[AS] Dragon Game System (1992)

boomer

RetroActive
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
459
Αντιδράσεις
78
ΤΙΤΛΟΣ: Dragon Game System (Ελλάδα)

ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: Dark World (Αγγλία, ΗΠΑ,Καναδάς, Αυστραλία,Ολλανδία)

ΑΛΛΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: Das Schwarze Auge (Γερμανία),El Mundo de Korak (Ισπανία), Les Hιros de l'Oeil Noir (Γαλλία)

ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ: Chris Baker

ΕΤΑΙΡΙΑ:AS Company

ΕΤΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ:1992

ΠΑΙΧΤΕΣ:2-5

ΗΛΙΚΙΑ:8+

ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ:13.000 δρχ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Action-fantasy

Το Dragon Game System είναι ο "ελληνικός'' τίτλος του πρώτου μέρους της τριλογίας Dark World που κυκλοφόρησε το 1992 από μια καινούρια τότε ελληνική εταιρία, την AS Company.Μου είχε μείνει απωθημένο απο τότε μιας και δεν κατάφερα να το αποκτήσω λόγω υψηλής τιμής, αλλά και ο,τι υπήρχαν πολλές άλλες επιλογές εκείνη την εποχή!! Να σημειώσω πως ήταν κατά πάσα πιθανότητα, το δεύτερο ακριβότερο επιτραπέζιο στην Ελλάδα,μετά το θρύλο του Ζαγκόρ, που κυκλοφόρησε την περίοδο της δραχμής!!!

Πριν μερικές μέρες το βρήκα σε ένα μαγαζί, καινούριο στη ζελατίνα και... αν και η τιμή του ''τσιμπημένη'', αυτή τη φορά δε μου γλύτωσε!!

Είναι ένα πολύ ωραίο επιτραπέζιο δράσης και φαντασίας όπου 4 ήρωες περνούν μέσα απο μπουντρούμια, για να ανέβουν στο θρόνο να μονομαχήσουν με τον κακό άρχοντα Κόρακ. Πλούσιο σε εξοπλισμό και εφέ αλλά δυστυχώς οι μεταφρασμένοι ελληνικοί κανόνες είναι πολύ ασαφείς (όπως πάντα), κι έτσι κατέφυγα στο πρωτότυπο Αγγλικό manual για να διαλευκάνω μερικά πράγματα!! Διαφορετικά θα κάνω 2,3 δικές μου τροποποιήσεις που έχω σκεφτεί και πιστεύω πως θα γίνει αρκετά πιο ενδιαφέρον και συναρπαστικό!!

Σε ο,τι αφορά τα άλλα 2 μέρη της τριλογίας, το Village Of Fear και το Dragon's Gate κυκλοφόρησαν ένα χρόνο μετά (1993) και είναι από μόνα τους ανεξάρτητα παιχνίδια αλλά μπορεί να παιχτούν και τα 3 μαζί, μιας και συνδέονται σαν υπόθεση!! Δυστυχώς δε τα είδαμε ποτέ στα ελληνικά ράφια!!

86257.jpg86258.jpg86259.jpg86260.jpg86261.jpg86262.jpg86263.jpg86264.jpg86265.jpg86266.jpg86267.jpg

Η διαφήμιση του παιχνιδιού είναι πολύ σπάνια και δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμη. Είναι ένα πολύ ωραίο σποτάκι που θυμίζει heroquest και θρύλο του Ζαγκόρ και αν δεν κάνω λάθος, ήταν με τη φωνή του αξέχαστου αφηγητή μας Κώστα Σκόκου, μετρ του είδους!! Το μόνο που έχει βρεθεί για την ώρα, είναι το αντίστοιχο σποτ που προβλήθηκε στον Καναδά

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικο ευρημα....τοτε που μαζευομασταν σε καποιο σπιτι καθε ΣΚ και παιζαμε ολοι μαζι και οχι οπως τωρα που ολοι κλεινονται στα σπιτια τους και παιζουν "διαδικτυακα".
 
Ομολογώ πως το unboxing ήταν άκρως ανατριχιαστικό. Λες και μπήκαμε σε χρονοκάψουλα χαχα
 
Ωραια ρετροανακαλυψη boomer!!!! :)

Ευχαριστουμε για την παρουσιαση!!! :thanx2:

Καλοριζικο και καλοπαιχτο!!! :thumbup:
 
Φοβερο φιλε πραγματικα και καλοπαικτο σε ευχομαι.Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο αυτα και μπορει να κανω και λαθος αλλα με με θυμιζει το Dragon Quest που το ειχα πιτσιρικας.
 
Ωραία ανακάλυψη φίλε! Πραγματικά φαίνεται καταπληκτικό. Όλα καλά με τις διαφορετικές εκδόσεις αλλά η γερμανική βερσιόν με όνομα "Το Μαύρο Μάτι" μου προκάλεσε το γέλιο! :biglaugh:Μου θύμησε τα ανέκδοτα με το φάντασμα το μαύρο μάτι!
 
Εχεις δίκιο johnny!! Ο Γερμανικός αλλά και ο Ελληνικός τίτλος είναι αλλού γι αλλού! Δε βαριέσαι όμως, ας αρκεστούμε στο περιεχόμενο!! ;)

Φίλε metalcandyman όλα αυτά τα παιχνίδια ανήκουν στην ίδια κατηγορία! Απλά το πιο συγγενικό παιχνίδι με το dragon game system θα μπορούσες να πεις πως είναι ο θρύλος του Ζαγκόρ μιας και η αποστολή των παιχτών είναι παρόμοια!!

Οσο για το unboxing που λέει ο gremlinakos υπάρχει και σε βιντεάκι και κάποια στιγμή θα το ανεβάσουμε!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστω για την απαντηση φιλε Boomer:)
 
Να σαι καλά φίλε!! Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω το Σταύρο με με τη σειρά μου, γιατί η παρουσίαση ήταν εμπνευσμένη από δικό του θρεντ!!
 
Στο ίδιο στύλ, είναι και η ελληνική έκδοση του "Descent", από την Κάϊσσα αν δεν κάνω λάθος, (με την ονομασία "Κατάβαση").
 
boomer είπε:
Να σαι καλά φίλε!! Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω το Σταύρο με με τη σειρά μου, γιατί η παρουσίαση ήταν εμπνευσμένη από δικό του θρεντ!!
Μα ελεγα κι εγω...τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει.... :p

Αντε βρε, τι ευχαριστεις...σιγα το πραγμα. :thumbup:

Εγω τωρα με την σειρα μου ρωτησω....

Γιατι εχω την εντυπωση οτι θυμιζει πολυ Hero Quest το εν λογο παιγνιον? :what:
 
Σταύρο το Hero Quest είναι κι αυτό ένα παιχνίδι που ανήκει στην ίδια οικογένεια, αλλά ως προς τους κανόνες κινείτε σε άλλες κατευθύνσεις!! Εκεί κάθε ''παρτίδα'' είναι και μια ξεχωριστή αποστολή μέχρι να ολοκληρωθεί το βιβλίο!! Απο κει και πέρα για να συνεχίσεις να το παίζεις θα πρέπει να αγοράσεις τα expansion ή να φτιάξεις δικές σου αποστολές!! Το Dragon Game System και ο Θρύλος του Ζαγκόρ είναι πολύ πιο απλά παιχνίδια και έχουν μια συγκεκριμένη αποστολή όπως κάθε κοινό επιτραπέζιο!! Το Hero Quest είναι αναμφίβολα σαν παιχνίδι μια κλάση πάνω, και στην ίδια αυτή κλάση θα μπορούσα να εντάξω τη Σταυροφορία στο Διάστημα (MB 1993), και παιχνίδια που κυκλοφόρησαν πολύ αργότερα όπως το επιτραπέζιο Dungeons and Dragons (Parker 2003), και την Κατάβαση (Kaissa 2005) που ανάφερε πιο πάνω ο Captain Kal. Η Κατάβαση μάλιστα θεωρείται από πολλούς ο,τι είναι η τελειοποίηση του Hero Quest!!
 
Πάντως, εφόσον ουσία έχει η ρετρό πλευρά των πργμάτων, να πούμε απλά πως εκείνη την εποχή υπήρχε η εξής τριλογία στην αγορα: HeroQuest (ΜΒ), Dragon Game System (AS), Θρύλος του Ζαγκορ (PARKER)
 
Ευχαριστω για την/τις απαντηση/πληροφοριες boomer!!! :thumbup: :thanx2:
 
Μιας και το ανέφερε ο gremlinakos, για όσους δε το γνωρίζουν, και τα τρία αυτά παιχνίδια απαγορεύτηκαν και αποσύρθηκαν από τα παιχνιδοπωλεία στην Ελλάδα κάπου στο 1995, για κάποιο λόγο που δε θα ήθελα να σχολιάσω απο δω!!!
 
Καλησπερα και καλη χρονια. Εισαι υπεροχος και μονο που το αγορασες μετα απο τοσα χρονια. Εγω το ξεθαψα πριν μια εβδομαδα και δυστυχως εχω χασει τις οδηγιες. Υπαρχει παριπτωσει να μου τις στειλεις με ενα mail? Θα σου ημουν υποχρεος...
 
Ωωω μου ξεφυγε αυτο το θρεντ! Το ειχα παρει κι εγω την εποχη που κυκλοφορησε. Πραγματικα το πακετο ηταν εντυπωσιακο, με ολα του τα σκηνικα και τα μπιχλιμπιδια. :D Δυστυχως οι κανονες του παιχνιδιου με απογοητευσαν αφου περιμενα κατι σε Hero Quest: η στρατηγικη δεν παιζει και τοσο ρολο σε αυτο το παιχνιδι, δεν υπαρχει inventory ουτε μαγεία. Παντως εχει κι αυτο τις προκλησεις του. Τελευταια φορα το επαιξα με το ανηψακι.

Δεν ειχα ιδεα οτι αποτελουσε μερος τριλογιας. Κριμα που δεν κυκλοφορησαν και τα αλλα εδω.

Οπως εμαθα προσφατα σχετικα, σε αυτη η σειρα παιχνιδιων ανηκουν και τα video games Realms of Arkania.

@kwstas, αμα ξαναπεσει το παιχνιδι στα χερια μου θα προσπαθησω να σου στειλω. Αν και μεχρι τοτε πιθανοτερο να σε βοηθησει ο Boomer.
 
Τι θεικό κομμάτι είναι αυτό!!!
 
Φίλε μου για το λόγο ο,τι τη ρετρό συλλογή μου τη διατηρώ στο πατρικό μου και θα αργήσω να σε εξυπηρετήσω, μπορείς να δεις τους κανόνες για την ώρα από το bgg όταν θα έχω αυτή την ευκαιρία ξαναμιλάμε!! :) https://boardgamegeek.com/thread/356700/ellhnika-arxeia-paixnidiwn/page/19
 

Καλοκαιρι του 1994 το ειχα δει σε καποια παιδια που καναμε παρεα στο εξοχικο μου.

Με ειχε αφησει πραγματικα αφωνο. Το παιχνιδι ειχε σχεδον τα παντα. Ομορφες φιγουρες, φοβεροαπιστευτο εξωφυλλο, τερατα και δαιμονες και υποστηριζε αρκετους παικτες.
Οτι θα ζητουσε δηλαδη ενα παιδι που μεγαλωσε την δεκαετια του 80.

Προφανως, το χρειαζομουν και το ζητησα απο τους δικους μου. Η κλασικη απαντηση ηταν να ειμαι καλο παιδι και βλεπουμε για γιορτες του Δεκεμβρη. Τελικως, θα επρεπε να επιλεξω μεταξυ αυτου και του SNES, οπως και μου πηραν.
Ωστοσο, ειχα μαζεψει τα χρηματα, και ελαχιστο καιρο ειχα φαει ολα τα καταστηματα να το βρω.
Τιποτα ομως..

Χρονια μετα, δοξα τους Θεους βρηκα 2 κομματια απο Αγγλια σε τρομακτικα φθηνη τιμη, και τα εστειλα στον 1@Dr. SLUMP[/USER] οπου και μου εφερε μετα στην Ελλαδα και τον ευχαριστω πολυ. Εχω στολισμενες τις φιγουρες πανω απο το γραφειο μου, και ο μαντιχωρας δεσποζει σε περιοπτη θεση.

Μιας και το ανέφερε ο gremlinakos, για όσους δε το γνωρίζουν, και τα τρία αυτά παιχνίδια απαγορεύτηκαν και αποσύρθηκαν από τα παιχνιδοπωλεία στην Ελλάδα κάπου στο 1995, για κάποιο λόγο που δε θα ήθελα να σχολιάσω απο δω!!!
Δεν γνωριζα το παραμικρο, ουτε και αναφεραν κατι τα καταστηματα που ειχα επισκεφτει. Λογικο απο τη μια γιατι ημουν πιτσιρικος, αλλα θα μπορουσες εσυ να μοιραστεις το τι στο καλο συνεβει; Φανταζομαι πως ισως σχετιζεται με την ολη τρομολαγνεια που υπηρχε με τα και καλα κρουσματα σατανισμου την ευρυτερη περιοδο, αν ειναι οτιδηποτε αλλο ομως, προσπαθησε να το μοιραστεις μαζι μας!

 
Πίσω
Μπλουζα