρα φάντασμα είναι ένα παλίο μου απωθημένο και την απέκτησα καινούρια στη ζελατίνα απο το ίντερνετ για να προστεθεί στη συλλογή μου!

Πρόκειται για μιά κυκλοφορία της waddingtons με την οποία συνεργάστηκε η AS στις αρχές της δεκαετίας των 90s και κυκλοφόρησε στην Ελλάδα διάφορα παιχνίδια όπως το Zorro, το Dragon Game System,τον Mister Game κα.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ: Πρόκειται για ένα συναρπαστικο παιχνίδι πλούσιο σε εφέ, με έξυπνους κανόνες που συνδυάζουν τύχη,τακτική αλλά και μπλόφα. Το πιόνι φάντασμα του Μαυρογένη χρησιμοποιείται με τετοιο τρόπο σαν να υπάρχει ένας παίκτης παραπάνω στο παιχνίδι. Το κουτί του έχει πολύ καλό αποθηκευτικό χώρο (όπως κάθε παιχνίδι της Waddingtons) που βοηθά στο γρήγορο στίσημο και στην αποκατάσταση. Τα υλικά κατασκευής είναι πολύ καλής ποιότητας.

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ: Τα 4 πιόνια των πειρατών θα μπορούσαν να ήταν και μινιατούρες! Το φυλλάδιο με τις οδηγίες παρουσιάζει κάποιες ασάφειες που ο καθένας θα μπορούσε να τις ερμηνεύσει με το δικό του τρόπο.

Ακολουθεί πλούσιο φωτογραφικό υλικό πριν και μετά το αρχικό στίσημο.

92203.jpg92204.jpg92206.jpg92205.jpg92200.jpg92201.jpg92202.jpg92207.jpg92208.jpg92209.jpg92210.jpg92211.jpg92212.jpg92213.jpg92214.jpg92215.jpg92216.jpg92217.jpg92218.jpg92219.jpg92220.jpg92221.jpg92222.jpg92223.jpg92224.jpg92225.jpg92226.jpg92227.jpg92228.jpg92229.jpg92230.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@boomer

Πω ρε τι έβγαλε ο παίχτης!!! Μας ισοπέδωσες. Φοβερές φωτό και πληροφορίες για το παιχνίδι. Φαίνεται πολύ συναρπαστικό αν και τότε που βγήκε ήμουν κομμάτι μεγαλούτσικος... :)
 
Μπραβο Boomer!!

Θυμαμαι τις διαφημισεις στην τηλεοραση που ηταν αρκετα συχνες αλλα δεν θυμαμαι να το επαιξα ποτε...
 
boomer...εδωσες ρεστα για αλλη μια φορα!!!! :bow:

Καλοριζικο και καλοπαιχτο!!!! :thumbup:
 
Η διαφήμιση μιας και και το ανέφερες φίλε Ajax είναι πολύ σπάνια και δυστυχώς είναι απ τις λίγες που δεν έχουν βρεθεί ακόμη!! Ελπίζω κάποια στιγμή να την βρει κάποιος και να την ανεβάσει!

Σ ευχαριστώ πολύ Σταυράκο! Σώτο το παιχνίδι είναι περισσότερο οικογενειακό παρά παιδικό! Δε νομίζω να παίζει ρόλο η ηλικία για να τοι παίξει κάποιος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
Η διαφήμιση μιας και και το ανέφερες φίλε Ajax είναι πολύ σπάνια
Εννοεις σπανια να την βρεις τωρα; Εγω θυμαμαι τοτε η τηλεοραση την εδειχνε αρκετα συχνα.
 
Στην τηλεόραση την έδειχνε αρκετά συχνά όντως! Εγώ μιλάω για τώρα! Παρόλο που έχουν βρεθεί πολλές διαφημίσεις απ' την εποχή των 90ς, η συγκεκριμένη παραμένει ''αγνοούμενη''.
 
Ωραίες εικόνες. To θυμάμαι αυτό το επιτραπέζιο . Σκόπευα να το αγοράσω τότε, αλλά τελικά δεν βόλεψε...
 
Τελικά ωραία παιχνίδι, αρκετά ενδιαφέρον! Βέβαια κάναμε 20+ χρόνια να το παίξουμε με τον @boomer , αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ! Όλα τα λεφτά το unboxing! Είχαμε και μουσική υπόκρουση το soundtrack του Monkey Island!!
 
Πίσω
Μπλουζα