Atari ST και Roland MT-32

Απο την αλλη εγω δεν καταλαβαινω τι λογικη εχει ενα τετοιο Thread στο Atari section. Γιατι δηλαδη δεν πουλησε το MT32 midi synth στους atari.

Για το ιδιο λογο που δεν πουλησε στην Amiga και στα MSX - Κανεις δεν ενδιαφερθηκε. Η λιστα με τα παιχνιδια που τελικα παρηχθησαν με MT32 συμβατοτητα ειναι ενδεικτικη. Οι PC users εντυπωσιαστηκαν - και αυτοι αγορασαν - Αλλες κατηγοριες χρηστων σε αλλα μηχανηματα που ειχαν ηδη ακουσει πολυ καλο midi ηχο στα μηχανηματα τους δεν "ψαρωσαν". Στους Atari επιασαν αλλου ειδους "εργαλεια" για αλλου ειδους ηχητικες "καταστασεις".

Οσο για την "προπαγανδα" φιλε μου Billy - ξεκινα στο 3ο ποστ του thread και οχι απο εμενα ;) Τωρα σχετικα με την αναφορα των πωλησεων των ST - το ιδιο ακριβως συνεβει και με την Amiga - δεν ηταν κατι περιεργο δηλαδη.
 
billy είπε:
Ξεπερνώντας τον... "σκόπελο" της anti-Αmiga προπαγάνδας (oι απόψεις μου άλλωστε είναι γνωστές ;) )...
billy, καλέ μου φίλε:

Για ποιό σκόπελο μιλάς;

Δε θα χρησιμοποιούσα τον όρο "προπαγάνδα", ούτε και για αυτά που λένε οι "αντιπαλοι" μου...

Αυτό που έγραψε ο Maddog, στο τρίτο ποστ, το θεώρησα σχόλιο του στυλ "σας τη χώνω για να γελάσουμε" και γι'αυτό απάντησα στο ίδιο στυλ.

Αυτά που έγραψε και ο Σπύρος, στην αρχή τα θεώρησα πλάκα, όμως αντιλήφθηκα (λάθος απ'οτι φάνηκε) οτι κάποια στιγμή το σοβάρευε και γι'αυτό απάντησα οτι "έφτασα να απολογούμαι" κλπ. κλπ.

Αν είχα γράψει πρώτος οτι "Amiga αγόραζε όποιος ήθελε κονσόλα, και Atari όποιος ήθελε να κάνει και κάτι παραπάνω", θα είχες απόλυτο δίκιο να μιλάς για "σκόπελο" και "ξέρες"...

Αλλά και πάλι, δε θα είχα να κερδίσω κάτι προπαγανδίζοντας τον ST ή κάποιο άλλο σύστημα, ε; ;)
 
γράφετε πολύ σοβαρά οπότε σας αγνοώ επιδεικτικά...

no fun, no party
 
herco είπε:
Απο την αλλη εγω δεν καταλαβαινω τι λογικη εχει ενα τετοιο Thread στο Atari section. Γιατι δηλαδη δεν πουλησε το MT32 midi synth στους atari.
Κατανοητό, αλλά απλά θέλησα να πω μία γνώμη και ταυτόχρονα να απαντήσω στην απορία του φίλου grinder (ο οποίος υποθέτω ότι έγραψε εδώ, διότι ήθελε μεν να ρωτήσει για το MT-32, αλλά σε συνάρτηση με τους ST υπολογιστές).

*Eννοείται* ότι το thread μπορείτε να το μεταφέρετε σε όποιο sub-section είναι πιό κατάλληλο για να βρίσκεται. :)

herco είπε:
Οι PC users εντυπωσιαστηκαν - και αυτοι αγορασαν.
Συμφωνώ και εγώ σε αυτό το σημείο, και αυτός είναι ο λόγος που έγραψα περί "ηχητικής εμπειρίας που ξέφευγε απο το PC speaker". :)

Πάντως το MT-32 έβγαζε εκπληκτική μουσική για τα δεδομένα της εποχής, που μπορούσε να εντυπωσιάσει εκτός του ST, και τους Amiga users (ένας φίλος μου έλεγε χαρακτηριστικά πως "σκοτώνει" ακόμα και Amiga σε αυτόν τον τομέα :D )

Βέβαια υπάρχει πάντα η προϋπόθεση ότι αυτός που θα συνθέσει την μουσική σε ΜΤ-32, θα κάνει καλή δουλειά !!

Ετσι, π.χ., άλλο πράγμα είναι να ακούς την ΜΤ-32 εκδοχή του θέματος του Bomb Jack σε ST (η οποία δεν απέχει πολύ απο την εκτέλεση της απο το τσιπάκι ήχου του ST), και άλλο να ακούς τις μελωδίες που δημιουργούσε ο Μαρκ Σάιμπερτ για λογαριασμό της Sierra. :)

Πάντως όποιος χρήστης ΜΤ-32 διαβάζει αυτές τις γραμμές και θέλει να τσεκάρει αποκλειστικά τίτλους για PC (εφόσον σε αυτό το format αξιοποιήθηκε περισσότερο το εν λόγω module), ας δεί και αυτή τη λίστα, μιά και απο εκείνη της wikipedia λείπουν αρκετά games.

herco είπε:
Οσο για την "προπαγανδα" φιλε μου Billy - ξεκινα στο 3ο ποστ του thread και οχι απο εμενα ;)
Χαχα !! :D

Ναί, ασφαλώς το παρατήρησα, αν και δεν καταλόγισα ευθύνες για το ποιός ξεκίνησε τι, κλπ.

herco είπε:
Τωρα σχετικα με την αναφορα των πωλησεων των ST - το ιδιο ακριβως συνεβει και με την Amiga - δεν ηταν κατι περιεργο δηλαδη.
Μα δεν είπα πουθενά ότι ήταν "περίεργο" που δεν πούλησε το MT-32 σε ST χρήστες. Το αντίθετο έγραψα !! (εκτός αν μιλάμε για την αναφορά περί χαμηλών πωλήσεων ST στο Αμέρικα, όπου όμως και πάλι δεν έγραψα ότι το θεωρώ "περίεργο", και ούτε έκανα σύγκριση με πωλήσεις Amiga)

DINO είπε:
billy, καλέ μου φίλε:
Για ποιό σκόπελο μιλάς;

Δε θα χρησιμοποιούσα τον όρο "προπαγάνδα", ούτε και για αυτά που λένε οι "αντιπαλοι" μου...

Αυτό που έγραψε ο Maddog, στο τρίτο ποστ, το θεώρησα σχόλιο του στυλ "σας τη χώνω για να γελάσουμε" και γι'αυτό απάντησα στο ίδιο στυλ.

Αυτά που έγραψε και ο Σπύρος, στην αρχή τα θεώρησα πλάκα, όμως αντιλήφθηκα (λάθος απ'οτι φάνηκε) οτι κάποια στιγμή το σοβάρευε και γι'αυτό απάντησα οτι "έφτασα να απολογούμαι" κλπ. κλπ.

Αν είχα γράψει πρώτος οτι "Amiga αγόραζε όποιος ήθελε κονσόλα, και Atari όποιος ήθελε να κάνει και κάτι παραπάνω", θα είχες απόλυτο δίκιο να μιλάς για "σκόπελο" και "ξέρες"...

Αλλά και πάλι, δε θα είχα να κερδίσω κάτι προπαγανδίζοντας τον ST ή κάποιο άλλο σύστημα, ε; ;)
Μην ανησυχείς Dino - δεν είχα κανένα σκοπό να "σοβαρέψω" τo γνωστό μας versus, γι' αυτό άλλωστε έκανα το αστείο μου σε πολύ χαλαρό τόνο. Ο "σκόπελος" είχε να κάνει ακριβώς με το ότι είχε αρχίσει να κλιμακώνεται η ένταση.

Δεν το περίμενα ότι θα το παρεξηγούσατε τόσο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικροπαρεξήγηση θα έλεγα εγώ. :)

Αν και σου έχω πει και παλαιότερα billy, οτι μεταξύ μας, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει παρεξήγηση, εις τον αιώνα των αιώνων! :)

Όλα είναι μέρος της συζήτησης και τι πιο υγιές από το να διαφωνούμε.

Άλλωστε έχει ειπωθεί 1.000.000 φορές, οτι ο γραπτός λόγος είναι πολύ διαφορετικός από τον προφορικό και την άμεση επαφή.

Για άλλη μια φορά, χαίρομαι που υπάρχετε και έχω κάποιον για να συζητάω για πράγματα τα οποία έκανα πριν από 25 χρόνια. :)
 
DINO είπε:
Μικροπαρεξήγηση θα έλεγα εγώ. :)

Αν και σου έχω πει και παλαιότερα billy, οτι μεταξύ μας, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει παρεξήγηση, εις τον αιώνα των αιώνων! :)

Όλα είναι μέρος της συζήτησης και τι πιο υγιές από το να διαφωνούμε.

