ATARI 2600 Θέμα

angel_grig είπε:
Aν θες μου την δινεις να ριξω μια ματια...ακου scart απο εξωτερικο περιμεναν..να το κανουν τι σε κονσολα που παιζει με rf???
Φίλε angel_grig σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η κονσόλα μου βρίσκετε αυτή τι στιγμή στο "theconsoleclub" Λεωφώρο Ηρακλείου 378 (Ν.Ηράκλειο, Αττικης). δεν ξέρω εάν μένεις εκεί κοντά και σου είναι εύκολο να πεταχτείς να την πάρεις, Πάντος θα το εκτιμούσα πραγματικά εάν έδινες λύση στο πρόβλημα.

Πάντος το οτι δεν λειτούργησα την κονσόλα μπορεί & να οφείλεται τελικά είτε στη λάθος πολικότητα του μετασχηματιστή (αν χρησημοποίησα) είτε απλά να είταν βραχυκυκλομμένη-καμμένη ή κονσόλα που αγόρασα(γιατί ήταν απο παζάρι και όχι κατάστημα).

Εάν ευκολήνεσε για κάτι τέτοιο ,στείλε μου και π.μ. για να σου πώ περετέρω πληροφορίες.
 
Δεν μενω εκει κοντα και δεν ξερω αν θα την εδιναν σε εμενα.Επομενως την παιρνεις και μου στελνεις πμ για να μου την δωσεις
 
Πριν λιγες ημερες συναντηθηκα και πηρα την κονσολα...

Επειδη και ο video80 εχει αγωνια για το τι εγινε,σημερα μπορεσα να την δοκιμασω...διαβαστε λοιπον:

H κονσολα...

atari.jpg

Το πρωτο που εκανα ηταν να την ανοιξω...αφαιρωντας 3 βιδες βλεπουμε την μητρικη που ειναι η εξης:

7.jpg

Τα 9volt της τροφοδοσιας πανε στο L7805 που τα μετατρεπει στα 5v που χρειαζονται τα ολοκληρωμενα.Με την βοηθεια του πολυμετρου βρηκα την πολικοτητα του βυσματος τροφοδοσιας που ειναι η εξης:

jack 3-5mm 2 pole.jpg

Η πολικοτητα ειναι αντιθετη απο αυτη που ειχε βαλει ο video80 αλλα ευτυχως δεν ειχε καψει το L7805.

(Για να βρουμε την πολικοτητα δοκιμαζουμε με το πολυμετρο σε ελεγχο συνεχειας και βαζουμε τον ενα ακροδεκτη του πανω στο μεταλλικο του rf modulator και τον αλλον ακροδεκτη στο βυσμα τροφοδοσιας..εκει που θα ακουσουμε μπιπ εκει ειναι το (-) του ρευματος.)

Συνδεσα λοιπον την lcd τηλεοραση μου (που αυτη τη στιγμη ειναι σε φαση επισκευης :) ) και...

1.jpg

:d@redevil :D @redevil:hurrah:ΝΑΙ λειτουργει!!

Λιγο eye candy ακομη..

2.jpg

6.jpg

5.jpg

4.jpg

Οπως βλεπουμε εκπεμπει στα 62,40 ΜΗz που αντιστοιχει στο καναλι 4 των VHF

8.jpg

H κατω πλευρα της μητρικης με αρκετη "χειροποιητη" δουλεια γιατι μαλλον κατι πηγε λαθος στο σχεδιασμο και εγιναν διορθωσεις μετα..

Επομενως περιμενω το φιλο video80 να μου πει εαν θελει να προσπαθησω να βγαλω composite σημα ή εαν θελει να την παρει πισω με rf
 
Το εκανες παλι το θαυμα σου!!!!!! :bow: :bow:
 
Thanks Σταυρο,αν και βασικα το μονο που εκανα ηταν να βρω την σωστη πολικοτητα..
 
Χορταστικες φωτοζ
 
angel_grig δεν έχω λόγια...

Επιδή δεν σκαμπάζω απο ηλεκτρονικά θα έλεγα να το λειτουργήσεις οπως προτείνεις οτι θα έχουμε καλύτερο σήμα. Σου έχω εμπιστοσύνη επ αυτού.

Ο μετασχηματιστής που είχα μαζί τελικά είναι συμβατός?

Απο οτι βλέπω είναι κλώνος ή κονσόλα, καθώς έχει "κλώνους" παιχνίδια , οπως πχ : μια παραλαγή του Pitfall σε " tom boy"

Παρόλα αυτά έχω αποθυμένο με το κλασσικό Pitfall! και σύγουρα με βλέπω να το παραγγέλνω. Αρκεί να πέζει.

ΑΑΑΑ να μην το ξεχάσω, δοκίμασες carts δικές σου στην κονσόλα?
 
video80 είπε:
angel_grig δεν έχω λόγια...
Επιδή δεν σκαμπάζω απο ηλεκτρονικά θα έλεγα να το λειτουργήσεις οπως προτείνεις οτι θα έχουμε καλύτερο σήμα. Σου έχω εμπιστοσύνη επ αυτού.

Ο μετασχηματιστής που είχα μαζί τελικά είναι συμβατός?

Απο οτι βλέπω είναι κλώνος ή κονσόλα, καθώς έχει "κλώνους" παιχνίδια , οπως πχ : μια παραλαγή του Pitfall σε " tom boy"

Παρόλα αυτά έχω αποθυμένο με το κλασσικό Pitfall! και σύγουρα με βλέπω να το παραγγέλνω. Αρκεί να πέζει.

ΑΑΑΑ να μην το ξεχάσω, δοκίμασες carts δικές σου στην κονσόλα?
:thanx2:

O μετασχηματιστης ναι,ειναι ο δικος σου

Ορισμενα παιχνιδια ειναι κλωνοι,αλλά υπαρχουν και αυθεντικα με το σημα της atari

Δικο μου cart δεν δοκιμασα,θα δοκιμασω και θα σου πω...

Επομενως μερικες ημερες αναμονη να δοκιμασω το composite mod..
 
ok. Μπορεί να τα πούμε (απο κοντά) το Σ-Κ ή την επόμενη εβδομάδα. Ανάλογα με τον χρόνο και των 2 μας.

Με ενδιαφέρει να μάθω για το άν πέζει κανονικά carts ,καθώς είμαι στα πρόθυρα παραγγελίας και συνεχής αναζήτησης για συγκεκριμμένα παιχνίδια.

(εάν το θυμιθείς δες άν έχει river raid & zaxxon στη μνήμη)

Αυτά.

Ελπίζω να τα πούμε και σύντομα απο κοντά. Υπόσχομαι στους συμφορουμίτες για ανέβασμα και απο την δική μου TV άν όλα πάνε καλά.
 
Επανερχομαι με ευχαριστα νεα για το φιλο Νικο!!!

Μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτο εδω το φορουμ οπου υπαρχει το εξης κυκλωμα

testee.jpg

Με την βοηθεια του google translate καταφερα να βρω ακρη και ετσι εφτιαξα το παρακατω δοκιμαστικο κυκλωμα

0.jpg

Μετα απο πειραματα ειχαμε τελικο αποτελεσμα!!!!Απολαυστε!!

1.jpg

Σημα RF...

2.jpg

Σημα AV

3.jpg

RF...

4.jpg

AV (φαινεται και απο την ενδειξη της τηλεορασης :) )

6.jpg

RF

5.jpg

AV...

Kαι λιγο frogger...

8.jpg

7.jpg

Λιγο υπομονη ακομη απο τον Νικο να φτιαξω και το κυκλωμα του ηχου... :flower:
 
Αν και δεν πολυκατεχω πολλα πανω στις ηλεκτρονικες μοντες,

εχω την εντυπωση -ετσι οπως βλεπω τις φωτο τουλαχιστο - οτι το AV σημα αποδιδει καλυτερα!!! :)

Με λιγα λογια ο γιατρος με τα "μαγικα χερια".....ξαναχτυπησε!!!! :bow: :bow: :bow:
 
Ευχαριστω Σταυρο!! :bow: Η αληθεια ειναι οτι τα "παρασιτα" στο rf ειναι λιγο περισσοτερα απο οτι συνηθως ,γιατι εχω μακρια καλωδια (λογω πειραματων) οποτε κανουν παρεμβολες,αλλα ετσι και αλλιως το σημα και η ποιοτητα των χρωματων στο av ειναι σαφως καλυτερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, ρε Γρηγόρη...μ' έφτιαξες πάλι πρωί-πρωί !!! Θερμά Συγχαρητήρια !!! (ξανά και ξανά :D )

:bow:

Πάντως είναι γεγονός...το RF ούτε που συγκρίνεται με το AV στα Atariα....
 
Ευχαριστω Γιωργο!!! :thanx2:

Πάντως είναι γεγονός...το RF ούτε που συγκρίνεται με το AV στα Atariα....
Στα κινεζο-αταρια εχει ακομη μεγαλυτερη διαφορα!!!
 
angel_grig είπε:
Ευχαριστω Σταυρο!! :bow: Η αληθεια ειναι οτι τα "παρασιτα" στο rf ειναι λιγο περισσοτερα απο οτι συνηθως ,γιατι εχω μακρια καλωδια (λογω πειραματων) οποτε κανουν παρεμβολες,αλλα ετσι και αλλιως το σημα και η ποιοτητα των χρωματων στο av ειναι σαφως καλυτερα...
Περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα σχετικά στο rf, οπότε πάμε "δαγκωτό" για AV ,αλλά θα χρειαστώ λίγο φροντιστήριο σχετικά με το συντονισμό.

Γρηγόρη ευχαριστώ και πάλι.
 
video80 είπε:
Περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα σχετικά στο rf, οπότε πάμε "δαγκωτό" για AV ,αλλά θα χρειαστώ λίγο φροντιστήριο σχετικά με το συντονισμό.
Γρηγόρη ευχαριστώ και πάλι.
Παρακαλω Νικο!Θα σου αφησω να λειτουργουν και τα 2 (AV και RF) οποτε θα το λειτουργεις με ο,τι θες. ;)
 
NICE!

Θα ανεβάσω και γώ τις pics μου για τους φίλους του thread.
 
Γιατρέ δεν παίζεσαι!
 
Eυχαριστω Ναταλι!! :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα