Atari ST to SVGA Color How ?

NikiforosST

RetroActive
Joined
30 Νοέ 2008
Μηνύματα
275
Αντιδράσεις
2
Το θέμα αυτό με έχει παιδέψει πολύ, επειδή εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει ο Atari μου για τα πολλά games που με συγκινούν περισσότερο από τα games των PC, iphone και DS που έχω, πάνω στο γραφείο μου έχω και την SC1224. Όμως δεν έχω πολυ χώρο και είναι τοποθετημένη επάνω στο HTPC μου! έχω και την SM124 σε ντουλάπα αφού κατάφερα να βγάζω σήμα στην 19αρα Wide LG TFT μου.

Το ζητούμενο είναι να καταφέρω κάπως να έχω και έχρωμη εικόνα (low-medium resolution) για τα games. Δεδομένου ότι το RF modulator είναι καμμένο αλλά δεν το θέλω και λόγω ποιότητας και ότι με τα scarts απέτυχα και έχω καταστρέψει 5-6 και σήμα CVS δεν βγάζει, ίσως είναι H/W πρόβλημα, πάντως το RGB παίζει κανονικά, θέλω να ρωτήσω αν κανείς έχει δουλέψει τα διάφορα κουτάκια που κυκλοφορούν και δεν είναι για Atari βασικά αλλά μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας! παρακάτω παραθέτω link που βρήκα σήμερα στο άλλο forum και το συγκεκριμένο μηχάνημα το βρίσκω στο ebay με καλή τιμούλα και σκέφτομαι να το χτυπήσω προκειμένου να ελευθερώσω χώρο στο γραφείο μου. Φυσικά οι 2 οθόνες της Atari είναι άκρως συλλεκτικές για μένα και δεν τις δίνω με τίποτα! αν κάποια στιγμή έχω τον χώρο θα τις έχω παρέα σε γραφείο μαζί με τον Atari ST, έτσι για να θυμόμαστε...και να παίζουμε και καμιά φορά!

http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=15&t=17488

http://cgi.ebay.ie/YPbPr-MTV-Super-Color-HD-TV-Box-For-Bigger-LCD-Monitor_W0QQitemZ390095441417QQcmdZViewItemQQptZUK_Home_Garden_LivingRoom_TV_Furniture?hash=item5ad3800e09&_trksid=p3286.c0.m14

Και βρήκα και το πλήρη manual εδώ : http://www.geniatech.com/Manual/Analogue_TV/supera_color_hd_manual.pdf
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά το σημερινό ψάξιμο τελικά φαίνεται τα γραφικά του Atari (medium-low resolution) να είναι το γνωστό CGA. Ο μετατροπέας παραπάνω δεν αναφέρει τέτοιο είδος οπότε μάλλον δεν θα παίζει. Το παιδί που το έκανε πήρε το σήμα RF στην είσοδο κεραίας του tv tuner οπότε φυσικά και έπαιξε!!! η λύση είναι το παρακάτω αλλά είναι ακριβό και δεν λέει. Οπότε με βλέπω να παραμένει η SC1224 στο γραφείο μου!

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_Graphics_Adapter

http://www.ambery.com/rgbcgatovgac.html

http://cgi.ebay.ie/15Khz-RGB-CGA-Component-Video-to-VGA-Converte-Scaler_W0QQitemZ350182490505QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item518880c189

http://www.converters.tv/manuals/cga_to_vga_converter_lcd_suitable_77_66.pdf

Κρίμα να είναι ΟΛΑ τόσο ακριβά!!! τελικά αυτό που χρειάζεται για να κάνουμε δουλειά είναι CGA to VGA adaptor.

Bρήκα ένα φτηνότερο

http://cgi.ebay.ie/Arcade-RGBS-CGA-EGA-YUV-TO-2-VGA-CONVERTER-NEW_W0QQitemZ310173630164QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4837c9fed4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα σύμπτωση, σήμερα διάβαζα σε ένα STF του '94 ότι δεν γίνεται ST->VGA monitor παρά μόνο σε mid-res...
 
Gryzor τα μπέρδεψες! αυτό που κάνουμε εύκολα και έχω κάνει και εγώ όπως έχω δείξει :

hpim2343.jpg


DiakoptakiMonoDetect2.jpg


KoliseisipodoxisVGAkaiixou.jpg


είναι να βγάζουμε high resolution σε νέες οθόνες και τηλεοράσεις TFT, ενώ η Low/medium δεν γίνεται! και αυτό επειδή αυτές βγάζουν σήμα CGA στα 15 κάτι khz δλδ η συχνότητα γραμμής είναι η μισή για τα σημερινά δεδομένα που είναι στα 32!!! έτσι μας λέει πχ όπως και η δικιά μου ότι είναι out of range!

30112008091.jpg


Οι λύσεις σε αυτό το πρόβλημα είναι τρείς :

1) Eχουμε οθόνη της Atari εγώ έχω την SC1224 αλλά επειδή δεν έχω πολύ χώρο στο γραφείο ήθελα να καταφέρω αυτό που έγραψα στο topic.

2) Oθόνη παλιά multisync για να κατεβαίνει και στα 15khz πχ κάποιες της NEC.

3) Να βρούμε κύκλωμα (πλακέτα) σαν τα παραπάνω που είπα από CGA σε VGA ή ολόκληρο κουτί σαν scan doubler, scaller ktl ή κάτι σαν τα εξωτερικά απο AMIGA τα λεγόμενα scan doublers. Σαν αυτό πχ http://www.ambery.com/rgbcgatovgac.html Οι τιμές είναι απαγορευτικές όμως αν ξέρει κανείς τίποτα σε λογικές τιμές μου λέει! αλλιώς μένω με την SC1224 στο γραφείο. Μάλιστα την έχω επάνω στο HTPC μου.

Υ.Γ o ST θέλει λίγο καθάρισμα! μόλις βρω χρόνο θα το κάνω και αυτό!
 
Χμμμ, δεν βρίσκω το intensity bit στο σήμα του ST άρα δεν βγάζει σήμα CGA. Το ότι δουλεύει είναι γιατί πολύ απλά αυτός ο μετατροπέας λειτουργεί ως scandoubler και πάω στοίχημα ότι θα τα παίζει όταν του βάζεις κάποιο παιχνίδι ή demo που σκοτώνει borders.

Οπότε ξέχασες την τέταρτη και πέμπτη λύση.

4. LCD/TFT TV.

5. RGB scandoubler.
 
To 5 το καταλαβαίνω, το 4 που κολλάει? για να παίξει εκεί θέλει είπαμε μετατροπή στο σήμα έτσι κι αλλιώς! και η 32αρα τv μου λέει out of range και δεν παίζει σε high resolution, λες να παίζει σε LOW????? δεν την έχω δοκιμάσει! Βέβαια θα είχα βολευτεί με scart εδώ και καιρό αλλά δεν λένε να παίξουν. Οπως είπε και η Alisson στο γνωστό ξένο forum κάτι H/W πρόβλημα υπάρχει στον ST μου, έχω πάρει 3 έτοιμα scarts και έχω φτιάξει και εγώ πόσα και πόσες δοκιμές και κανένα δεν έβγαζε σωστά την εικόνα! και σε πολλές TV και επίσης και σήμα CVS και πάλι δεν μου βγάζει και το RF είναι καμμένο! LOL!

όταν κάποτε βρήκα στην χρυσή ευκαιρία την SC1224 με 50 ευρώ, με τα 1000 έτρεχα με το αμάξι να πάω να την πάρω! δεν θυμάμαι πότε ήταν αυτό, αλλά αφού είχα αμάξι μετά το 2001. Φαντάσου χαρά που είχα τότε! έχω και την SM124 φυσικά στην άκρη. :p :p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα πάντως μια χαρα έπαιξε σε όποια LCD/ΤFT tv τον έβαλα.. Για tv μιλάμε όχι για vga μονιτορ...

ST έχεις ή STFM (Me modulator?).

(P.S. από όλες τις θύρες πλην της vga δέχεται σήμα 15Κhz, αλλιώς δεν είναι τηλεόραση αλλά μόνιτορ..).
 
Εχω 1040STfm αλλά έχει καμμένο modulator (πηνίο) και δεν δείχνει. Είπαμε τα scart δεν παίζουν με την καμία, εσύ πως παίζεις σε TV? από ποιά είσοδο? αν κάνω καλώδιο 13pin το SVGA (15pins) για έχρωμη εικόνα θα παίζει στην tv μου ή όχι? αυτό δεν το έχω δοκιμάσει! πάντως ενώ η TFT LG 19 wide δείχνει σε high res. στην TV μου δεν δείχνει!!! λέει out of range!

Nα πω ότι και scart να παίζει αν βρω κάνω την δουλειά μου, εμένα με νοιάζει να μην έχω την SC1224 επάνω στο γραφείο μου, αν ξέρει κανείς κάποιο σίγουρο από θέμα συνδεσμολογίας που να έχει δοκιμάσει και να δουλεύει να μου πει, έχω δοκιμάσει τόσες φορές που βαρέθηκα να καταστρέφω άλλα scarts! εξάλλου και 3 έτοιμα που πήρα κανένα δεν έδειχνε την σωστή εικόνα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό είναι το πρόβλημα σου. χωρίς modulator δεν έχει composite sync, χωρίς composite sync το scart δεν δουλεύει. Ποιο φτηνά πάντως θα σου βγεί να πάρεις καινούριο ST.

Έχουμε και λέμε, πως παίζω, ... SCART, modulator, composite και ίσως κάποια στιγμή και s-video, ένας καλός φίλος μου υποσχέθηκε να κάνει την μετατροπή..

P.S. oi VGA οθόνες πάντα απαιτούσαν πάνω από 30KHz horizontal και 60Hz vertical..
 
Και η Alisson αυτο είπε που λες αλλά δεν αξίζει να πάρω και άλλον, το πολύ πολύ απλά αφήνω την SC1224 στο γραφείο και λήγει το θέμα! και δεν ρίχνω και λεφτά! οι οθόνες όπως είπα παλιότερα είχε μερικές που κατέβαιναν και στα 15khz κάποτε είχα μια τέτοια, οι λεγόμενες multisync κυρίως είχε η NEC αλλά και άλλες μάρκες. Τώρα πλέον δεν βρίσκεις!

Το scart τι σχέση έχει με το composite σήμα δεν κατάλαβα! μπορείς να μου εξηγήσεις το θέμα συχρονισμού? εκεί είναι το πρόβλημα το ξέρω αλλά δεν ξέρω τι σήμα ακριβώς θέλει! το ξέρω το κόλπο πως παίρνεις S-VIDEO το είδα κάπου και αυτό.

για την ιστορία πριν τον Atari sT είχα commodore 64 δεν μια φάση έβαλα μεγάλο κατσαβίδι στο πηνίο του RF να ρυθμίσω το κανάλι και εσπασε το πλαστικό πάει και το πηνίο! και με τα πολλά έκαψα και το shifter!!! τελικά μετά το έδωσα στον bro μου και το έφτιαξε και του είχαν πάρει τότε (το 1994) 11.000δρχ! και λίγο αργότερα τον έδωσε 15.000δρχ. Τώρα στο retromarket έχει αρκετά μεγαλύτερη αξία!!!!

Μάλιστα με έναν φίλο ηλεκτρονικό ξεκινήσαμε να κάνουμε κύκλωμα από RGB σε CVS αλλά κάτι δεν βρίσκαμε (κρυστάλλους σε συγκεκριμένα mhz) και το παρατήσαμε. Μάλιστα το chip της motorola το γνωστό MC1377P το έφερα απέξω μέσω της αντιπροσωπείας και έκανε και πόσο καιρό από Αμερική να έρθει και τελικά ο Atari ST το έχει μέσα! (επειδή έχει tv modulator).

Kiklwmacomposite.jpg


Ataritocomposite.jpg


Kαι το SCART το τελευταίο που είπε και η Alisson ότι και άλλοι πήραν το ίδιο και τους παίζει κανονικά!

Ataristscartlead-GP.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού σου τα είπε η Aly.. δεν θα σου πω κάτι διαφορετικό.

Τώρα από τη στιγμή που θέλεις να είμαστε ακριβολόγοι τότε κάνεις λάθος ερώτηση. Η σωστή είναι, τι σχέση έχει το scart με το video.

EDIT: Επειδή από ηλεκτρονική δεν σκαμπάζω πολλά, αυτό που σου χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι για να βγάλεις σήμα στην τηλεόραση μέσω scart χρειάζεται να συνδέσεις το composite sync στην κατάλληλη υποδοχή..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κάτι σαν αυτό εδώ δεν κάνει;

2vga.jpg


http://cgi.ebay.com/Arcade-RGBS-CGA-EGA-YUV-TO-2-VGA-CONVERTER-NEW_W0QQitemZ310173580752QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4837c93dd0

νομίζω αυτό θέλετε, έχει και το μαγικό χαρακτηριστικό:

*CGA/EGA signal auto scan(15K,24K,31K)

αυτό το μηχανάκι που λέτε πιο πάνω , το άσπρο, είναι αρκετά παλιό σχέδιο...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: _αν_ κάνει αυτό , να ξέρετε εκ των προτέρων ότι το VGA σήμα θα είναι πάντα 60hz , οπότε αν το atari λόγω PAL βγάζει 50hz, θα δείχνει στα 60. Τρομερή ποιότητα μεν, αλλά αποχαιρετήστε το VSYNC
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα κάνει, αλλά πιστεύω ότι όπου έχουμε sync scrolling ή border killing θα αποτυγχάνει.. Ένας μόνος τρόπος υπάρχει να διαπιστωθεί. Όταν το δοκιμάσει κάποιος.
 
Αυτό μπορεί να κάνει αλλά είναι ακριβούτσικα και δεν τα έχει δοκιμάσει κανείς άλλος για να ξέρουμε αν θα δουλέψει! Τα έδειξα και εγώ στα προηγούμενα posts. Για το scart τώρα προφανώς έχει γίνει ζημιά κάπου και δεν βγάζει composite ούτε και comp sync φυσικά. Απ΄ ότι ξέρω στο rgb σήμα έχουμε χωριστά το horizontal sync και το vertical sync ενώ στο scart τα έχει μαζί οπότε χρειάζεται composite sync, γιαυτό και δεν παίζουν.
 
60$ σύνολο δεν είναι και τόσο ακριβό... αξίζει να το δοκιμάσεις πάντως , έχω την έκδοση με 2xComponent + 1xHDMI που βγάζει VGA σήμα, και έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ποιότητα
 
Καλημέρα για βάλε φωτός, hdmi βγάζεις; Σήμα rgb δίνεις από τον st;
 
NikiforosST είπε:
Καλημέρα για βάλε φωτός, hdmi βγάζεις; Σήμα rgb δίνεις από τον st;
:D λάθος κατάλαβες... το board που έδειξα πιο πάνω βγαίνει και με άλλες εισόδους-εξόδους , αλλά σαν "μηχανή" είναι το ίδιο ακριβώς.

Εγώ έχω μια έκδοση που έχει σαν είσοδους:

2 x Component + 1 x HDMI

και έχει και ένα passthrough VGA

και βγάζει σήμα VGA

είναι 2σε1 , και video switch και converter από component/hdmi -> vga

σε atari ούτε το έχω δοκιμάσει (δεν κάνει κιόλας αυτό που έχω) ούτε και πρόκειται... :) απλά επειδή το είχα ψάξει πριν καιρό για component->vga το ανέφερα εδώ , αφού η εικόνα που βγάζει είναι εκπληκτική :)
 
Εχω μπερδευτεί με αυτά τα πράγματα! η καλύτερη λύση είναι να έχεις χώρο να έχεις στον atari st και τις 2 οθόνες, Sc1224 και SM124 να είσαι ήσυχος. :p :p:p Πάντως τίποτα δεν είναι σαν αυτές τις οθόνες, άλλη φάση!
 
Βρηκα και αυτό εδω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει χωρίς το RF modulator και είναι και μεγάλη H/W παρέμβαση!

http://ppera.07x.net/atari/stvid.php

Αν κατάλαβα καλά εμένα πρέπει να είναι όπως εκεί που λεέι για τον 520STfm και βγάζεις το Tv modulator, οπότε λογικά μπορούμε να πάρουμε σήμα S-Video, ακόμα καλύτερα για μένα. Θα δούμε τι μπορεί αν γίνει γιατί το κόλπο αυτό θα το δω με φίλο μου ηλεκτρονικό, εγώ δεν είμαι για τόσες πολλές ηλεκτρονικές μοντίφες. Αν μπορεί να το κάνει έχει καλώς, αν όχι το παρατάω μη γίνει καμιά ιστορία.

Other Atari computers:

1040 STFM, Falcon (or even other revisions of STE, Mega STE) have very similar PAL encoder, but component placement is different. Of course, mod is same - removing delay line and coil. Connecting pin 8 with 1.2K res. You need to find that resistor on board, what is not hard, and connect to opposite pin than which is connected to pin 6 of MC1377.

PAL encoder in 1040STFM (unmodded) : αυτό τελικά είναι ακριβώς ίδιο με τον δικό μου! και βρήκα και σχετικό θέμα και με περισσότερες φωτος και εδω :

http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=15&t=17126

όποιος ξέρει περισσότερα επί του θέματος ας μου πει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα