[Assim Toys] Μάρκο Πόλο

Starbuck

RetroMaNiaC
Joined
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
44
Εταιρεία: Assim Toys

Παιχνίδι: Marco Polo

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1155

Θυμάται κανείς το επιτραπέζιο Μάρκο Πόλο; Είχε εμφανιστεί μαζί με την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά. Ένα παράξενο παιχνίδι με θέμα το εμπόριο, που για να ξεκινήσεις ήθελε πολλή προετοιμασία κατά την οποία τουλάχιστον οι μισοί παίκτες εγκατέλειπαν από βαρεμάρα. Έπρεπε να μοιραστούν χρήματα (κάτι "χρυσά" φλουριά από χαρτόνι) να αγοραστούν εμπορεύματα (τα γράφαμε σε ένα ειδικό έντυπο) κτλ. Το ταμπλό ήταν ένας χάρτης της Ευρώπης και της Ασίας και η ιδέα ήτανε να ταξιδέψεις με πλοίο, άλογο ή καραβάνι σε κάποια άλλη πόλη ώστε να πουλήσεις τα εμπορεύματά σου στην καλύτερη τιμή και να αγοράσεις βεβαίως νέα εμπορεύματα.

Κατά κάποιον παράξενο τρόπο μου άρεσε αυτό το παιχνίδι αν και μάλλον ήμουν ο μόνος. Κάποια στιγμή θυμάμαι το παιχνίδι να σκονίζεται κάτω από το κρεβάτι και αργότερα την μάννα μου να με ενημερώνει πως το έδωσε σε κάποιο γειτονόπουλο; :nono:

Δημήτρης :user:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!!

Γειά σου ρε Starbuck...Το θυμάμαι και γώ και το είχα αυτό το παιχνίδι, ήταν πολύ ωραίο και ενδιαφέρον. Το παιζαμε συχνά με την παρέα μου. Όπως έχω ξαναπει στο forum, ήμουν πολύ τυχερός γιατι η πολυκατοικία που έμενα είχε Playroom Και μαζευόμασταν σχεδόν καθε μέρα και παίζαμε με τα παιδιά της γειτονιάς.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι το είχαμε "λιώσει"... θυμάμαι οτι με άλογο προχωρούσες πολύ πιο γρήγορα αλλά δεν μπορούσες να πάρεις πολλά εμπορεύματα..επίσης καποιες πόλεις έίχαν υψηλή ζήτηση απο κάποια προϊοντα (θυμίζει λίγο strategy Και commerce simulation τωρα που το ξανασκεφτομαι)...

Ειχε και κάτι κάρτες με περίεργα συμβάντα (π.χ. χωλέρα και έχανες τους συντρόφους σου και τα προϊοντα σου)

Πολύ ωραίο παιχνίδι αλλά δεν ήταν πολύ ξεκάθαρο πως κέρδιζε κάποιος απο τα λίγα που θυμάμαι :)
 
thamonas είπε:
Πολύ ωραίο παιχνίδι αλλά δεν ήταν πολύ ξεκάθαρο πως κέρδιζε κάποιος απο τα λίγα που θυμάμαι :)
Νομίζω αυτός που μάζευε τα περισσότερα χρήματα αλλά στην ουσία αυτός που άντεχε μέχρι το τέλος όταν όλοι οι άλλοι εγκατέλειπαν από βαρεμάρα..

Πωπω, το έχει κανείς αυτό το παιχνίδι να μαζευτούμε να παίξουμε..

Καλά, όσον αφορά το "playroom" στην πολυκατοικία σου, περιττό να πω ότι ήσουν πολύ πολύ πολύ τυχερός!
 
Αυτά μόνο κατάφερα να διασώσω έπειτα από την εισβολή που έκαναν στο σπίτι μου τα ξαδελφακια μου όταν τους δώρισαν οι γονείς μου όλα μου τα παιχνίδια.

Θυμάμαι ατελείωτες ώρες παιχνιδιού με τον αδελφό μου.

Αν θυμάστε καλά νικητής ήταν όποιος είχε επισκεφτεί 5 συγκεκριμένες πόλεις (δεν θυμάμαι ποιες ήταν) και είχε τις περισσότερες εμπειρίες που μάζευε από το ταξίδι και σημείωνε στην κάρτα του.

16899.jpg

Δυστυχώς λείπει το ταμπλό και το μπλοκ με τις κάρτες όπου σημείωνε τις εμπειρίες και τις αγοροπωλησίες ο κάθε παίκτης για να μπορούσαμε να παίξουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειχα κι εγω, αλλα δε θυμαμαι τι εχει απογινει, ισως το εδωσα. Μου ειχ κανει εντυπωση το ποσο πλουσιο και περιπλοκο ηταν, μιας και οι οδηγιες ηταν ενα ολοκληρο βιβλιαρακι. Δυστυχως δεν προλαβα να το παιξω ποτε :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Ναι, το θυμάμαι και εγώ!

Μάλιστα είχε πολύ καλό σκηνικό (εικονογράφηση του ταμπλό παιχνιδιού) και έμοιαζε σαν την monopoly!
 
Marco Polo

καταντησα κουραστικος, το ξερω, αλλα να ενα ακομα επιτραπεζιο που δεν ειδα να αναφερεται πουθενα. ιδιας εποχης, καπου στο 80.

47249.jpg47250.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθόλου κουραστικός. Ίσα ίσα μας αρέσει να βλέπουμε τέτοιους "θησαυρούς"

Υγ. Επειδή έκανα την μεταφορά τα off topic ποστ σβήστηκαν.
 
Το έχω κι εγώ φυλαγμένο στο εξοχικό μου, μάλλον κάποτε μου το έκαναν δώρο. Δεν θυμάμαι να το είχαμε παίξει ποτέ, παραήταν μπερδεμένο για να το ξεκινήσεις. Τα περισσότερα χρυσά νομίσματα είναι ακόμα πάνω στα χαρτονάκια τους.

Δεν το θέλω πλέον, αφού δεν έχω κάποια νοσταλγική ανάμνηση απ΄αυτό, τι μπορώ να το κάνω για να μην πάει χαμένο;
 
Επαιξα με το γιο μου το παιχνιδι, μετα απο 30 χρονια που το ειχα. Απιστευτη η διαχρονικοτητα ενος επιτραπεζιου!! Μπορει καποιος να μου δωσει φωτοτυπια των οδηγιων? Ειναι το μονο που μου λειπει. Παναηοωτης παλαιο φαληρο αθηνα
 
Καλησπέρα. Εγώ θα το ήθελα αν δεν το θέλεις. Είναι από τα αγαπημένα μου παιδικά παιχνίδια και δυστυχώς όταν έφυγα φοιτητής η μητέρα μου τα πέταξε όλα.  Το email μου είναι jonzik@gmail.com 
 
Νικητής του παιχνιδιού ήταν αυτός που θα συμπλήρωνε 51 βαθμούς εμπειρίας.
Τους σημείωνες στο χαρτι που είχες για τα εμπορεύματα. Είχε στο κάτω μέρος 3 σειρές από 17 κυκλάκια-για κάθε βαθμό που έπαιρνες μαύριζες και ένα με το μολύβι.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού τα πούλια τοποθετούνταν στη Βενετία (απ'όπου ξεκίνησε ο Μ.Π.)
Ο 1ος παίκτης που θα περνούσε από 5 πόλεις κέρδιζε 5 ή 6 βαθμούς εμπειρίας. Οι πόλεις αυτές ήταν: Πεκίνο, Σαμαρκάντα, Δαμασκός, Ορμούζ, Ουνάν. Επειδή 1η πόλη ήταν το Πεκίνο, όλοι ξεκινούσαν με καράβι-ήταν η συντομότερη διαδρομή.
Το θέμα μετά ήταν ότι οι οδηγίες ΔΕΝ έγραφαν πως παίρνεις τις κάρτες (που οδηγούσαν στο να κερδιζονται βαθμοί εμπειρίας) Εμείς φτιάξαμε τον κανόνα να παίρνεις μια κάρτα κάθε φορά που περνούσες από μια πόλη, αλλά ήταν λάθος όπως σκέφτηκα χρόνια αργότερα. Το πιο λογικό θα ήταν να τις αγόραζες με τα λεφτά που θα έκανες με το εμπόριο. Αυτό θα έκανε όμως και το παιχνίδι πάρα πολύ αργό-ήδη με το δικό μας γρήγορο κανόνα πρέπει να κρατούσε κάνα 2ωρο.
Μήπως κάποιος είχε διαγορετικές ή ολοκληρωμένες πάνω στο θέμα οδηγίες?
 
Το χα και γω αυτό το επιτραπέζιο επειδή μου άρεσε πολύ η σειρά. Το risk που θυμίζει κάποιες πτυχές του παιχνιδιού αόριστα αν και το Μάρκο Πολο δε το θυμάμαι καλά. Θυμάμαι 9τι απαιτούσε πολύωρο παίξιμο ίσως πάνω από 1 ώρα πράγμα που το καθιστούσε κουραστικό για παιδιά κάτω των 12 ετών.
 
Το χα και γω αυτό το επιτραπέζιο επειδή μου άρεσε πολύ η σειρά. Το risk που θυμίζει κάποιες πτυχές του παιχνιδιού αόριστα αν και το Μάρκο Πολο δε το θυμάμαι καλά. Θυμάμαι 9τι απαιτούσε πολύωρο παίξιμο ίσως πάνω από 1 ώρα πράγμα που το καθιστούσε κουραστικό για παιδιά κάτω των 12 ετών.
Ναι, οπωσδήποτε δεν ήταν για μικρά παιδιά. Γυμνάσιο πρέπει να ήμουν.Το Risk το έπαιξα μια φορά μονο σαν φοιτητής-το κοινό στοιχείο ήταν οι κάρτες-αποστολές, κάτι που έδινε πλεονέκτημα σ'αυτούς που είχαν παίξει πολλές φορές-μπορούσαν να υποψιαστούν τις αποστολές που απέμεναν ή που είχε πάρει κάποιος, αντίστοιχα.
 
Επαιξα με το γιο μου το παιχνιδι, μετα απο 30 χρονια που το ειχα. Απιστευτη η διαχρονικοτητα ενος επιτραπεζιου!! Μπορει καποιος να μου δωσει φωτοτυπια των οδηγιων? Ειναι το μονο που μου λειπει. Παναηοωτης παλαιο φαληρο αθηνα
Καλησπέρα Παναγιώτη
Το έχω το επιτραπέζιο και θα σου προωθήσω τις οδηγίες
Σπύρος από Κρήτη
 
Πίσω
Μπλουζα