ATARI 2600 Θέμα

georgeangel

Banned
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
0
Magkes valte kai ena thread me thema ton ATARI 2600 afto pou ousiastika ta ksekinise ola sto Home Entertainment. Sevasmos sto mixaminima pou anoikse ta matia se oles tis alles eteries...Na min po kai gia to proigoumeno mixanima to aspromavro pou epezes raketes me mia koukida!!! YEAH!!!

ATARI 2600 EDO ARXISAN OLA!!! KANTE ENA THREAD PAIDIA!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω να γυρίσω πίσω τον χρόνο...........................................
 
Συμφωνώ!

Είχα και εγώ ένα (δυστυχώς το πούλησα μαζί με σπάνια cartridges...) Σαν αυτό:

Atari2600jr.jpg


respect to atari 2600 :headbangdude:
 
ATARI 2600 EINAI SUPER...

ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ Η ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΕΒΑΛΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΤΟ KANGAROO ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΟΥΠΕΡ...ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ ΤΟ ΟΤΙ-ΝΑΝΕ PACMAN PHYNYX ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ...
 
Εγω ακομα παιζω 2600...αν και πρπει να κανω μια επιθεση στο ebay διοτι εχω βαρεθει τα cartridges μου...

Berzerk και Keystone Kapers ολα τα λεφτα!

ΥΓ:Μπραβο ρε George που το γυρισες στο Ελληνικο!
 
Βγάλε και το Caps Lock τώρα και όλα καλά... :biglaugh:
 
Atari 2600!!!!Η δεύτερη παιχνιδομηχανή που είχα παίξει..Άραγε την έχει ακόμα ο φίλος μου?Την θέλωωωωω!
 
To Atari 2600 einai to pio agaphmeno moy mhxanhma. An kai h prwth game

console poy eixa pote htan to Philips G7000 (Magnavox Odyssey2 stin USA)

to asteio htan oti anaferomastan se ayto me filoys kai ksaderfia ws "pame na

paiksoyme ATARI!". O oros games h video-games htan anyparkto stis arxes toy

1980 opote h ekfrash Atari edine allh diastasi sto protognoro video-gaming

system.

To Atari 2600 poy exw einai apo ta prwta me ta 6 switches kai to ksylo sto

empros meros. 30 xronon mhxanhma kai einai san kainoyrio. Kamia sxesi me

ta eythraysta kainoyria game consoles poy den exoyn oyte ena protoporiako

sxima pleon.
 
Καλώς ήρθε phil vr στην παρέα μας...Από ότι βλέπω είσαι και εσύ δικός μας..

Καλή επιστροφή στις αναμνήσεις!!
 
Οι παλιες αγαπες ποτε δεν ξεχνιουνται...
 
επί της ουσίας "ξεθάβω" το thread γιατί θέλω να ρωτήσω (εν έτη 2015!) πως μπορεί να γίνει ένας εύκολος και οσο το δυνατόν ανέξοδος συντονισμός του atari 2600 σε τηλεώραση κενούργια τεχνολογίας LED -LCD ,

Ποιά είναι τα κατάλληλα καλώδια? Και τι ακριβώς θα πρέπει να γίνει για το συντονισμό? (χωρίς να υποχρεοθούμε σε κάποιον τεχνικό-υλεκτρονικό,που έτσι και αλλιώς θα μας κοιτάει σαν εξωγίινους)

Οσοι γνωρίζετε περιμένω ποστς.

Το atari 2600 για πολλούς απο μάς θα είναι μια cult παιχνιδομηχανή ακόμα και σε 100 χρόνια.
 
video80 είπε:
επί της ουσίας "ξεθάβω" το thread γιατί θέλω να ρωτήσω (εν έτη 2015!) πως μπορεί να γίνει ένας εύκολος και οσο το δυνατόν ανέξοδος συντονισμός του atari 2600 σε τηλεώραση κενούργια τεχνολογίας LED -LCD ,Ποιά είναι τα κατάλληλα καλώδια? Και τι ακριβώς θα πρέπει να γίνει για το συντονισμό? (χωρίς να υποχρεοθούμε σε κάποιον τεχνικό-υλεκτρονικό,που έτσι και αλλιώς θα μας κοιτάει σαν εξωγίινους)

Οσοι γνωρίζετε περιμένω ποστς.

Το atari 2600 για πολλούς απο μάς θα είναι μια cult παιχνιδομηχανή ακόμα και σε 100 χρόνια.
Έχεις τρείς επιλογές

1) Να μοντάρεις composite έξοδο στο 2600 (αν και εφόσον δεν γνωρίζεις απο ηλεκτρονικά, ολίγον δύσκολο)

http://www.benheck.com/book/support/Atari2600VidMod.htm

2) Να αγοράσεις έναν demodulator, που πλέον βρίσκεις δύσκολα και ίσως και ακριβά (εξωτερικό μετατροπέα RF σε Composite)

http://www.ebay.com/itm/MCM-33-2060-RF-Demodulator-CH-3-IN-Composite-A-V-OUT-/371043551280

3) Να βρείς ένα VHS video με είσοδο κεραίας, και έξοδο scart/composite
 
Other_Reality είπε:
3) Να βρείς ένα VHS video με είσοδο κεραίας, και έξοδο scart/composite
Aυτή τη λύση θα προτιμούσα ,έχω ένα video με μια και μοναδική έξοδο scart , απο scart καλώδια έχω και απλά και με composite.

αν κατάλαβα καλά η σύνδεση θα γίνει video με atari & video με Τηλεώραση μέσω scart - composite. και κατόπιν εκ νέου χειροκήνιτος συντονισμός του video ΣΩΣΤΑ??

Δεν ξέρω κατά πόσο το atari θα ανταποκριθεί στο video ομως με απλή σύνδεση κεραίας τηλεωράσεως.

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες & για το χρόνο σας παιδιά.
 
video80 είπε:
Aυτή τη λύση θα προτιμούσα ,έχω ένα video με μια και μοναδική έξοδο scart , απο scart καλώδια έχω και απλά και με composite.αν κατάλαβα καλά η σύνδεση θα γίνει video με atari & video με Τηλεώραση μέσω scart - composite. και κατόπιν εκ νέου χειροκήνιτος συντονισμός του video ΣΩΣΤΑ??

Δεν ξέρω κατά πόσο το atari θα ανταποκριθεί στο video ομως με απλή σύνδεση κεραίας τηλεωράσεως.

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες & για το χρόνο σας παιδιά.
Συνδέεις το καλώδιο του 2600 στο VHS.

Τον συντονισμό θα τον κάνεις στο video, (κανάλι 3 ή 4 VHF)

Έπειτα απλά θα οδηγήσεις την έξοδο scart του VHS με ένα καλώδιο στην είσοδο SCART της TV σου. Αν δεν έχει scart η TV, τότε με ένα ανταπτοράκι scart->composite+RCA audio θα σου κάνει τη δουλειά.
 
Other_Reality είπε:
Συνδέεις το καλώδιο του 2600 στο VHS. Τον συντονισμό θα τον κάνεις στο video, (κανάλι 3 ή 4 VHF)

Έπειτα απλά θα οδηγήσεις την έξοδο scart του VHS με ένα καλώδιο στην είσοδο SCART της TV σου. Αν δεν έχει scart η TV, τότε με ένα ανταπτοράκι scart->composite+RCA audio θα σου κάνει τη δουλειά.
Other_Reality οι συμβουλές σου και οι κατατοπίσεις ήταν κάτι παραπάνω απο χρήσιμες. ελπίζω να τα καταφέρω.

Και κάτι άλλο, οι κασσέτες NTSC και οι PAL έχουν διαφορά, εγώ γιατί νομίζω οτι όλες οι version κανουν για όλες τις πεχνιδομιχανές atari σ ολο τον κόσμο?
 
Εμένα πάντως, πολύ...

...περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά. Προσωπικά, απλώς σύνδεσα το 2600 μου, με το καλώδιό του στην είσοδο RF της τηλεόρασής μου, μία 42άρα LG Full HD 5ετίας, έψαξα χειροκίνητα στα UHF και βρήκα μια χαρά σήμα με ήχο, εκεί γύρω στο ch04, αν θυμάμαι καλά. Ούτε μόντες, ούτε video, ούτε τίποτα... :xm:
 