Άλλωστε έχει ειπωθεί 1.000.000 φορές, οτι ο γραπτός λόγος είναι πολύ διαφορετικός από τον προφορικό και την άμεση επαφή.
Dinάρα, χαίρομαι πραγματικά που το βλέπεις έτσι !! (το ίδιο συμβαίνει και με εμένα, άλλωστε).

Επιπλέον, είμαστε και οι δύο "βετεράνοι" του πολυσέλιδου versus thread, και έχουμε "επιβιώσει" απο ομηρικές λεκτικές μάχες (τύφλα να 'χουν τα πάνελ με τους πολιτικούς), με τα νεύρα και την ένταση να "χτυπάνε κόκκινο". :D

Αλίμονο αν μετά απο όλα αυτά "σκοντάφταμε" σε κάτι τόσο μικρό !! :D

Eν τω μεταξύ, μπλέχτηκα με όλα αυτά τα quotes, και μου ξέφυγε το post του Grinder - στο οποίο θα τοποθετηθώ άμεσα:

grinder είπε:
πάντως σωστή η σκέψη σου αν οι Αμερικάνοι δεν ενδιαφέρονταν για το υψηλό κόστος…
Οντως το κόστος ήταν υψηλό (αρχική τιμή 550 δολλάρια, καθ' ότι συμπεριλαμβάνονταν και το απαραίτητο MPU-401), γι' αυτό και οι περισσότεροι στρέφονταν σε λύσεις όπως την AdLib που αρχικά κόστιζε 195 δολλάρια (ή λίγο αργότερα τη συμβατη με AdLib, Soundblaster). Βέβαια, οι τιμές σύντομα άρχισαν να πέφτουν, οπότε ακόμα και οι Roland έγιναν πιό προσιτές.

Ολα αυτά βέβαια στην Αμερική, καθ' ότι στην Ελλάδα το υψηλό κόστος σε τέτοια προϊόντα είναι σχεδόν πάντα δεδομένο (πολλές φορές μάλιστα μπαίνει στην τιμή, εκτός των άλλων, και το λεγόμενο "καπέλο").

Ετσι, στα τέλη του '88 με αρχές '89, τα 550 ντόλλαρς ενός MT-32 με την ισοτιμία του δολλαρίου στις 180 δρχ. περίπου, μεταφράζονται (χοντρικά) σε 100.000 δρχ !! *Ομως* στην Ελλάδα, το προιόν αυτό πιθανολογώ πως θα ήταν αρκετά ακριβότερο.

Σύμφωνα με στοιχεία (εντόπισα στο τεύχος 33 του USER την παρουσίαση του LAPC-I που έψαχνα εδώ), ένα LAPC-I κόστιζε εν έτει 1989 το απίστευτο ποσό των 150.000 δρχ, την στιγμή που επρόκειτο για *εσωτερική* κάρτα ήχου και φθηνότερη του MT-32 (είχε αρχική τιμή στα 425 δολλάρια, δηλαδή με ισοτιμία δραχμής-δολλαρίου του '89 θα έπρεπε να κοστίζει περίπου 75.000 !!).

Με βάση τα παραπάνω, *εικάζω* πως όταν το MT-32 πρωτοήρθε στην Ελλάδα, θα πρέπει να κόστιζε, όχι 100.000 δρχ. "όπως Αμερική", αλλά πάνω-κάτω ένα διακοσάρι χιλιάρικα - πάντα μαζί με το MPU-401 :D (ήδη φαντάζομαι τις διαφημίσεις της εποχής: "ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ. ΑΠΟΚΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ROLAND MT-32, ΜΟΝΟ ΜΕ 199.999 ΔΡΧ." !! :p :p :p )

Eυτυχώς αργότερα οι τιμές έπεσαν και στην Ελλάδα, οπότε πλέον στις αρχές του '93 ένα LAPC-I κόστιζε 80.000 (δηλαδή ελάχιστα ακριβότερο απο την αρχική του τιμή στην Αμερική πριν τέσσερα περίπου χρόνια). Θεωρετικά, αντίστοιχη θα ήταν και η πτώση της τιμής του ΜΤ-32 την ίδια χρονιά (γύρω στο 'κατοστάρικο).

Και πάλι όμως, ήταν δύσκολο να διαθέσει έλληνας αγοραστής αυτά τα χρήματα - ειδικά αν ήταν απλός user-"χομπίστας"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα