Atari 1040 STF σε TV

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Μιας και πουλάω εναν απο τους 4 Atari 1040 STF που έχω ενας ενδιαφερόμενος αγοραστής μου εθεσε την εξλης ερωτηση:

"Μπορώ να συνδέσω τον Atari 1040 STF σε TV ή θέλω μόνιτορ;"

Εχω την εντύπωση οτι οποιασήποτε τηλεώραση με RGB είσοδο στο SCART δεχεται το σήμα του Atari 1040 STF αλλα δεν έχω SCART καλώδιο για να δοκιμάσω.

Μήπως καποιος μπορεί να δόσει μια τεκμιριωμένη απάντηση;
 
Χωρίς να είμαι αρκετά ειδικός, λέω τη σαχλαμάρα μου:

Μιας και απουσιάζει το Modulator από τον STF για σύνδεση RF, έχεις τις παρακάτω περιπτώσεις:

Ο STF, συνοδεύεται από καλώδιο;

Αν το καλώδιο από τον ST καταλήγει σε RCA και έχει και η τηλεόραση τις κατάλληλες υποδοχές, Ο.Κ.

Αν επίσης, το καλώδιο από τον ST καταλήγει σε SCART, και έχει και η τηλεόραση, τότε πάλι Ο.Κ.

Δε γνωρίζω άλλο τρόπο σύνδεσης...

Respect για την υπογραφή σου!
 
Η απάντηση είναι όχι. Πολύ απλά δεν έχει composite sync και άρα δεν συνδέεται σε τηλεόραση. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος εξωτερικός αντάπτορας που να κάνει τη δουλειά που θες αλλά δεν νομίζω.
 
θέλεις απλά καλώδιο από 13pin (round) του Video output του Atari και να καταλήγει σε SCART, αγόρασα πριν από μερικους μήνες από ebay και αν θυμάμαι καλά έδωσα περίπου 16 euro μαζί με μεταφορικά. άριστη κατασκευή με καλή ενίσχυση και εύκαμπτο πλαστικό.

δηλαδή θες αυτό :

http://cgi.ebay.de/ATARI-260-520-1040ST-MegaST-Kabel-SCART-2-0-Meter-/360278576399?cmd=ViewItem&pt=Klassische_Computer&hash=item53e246cd0f
 
Φυσικά και συνδέεται και φυσικά και έχει composite video (pin 2+ pin 13 Ground).

2. Atari ST 13-Pin DIN Pinouts.


===============================



The following is viewed from the back of the connector, ie. solder connections;


* * * * 4 3 2 1

* * * * 8 7 6 5

* * * * 12 11 10 9

 


* 13


1 = Audio Output 2 = Composite Video


3 = General Purpose Output 4 = Monochrome Detect



5 = Audio In 6 = Green



7 = Red 8 = Plus 12-Volt Pullup



9 = Horizontal Sync 10 = Blue



11 = Monochrome 12 = Vertical Sync



13 = GND


3. Scart Euro Connector Pinouts.


================================



The following is viewed from the back of the connector, ie. solder connections;


20 18 16 14 12 10 8 6 4 2

+--------------------------------------------+


\ |



\ * * * * * * * * * * |



\ Male From Behind |



| * * * * * * * * * * |



| |



+-----------------------------------------+


19 17 15 13 11 9 7 5 3 1

1 = Audio Output Right 2 = Audio Input Right


3 = Audio Output Left 4 = Audio GND



5 = Blue GND 6 = Audio Input Left



7 = Blue 8 = Function Switching



9 = Green GND 10 = Comm Data 2



11 = Green 12 = Comm Data 1



13 = RED/Chroma GND 14 = Comm Data GND



15 = RED/Chroma 16 = Blanking



17 = VIDEO/Sync GND 18 = Blanking GND



19 = VIDEO/Sync Ouput 20 = VIDEO/Sync Input



21 = GND


4. Level Adjusting Resistors.


=============================



Resistors of 150ohms to be placed on the Red, Green, and Blue lines. 75ohm resistor to be placed on the Vertical Sync to Fast Blanking line.


5. Atari ST to Scart Connector Wiring Assignments.


==================================================



ST Signal Name 13-Pin DIN Scart Scart Signal Name



-------------- ---------- ----- -----------------



Audio Output 1 2+6 Audio Input Right+Left



Composite Video 2 20 VIDEO/Sync Input



Green 6 11 Green



Red 7 15 Red



Plus 12-Volt Pullup 8 8 Function Switching



Blue 10 7 Blue



Vertical Sync 12 16 Fast Blanking



GND
13 21 GND
 
Τετοιο καλωδιο ομως εχεις?

Αν εχεις φιλε fistikis, μπορει να παρω και εγω ενα STF απο αυτους που δινεις.
 
mike είπε:
Τετοιο καλωδιο ομως εχεις?Αν εχεις φιλε fistikis, μπορει να παρω και εγω ενα STF απο αυτους που δινεις.
Καλώδιο για τηλεώραση δεν εχω. Τους Atari τους χρησιμοποιώ με τα 2 Atari monitors που εχω.
 
marag είπε:
θέλεις απλά καλώδιο από 13pin (round) του Video output του Atari και να καταλήγει σε SCART, αγόρασα πριν από μερικους μήνες από ebay και αν θυμάμαι καλά έδωσα περίπου 16 euro μαζί με μεταφορικά. άριστη κατασκευή με καλή ενίσχυση και εύκαμπτο πλαστικό.
δηλαδή θες αυτό :

http://cgi.ebay.de/ATARI-260-520-1040ST-MegaST-Kabel-SCART-2-0-Meter-/360278576399?cmd=ViewItem&pt=Klassische_Computer&hash=item53e246cd0f
Ποια εκδοση Atari εχεις ? (STFM, STE, STF)

Τα Atari που ειχαν εισαχθεί απο την ΕΛΚΑΤ είταν με modulator οι πιο πολοι.

Εδώ στο Βέλγιο δεν εχω βρεί πουθενά εκδόσεις με modulator, αλλα είναι πολύ ευκολο να βρείς Atari με το αυθεντικο Atari μόνιτορ.
 
Αν δεν έχει tv modulator δεν υπάρχει composite sync και δεν παίζει το σήμα composite, αλλά ούτε και το σήμα για scart και ο λόγος είναι ότι το scart ενώ είναι σήμα RGB θέλει και composite sync, ενώ στις οθόνες έχει ξεχωριστά vertical και horizontal symc! φαντάσου ότι εμένα είναι 1040stfm και μου έχει καεί το tv modulator και ότι και να κάνω σήμα σε TV δεν παίρνω!!! αν μπορεί κανεις να τον επισκευάσει ή αν ξέρει που να βρω tv modulator ας μου πει! έχω καταστρέψει πόσα scart, έχω φτιάξει, έχω πάρει και έτοιμα, έχω κάνει τα πάντα και σε tv δεν δείχνει! μετά έμαθα τον λόγο! ..... :eek: o_Oo_O\

Να συμπληρώσω ότι κὰποτε τα ίδια είχα πάθει στο commodore 64 και έκαψα και το shifter και μας τον έφτιαξαν στην αντιπροσωπεία και κόστισε 11.000δρχ τότε δλδ το 1992.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα