ATARI 2600 Θέμα

Eυχαριστω πολυ elefa!! :thanx2:
 
Γρηγόρη να τολμίσω να ρωτίσω και κάτι πιο δύσκολο? (για να δούμε...)

Εάν (υποθετικά πάντα) σου έδινα ένα cart απο atari 2600 χαλασμένο, θα μπορούσες να το ανοίξεις & να το φτίαξεις?
 
Eξαρταται τι εννοεις με τον ορο χαλασμενο...εχει καποιου ειδους σπασιμο στην πλακετα πχ?μια φωτο θα βοηθουσε...
 
angel_grig, συγχαρητήρια!! Έχουν δίκιο τα παιδίά που σε αποκαλούν Doctor! :)

Το είδα όταν το πήρε ο Video80 και ήμασταν και οι δύο απαισιόδοξοι , ότι θα δουλέψει!...

Υ.Γ είχα δίκιο τελικα, Νίκο... ;)
 
Eυχαριστω πολυ stratulator!!! :thanx2: Χθες παρεδωσα το αταρι στον Νικο και περιμενω να το δοκιμασει να μου πει εντυπωσεις!!
 
angel_grig είπε:
Χθες παρεδωσα το αταρι στον Νικο και περιμενω να το δοκιμασει να μου πει εντυπωσεις!!

Πολύ ωραία! Θα περιμένουμε να μας πεί ο Νίκος... Λογικά ,θα το 'λιώνει' τωρα. :D
 
P5190961.jpg

angel_grig : Είσε Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ο-Σ ,σύνδεσα την κονσόλα και στις 2 LCD-TV που έχω και έχει άριστη ευκρίνια. Μόνο που ειπάρχει ένα θεματάκι,οταν ξεκινάω να παιζω κάποιο πεχνιδάκι (ενό το δείχνει τέλεια) στο ξεκίνημα & κατά τη διάρκεια που πέζω κάνει παράσιτα ,διλαδή οριζόντιες λευκές γραμμές & τρέμουλο δεν ξέρω που οφείλετε. Αυτό με ξενέρωσε λιγάκι. Πιθανό να οφείλετε στη στατικότητα της κονσόλας ,τις λείπουν 2 βίδες και ευτιχώς τις έχω θα τις βιδώσω αύριο. Πχ στο river raid έχει θέμα με το τρέμουλο. ενώ στο "tom boy" είναι ανεπέσθητο.

Στις 2 pics το "tom-boy" & το joystick της pointmaster Που απέκτησα προ λίγο κερό ,αλλά γενικά αυτό το στύλ κουράζει, δεν εμεινα και τόσο ευχαριστιμένος.

stratulator : Ευτιχώς είχα την τύχη να συναντήσω απο κοντά για 2η φορά τον επιστήμονα του φόρουμ angel_grig, οπου δεν έδωσε μόνο λύση για την κονσόλα αλλά και για άλλα πολλά θεματάκια μου.

Με έναν απλό μετασχηματιστή + σωστή πολικότητα και η δική σου κονσόλα θα λειτουργήσει.

Παιδιά θα ανεβάσω και άλλες Pics...

P5190964.jpg

To "pac-kong" δυστιχώς και αυτό κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού κάνει παράσιτα.

angel : στις 2 επόμενες Pics είναι ή συνδεσμολογία που έκανα ,μήπος έγινε εκεί κάποιο μπέρδεμα. Τσέκαρε και συ να μου πέις

P5190960.jpg

P5190962.jpg

P5190963.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nικο οι βιδες δεν επηρεαζουν σε κατι (βασικα μια λειπει)..δοκιμασε αρχικα με τον μετατροπεα rca σε scart δηλαδη με αυτο:

scartto3rca_1400252383.jpg

γιατι το εχεις συνδεσει στο component ενω κανονικα πρεπει στο composite...εαν δεν φτιαξει και ετσι μπορεις κανεις μια ρυθμιση αλλα πρεπει να την ανοιξεις προσεκτικα για να μην ξεκολλησει κατι

Εαν λοιπον την ανοιξεις μπορεις να πειραξεις το ποτενσιομετρο που βλεπεις πιο κατω:

in-out (Large)2.jpg

Βασικα ειναι σαν το volume του ραδιοφωνου:με κλειστη την κονσολα το γυρνας και δοκιμαζεις σε διαφορες θεσεις..εαν εχεις και παλι παρασιτα πρεπει να τροποιησω το κυκλωμα...πρωτα απ'ολα δοκιμασε τον ανταπτορα και βαλτην και στην samsung
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bασικά ναι άλλαξα κάτι στη σύνδεση (χωρίς να ξέρω τί!) και έχει στρώσει σε μεγαλο ποσοστό ή εικόνα. Μικροπροβληματάκια παρουσιάζονται κυρίως σε πολεμικά παιχνίδια με αεροπλάνα, τα υπόλιπα είναι κομπλέ.

Λογικά και το shordquest ένα μη-πολεμικό (adventure ) παιχνίδι θα πέξει άψογα. Ανυπομονό να έρθει...

Παίδες επιδή δεν προλαβένω σήμερα, αύριο & άλλες Pics απο κάποια games...
 
P5200983.jpg

Xάρη στον angel_grig οι αναμνήσεις είναι πάλι εδώ. Ξαναζώ απο χθές την εμπηρία atari_2600. Πολλές οι φώτο για να χορτασουν οι απανταχού φάν. εχει και το strategy -X, αλλά δυστιχώς όσο και άν έψαξα δεν βρήκα το Zaxxon ούτε τα Shordquest, Οσο για το θρυλικό Defender έχει και το 1 & το 2.

Στεναχωρήθηκα που δεν είδα το original Pitfall, αλλά τον κλώνο του "tom-Boy", στα υπέρ : το combat, atlantis I,II, Enduro, River raid & "Vermouda" (παιχνίδι κλώνος του River raid)

P5200966.jpg

P5200967.jpg

P5200969.jpg

P5200970.jpg

P5200971.jpg

P5200972.jpg

P5200974.jpg

P5200976.jpg

P5200981.jpg

P5200985.jpg

P5200987.jpg

P5200989.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστω Νικο για τα καλα σου λογια!!Ωραιες φωτος!!!Καλη συνεχεια και ο,τι θες..εδω ειμαστε!!
 
Άψογος Γρηγόρη !! :D

Καλόπαιχτο video80 ! ;)
 
P5260066.jpg

Tα καινούργια μου αποκτήματα εξ Αμερικής :

1) Swordquest - Earthworld

2) Swordquest - Fireworld (στις pics:1,2 οπως φένεται στην αναπαραγωγή σε NTSC ανάλυση)

3) Vanguard

Μυρισε 1980s και πάλι...

Για τους φίλους του Swordquest παιδιά εγώ το πήρα μόνο για τις αναμνήσεις μου ,αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος το σκοπό του. Είναι ένα adventure early 1980s game, ομως ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω.

Ισως θα μπορούσε να σιζυτηθεί σε αυτό το Thread αυτό.

Αναμένω άλλα 4 game atari_2600,,, (είμαι περίεργος να δώ πώς θα βγεί το Zaxxon σε NTSC)

P5260061.jpg

P5260062.jpg

P5260065.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος Νικο!!!Καλοπαικτα!!Χαιρομαι που λειτουργησαν!!Το swordquest εχει μια εκπληκτικη (πραγματικη) ιστορια πισω του..αξιζει να δεις το βιντεο του angry video nerd

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
P5270112.jpg

Εξακολουθεί για μένα να παραμένει μιστύριο το swordquest.

Eδω και λίγο vanguard ,αναμένονται προσεχώς pitfall, zaxxon ,pol position,riders of the lost ark.

το "tutankham" το ξέρατε?

P5270110.jpg
 
Το ξέραμε ;-)....

Καλόπαιχτα όλα !!
 
Ξαναποστάρω στο thread κάνοντας μια παρέμβαση ,ερώτηση προς Angel_grig αλλά και οποιος άλλος φίλος ξέρει ,Δυστιχώς ή καινούργια μου Samsung δεν έχει composite , στο component το atari δεν εκπεμπει καλά.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει "μεσοβέζικη" λύση συνδεσμολογίας για μετατροπή σε composite, αλλιώς θα καταφύγω σε scart + συντονισμό μέσω κεραίας TV ή video.

καλή εβδομάδα σε όλους
 
To component δεν σου κανει γιατι ειναι ασπρομαυρο εκει το atari,με το παρακατω μεσω scart εισαι ΟΚ (και δεν χρειαζεσαι συντονισμο)

41WE3iKuMFL._SY355_.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα