Asterix (Review) + Video Walkthrough by metalcandyman

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.880
Asterix (1992)

 


Προβολή συνημμένου 62436

Eνα απο τα πολυαγαπημενα μου Arcades που ειχα την τυχη να το παιζω για πολλα χρονια μεχρι να το παρουν απο το χωριο μου και φυσικα το λιωνω απο την πρωτη στιγμη που ανακαλυψα το mame ειναι το Asterix της Konami.Για μενα ειναι το κορυφαιο παιχνιδι με τους Asterix και Ovelix και ταυτοχρωνα το πιο διασκεδαστικο.Exουν κυκλοφορησει πολλα παιχνιδια για κονσολες δισδιαστατα αλλα και τρισδιαστατα αλλα την μαγεια του συγκεκριμενου στα Arcades δεν μπορει να την φτασει κανενα γιατι πιστευω οτι ειναι σε σχεση με το Comics οτι πιο πιστο αλλα και γενικοτερα εχει κυκλοφορησει στα videogames και εχει σχεση με τους αγαπημενους μας ηρωες.

Προβολή συνημμένου 62437

Το Asterix δεν εχει καποια συγκεκριμενη ιστορια αλλα γενικοτερα βασιζεται σε διαφορες ιστοριες και στην αρχη η περιπετεια μας ξεκιναει απο το γαλατικο χωριο.Πριν αρχισει το παιχνιδι εχουμε την επιλογη να επιλεξουμε αναμεσα σε Asterix και Ovelix οπου ο καθενας απο τους δυο εχει της δεικες του ικανοτητες που στην ουσια ομως εκτελουνται με τον ιδιο τροπο.Με τον μοχλο κινουμε τους ηρωες μας και απο τα δυο κουμπια που χρησιμοποιουνται το ενα ειναι για χτυπημα και το αλλο για αλμα.Η πιο ισχυρη κινηση πραγματοποιητε αν κρατησουμε πατημενο το κουμπι του χτυπηματος για καποια δευτερολεπτα και ο ηρωας μας με μια αεροπλανικη μπουνια εκτοξευη τους εχθρους.Ενω εχουμε πραγματοποιηση καποιο αλμα αν πατησουμε τον μοχλο προς τα κατω και ταυτοχρωνα το χτυπημα πραγματοποιουμε με τον Asterix μια εναερια κλωτσια ενω με τον Ovelix πεφτουμε πανω στον αντιπαλο.Αν χτυπησουμε δυο φορες τον μοχλο αριστερα η δεξια ο χαρακτηρας μας τρεχει και αν πατησουμε το χτυπημα τους χτυπαμε με μπουνια πανω στην κινηση με τον Aasterix ενω τους χτυπαμε με την κοιλια με τον Ovelix.Mια εξτρα κινηση του Asterix ειναι το τακλιν που εκτελειτε καθως παταμε διαγωνια κατω δεξια η αριστερα και το χτυπημα.Φυσικα οταν πεφτουν οι εχθροι κατω μπορουμε να παμε και να τους πιασουμε και να τους αρχισουμε στης σφαλιαρες και μετα να τους εκσφενδονησουμε.Παραδοξως ενω θα περιμενε καποιος ο Ovelix να ειναι αργοκινητος δεν ισχυει αυτο και ειναι γρηγορος ωσο και ο Asterix.Ο καθε παικτης φυσικα επιλεγη τον ηρωα που θελει αυτος απλα ο Asterix ειναι πιο βολικος και ολοκληρωμενος χαρακτηρας.

Προβολή συνημμένου 62438

Οι εχθροι που θα συναντησουμε στην περιπετεια μας ειναι αρκετοι και εχουν μεγαλη ποικηλια.Στην ουσια θα συναντησουμε ενα σωρο απο τους χαρακτηρες που βλεπουμε στα comics και στα κινουμενα σχεδια του Asterix.Απο τους απλους λεγεωναριους μεχρι τους πειρατες και απο απλους εχθρους μεχρι μεγαλους και δυνατους αρχηγους.Μπορουμε επισης να αναπληρωνουμε την ενεργεια μας με διαφορα φρουτα που βρισκονται μεσα στης πιστες η με ενα φιλι απο την Falbala που επισης την συνανταμε μεσα στης πιστες.Tην περισσοτερη ενεργεια ομως την αναπληρωνει το μαγικο φιλτρο που οταν το παρουμε εκτος απο την αναπληρωση ενεργειας μας δηνει σουπερ δυναμεις και κατατροπωνουμε αμεσως οτι εχθρο η εχθρους υπαρχουν μπροστα μας.Στο ταξιδι μας θα βρεθουμε σε πολλες περιοχες που περιλαμβανουν την αιγυπτο με της πυραμιδες,την ισπανια,Μεσα στην θαλασσα και μετα πανω στο καραβι των πειρατων,σε ενα βουνο που ειναι το κρησφηγεο ληστων που εχουν απαγαγει την falbala η στην ινδια πανω σε μαγικο χαλι.Καθε πιστα εκτος απο τους εχθρους εχει και διαφορα αλλα εμποδια οπως στην αιγυπτο υπαρχουν ανεμοστροβιλοι που αν πεσουμε μεσα τους ακινητοποιουμαστε για λιγο και γεινομαστε πιο ευαλωτοι στα χτυπηματα η στο βουνο που πετανε κατι πουλια και αν καταλαθος πατησουμε τα αυγα τους μας χτυπανε.Η πανω στο καραβι που αν χτυπησουμε το καταρτι ανοιγη τρυπα στο καταστρωμα και ειναι ενα επιπλεον εμποδιο.Η στην ισπανια που μας χτυπανε με πολιορκητικους κριους και καταπελτες αλλα και αλλα πολλα και διαφορα.Μολις βγαλουμε συγκεκριμενες πιστες υπαρχουν καποια Bonus που τρεχουμε με ενα αρμα και πηδαμε εμποδια η πανω στο καραβι που μεσα σε καποιο χρονικο διαστημα σπαμε βαρελια με θησαυρους και φαγητα.Η δυσκολια του παιχνιδιου κυμαινεται σε υψηλα επιπεδα και μπορει να μην παρετε χαμπαρι ποτε θα χασετε ολες της ζωες που ειναι δυο στην αρχη του παιχνιδιου.Ειναι δυσκολο γιατι εκτος απο τους εχθρους που μαζευονται πολλοι αλλα και τα εμποδια υπαρχουν και πολλοι δυσκολοι αρχηγοι που με δυο,τρεια χτυπηματα μπορουν να μας φανε ολη την ενεργεια.Υπαρχουν και καποια σημεια που πραγματικα μπορουν να εξοργισουν και τον πιο εμπειρο παικτη καιενα απο αυτα ειναι οταν βρισκομαστε πανω στο μαγικο χαλι στην ινδια.Στην αρχη της πιστας πεταμε με το χαλι μεσα σε μια καταιγιδα και πεφτουν κεραυνοι και παραληλα πιανει φωτια οπου πεσει ο κεραυνος πανω στο χαλι και δεν αρκει που χανουμε ενεργεια αλλα χωρις να το παρουμε χαμπαρι μας πεταει κατω απο το χαλι και χανουμε κατευθειαν ζωη.Λιγο παρακατω υπαρχει ακομα ενα σημειο με εχθρους που ερχονται πανω στο χαλι και λιγο να μας ξεφυγουν σε κλασματα του δευτερολεπτου μας πετανε κατω χωρις να το παρουμε χαμπαρι.Η ενα αλλο σημειο ειναι μετα την πιστα με το βουνο των ληστων που βρισκομαστε πανω σε κατι καροτσια ορυχειου.Στη συγκεκριμενη πιστα πηδαμε απο καροτσι σε καροτσι αλλα υπαρχει ενα σημειο που πρεπει να πηδηξουμε στο αλλο καροτσι σε χιλιοστα του δευτερολεπτου γιατι λιγο αν ξεχαστουμε η αργησουμε εχουμε πεταχτει απο το καροτσι και εχουσε χασει απευθειας ζωη.Δεν ειναι κατι το δυσκολο αυτο απλα πρεπει να γιννει τοσο γρηγορα που ο καθενας μπορει να την πατηση.Πραγματικα ειναι αρκετα δυσκολο παιχνιδι και με πολυ μεγαλο επιπεδο προκλησης.

Προβολή συνημμένου 62439

Στον τομεα των γραφικων ειναι απλα πανεμορφο και φοβερα πολυχρωμο.Δεν νομιζω οτι υπαρχει παιχνιδι σαν κιαυτο που να μπορει να αποδοσει τοσο πιστα την ατμοσφαιρα και τον σχεδιασμο του Αsterix και της παρεας του οπως την συνανταμε στα comics.Ολες οι πιστες ειναι εξαιρετικα σχεδιασμενες και δεν ιστερει καμια οπως την πρωτη που βρισκομαστε στο δασακι μετα το γαλατικο χωριο με αγριογουρουνα να πεταγονται απο τα δεντρα και στρατιωτες να ειναι μεταμφιεσμενοι σαν κορμοι δεντρων την δευτερη που βρισκομαστε στην ερημο της αιγυπτου και μετα στης πυραμιδες η στην θαλασσα με τους καρχαριες και της βαρκες και μετα πανω στο καραβι των πειρατων.Η στο πανεμορφο βουνο των ληστων με της φωλιες των πουλιων με τα αυγα και της σπηλιες.Τα παντα ειναι πανεμορφα απο της πιστες και τους εχθρους μεχρι και την παραμικρη λεπτομερεια.Στο ιδιο πολυ υψηλο επιπεδο κινητε και η μουσικη αλλα και οι ηχοι του παιχνιδιου.Η μουσικη ειναι υπεροχη και καθε πιστα εχει και την δεικη της και ταιριαζει απολυτα με το υφος της.Στην ισπανια πχ μας θυμιζει κατι απο ταυρομαχιες.Και οι ηχοι επισης ειναι πιστοι στο υφος του παιχνιδιου απο τα χτυπηματα μεχρι και της σφαλιαρες που δεινουμε στους εχθρους.Πραγματικα στον τεχνικο τομεα και στον τομεα της μουσικης και του ηχου το Asterix περνει αριστα.

Προβολή συνημμένου 62440

Με το Asterix η Konami καταφερε να δημιουργησει ενα φανταστικο Beat'em up που θα ικανοποιηση με το παραπανω ολους τους φιλους των Asterix-Ovelix και της παρεας τους αλλα και ολους αυτους που δεν ειναι φανατικοι των comics αλλα που θελουν ομως να παιξουν ενα καλο Beat'em up.To παιχνιδι εχει τα παντα.Εξαιρετικο σχεδιασμο,γραφικα και μουσικη.Αποδιδει σε τελειο βαθμο την ατμοσφαιρα των comics και των κινουμενων σχεδιων.Οι χαρακτηρες δεν ειναι κενοι οπως βλεπουμε σε πολλα Beat'em ups αλλα εχουν πληθωρα κινησεων.Το επιπεδο δυσκολιας του ειναι αρκετα μεγαλο και συνολικα σαν παιχνιδι των Arcades δεν ειναι μικρο οπως ενα σωρο που τελειωνουν ακομα και στο δεκαλεπτο αλλα η διαρκεια του κυμενεται απο 40 με 50 λεπτα.Ωσοι δεν το εχετε παιξει η δεν το εχετε δωσει πολλοι σημασια να το παιξετε οπωσηποτε αλλα και ωσοι ειστε οπαδοι των comics Asterix και Ovelix και αγαπατε και τα Arcades δεν υπαρχει καλητερο παιχνιδι για σας.Πραγματικα εξαιρετικο.

Το παρακατω video με τερματισμο του παιχνιδιου ειναι δεικο μου οποτε αν δυσκολευετε καποιος σε καποιον αρχηγο η σε καποιο σημειο του παιχνιδιου μπορει να δει παρακατω πως θα νικησει τον καθε αρχηγο και γενικα το παιχνιδι.Κλασικα οπως ολα τα video μου με Gameplay ετσι και αυτο δεν εχει ηχο.Δυστηχως δεν εχω βρει ακομα λυση για το συγκεκριμενο προβλημα. :D

[video=youtube;R-ErYLfkA84]

 
Ωραιο review Billy!

Το προβληματακι με τον ηχο σου εχω πει πως θα το φτιαξεις θα το "επενδυσεις" με ωραια μουσικη :p

υγ.το βιντεο δεν το ειδα ολο ακομα..
 
Το παιχνίδι είναι απλά εκπληκτικό και σίγουρα το καλύτερο Asterix που έχει βγει ποτέ σε videogame.

Αν οι Αγγλοαμερικάνοι είχαν ιδέα ποιός είναι ο Asterix, θα ήταν 200% στην λίστα με τα all-time classic arcades. Δυστυχώς καθότι ο ήρωας ήταν δημοφιλής κυρίως στην Γαλλία (και Ελλάδα φυσικά) το παιχνίδι δεν είναι τόσο διάσημο διεθνώς όσο του αξίζει!
 
Το τι 50-νταρικο εριξα σε αυτο δεν λεγεται!!Πολυ καλη παρουσιαση ευγε.Περιμενω review στο shinobi:) εκτος και αν το εχεις κανει και δεν το ειδα
 
A ρε Μπίλη, τι μου θύμισες... Αν και μανιώδης αναγνώστης του Αστερίξ δεν τάισα πολύ αυτό το παιχνίδι, ίσως επειδή δεν ήταν πολύ διαδεδομένο και εγώ ήδη είχα μεγαλώσει και αραιώσει τις επισκέψεις μου στα arcades.
 
ωραιος ρε Μπιλι,απολαυστικο παιχνιδι,πολυ ωραια κριτικη και φοβερο gameplay σου...με ενα credit ρε θηριο,το εχεις λιωσει το μηχανημα!
 
Πρόσφατα το τερμάτισα μαζί με την D@redevil αλλά με τη χρήση πολλών coins. Θυμάμαι όταν το πρωτοφέρανε στα "ηλεκτρονικά" (έτσι αποκαλούσαμε το μαγαζί με τα arcades που συχνάζαμε :D ) γίνονταν ουρά για να παίξεις! Το είχα ταΐσει αρκετά τότε αλλά δεν το πήγαινα και πολύ μακρυά. Πάντα έπαιζα και παίζω με τον Asterix.

Ωραιό review Metal. :thumbup: Πάω να παίξω...
 
το έπαιζα και εγώ στο mame αυτό...τρομερό παιχνίδι και εθιστικό!
 
Ευχαριστω για τα καλα λογια παιδια :)
 
Πολυ παιχνιδαρα πολλα 20αρικα απ τα αγαπημενα κ απ τα δυσκολα ASTERIX κατα τη γνωμη μου.
 
Μια ακομη αψογη παρουσιαση απο τον Βασιλη! :worship:
 
DREDD είπε:
Πολυ παιχνιδαρα πολλα 20αρικα απ τα αγαπημενα κ απ τα δυσκολα ASTERIX κατα τη γνωμη μου.
Οντως ειναι το πιο δυσκολο φιλε.Εκτος απο τους εχθρους μεσα στης πιστες καθε αρχηγος εχει και την δεικη του στρατηγικη η στρατηγικες για να βγει γιαυτο ανεβασα και δεικο μου gameplay για να το δουν ωσοι δυσκολευονται σε καποιον η καποιους απο τους αρχηγους.
 
Kambia είπε:
Πρόσφατα το τερμάτισα μαζί με την D@redevil αλλά με τη χρήση πολλών coins.
Α, να γειά σου! :)

Και λέω "μωρέ, κάτι με θυμίζει - σαν τώρα πρόσφατα να το έπαιξα"! :biglaugh:

Kambia είπε:
[....]Πάντα έπαιζα και παίζω με τον Asterix.
Μετά από αυτήν την πολύ δημοκρατική δήλωση, καταλαβαίνετε με ποιον χαρακτήρα έπαιξα εγώ! :biglaugh:

Γενικά, νομίζω ότι από το πρώτο γράμμα μέχρι την τελευταία τελεία, το review αντικατοπτρίζει την άποψή μου για το εν λόγω παιχνίδι 100%!

Είναι όντως δύσκολο -με την έννοια ότι έχει σημεία που χάνεις σε χρόνο dt και δεν καταλαβαίνεις και από πού 'σου 'ρθε, αλλά έχει απίστευτα γραφικά που σε κρατάνε "κολλημένο" στο παιχνίδι, μιας και η ομοιότητα με τα κόμιξ το κάνει πρακτικά αδύνατο να το παρατήσεις! :)

Μπράβο για το review, αλλά κυρίως για το ένα coin, Big Bill!

(με την Κάμπια το ταράξαμε στο "μέταλλο" - καλά που δεν πρέπει στ' αλήθεια να βάζουμε νόμισμα! :p )
 
Δεν το έχω παίξει ποτέ στα arcades αλλά λίγο στο MAME. Θυμάμαι που διάλεγα τον Obelix μόνο και μόνο γιατί είναι μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο/χορταστικότερο στο μάτι sprite.
 
Aπιστευτο παιχνιδι με φοβερες 2d γραφικαρες ακομη και σημερα και προσφερει super διασκεδαση σε οσους αρεσουν τα Beat'em ups...το ειχα πετυχει και στα arcades τελη 1992 αρχες 1993 και δεν πιστευα στα ματια μου τοτε...εψαχνα το παιχνιδι αργοτερα στo ps1 προς τα τελη της δεκαετιας του 90 μιας και δεν ειχε βγει σε snes και mega drive μηπως και βγηκε εκει αλλα δυστυχως δεν ειχε βγει σε κονσολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asterix - Longplay - 1CC No Death​


YΓ: Το βιντεο αυτο ειναι αφιερωμενο στον φιλο Ace που ηθελε να ανεβαζω τα longplays σε 4:3 :headbangdude:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο παιχνίδι, το καλύτερο Asterix που έχω παίξει ποτέ. Τα γραφικά, και γενικά το ύφος του παιχνιδιού, φέρνουν τόσο πολύ στο comic όσο κανένα Asterix. Πολύ κέρμα όμως αδελφέ, δύσκολο παιχνίδι ήταν θυμάμαι. Τέλειο το βίντεο Metalcandyman, φοβερό play,
 
Ωραίο παιχνίδι, το καλύτερο Asterix που έχω παίξει ποτέ. Τα γραφικά, και γενικά το ύφος του παιχνιδιού, φέρνουν τόσο πολύ στο comic όσο κανένα Asterix. Πολύ κέρμα όμως αδελφέ, δύσκολο παιχνίδι ήταν θυμάμαι. Τέλειο το βίντεο Metalcandyman, φοβερό play,
Οτι ακριβως γραφεις ειναι αυτα που εγραψα και γω κατω απο το βιντεο φιλαρακι μου μιλαμε για ολοιδια σκεψη.Πραγματικα και γω αυτο πιστευω απο τοτε που το επαιξα πρωτη φορα μεχρι και σημερα πως μιλαμε για το κορυφαιο videogame με θεμα Asterix και Οbelix και πως δεν υπαρχει αλλο παιχνιδι με αυτους τους ηρωες που να σε κανει τοσο εντονα να νοιωθεις πως διαβαζεις το comic η πως βλεπεις το παιδικο στην τηλεοραση.Τωρα για την δυσκολια το γραφω και αυτο πως το παιχνιδι και ηταν πολυ δυσκολο στα ηλεκτρονικα και ειναι και στο mame γιατι πολυ απλα αυτος ηταν ο σκοπος του οποτε και απο την μανα του ηταν ρυθμισμενο προς το hard και φαινεται ευκολα αυτο απο την μπαρα ενεργειας κυριως των αρχηγων αλλα και μεσα στο παιχνιδι στους εχθρους στα χτυπηματα τους κλπ.Πραγματικα φανταστικο παιχνιδι σε καθε τομεα.
 
Συμφωνώ Βασίλη. Είναι πολύ "ζωντανό" παιχνίδι. Αν τα sprites είχαν διαλόγους πάνω από τα κεφάλια τους θα ήταν σαν να διάβαζες comic. Σκέφτηκα τότε, ίσως ο Uderzo να είχε επιβλέψει την παραγωγή. Αλλά μάλλον οι Γιαπωνέζοι καλλιτέχνες της Konami είναι απλώς εξαιρετικοί.
 
Το βιντεο αυτο ειναι αφιερωμενο στον φιλο Ace που ηθελε να ανεβαζω τα longplays σε 4:3 :headbangdude:

Σ' ευχαριστώ πολύ metalcandyman! Μακάρι να χιλιάσεις τα longplay σου και να εκατομμυριάσεις τα views, γιατί το αξίζεις!

Η αλήθεια είναι ότι η αναλογία 16:9 στα παλιά arcades και consoles, μου θυμίζει χαλασμένους πυκνωτές σε οθόνη CRT, που ήθελε λίγο κοπάνημα στο πλάι για να έρθει στα ίσα της!
 
Πίσω
Μπλουζα