Ace είπε:
...περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά. Προσωπικά, απλώς σύνδεσα το 2600 μου, με το καλώδιό του στην είσοδο RF της τηλεόρασής μου, μία 42άρα LG Full HD 5ετίας, έψαξα χειροκίνητα στα UHF και βρήκα μια χαρά σήμα με ήχο, εκεί γύρω στο ch04, αν θυμάμαι καλά. Ούτε μόντες, ούτε video, ούτε τίποτα... :xm:
Συνήθως ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω ακούσει όμως αρκετούς να παραπονιούνται με μερικές πολύ καινούργιες TV (π.χ για συνδέσεις atari, spectrum κλπ). Ίσως τα tuners πλέον να ειναι με διαφορετική ενίσχυση απο όσο θα χρειάζονται τα παλιά μηχανάκια, ποιός ξέρει. Θεωρώ ότι ο φίλος video80 έχει ήδη δοκιμάσει το RF στην TV του χωρίς επιτυχία, διαφορετικά τσάμπα ταλαιπωρείται για άλλη λύση, εννοείται.

Σε ότι αφορά τις PAL/NTSC κασέτες, ναι, υπάρχει περιορισμός, θα πρέπει να είναι συμβατή και η κονσόλα, δηλ αν έχεις ευρωπαικό ατάρι, μόνο PAL κασέτες (εκτός αν έχεις κάποιο κλώνο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Συνήθως ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω ακούσει όμως αρκετούς να παραπονιούνται με μερικές πολύ καινούργιες TV (π.χ για συνδέσεις atari, spectrum κλπ). Ίσως τα tuners πλέον να ειναι με διαφορετική ενίσχυση απο όσο θα χρειάζονται τα παλιά μηχανάκια, ποιός ξέρει. Θεωρώ ότι ο φίλος video80 έχει ήδη δοκιμάσει το RF στην TV του χωρίς επιτυχία, διαφορετικά τσάμπα ταλαιπωρείται για άλλη λύση, εννοείται.
Σε ότι αφορά τις PAL/NTSC κασέτες, ναι, υπάρχει περιορισμός, θα πρέπει να είναι συμβατή και η κονσόλα, δηλ αν έχεις ευρωπαικό ατάρι, μόνο PAL κασέτες (εκτός αν έχεις κάποιο κλώνο)
Nα πώ εδώ οτι ή κονσόλα αυτή που απέκτησα πρίν λίγους μήνες την αγόρασα απο παζάρι και χωρίς καλώδια ,είχε μόνο το κλασσικό RF καλώδιο με βυσματάκι.

Πρέπει να ναι κλώνος γιατί αναφέρει οτι έχει 160 games in-put. είναι made in china.

Αγόρασα και έναν 9-βολτο μετασχηματιστή με ολα τα παραλκόμενα ,και σύνδεσα την κονσόλα (μόνο με το RF) μια μια απλή τηλεώραση LG-LCD.

Δεν ξέρω άν έκανα κάτι λάθος ,αλλά ή κονσόλα δεν δούλεψε.

Tα ενδεχόμενα πολλά : 1) Να έβαλα το μετασχηματιστή με ανάποδη πολικότητα

2) Να μην έκανα το σωστό συντονισμό

3) Να ήταν τελικά κάμμενη ή κονσόλα που αγόρασα.

Αλλά να πώ και κάτι άλλο, δεν χρησημοποιησα κάποια κασσέτα για δοκιμή, αλλά έτσι σκέτα, αφού έγραφε οτι έχει παιχνίδια στη μνήμη.

Τελικά την παρέδοσα στο "theconsoleclub" έχει πάνω 45 μέρες, περιμένανε τάχα ένα scart απο εξωτερικό για να κάνουν δοκιμή & ακόμα δεν ήρθε!!!

Σύμερα την αναζήτισα ,αλλά δεν είχανε το μετασχηματιστή που τους έδωσα...(ερασιτεχνισμοί, και φισικά απογοιτεύτικα γιατί βασιζόμουνα πάνω τους).

Την ίδια στιγμή το χειριστήριο του video χαλάει & είναι αδύνατος ο συντονισμός...

Μάλλον θα πρέπει να εγκαταλείψω το όνειρο να ξαναπέξω atari 2600 μετά απο σχεδόν 30 χρόνια.
 
Aν θες μου την δινεις να ριξω μια ματια...ακου scart απο εξωτερικο περιμεναν..να το κανουν τι σε κονσολα που παιζει με rf???
 
Πίσω
Μπλουζα