Atari 2600jr και ψυχεδελικό σήμα

cascade92

RetroN00b
Joined
9 Δεκ 2008
Μηνύματα
21
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα,

Πρόσφατα μου ήρθε ένα atari 2600jr (απο κάτω γράφει PAL I)και δοκιμάζοντας το σε μια 14αρα hitachi tv (εποχής τότε που η 17αρα ήταν ακριβή) το σήμα που βγάζει είναι θορυβώδες και τα χρώματα είναι ψυχεδελιάρικα (αλλάζουν σαν να τρέχουν νερά/γραμμές). Δεν βρίσκει αλλού σήμα, όπου το βρίσκει έχει αυτή την ποιότητα.

To δοκιμασα με ένα παιχνίδι που μου ήρθε (CENTIPEDE). Όλο το πακέτο ήρθε απο UK.

Δοκίμασα ένα άλλο RF που είχα, αλλά τζίφος :cry:

Έχετε καμμιά ιδέα ;;;
 
Χρησιμοποιεί την έκδοση PAL του UK η οποία είναι διαφορετική από αυτή που χρησιμοποιούμε εδώ. Δοκίμασε το σε μια πιο σύγχρονη τηλεόραση.
 
Λογικα το μονο προβλημα που βγαζουν τα PAL UK ειναι οτι δεν εχουν ηχο στις παλιες TV...υπαρχει tutorial στο φορουμ ποιο ποντεσιομετρο πρεπει να γυριστει.

Για τα χρωματα τωρα...γηρασμενοι πυκνωτες ισως? Μικροσυντονισες μηπως δεν βρισκει το optimal freq η TV σου?
 
Ευχαριστώ για τα μηνύματα σας παιδιά, τελικά η [edited by manos426f:Θεωρώ ότι το post σου είναι κατανοητό φίλε μου και χωρίς αυτό τον χαρακτηρισμό...] τηλεόραση είχε 3 "modes" (δεν ξέρω να τα πω αλλιώς) για channel scanning, P1, P2, P3. Στο P2 επιασα καθαρό σήμα ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΗΧΟ!. Αν και τελικά με την 14αρα δεν το πολυφχαριστιέσαι (ναι όσο και περίεργο και να ακούγεται).

Ωρα τωρα για χαρντκορίλλες \m/.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα