Atari 1040STfm, δεν ξερω τι ειναι

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Καλησπερα. Μολις παρελαβα εναν 1040STfm (ετσι λεει, αλλα καπου αλλου λεει 520STfm) μαζι με ενα σωρο εξτρα (high resolution monitor, harddisk, 2floppy, cartidges? και αλλα). Το προβλημα μου ειναι οτι το μηχανημα εχει φαει upgrade μεχρι εκει που δεν παιρνει. Δηλαδη εχει πολλες προσθηκες πανω στην motherboard. Εχει μια καρτα που ειναι κολλημενη πανω στα 2 μεγαλα τσιπακια αριστερα του mouse/joystick port, εχει αλλη πλακετα κολλημενη πανω στο 68000, εχει swither στην εξοδο video και αλλα πόλλα διακοπτακια (και στο σκληρο). Μου μυριζει οτι ειναι αυτη η περιπτωση "20Mhz processor, Autoswitch overscan, 4MB memory, TOS 1.4/Kaos switch, HD/ED Floppy, High speed serial"

Επειδη δεν θελω να ρωραω τι ειναι αυτα, ενα-ενα και να σας τα πρηξω, απλα ρωταω υπαρχει καποιο site που να εχει τα παντα απο atari hardware, οπως το amiga-hardware ή το amiga.resource που εχει η αμιγκα?
 
Ψαχνωντας τα περιεχομενα του σκληρου, ειδα οτι υπαρχει δυνατοτητα για ξεκινημα με MS-DOS 6.3 !!!! Μαλιστα εχει μεσα πολλα pc προγραμματα, που δεν υπηρχαν σε αταρι. Ετσι κατι υποψιαστηκα και τελικα η μια καρτα, που ειναι πανω στον 68000, γραφει "siemens 80286" και πρεπει να εχει και εξτρα μνημη πανω. Ειναι μια bribge board που μετετρεπει τον STfm σε συμβατο.

Η αλλη καρτα που ειναι πανω στα τσιπακια, δεν ξερω τι ειναι. Οπως και ο switcher που ειναι συνδεμενος στην εξοδο video.
 
ρίξε καμιά photo ρε Mike, μας τρέξαν τα σάλια . . . :dribble:
 
Θα ανεβασω τα περιεργα της motherboard.

O σκληρος ΔΕΝ ειναι megafile, δεν νομιζω να υπηρχε megafile με 100 περιπου ΜΒ που εχει ο δικος μου.

Η οθονη μοιαζει με την low resolution "SM 124", αλλα δεν ειναι! Ειναι το "SM 125".

Ειναι μονο hi-resolution και μερικα παιχνιδια δεν παιζουν σωστα.

Το "cartidge" δεν εχω ιδεα τι ειναι, συνδεεται στο port στα αριστερα του αταρι, δεν γραφει τιποτα επανω. Τι να ειναι αραγε?

Τα πραγματα περιπλεκονται.

Δοκιμαζω το παιχνιδι GODS. Περιπτωση 1η: Αρχικα στην hi-resolution SM125. Χωρις να πειραξω τιποτα, με το swicther στην θεση που εβλεπα εικονα οταν κανω boot απο τον σκληρο. Λοιπον στο SM125 μολις παει να ξεκινησει, το μηχανημα κανει reset, και αυτο επαναλαμβανεται συνεχεια. Δεν εχει προβλημα το φλοπυ, κατι αλλο ειναι. Περιπτωση 2η: Βαζω τον ιδιο αταρι στο SC1224 εγχρωμο αταρι μονιτορ. Δεν μπουταρει τιποτα, δεν βγαζει TOS, το φλοπυ διαβαζει ενω δεν εχει δισκετα, βγαζει τις "βομβιτσες" στην εικονα. Με τις ιδιες ρυθμισεις, το ιδιο παιχνιδι GODS. Περιπτωση 3η: Συνδεω το ιδιο αταρι, με καλωδιο scart στην τηλεωραση και ως δια μαγειας το παιχνιδι παιζει κανονικα!'

Μα καλα, επειρεαζεται η λειτουργεια απο το που το εχω συνδεμενο?

Να γιατι υπερεχει απο ολα τα μηχανηματα η αμιγκα, βγαζει παντα το ιδιο σημα οπου και να την συνδεσεις, ακομα και να μην την συνδεσεις :)

EDIT : παιζει μια χαρα σε SC1224, καποιο λαθος θα εκανα εγω με τα switchers.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συγκεκριμένο μηχάνημα κάνει detect τους φανατικούς Amiga-δες και τους βασανίζει επίτηδες. Η λειτουργία αυτή είναι σε μια από όλες αυτές τις extra κάρτες που βλέπεις, αλλά δεν σου λέω ποιά. :p
 
Εσας ολους θα σας βασανισω εγω :)

Ειδικα τον marag που με κολλησε ιο ataritida

και τον maddog που με κολλησε ιο dreamcastia
 
Μολις μου εδωσε ενας φιλος το sysinfo.

Λεει οτι εχει συνολικη μνημη 2.63ΜΒ και σκληρο περιπου 80+ΜΒ.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι λεει TOS VERSION 1.00

(GEMDOS 0.13, AES 1.20)

Μα με αυτη την εκδοση, δεν θα επρεπε να μπουταρει ο σκληρος.
 
OK. Λοιπόν το μηχάνημα έχει δύο εκδόσεις του TOS. Την 1.0 για συμβατότητα και την άλλη, την οποία λογικά θα βάζεις με μετακίνηση του ενός διακόπτη. Δεν υπάρχει πλέον ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε καλύτερα να χρησιμοποιήσεις την άλλη.

Το μηχάνημα σου έχει 2.5 ΜΒ RAM άρα μάθαμε και τι είναι η κάρτα πάνω από τον shifter. Είναι η επέκταση μνήμης (solderless).
 
Και στις 2 θεσεις του switcher, μου βγαζει "TOS VERSION 1.00".

Το switcher ειναι συνδεμενο κοντα στην εξοδο video, εχει να κανει με την αναλυση, γιατι αλλαζοντας το, παιζει κανονικα στο hi-resolution monitor.

Δεν ειναι περιεργο που μπουταρει ο σκληρος με TOS 1.00 ?
 
Όχι καθόλου περίεργο... Το πρόβλημα θα ήταν αν ο σκληρός ήταν εσωτερικός IDE οπότε και θα ήθελε TOS 2.06, αλλά για DMA - ACSI σκληρό δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα. Λογικά πρέπει να έχεις και άλλο διακοπτάκι κάπου..
 
Mike, με το SM125 ξεχασε τα παιχνιδια. Οτι και να βαλεις επανω δεν θα τρεξει αν δεν ειναι στην λιστα των παιχνιδιων που ανεφερε ο χρηστος στο περασμενο phoenix. H μονοχρωμη αναλυση του Αταρι χρησιμευει κυριως σε προγραμματα, και με το που συνδεεις το μονιτορ, τα ποδαρακια βραχυκυκλωνουν συγκεκριμενες θεσεις ετσι ωστε ο Αταρι να καταλαβαινει τι αναλυση υπαρχει διαθεσιμη και να λειτουργει αναλογα. Αλλιως στα SC1224/RF/SCART παιζεις παιχνιδια ανετα. Για αυτο σου φαινεται λιγο περιεργο το πως συμπεριφερεται το μηχανημα αναλογα με το τι του εχεις συνδεσει.

Σε νορμαλ ST (χωρις σκληρους δισκους) αν το αφησεις αναμενο χωρις δισκετα θα μπουταρει απο μονο του μετα απο μισο λεπτο στο GEM.
 
Ξερω Χρηστο.. αλλα αν συνδεσεις τον Αταρι με μονοχρωμο για σκοπο τα παιχνιδια.. its just not worth it (με εξαιρεση κανα δυο). Kαι ειδικα ο mike που εχει amigaδικο αιμα.. :)
 
Τελικα βρηκα τι ειναι τα 2 απο τα 3 εξτρα που εχει η motherboard.

To ενα ειναι ο 80286 (εχει και μνημη, δεν ξερω ποση) και το αλλο ειναι επεκταση μνημης (πως θα ειχε 2,6ΜΒ αλλιως).

Οι απειροι διακοπτες δεν ξερω ακομα, καθως και τα "cartidges".
 
Βάλε καμιά φώτο με GEM σε Hi Res να πάρουμε μάτι.
 
Και τωρα η κρισιμη ερωτηση: μου δινετε η δυνατοτητα να επιλεξω TOS (σκεφτομαι να ανταλλαξω εναν απο τους αταρι μου, με εναν αλλο, ενος φιλου) και υπαρχουν διαθεσιμα τα εξεις: 1.00 1.02 1.04 1.06 2.06

Ποιο να χρεισιμοποιω περισσοτερο, με δεδομενο οτι θα παιζω παιχνιδια? Θα μου πειτε το πιο παλιο, αλλα μηπως υπαρχουν παιχνιδια (νεοτερα) που θελουν υψηλοτερο? γενικα υπαρχουν σημαντικες διαφορες?
 
Καλά που το κονόμισες το μηχάνημα? να το χαιρεσε είναι σπάνιο!!! :) :) :)

Βάλε όμως και μπόλικες φωτος να το θαυμάσουμε και εμεις! ειδικά με τα έξτρα!
 
Πίσω
Μπλουζα